Premier poirytowany prokuraturą. Seremet na celowniku

Andrzej Seremet i Donald Tusk. Premier podpisał sprawozdanie prokuratora generalnego

Andrzej Seremet i Donald Tusk. Premier podpisał sprawozdanie prokuratora generalnego (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Premier czeka na program naprawczy prokuratury. Potem podejmie decyzję, czy odrzucić sprawozdanie Andrzeja Seremeta. Prokurator generalny znalazł się na celowniku po tym, jak w sprawie Amber Gold kierowana przez niego służba popełniła wiele rażących błędów.
- Premier ma prawo czuć się poirytowany i zawiedziony takim, a nie innym funkcjonowaniem zwłaszcza prokuratury, którą bezpośrednio nie kieruje ani on, ani żaden z jego ministrów, ale która jest częścią państwa. I dlatego jej słabe działania również rzutują na ocenę państwa kierowanego przez premiera - mówi wiceszef Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz.

Teraz Donald Tusk czeka na propozycje prokuratora generalnego. - Myślę, że to będzie zależało od tego, jaki program naprawczy przedstawi prokurator Seremet i czy będzie to program konkretnych zmian, umocowanych w konkretnym kalendarzu, i to krótkoterminowym, a nie długoterminowym, a na ile to będą "pobożne życzenia", co powinno się zmienić, ale bez konkretnej treści - mówi Protasiewicz.

Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski uważa, że to premier powinien się tłumaczyć. - Dlaczego przygotował tak fatalną zmianę w prokuraturze, która ubezwłasnowolniła i sparaliżowała prace prokuratury. Dzisiaj prokuratura w wielu sprawach umarza postępowanie zamiast prowadzić śledztwo, bo to jest najprostsza droga do tego, by pozbyć się pracy - mówi Ziobro. - Sprawa prokuratora Seremeta jest sprawą otwartą. My opowiadamy się za tym, by powołać komisję śledczą po to, by zbadać jego odpowiedzialność i wtedy podjąć decyzję, czy może nadal sprawować swój urząd - podkreśla polityk. 

Sprawozdanie z pracy Prokuratury Generalnej leży na biurku Donalda Tuska. Jeżeli premier go nie przyjmie, trafi ono do Sejmu i wtedy parlament w głosowaniu może Andrzeja Seremeta odwołać.

Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński rozpoczyna jesienną ofensywę swojej partii "Exposé" Kaczyńskiego: 1,2 mln miejsc pracy w ciągu 10 lat w małych miastach i wsiach
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
 • ZUS, Marcin P. i Michał Tusk Wszystkie ofiary afery Amber Gold: Tuskowie, Wajda, Wałęsa, Gryzelda i Filip...
Komentarze (139)
Premier poirytowany prokuraturą. Seremet na celowniku
Zaloguj się
 • kat-kk

  Oceniono 29 razy 17

  Polacy już od dawna są poirytowani.obudził się po 5 latach?Dodam ,że jesteśmy poirytowani służbą zdrowia,podatkami,szkolnictwem,sądownictwem,konkordatem,ZUSem,emeryturami,kompetencją posłów,aferami,nepotyzmem,niszczeniem Polski i Tuskiem.

 • jurpin

  Oceniono 46 razy 14

  Ziober Ty juz się lepiej zamknij,dosyć złego narobiłeś jak Byłes prokuratorem

 • j.ciecwierz

  Oceniono 21 razy 13

  ps. Prokurator Wesołowski, który krył Plichtę, jest z awansu Ziobry... To też o czymś świadczy.

 • ksks3

  Oceniono 12 razy 12

  To prawda że prokuraturę ze swoim generalnym na czelę należy rozpędzić na cztery wiatry. Ale czy tylko prokuraturę ?
  A tradosnych myślicieli z ministerstwa Rostkowskiego co wymyślili naloty kontroli skarbowych na gospodynie handlujące pierogami i chlebem ze smalcem na regionalnych dożynkach,
  ' zapominając" o Amber Goldi tym podobnych ? Niekompetencje i zwykłą głupotę trzeba tępić wszędzie u siebie też !

 • zofiadyrman

  Oceniono 50 razy 12

  Donald Tusk jest na zmianę "wściekły" albo "poirytowany", jak on biedny to wytrzymuje? Jak na sześć lat rządów, nasz "dobry car" ma strasznie słaby kontakt z rzeczywistością, skoro ciągle przydarza mu się takie odkrywanie "złych służących", przez których coś w kółko nawala. Może pora już oddać władzę komuś bardziej spostrzegawczemu, a samemu udać się na leczenie skołatanych nerwów?

 • norman67

  Oceniono 16 razy 10

  Zwalanie winy tylko na prokuraturę w sprawie Amber Gold to szukanie kozła ofiarnego. Jestem zwolennikiem PO, ale w tym przypadku, po 6 latach rządów można się spodziewać sprawniejszej pracy organów państwa, a nie drugiej sprawy Krzysztofa Olewnika. Komisja śledcza powinna prześledzić działanie organów państwa. SLD się nie bało komisji w sprawie Rywina, a PSL będzie stało murem za PO, bo ma aferę taśmową za uszami.

 • ursynow33

  Oceniono 12 razy 10

  "trzeba skasowac lapowkarstwo"
  __________________________
  taki powinien byc program naprawczy!

 • knock.out.4

  Oceniono 16 razy 8

  całkiem niezależna prokuratura, pan premier zdecyduje. Po co jest ten cały parlament skoro mamy rzady jednego czleka?

 • kazimierzb61

  Oceniono 12 razy 8

  Media od dłuższego czasu donosiły o bardzo wielu przypadkach patologii w prokuraturach w całym kraju a nasz premier dopiero dziś jest tym poirytowany ponieważ wreszcie i jego dotknęło to co się tam wyprawia.Czy on gazet nie czytał,radia nie słuchał,telewizji nie oglądał?Kosmita jakiś czy co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje