Tusk: Wolę Kaczyńskiego, który bawi się kalkulatorem niż zapałkami

Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Z dwojga złego wolę Jarosława Kaczyńskiego, który bawi się kalkulatorem niż zapałkami, ale to ciągle jest raczej zabawa opozycji niż poważne propozycje - tak szef rządu Donald Tusk skomentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w siedzibie PiS zaprezentował dziś pomysły na najbliższy sezon polityczny.


W zapowiadanym od dłuższego czasu przemówieniu Kaczyński zaproponował reformy, mające zmienić obecną sytuację gospodarczą i społeczną Polski.

Odnosząc się do słów Kaczyńskiego, Tusk mówił: - Na pierwszy rzut oka zabrakło osadzenia tego pakietu w realiach kryzysu. Od czterech lat zmagamy się z największym kryzysem od czasów wojny. Żadna diagnoza i recepta nie może abstrahować od tego wydarzenia. Też mógłbym opowiadać o tym, co w Polsce można zrobić, zamykając oczy i zatykając uszy przed tym, co zalewa świat, Europę i Polskę, czyli krzykiem obawy i strachu przed skutkami kryzysu - mówił Tusk.

Zapowiedział, że do środy rząd przedstawi wyliczenie, ile by kosztowały niektóre pomysły proponowane przez szefa PiS. - Na razie Polska podobnie jak cały świat będzie stała przed wyzwaniem, jak zachować poziom życia bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Zabrakło elementarnej odpowiedzialności. Słuchając wystąpienia, na pewno mówimy o dziesiątkach miliardów złotych - mówił Tusk.

Niektóre propozycje Kaczyńskiego określił jako "archaiczną wiarę w możliwości państwa". - Przypominało mi wystąpienie socjaldemokratów europejskich sprzed 30 lat. One są nacechowane wiarą, że jak się zbuduje urzędy, wyposaży się urzędników w jeszcze większą władzę, to oni rozwiążą takie problemy jak mieszkania, jak miejsca pracy etc. Moim zdaniem to złudzenie, ale to poważny spór o kształt gospodarczy każdego państwa. Każdy ma prawo do głoszenia takich pomysłów - komentował.

Zdaniem Tuska "kilka liczb zaskakuje brakiem rozeznania". - Na przykład zapowiedź, że w ciągu 10 lat powstanie 1,2 mln miejsc pracy - mówił premier. - W Polsce od 2008 do 2011, w warunkach dość ciężkiego kryzysu, powstało ponad 800 tysięcy miejsc pracy. To by oznaczało, że gdybyśmy rzeczywiście w ciągu 10 lat chcieli stworzyć 1,2 mln miejsc pracy, to bezrobocie w Polsce bardzo by wzrosło. Ten brak rozeznania w kilku momentach rzucił mi się w oczy - mówił premier.

Czy zauważył jakieś punkty, z którymi mógłby się zgodzić? - W kilku miejscach Kaczyński wyraził poglądy, co do których też mam podobne przeświadczenie. Chodzi m.in. o skuteczniejsze ściganie przestępstw przeciw zdrowiu i życiu. Szczególnie o pobicie ze skutkiem śmiertelnym, gdzie często ewidentnych zabójców traktuje się jak zwykłych chuliganów. To bardzo często dotyczy środowisk kibolskich, np. słynnych ataków z meczetami. Oczekiwałbym oprócz wyrażania poglądów, z którymi też się zgadzam, odrobiny pomocy, gdy my się za to twardo zabieramy - mówił Tusk.

Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński wygłasza przemówienie w siedzibie PiS Kaczyński: Koszt zmian proponowanych przez PiS to 12-13 mld
 • Magdalena Środa Środa o polityce edukacyjnej PO-PiS: głupek pozostanie głupkiem
 • Jarosław Kaczyński podczas swojego ''expose'' w siedzibie PiS Szydło, Błaszczak... Wiemy, kto stoi za exposé Jarosława Kaczyńskiego
Komentarze (483)
Tusk: Wolę Kaczyńskiego, który bawi się kalkulatorem niż zapałkami
Zaloguj się
 • nannnek-bis

  Oceniono 96 razy 34

  ""W Polsce od 2008 do 2011, w warunkach dość ciężkiego kryzysu, powstało ponad 800 tysięcy miejsc pracy."""
  -----

  He he to jest już komedia.

  OD 2008 DO 2011 uciekło z nędzy i bezrobocia co najmniej 600 tys a bezrobocie wzrosło!!!!!!

  Więc jak to jest? powstało 800 tysięcy ale w tym samym czasie 2miliony miejsc ubyło?

 • alica32

  Oceniono 87 razy 29

  Premierze Tusku i Pawlaku .Czy można było narodowi polskiemu to zrobić. Po okrągłym stole w 1989 zaczęła się w jakiś niepolski sposób rozumiana transformacja, której rezultatem jest dzisiejszy kryzys, wysprzedaż prawie całego majątku narodowego w obce ręce. Wciągu 20 lat kolejne ekipy AWS. UW. SLD , PSL, PO dokonywały eutanazji gospodarki narodowej, będącej dziełem dwóch pokoleń Polaków. Polska kraj średniej wielkości, zasobny, uprzemysłowiony położony w centrum Europy został prawie całkowicie pozbawiony własnej gospodarki. Wyeliminowanie narodowej produkcji w Polsce, głównie przemysłu ciężkiego, maszynowego, górniczego, kolejowego czy okrętowego, zepchnęło Polskę do grona niedorozwiniętych technologicznie krajów ….Niektórzy obywatele polscy rzadzacy Polską jak dotąd pokazali że nie mają poczucia więzi z narodem polskim. Rządzac Polską wyprzedali gospodarkę, dali przyzwolenie na ruine gospodarki polskiej, prowadza w mediach politykę antypolonizmu i antyklerykalizmu,

 • anissa4

  Oceniono 61 razy 27

  "Wolę Jarosława Kaczyńskiego który bawi się kalkulatorem, niż zapałkami"

  ...i nokaut w pierwszej rundzie!! ;-)))

 • taglinda

  Oceniono 81 razy 25

  słusznie... podliczyć Niedolota bredzącego w malignie i zapytać pyblicznie, skąd chce na to wziąć pieniądze.

  Przy okazji przypomnieć jego ujadanie sprzed 3-4 lat o dodruk pieniędzy ("bo cała Europa tak robi.. patrzmy na Grecję, Portugalię i Hiszpanię - oni nie mogą się mylić").

 • jerzymoneta

  Oceniono 57 razy 21

  piłkarzyku - ty się nie śmiej, bo to ciebie będziemy rozliczać. I nie będzie litości.

 • franek-janek

  Oceniono 54 razy 18

  Problem w tym ze kalkulatorem nie umie.

 • marlef62

  Oceniono 25 razy 17

  pozbawić całkowicie czarną sukienkową mafie dochodów .

 • maciejkozlowski

  Oceniono 31 razy 17

  Ale obciachy tu piepszycie. Ciężko to czytać. Nigdy nie wiedziałem, że jest tylu idiotów w PIS-uarach. Czuję się przytłoczony..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje