Kanadyjska Nowa Fundlandia pogrąża się w oceanie. 30 cm na 100 lat

02.09.2012 10:29
Wybrzeże Nowej Fundlandii

Wybrzeże Nowej Fundlandii (fot. carlb/Wikimedia Commons/public domain)

Kanadyjska wyspa Nowa Fundlandia stopniowo pogrąża się w Atlantyku. Tonie średnio o 30 cm na 100 lat - alarmuje kanadyjski geograf. Oznacza to, że wybrzeża wyspy są coraz bardziej narażone na zniszczenia podczas sztormów, takich jak huragan Igor dwa lata temu.
Profesor Norm Catto, geograf z kanadyjskiego uniwersytetu Memorial (uczelnia prowincji Nowa Fundlandia i Labrador, której częścią jest właśnie tonąca wyspa), posłużył się w swoich badaniach pniami drzew zatopionymi w oceanie na przestrzeni ponad tysiąca lat. Znalazł pnie pochodzące z IV wieku naszej ery. Na podstawie zebranych danych wyliczył, o ile średnio w stuletnich okresach zapadała się Nowa Fundlandia. Na podstawie zawartości soli w pniu można datować, kiedy morska woda dotarła do korzeni drzewa - precyzują kanadyjskie media.

Wyspa tonie, wybrzeża coraz bardziej narażone na sztorm

Może się wydawać, że 30 cm w ciągu stu lat to niewiele. Oznacza to jednak, jak podkreślał kanadyjski geograf w wypowiedziach dla mediów, że wybrzeża wyspy są coraz bardziej narażone na zniszczenia podczas sztormów, takich jak huragan Igor dwa lata temu.

Południowa część leżącej naprzeciw ujścia rzeki Świętego Wawrzyńca Nowej Fundlandii tonie szybciej niż północna. Nie wiadomo, jak na zapadanie się ogromnej wyspy [ma powierzchnię 111,38 km2, to ok. jednej trzeciej powierzchni Polski - red.] wpłynie ocieplenie klimatu i topnienie lodów Arktyki. Kilkanaście dni temu media podały wyniki obserwacji satelitarnych, pokazujące, że topnienie lodów arktycznych następuje szybciej, niż się spodziewano. Cała Arktyka ociepla się szybciej niż inne części Ziemi.

Zobacz także
Komentarze (34)
Kanadyjska Nowa Fundlandia pogrąża się w oceanie. 30 cm na 100 lat
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 23 razy 21

  "ma powierzchnię 111,38 km2, to ok. jednej trzeciej powierzchni Polski - red." - 111 ma, ale tysięcy km2. Nie redagujemy serwisu na kacu.

 • cometto-pl

  Oceniono 22 razy 16

  "Nie wiadomo, jak na zapadanie się ogromnej wyspy wpłynie ocieplenie klimatu i topnienie lodów Arktyki"

  Wiadomo jak - nijak.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 17 razy 15

  "Muzułmański imam wrobił nieletnią chrześcijankę w bluźnierstwo?"

  Zablokowali komentarze. Jakby było o kk to można by naparzać.

 • gruba_rybka

  Oceniono 15 razy 13

  "ma powierzchnię 111,38 km2, to ok. jednej trzeciej powierzchni Polski" -ktoś tu ma problemy z liczbami. Czyżby Polska była trzy razy większa od warszawskiego Wilanowa?

  Ciekawe, czy w płatnej części serwisu też są takie błędy :)

 • johanek4e

  Oceniono 12 razy 12

  A Skandynawia "rośnie" - to są vertykalne ruchy tektoniczne mające się do "globalnego prania mózgów"(czy tam ocieplenia) , jak pięść do nosa....

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 12

  To jak jakiś nowofunlandczyk (ten na dwóch, a nie na czterech łapach) się zagapi, to za 600 lat utonie na stojąco..

 • izaw

  Oceniono 14 razy 10

  Źli ci ludzie cholera. Już od IV w. byli na bakier z ekologią i globalne ocieplenie podnosiło poziom oceanu. Dopiero teraz są świadomi i chętnie płacą haracz pseudoekologom. Oceany nadal będą się podnosić, ale naciągacze chociaż będą dostatnio żyć.

 • supertlumacz

  Oceniono 13 razy 9

  ... ale za to dzięki globalnemu ociepleniu Przejście Północne w Kanadzie staje się żeglowne nie tylko dla okrętów podwodnych USA z napędem atomowym...

 • koll11

  Oceniono 11 razy 9

  " [ma powierzchnię 111,38 km2, to ok. jednej trzeciej powierzchni Polski - red.] " to malutka cos ta Polska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje