Legendarny pirat internetowy zatrzymany w Kambodży

02.09.2012 16:41
Jeden z założycieli strony Pirate Bay został zatrzymany w Kambodży. Gottfrid Svartholm Warg, znany też pod pseudonimem Anakata, wpadł, bo został wysłany za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. Szwedzki sąd chce, by odsiedział w więzieniu rok swojej kary.
Pirate Bay to działająca od 2003 r. strona internetowa, będącą wyszukiwarką plików torrent, umieszczonych na niej przez jej użytkowników. Za jej pomocą można ściągnąć z internetu np. film czy muzykę. I choć strona udostępnia jedynie odnośniki do danych zasobów, to wielokrotnie miała problemy w swojej rodzinnej Szwecji.

Twórcy strony, w tym właśnie Gottfrid Svartholm Warg, zostali oskarżeni przez sąd w Sztokholmie o współuczestnictwo w udostępnianiu treści objętych prawami autorskimi. Skazano ich na rok więzienia i grzywnę w wysokości 7,5 mln koron. Nakazano też wyłączenie strony, ale funkcjonuje ona do dziś.

Ponieważ Warg nie odbył kary, szwedzki sąd wysłał za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. - Zatrzymaliśmy Warda na prośbę władz szwedzkich, które skazały go za przestępstwa związane z technologią informatyczną - powiedział agencji AFP Kirth Chantharith, rzecznik kambodżańskiej policji. - Nie mamy umowy o ekstradycji ze Szwecją, ale zobaczymy, na co pozwala w naszym kraju prawo w takich przypadkach - dodał.

Aresztowanie Warda w Phnom Penh potwierdził szwedzkiej prasie jego obrońca Ola Salomonsson.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Szwecja płaci $60m na "rozwój demokracji" w Kambodży.

  thenextweb.com/insider/2012/09/05/sweden-paid-cambodia-59-4-million-arrest-the-pirate-bay-co-founder-gottfrid-svartholm/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
  torrentfreak.com/pirate-bay-founder-arrest-followed-by-59m-swedish-aid-package-for-cambodia-120905/
  Ameryka trzyma szweckich polityków za j****

 • rawahecht

  Oceniono 1 raz 1

  \ Muzułmański imam wrobił nieletnią chrześcijankę w bluźnierstwo? \

  Komentarze do tego "njósa" są "niedrożne",
  łot taka to michnikowska wolność słowa .... JTM !!!

 • odra-1305

  Oceniono 5 razy -5

  skończyły się wakacje. na forum wysyp internetowych złodziei

 • muciasgracias

  Oceniono 2 razy 2

  Szwecja to był zawsze dziwny kraj, ale teraz stał się naprawdę unikalny w skali świata.

 • ulebyk

  Oceniono 13 razy 5

  Szkoda, że "polski" rząd nie zajmuje się ściganiem takich bydlaków, szumowin i zbrodniarzy jak stalinowski oprawca Stefan Szechter (brat Oberredaktora Adasia Michnika), który żyje w luksusie w Szwecji śmiejąc się w twarz swoim ofiarom i ich rodzinom (podobnie jak inni przedstawiciele żydowskiego trzonu stalinowskiego aparatu terroru). Ale, on ma zagwarantowaną nietykalność przez swojego braciszka i jego kolesi zawiadujących atrapą państwa zwaną III RP.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 16 razy 16

  Brawo, ujęli kolejnego niebezpiecznego terrorystę, bandytę, mordercę i złodzieja. Tak trzymać, na ulicach znów jest bezpiecznie.
  /sarkazm
  Szwedzi coraz bardziej się ośmieszają tańcząc jak im zza granicy zagrają. Na zielonych papierkach naturalnie.

 • decayed

  Oceniono 4 razy 4

  Ja mieszkam w uk i od jakichs 2 tyg. nie moge wejsc na strone p.bay, wlasnie teraz sprobowalem w nowej zakladce i nic. W Polsce tez nie mozna juz?

 • marcel_proust

  Oceniono 19 razy 15

  Kilka dni temu chciałem kupić ebook "Woda dla słoni" najtaniej znalazłem po 23 zł, okazało się jednak, że książkę normalną można kupić troszkę ponad 19 zł. Jakaś paranoja, ile kosztuje "wyprodukowanie" ebooka? Ile z tych 23 zł ma pisarz? Moim zdaniem koszt ebooka powinien zawierać wyłącznie części zysku dla twórcy. Czyli normalnie książka kosztuje 40 zł, twórca ma 5 zł, to ebook kosztuje właśnie te 5 zł.

  Swoją drogą państwo powinno stworzyć wirtualną bibliotekę, zawierającą co najmniej te same tytuły co wszystkie publiczne. W końcu skoro mogę z publicznej biblioteki za darmo wypożyczyć to co to za różnica.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 18 razy -6

  To nie piractwo - to jedynie uslugowka dla piratow, taka 'swatka', laczaca pirackie websites z uch potencjalnymi klientami: to byla stronka z linkami do pirackich websites, po wejsciu na ktore dopiero mozna bylo krasc.
  To nie piractwo, to co najwyzej paserstwo ze strony tych chlopakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje