Laureat pokojowej nagrody Nobla: Blair i Bush powinni stanąć przed sądem

02.09.2012 19:41
arcybiskup Desmond Tutu skrytykował Tony'ego Blaira i George'a W. Busha

arcybiskup Desmond Tutu skrytykował Tony'ego Blaira i George'a W. Busha (Fot. AP/Ashwini Bhatia)

Emerytowany anglikański arcybiskup Kapsztadu w RPA Desmond Tutu uważa, że b. premier brytyjski Tony Blair i b. prezydent USA George W. Bush powinni stanąć przed trybunałem w Hadze z oskarżenia o atak na Irak w 2003 r., ponieważ kłamali i postąpili niemoralnie.
"Wojna z Irakiem bardziej niż inne konflikty z przeszłości sprawiła, że świat stał się niestabilny" - napisał 80-letni Tutu w brytyjskim tygodniku "Observer". Według hierarchy obaj politycy kłamali w sprawie broni masowego rażenia, zniżyli się do poziomu swego wroga Saddama Husajna i uczynili świat bardziej niebezpiecznym.

"Ówcześni polityczni przywódcy USA i W. Brytanii sfabrykowali podstawy (prawne do interwencji zbrojnej w Iraku), by nas styranizować i podzielić. Doprowadzili nas na krawędź przepaści, gdzie teraz tkwimy w obliczu zmory syryjskiej i irańskiej" - zaznaczył Tutu.

"Zasadnicza kwestia nie dotyczyła tego, czy Saddam Husajn był dobry, czy zły i ile istnień ludzkich zmasakrował. Sednem jest to, że Bush i Blair nie powinni moralnie zniżyć się do jego poziomu" - podkreślił.

Wojna, w której zginęło wiele tysięcy Irakijczyków, inni stracili dach nad głową lub zostali zmuszeni do emigracji, jest w ocenie abpa Tutu wystarczającym powodem do postawienia obu polityków przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (USA nie uznają MTK). Nie widzi on powodu, by mieli być traktowani inaczej niż przywódcy państw czarnej Afryki, których sądzono w Hadze za zbrodnie wobec ludności cywilnej.

Blair: Tutu nie ma racji

W reakcji na artykuł Tony Blair wydał oświadczenie stwierdzające, że abp Desmond Tutu nie ma racji, zarzucając mu kłamstwo w sprawie irackich broni masowego zniszczenia, ponieważ takiego zdania był nie tylko on, ale służby wywiadowcze. Odrzucił też argument, że zbrodnie Saddama Husajna wobec ludności cywilnej nie powinny być brane pod uwagę w decyzji o ataku na Irak.

Tutu jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i weteranem walki z apartheidem w RPA. Ostatnio demonstracyjnie wycofał się z udziału w zorganizowanym w RPA seminarium, protestując w ten sposób przeciw obecności na nim Tony'ego Blaira, który za swoje przemówienie otrzymał honorarium 150 tys. funtów. Przez swego rzecznika duchowny oznajmił, że stanowisko Blaira w sprawie wojny z Irakiem jest moralnie nie do obronienia.

Zobacz także
 • Policyjni nurkowie Po 6 latach od zaginięcia w j. Narie znaleziono ciało 26-latka
 • Legendarny pirat internetowy zatrzymany w Kambodży
 • Żona pedofila Dutroux na resocjalizacji w klasztorze
Komentarze (198)
Laureat pokojowej nagrody Nobla: Blair i Bush powinni stanąć przed sądem
Zaloguj się
 • pedersdorfer

  Oceniono 56 razy 46

  Oczywiscie ze to zbrodniarze ,i ich miejsce jest na ławie oskarżonych,ale tą wojne wymusili Koncerny i Finansjera.

 • dziadekjam

  Oceniono 63 razy 45

  USA nie uznaje Międzynarodowego Trybunału Karnego w związku z tym Busha mogą cmoknąć, chyba że Desmond Tutu przywiezie go w walizce przed ten Trybunał..
  Na tym polega amerykański "humanitaryzm i praworządność", że oni mogą sądzić i skazywać kogo im się podoba, a ich tylko "Bóg i historia".
  Może coś się w świecie zmieni jak Chiny dorównają Stanom i stworzą dla nich naturalną przeciwwagę, bo Rosja nie była w stanie zająć miejsca ZSRR.

 • cztery44442

  Oceniono 53 razy 39

  Zgadzam się z opinią laureata pokojowej nagrody Nobla Desmond Tutu i popieram jego oczekiwania.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 48 razy 36

  Szczyra prawda.Ale kolejka do Trybunału powinna się wydłużyć,m.in. o naszych rodzimych polityków też.

 • arvek9

  Oceniono 42 razy 32

  Zgadzam się w 100%, że powinni za to iść pod sąd z naszymi politykami włącznie, bo wysyłali naszych żołnierzy do Iraku jak było wiadomo, że yenkesi i angole kłamali...

 • henrykkreuz

  Oceniono 42 razy 30

  Przestępcy nie pyta się o zdanie tylko ocenia jego czyn, a następnie wymierza za ten czyn karę. Za zamordowanie miliona Irakijczyków, zniszczenie Iraku, Ci dwaj zbrodniarze powinni otrzymać milion razy karę śmierci, powinni być wieszani milion razy, milion razy rozstrzeliwani, swoją śmierć powinni przeżywać codziennie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje