Marcin P. założył Amber Gold na przepustce. Sędzia dopuścił się korupcji? Jest kontrola

Marcin P. w sądzie podczas odczytywania decyzji o areszcie tymczasowym

Marcin P. w sądzie podczas odczytywania decyzji o areszcie tymczasowym (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło kontrolę w sprawie sędziego ze Słupska, który wypuszczał Marcina P. na przepustki - donosi RMF FM. Według ministerstwa podejrzany sędzia mógł złamać przy tym procedury. ?Wprost? pisze, że na jednej z takich przepustek... P. założył Amber Gold.
Szef Amber Gold siedział w więzieniu trzy razy: w roku 2006, 2007 i 2009. Podejrzenia budzi ten trzeci raz - Marcin P. spędził wtedy za kratkami 4 miesiące za wyłudzenia kredytów. Miał siedzieć dłużej, ale sąd wypuszczał go na przepustki i ostatecznie zawiesił karę. Marcin P. przekonał sędziego, że jest jedynym żywicielem rodziny i musi zarabiać - informuje RMF FM. Jak ustaliło radio, P. zamiast pomagać rodzinie, zajął się wtedy rozkręcaniem Amber Gold.

"Wprost": Marcin P. założył Amber Gold na przepustce"

Więcej szczegółów odkryli dziennikarze "Wprost". Dotarli do raportu służby więziennej i danych z sądu rejestrowego o Amber Gold. "Wskazują one na to, że P. mógł być biznesowym "słupem", za którym kryły się inne postacie" - piszą Sylwester Latkowski i Michał Majewski.

Według dokumentów, do których dotarł "Wprost", 16 sierpnia 2008 r. Marcin P., był na wolności i zarejestrował spółkę Amber Gold Invest. Trzy tygodnie później, 8 września 2008 r., sąd nakazał mu stawienie się w więzieniu i odbycie kary za popełnione wcześniej przestępstwa. Ale dopiero 16 lutego 2009 P. zameldował się w areszcie. W międzyczasie - czyli na przepustce - zarejestrował 27 stycznia Amber Gold.

Dlaczego sędzia wypuszczał szefa Amber Gold?

Dwa miesiące po pójściu za kraty Marcin P. był zresztą znów wolny - sędzia Jan Filipczyk - przewodniczący III Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru Nad Wykonaniem Orzeczeń Karnych w Słupsku dał mu trzymiesięczną przerwę - właśnie dzięki argumentacji P. o złej sytuacji finansowej rodziny. Trzy kolejne przepustki dostaje dzięki temu samemu uzasadnieniu. Problem w tym, że w tym czasie Amber Gold miał już - jak podkreśla "Wprost" - 1,4 mln złotych przychodu i 708 tys. zł zysku.

"Tak Marcin P. ograł po raz kolejny wymiar sprawiedliwości" - komentują Latkowski i Majewski. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zlecił kontrolę w związku z działaniami sędziego. Podejrzewa on, że sędzia albo nie dopełnił swoich obowiązków i nie sprawdził, co tak naprawdę robi jego podopieczny, albo dopuścił się korupcji.

Resort nie przesądza na razie o winie sędziego, jednak chce ustalić, dlaczego Marcin P. dostawał przepustki i ostatecznie zawieszono mu karę.

Zobacz także
 • Przez Amber Gold nie mogą znaleźć pracy? "Nikt nie chce nas zatrudnić"
 • Jarosław Gowin chce ministra z Polski Razem w nowym rządzie Lustracja Sądu Okręgowego w Gdańsku w związku z Amber Gold
 • Odpowiedz Ministerstwa Finansów - cz. 4 Ostrzegali rząd przed Amber Gold. Zobacz, jaką dostali odpowiedź [DOKUMENTY]
Komentarze (169)
Marcin P. założył Amber Gold na przepustce. Sędzia dopuścił się korupcji? Jest kontrola
Zaloguj się
 • tot14

  Oceniono 76 razy 70

  AMBER GOLD to GRANAT wrzucony do PUBLICZNEGO SZALETU jakim jest Wymiar Sprawiedliwości i jego niektórzy przedstawiciele: Sędziowie i Prokuratorzy chronieni immunitetem tzw. NIETYKALNI. Skutki są takie, że CAŁE Środowisko prawnicze zostało opryskane gów..em i smierdzi. SAMO ŚRODOWISKO się nie oczyści. TYLKO GRUNTOWNA REFORMA SĄDOWNICTWA, która bano sie przeprowadzić od 89 r., daje nadzieję, że WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚĆI nie będzie już WYMIAREM NIESPRAWIEDLIWOŚCI lub WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI w zależności od ZASOBNOŚCI portfela lub POZYCJI społecznej STRONY.

 • guru133

  Oceniono 61 razy 55

  Jak widać w Polsce cały wymiar sprawiedliwości jest do kupienie - i sędzia i prokurator - to tylko kwestia ceny, jak w najstarszym zawodzie świata.

 • janek_z_janek

  Oceniono 47 razy 39

  Prosto policzyć. Ile kosztował sędziego dom i jego córki w wa-wie plus samochody za ponad 200tysiecy. Ale u nas prawo nie działa. Pewnie sędzia jest sprytny dawno udokumentował te pieniądze np pożyczkami od kolegów, rodziny itd.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 40 razy 38

  eee tam... W najgorszym wypadku zostanie sedzia w stanie spoczynku i bedziemy sie zrzucac wszyscy na jego pensje. Ale to scenariusz tak czarny ze az nieprawdopodobny. Najpewniej koledzy z "sadu kolezenskiego" stwierdza ze uchybien w procedurze nie bylo i sprawa skonczy sie kolacja przy dobrym winie.

 • olewus.1

  Oceniono 46 razy 36

  Po prostu, Sędzia brał w łapę i bierze... Przecież to jest normą od dziesiątek lat !

 • jerjar

  Oceniono 39 razy 35

  Może trzeba będzie kiedyś postawić Marcinowi P. kapliczkę, jeżeli rzeczywiście będzie to początek czyszczenie stajni Augiasza.

  Nie mam żadnych przesłanek, żeby mówić o korupcji, ale z głupotą, niedouczeniem i lenistwem ze strony sędziów zetknąłem się w życiu kilkakrotnie.

  Na szczęście z prokuratorami nie miałem okazji się poznać, ale podobno jest jeszcze gorzej.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 35 razy 33

  podaję wam trop:

  Domki w Słupsku...........

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 38 razy 32

  Tu nie ma co komentować. Wszyscy , nawet prymitywni ludzie wiedzą o co chodzi. W Polsce jest
  bardzo mało uczciwych , pracujących na lukratywnych posadach urzędników. Natomiast władza zamyka
  usta , bo albo się boi , albo jest powiązana w pajęczynie nieuczciwości.
  Jak się czyta odważne tabloidy to szlak człowieka trafia , że jest taki bezradny wobec bezkarności
  szumowin na wysokich stołkach.

 • bioder65

  Oceniono 33 razy 29

  sędzia w tym czasie pilnował robotników na budowie domu za kasę Marcina P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje