Dzieci rodziły się bez kończyn. Producent przeprosił po pół wieku

01.09.2012 20:43
Rzeźba poświęcona ofiarom leku

Rzeźba poświęcona ofiarom leku (Fot. AP/Jens Schlueter)

Niemiecki producent talidomidu po raz pierwszy przeprosił tych, którzy padli ofiarą leku. W latach 50. i 60. XX w. tysiące ludzi, których matki zażywały talidomid, urodziło się bez kończyn.
Firma farmaceutyczna Gruenenthal przeprosiła po raz pierwszy od 50 lat. - Jest mi bardzo przykro. Prosimy, byście uznali nasze długie milczenie za znak szoku, który wasz los w nas wywołał - oświadczył Harald Stock, dyrektor wykonawczy Gruenenthal. - Prosimy o wybaczenie, że przez prawie 50 lat nie znaleźliśmy sposobu, by zwrócić się do was, jak ludzie do ludzi. Zamiast tego milczeliśmy - przyznał Stock.

Szef koncernu powiedział to w Stolberg w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba firmy, podczas odsłonięcia monumentu poświęconego ofiarom leku.

Lek, który deformował i zabijał

Lek przepisywany był na nudności kobietom w ciąży m.in. w krajach zachodniej Europy, w Australii, Kanadzie i Japonii (nie był zatwierdzony na rynek amerykański). Dzieci rodziły się z krótszymi kończynami lub bez nich.

Powikłania dotyczyły ok. 10 tys. dzieci na całym świecie, ale nawet drugie tyle zmarło zaraz po urodzeniu, a wiele żyło z komplikacjami zdrowotnymi, m.in. wadami serca, wzroku, słuchu i mózgu. Talidomid został wycofany w 1961 r.

Ofiary: Potrzebujemy czego innego

Ofiary leku z Niemiec określiły przeprosiny jako zbyt skromne i spóźnione. - To nie pomoże nam w trudach codziennego życia - powiedziała Ilonka Stebritz, rzecznik stowarzyszenia ofiar leku w Niemczech. - Potrzebujemy czego innego - dodała. Szef podobnej grupy z Wielkiej Brytanii także uznał przeprosiny za spóźnione. - Po co nam przeprosiny, jeśli producent leku nie jest otwarty na rozmowę o odszkodowaniach? - powiedział.

Koncert Gruenenthal przegrał już jeden proces. W 1972 r. musiał zapłacić 150 mln dolarów odszkodowania dla 3 tys. ofiar leku w Niemczech. W innych krajach pacjenci wciąż czekają na pieniądze.

Zobacz także
 • 1965 r. Trzyletnia dziewczynka urodzona z krótkimi kończynami Po przeprosinach koncernu farmaceutycznego. ?Żałosne. Bzdura uwłaczająca ludzkiej godności"
Komentarze (50)
Dzieci rodziły się bez kończyn. Producent przeprosił po pół wieku
Zaloguj się
 • kawiarniany.filozof

  Oceniono 60 razy 52

  "Prosimy, byście uznali nasze długie milczenie za znak szoku, który wasz los w nas wywołał"

  A myślałem, że granicy mania-ludzi-za-idiotów już nie da się przekroczyć...

 • charliefrown

  Oceniono 31 razy 29

  tak biją się w piersi po 50 latach....czekali na przedawnienie roszczeń.

 • sliski_wacek

  Oceniono 25 razy 21

  pod ta nazwa to sprzedaje sie to w USA, w RFN byl to Contargan. Producent ten sam. W kazdym razie od 10 lat z kawalkiem jest znowu w uzyciu, np. przeciw trądowi. Historia tego leku jest bardziej skomplikowana i gdyby autorzyna zajrzal chocby do wikipedii toby nie pisal bzdur.
  oddawajcie moje 20 zlotych!

 • far_far_away

  Oceniono 17 razy 17

  Harald Stock (44 lata) jest w Gruenenthal od stycznia 2009. Wcześniej nie miał nic wspólnego z tą firmą.
  Studiował chemię i administrację w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
  W USA mimo, że lek nie był dopuszczony urodziło się 17 dzieci z deformacjami z powodu jego zażywania.

 • daga_1

  Oceniono 16 razy 14

  Dobrze, że w Polsce było wtedy przekonanie, że w ciąży nie przyjmuje się żadnych leków, bo szkodzą dziecku. Oczywiście oprócz tych naprawdę niezbędnych.

 • rociella

  Oceniono 18 razy 14

  Przecież w ciagu tych 50 lat przynajmniej z dziesięć razy zmieniał się tam fotel prezesa! Moim zdaniem to dobrze świadczy o obecnym szefie, że postanowił wydać te przeprosiny, podczas gdy jego poprzednicy zupełnie nie kwapili się do tego. Lepiej późno niż wcale. Podejrzewam, że 3/4 pracowników tej firmy nie było wtedy jeszcze na świecie.

 • gh83

  Oceniono 19 razy 13

  Poczekali, az minie odpowiedzialnosc karna i finansowa, po czym przeprosili. Przeprosiny sa tanie.

 • tygryzja

  Oceniono 12 razy 12

  Aaa... Przeciez po wycofaniu leku z krajow "cywilizowanych" sprzedawano go w krajach Ameryki poludnioej :(

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 10

  przeprosili za długie milczenie a nie za to co ich produkt zrobił tym rodzinom
  widzicie różnice

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje