Norman Davies: Tusk jest jednym z najbardziej udanych premierów w Unii

03.09.2012 07:22
Norman Davies

Norman Davies (Fot. Adam Golec / AG)

- Polacy ciągle przesadzają. Albo mówią, że nasz premier ma być największy i najważniejszy w Europie. Albo że jest śmieszny, nieważny i nic nie robi. To są skrajne stanowiska, nie do utrzymania. Polska jest średnim państwem w UE. Ale za to jest rządzona nie najgorzej - ocenia w wywiadzie dla "Newsweeka" historyk, prof. Norman Davies. Jak oddaje, jego zdaniem Tusk jest jednym z najlepszych premierów w Unii.
Davies w wywiadzie dla tygodnika skupia się głównie na emocjach Polaków związanych z ich historią. Przyznaje, że w naszym kraju wykształciły się skrajne grupy, które przy okazji rocznic ważnych wydarzeń spierają się o przeszłość.

- Polacy faktycznie są podzieleni. Nie ma w tym nic dziwnego - w końcu w prawie 40-milionowym narodzie ludzie muszą mieć bardzo różne poglądy. Tyle że jedna grupa poszła po bardzo radykalnej linii, która ma ją oddzielić od reszty Polaków, zrobić z niej wybrańców. Chodzi o cyniczną próbę stworzenia nowej mitologii, która w znikomym stopniu opiera się na faktach - mówi "Newsweekowi".

Historyk zaznacza jednak, że poziom świadomości narodowej jest u Polaków bardzo wysoki. - Nie widzę żadnego odwracania się od polskości. Widzę co najwyżej krytycznych Polaków. Patriotyzm nie wyklucza krytyki. A za to nie można wyrzucać z narodu - mówi.

"Ranga Polski wyraźnie rośnie"

Zapytany o przyszłość Polaków po kryzysie w UE historyk ocenia, że wyidealizowana wizja Zachodu, która potem okazała się fałszywa, powinna zachęcić Polaków do wyciągnięcia wniosków.

- Kryzys pokazuje, że zachodni partnerzy też nie są bezbłędni. W końcu sami doprowadzili do zapaści. Polacy powinni wyciągnąć z tego jeden wniosek - muszą być bardziej pewni siebie. Partnerzy z Zachodu nie mają dziś powodu, żeby traktować Polskę jak nowego chłopaka w szkole. Ranga Polski wyraźnie rośnie. Oczywiście krach finansowy nie jest wykluczony. Ale jeśli nie dojdzie do gigantycznej zapaści w UE, Polska wyjdzie z kryzysu w lepszej formie - ocenia Davies.

Historyk ocenia także, że Donald Tusk jest jednym z najbardziej udanych premierów w Unii. - Niestety, Polacy ciągle przesadzają. Albo mówią, że nasz premier ma być największy i najważniejszy w Europie. Albo że jest śmieszny, nieważny i nic nie robi. To są skrajne stanowiska, nie do utrzymania. Polska jest średnim państwem w UE. Ale za to jest rządzona nie najgorzej - stwierdza.

Więcej w dzisiejszym "Newsweeku" >>

Zobacz także
Komentarze (448)
Zaloguj się
 • jackers_ea

  Oceniono 1 raz -1

  Co sie z tym Dawisem stało ,wyglądało ,że zna historię Naszzego Kraju ,a tu takie bzdury , no jak można wogóle nawt pomyśleć , że czlowiek , który teraz jest premieren to najlepszy premier wszech czasów. .Miałem Go za porządnego zcłowieka/Dewisa/ , a tu takie ponure żarty

 • kurzyrozumek

  Oceniono 4 razy -2

  Historyk ocenia także, że Donald Tusk jest jednym z najbardziej udanych premierów w Unii. - za poklepanie po ramieniu przez unijnych kolegów zgodzi się na wszystko.

 • antygazeta.pl

  Oceniono 2 razy 0

  udał nam się tusku ,jak ku...e dziecko.

 • qnqn

  Oceniono 4 razy 4

  Uważam, że Norman ma rację. Przeczytałem jego wszystkie książki i o stronniczość to na pewno posądzić Pana Profesora nie można. Dziwię się tylko, że jako obcokrajowiec (co prawda mieszkający w Krakowie, o ile się nie mylę), więcej ma do powiedzenia o polskiej historii i polskości, niż nie jeden zadufany w sobie pseudo patriota.
  Jeśli o mnie chodzi, uważam Davis'a jako autorytet w tym co mówi.

 • oghana7

  Oceniono 2 razy 0

  KWASNIEWSKI DAWNO SIE JUZ ZUZYL ,CHOC NIE NAPRACOWAL .

 • oghana7

  Oceniono 1 raz -1

  TO PRAWDA ,ALE ROZUMIE TO ZAGRANICA .ALE MY MAMY SKRTYNIALYCH DZIENNIKARZY SENSATOW .

 • ricci15

  Oceniono 4 razy -2

  Donald Wspanialy

 • pw2221

  Oceniono 6 razy -4

  ha ha ha ... co za rozpaczliwa obrona tonącego ryżego oszusta !!! musi tam już byc marnie z jego sondażykami ?

 • elkipan

  Oceniono 5 razy -3

  Udał się ten Davies, jak i Tusk! Hue, hue

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje