Legendarny pirat internetowy zatrzymany w Kambodży

Jeden z założycieli strony Pirate Bay został zatrzymany w Kambodży. Gottfrid Svartholm Warg, znany też pod pseudonimem Anakata, wpadł, bo został wysłany za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. Szwedzki sąd chce, by odsiedział w więzieniu rok swojej kary.
Pirate Bay to działająca od 2003 r. strona internetowa, będącą wyszukiwarką plików torrent, umieszczonych na niej przez jej użytkowników. Za jej pomocą można ściągnąć z internetu np. film czy muzykę. I choć strona udostępnia jedynie odnośniki do danych zasobów, to wielokrotnie miała problemy w swojej rodzinnej Szwecji.

Twórcy strony, w tym właśnie Gottfrid Svartholm Warg, zostali oskarżeni przez sąd w Sztokholmie o współuczestnictwo w udostępnianiu treści objętych prawami autorskimi. Skazano ich na rok więzienia i grzywnę w wysokości 7,5 mln koron. Nakazano też wyłączenie strony, ale funkcjonuje ona do dziś.

Ponieważ Warg nie odbył kary, szwedzki sąd wysłał za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. - Zatrzymaliśmy Warda na prośbę władz szwedzkich, które skazały go za przestępstwa związane z technologią informatyczną - powiedział agencji AFP Kirth Chantharith, rzecznik kambodżańskiej policji. - Nie mamy umowy o ekstradycji ze Szwecją, ale zobaczymy, na co pozwala w naszym kraju prawo w takich przypadkach - dodał.

Aresztowanie Warda w Phnom Penh potwierdził szwedzkiej prasie jego obrońca Ola Salomonsson.

Zobacz także
 • Paulo Coelho na PirateBay znalazł się z wyboru Serwis PirateBay zamknięty w Finlandii
 • Spowiedź założyciela Pirate Bay
Komentarze (89)
Legendarny pirat internetowy zatrzymany w Kambodży
Zaloguj się
 • krzak164

  Oceniono 121 razy 111

  Proszę o pomoc. Mam dylemat natury moralnej. Kupiłem książkę. Przeczytałem i teraz nie wiem czy mogę kumplowi dać. No nie potrzebna mi ona, a on poczyta i da dalej bo tak robiliśmy. On też kupuję i jak przeczyta to mi daje tę książkę. Znajomi moi i kumpla taż tak robią.
  Pytnie: czy to jest karalne? I Czy dostanę więcej jak kolo z Amber Gold?
  A może mam jeszcze raz zapłacić, to zanczy mój kumpel. Może on przeleje kasę ,bo ja nie chce być przestępcą.
  A może to zorganizowana przestępczość jest??

 • derp972

  Oceniono 74 razy 56

  Kiedy Bush i Blair pójdą siedzieć za swoje zbrodnie przeciw ludzkości (prawie milion zabitych w wojach na bliskim wschodzie)? I kiedy banksterskie ścierwo pójdzie siedzieć za swoje zbrodnie?

 • zebedo

  Oceniono 55 razy 53

  To może powinni też aresztować właścicieli innych wyszukiwarek, np google czy bing?
  Torrenty same w sobie nie s nielegalne i zazwyczaj służa do udostępniania oprogramowania otwartoźródłowego czyli darmowego , co może być faktycznym powodem nagonki organizowanej przez korporacje.
  Pora powiedzieć im : Dość, odpier****** się od Internetu!

 • calli

  Oceniono 62 razy 46

  Generalnie to wszyscy bibliotekarze powinni siedzieć po 25 lat za zorganizowane piractwo treści intelektualnych i objętych prawem autorskim oraz nakłanianie do uczestnictwa w tym niecnym procederze nieletnich.

 • bilko78

  Oceniono 45 razy 35

  Koncerny skazują ludzi. Kpina!!! Kapitalistyczny świat runie i to już niedługo.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 40 razy 32

  To robota amerykańców, ci najwięcej zarabiają na tych kaszaniarskich filmach z holiłud.

 • krzak164

  Oceniono 29 razy 21

  Wytwórnie filmowe maja straty, bo ludzie kopiują. A widzieliście jak oni mieszkają, jakimi brykami jeżdzą i jak się bawią. Jakoś nie widać, żeby ciężko na to pracowali. Co innego ten co w tej wytwórni pracuje, ale on i takma przerąbane jak my.

 • tirinti

  Oceniono 25 razy 21

  Szwedzi sięoburzają że Rosjanie wsadzili do paki Pussy Riot a sami robią to samo. Putin powinien zaprotestować.

 • stefanpajonk

  Oceniono 24 razy 20

  Śmietnik i lokaje koncernów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje