Marcin P. założył Amber Gold na przepustce. Sędzia dopuścił się korupcji? Jest kontrola

03.09.2012 11:38
Marcin P. w sądzie podczas odczytywania decyzji o areszcie tymczasowym

Marcin P. w sądzie podczas odczytywania decyzji o areszcie tymczasowym (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło kontrolę w sprawie sędziego ze Słupska, który wypuszczał Marcina P. na przepustki - donosi RMF FM. Według ministerstwa podejrzany sędzia mógł złamać przy tym procedury. "Wprost" pisze, że na jednej z takich przepustek... P. założył Amber Gold.
Szef Amber Gold siedział w więzieniu trzy razy: w roku 2006, 2007 i 2009. Podejrzenia budzi ten trzeci raz - Marcin P. spędził wtedy za kratkami 4 miesiące za wyłudzenia kredytów. Miał siedzieć dłużej, ale sąd wypuszczał go na przepustki i ostatecznie zawiesił karę. Marcin P. przekonał sędziego, że jest jedynym żywicielem rodziny i musi zarabiać - informuje RMF FM. Jak ustaliło radio, P. zamiast pomagać rodzinie, zajął się wtedy rozkręcaniem Amber Gold.

"Wprost": Marcin P. założył Amber Gold na przepustce"

Więcej szczegółów odkryli dziennikarze "Wprost". Dotarli do raportu służby więziennej i danych z sądu rejestrowego o Amber Gold. "Wskazują one na to, że P. mógł być biznesowym "słupem", za którym kryły się inne postacie" - piszą Sylwester Latkowski i Michał Majewski.

Według dokumentów, do których dotarł "Wprost", 16 sierpnia 2008 r. Marcin P., był na wolności i zarejestrował spółkę Amber Gold Invest. Trzy tygodnie później, 8 września 2008 r., sąd nakazał mu stawienie się w więzieniu i odbycie kary za popełnione wcześniej przestępstwa. Ale dopiero 16 lutego 2009 P. zameldował się w areszcie. W międzyczasie - czyli na przepustce - zarejestrował 27 stycznia Amber Gold.

Dlaczego sędzia wypuszczał szefa Amber Gold?

Dwa miesiące po pójściu za kraty Marcin P. był zresztą znów wolny - sędzia Jan Filipczyk - przewodniczący III Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru Nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych w Słupsku dał mu trzymiesięczną przerwę - właśnie dzięki argumentacji P. o złej sytuacji finansowej rodziny. Trzy kolejne przepustki dostaje dzięki temu samemu uzasadnieniu. Problem w tym, że w tym czasie Amber Gold miał już - jak podkreśla "Wprost" - 1,4 mln złotych przychodu i 708 tys. zł zysku.

"Tak Marcin P. ograł po raz kolejny wymiar sprawiedliwości" - komentują Latkowski i Majewski. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zlecił kontrolę w związku z działaniami sędziego. Podejrzewa on, że sędzia albo nie dopełnił swoich obowiązków i nie sprawdził, co tak naprawdę robi jego podopieczny, albo dopuścił się korupcji.

Resort nie przesądza na razie o winie sędziego, jednak chce ustalić, dlaczego Marcin P. dostawał przepustki i ostatecznie zawieszono mu karę.

Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • drx

  Oceniono 2 razy 2

  He, he seryjny samobójca wkrótce znowu wyruszy w trasę... strzeż się pan, panie Plichta.

 • w.v.d

  Oceniono 2 razy 2

  sędziowie.. Moja firma straciła fortunę, bo zamiast wyroku z nakazem zapłaty dla nieuczciwego kontrahenta w przewidzianym PRAWEM terminie były wielomiesięczne opóźnienia, bo "sędzia na urlopie, sędzia na chorobowym", albo wręcz "nie umiemy odpowiedzieć, dlaczego sprawa się przedłuża".. itd..
  Banda kootasów..

 • kuma1

  Oceniono 5 razy 1

  Gdy słyszę ogromny zaangażowany krzyk aktywu PIS w sprawie AG oraz zaangażowanych publikatorów to sięgając w niedaleką przeszłość mogę sądzić, że na koniec dowiemy się kto za tym stał !!!!!! i nie będzie to PO.

 • wyrywny

  Oceniono 7 razy 5

  "Marcin P. przekonał sędziego, że jest jedynym żywicielem rodziny i musi zarabiać - informuje RMF FM. Jak ustaliło radio, P. zamiast pomagać rodzinie, zajął się wtedy rozkręcaniem Amber Gold." - cyt.

  Trochę nielogiczne stwierdzenie! Przecież rozkręcając Amber Gold pomagał rodzinie ... jak umiał !!!! :-)

 • annx78

  Oceniono 8 razy 6

  kochana temida - ale o swój procent to kiedy sie upomina??

 • prawdziwy-edek

  Oceniono 6 razy 6

  1,4 mln złotych przychodu i 708 tys. zł zysku., podziwiam :)

 • josif47

  Oceniono 17 razy 15

  Sedzia tez lubi koperty.

 • maxymus1

  Oceniono 11 razy 5

  Truchlejemy wszyscy, jak słyszymy słowo SĄD, a przecież to są normalni ludzie, tak jak kierowca TIR-a, czy pracownik asenizacji, czy kanar w autobusie. Są mianowani, żeby przestrzegać PRAWO, a jedna mamy ograniczone zaufanie do tych ludzi, no bo gdyby prawo było interpretowane normalnie, to zawód adwokat, byłby zbędny.Chciałem coś powiedzieć, tylko tyle, że tak szumnie obwieszczane zagrożenie wyroków, prez media, że grozi od pięciu np. miesięcy do 15 lat, to tak faktycznie to nic sie nie dzieje, można sprawdzić, kartotekę więźniów wypuszczanych, Bo Społeczeństwo nie wie, że istnieje tzw. SĄD Penitencjarny, a ci z koleji wszystko mogą! Wszystko!!! Mogą wypuścić bandytę? Mogą! Chodzi mi o lukę w prawie, wyjdzie morderca 4 dzieci! Niedługo, tylko życzę w przenośni, żeby następne zabite dziecko, przez niego, było wnuczkiem kogoś ważnego, np. Rzeplińskiego lub, Tuska, lub Komorowskiego! przykro, mi tak pisać, ale Panowie stanowiący prawo, macie na razie to w dupie! Więc do roboty a nie biadolić plis!!!! Bo będzie checa wspomnę to jak zabije kogoś znowu

 • gupek70

  Oceniono 8 razy 0

  Zeby to chociaz szczere bylo... teraz rozne cymbaly w stylu kaczyniak, duda, latkowski i wyborcza beda robic kariere na plecach jakiegos chciwego idioty. BIZNES SIE KRECI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje