Co szef PiS powie w "exposé"? Likwidacja gimnazjów, zaostrzenie prawa...

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Likwidacja gimnazjów i NFZ, ponowne połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i zaostrzenie prawa karnego - Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" przedstawia niektóre propozycje, które mają paść podczas "jesiennej ofensywy" Prawa i Sprawiedliwości.
W poniedziałek rzecznik PiS Adam Hofman zapowiedział, że pod koniec tygodnia PiS przedstawi swą wizję państwa w formie opozycyjnego "exposé". Prezes PiS ma zabrać głos w niedzielę. - Przedstawimy nasze propozycje odnoszące się do głównych problemów codziennego życia obywateli. Chodzi o podatki, służbę zdrowia, oświatę i bezpieczeństwo. Nieustannie słyszymy, że nie ma alternatywy dla obecnej władzy - to nieprawda. Mamy atrakcyjny, nowoczesny program. Pokażemy to, co oferujemy ludziom w sprawach najbardziej dla nich żywotnych - mówi Kaczyński w wywiadzie dla ''Naszego Dziennika''.

Szef PiS zapowiada "całkowitą reformę systemu oświaty". - Zlikwidujemy gimnazja, które kompletnie się nie udały. [...] Państwo przejmie odpowiedzialność za szkoły i odciąży samorządy. Do tego dochodzi kwestia podręczników, których liczba zostanie zredukowana do 2-3 do jednego przedmiotu - mówi Kaczyński.

Inne jego zapowiedzi to m.in. zmiana systemu emerytalnego, podatków czy systemu finansowania służby zdrowia. Szef PiS zapowiada likwidację NFZ. Co w zamian? "Powrót do finansowania budżetowego".

Na pytanie, czy jego partia przypomni postulat ponownego połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Kaczyński mówi: - Przywrócenie tych kompetencji ministrowi jest oczywiste. Stoimy na tym stanowisku od samego początku, podobnie jak oceniał to śp. prezydent Lech Kaczyński. Minister powinien być prokuratorem generalnym, bo jest to część władzy wykonawczej. W konstytucji jest zapisane, że za bezpieczeństwo obywateli odpowiada rząd. Tymczasem stworzono system najgorszy z możliwych, bo w obrębie aparatu państwowego powstała nowa korporacja. Tym razem prokuratorów. A do tego premier czy minister mówią, że za to nie odpowiadają.

Szef PiS zapowiada też propozycje zaostrzenia prawa karnego. - Nie może być tak, że ludzie, którzy kogoś zamordowali, po kilku latach wyszli na wolność. Chodzi o skończenie z fikcją pobić ze skutkiem śmiertelnym. Muszą być one traktowane jak zabójstwa - mówi.

Co z sugestiami, że sprawa katastrofy smoleńskiej zostanie teraz przez PiS odsunięta na dalszy plan? - Ostatnio napisano, że planujemy obalenie Tuska wraz ze Schetyną. Kompletna bzdura, podobnie jak te informacje. Sprawa smoleńska została skoncentrowana w zespole parlamentarnym, który działa sprawnie. Będziemy mieli nowe wydarzenia w tej dziedzinie. Chodzi o ustalenie nowych faktów i wzmocnienie tych, które już zostały ustalone. Zarówno jeśli chodzi o przebieg katastrofy, jak i to, co ją poprzedzało - mówi Kaczyński.

Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński Kaczyński szykuje exposé? Złośliwe reakcje konkurencji
 • Donald Tusk/Roman Kurkiewicz Na jesieni nowe otwarcie rządu? "Ile razy można być świeżym kotletem?"
 • Pozycje smoleńskiego Zespołu Parlamentarnego na stronie Księgarni Gazety Polskiej Gdzie jest raport Macierewicza? "Księgarnia GP": Oferowaliśmy go, ale nikomu nie sprzedaliśmy
Komentarze (572)
Co szef PiS powie w "exposé"? Likwidacja gimnazjów, zaostrzenie prawa...
Zaloguj się
 • anissa4

  Oceniono 149 razy 91

  Po co ci to? Przecież i tak przerżniesz 7 raz.
  Lepiej kup sobie nowego kota i daj polakom w końcu spokój. PiS to nie jest konstruktywna opozycja, to judzenie i histeria.

 • gupek70

  Oceniono 87 razy 63

  tak tak - bajkonur w warszawie, tor formuly 1 w gdansku, park jurajski w krakowie, 100 baniek dla kazdego, pomniki brata na kazdym rondzie i wszystkie brzozy do pierdla.

 • tadjan

  Oceniono 75 razy 55

  ......alternatywą to był lot do Smoleńska, który bratobójca zarządził perfekcyjnie...... z jednej kaczki zostaly tylko pióra, a druga zwariowała. Teraz to ty kaczy głupolu już jesteś tylko szkodnikiem.

 • p4-s

  Oceniono 60 razy 46

  "W przyszłym roku przedstawimy ofertę mieszkaniową, która jest wyśmiewana." - Jarosław K. o 3 mln chałup dla ciemnego ludu.

  Przyszłe oferty Jarosława K. bierzmy na poważnie: )

 • m8ts

  Oceniono 84 razy 40

  Co szef ePiSkopatu wygłosi w "homilii"?
  A powie, powie, oj powie. Strach się bać. Jakby mu jeszcze tak polać, to hoho... dopiero miałby gadane.
  Nim Jaruś japę otworzy, wiadomo o czym będzie bełkot:
  Dźwięk zacinającej się płyty

 • krzywelustro

  Oceniono 50 razy 36

  Główne tezy "exposé" Jarosława Zbawiciela:
  1. Wyniki kilku ostatnich wyborów udowodniły, że Polacy jako Naród nie dorośli do demokracji.
  2. Wyniki ostatnich sondaży popularności partii politycznych oraz ranking zaufania i nieufności do polityków potwierdza, że Polacy niczego nie chcą z tym zrobić.
  3. Wobec powyższych wniosków Jarosław Zbawiciel oświadcza, że już niemal zupełnie utracił zaufanie do Narodu i po raz ostatni ostrzega Polaków.
  4. Jeśli Polacy natychmiast radykalnie nie zmienią swojej postawy i nie odzyskają zaufania Jarosława Zbawiciela, definitywnie rozwiąże on Naród i wybierze sobie nowy.

 • dz46

  Oceniono 46 razy 30

  UWAGA PILNA WIADOMOSC DLA POLSKIEGO KARTOFLA
  Expose wg slownika wyrazow obcych (fr) to .........programowe przemowienie premiera albo ministra w parlamencie dotyczace zagadnien biezacej polityki oraz zamierzen rzadu........ a Jaroslaw Kaczynski to premier kociej kuwety, SAMOZWANIEC albo Nikodem Dyzma. Polska jest nasza i to my wybieramy rzadzacych a nie rzadzacy wybieraja sie sami.

 • tytanxx1

  Oceniono 35 razy 29

  Oj widzę tęsknotę za komuną kiedy państwo o wszystkim decydowało i sterowało z Warszawki życiem ludzi w Koziej Wólce. Bo w takiej Wawce jakiś urzędas "lepiej" zarządzał szpitalem czy szkołą w małym miasteczku. A to właśnie proponuje PiS.
  Przecież te pomysły prezesa to perelowkie popłuczyny. Ubezwłasnowolnienie samorządów, a cała władza w rękach I sekretarza, pardon Pana Kaczyńskiego.

  Gimnazja owszem nie sprawdziły się ale głównie z powodu braku odpowiedniego przygotowania nauczycieli, którzy nie radzą sobie z nastolatkami. Czy pomysł zgromadzenia w jednym miejscu sześciolatków i 14-nastolatków jest dobrym pomysłem? Raczej nie. Tym bardziej, że pomysł PiS spowoduje jeszcze większe zwolnienia nauczycieli, którym i tak to grozi z powodu niżu demograficznego.

  O pomyśle ponownego połączenia funkcji Ziobry z Ziobrą został wystarczająco skompromitowany.
  Żądza zemsty, żeby karać surowiej nie podnieca mnie, podobnie jak, żeby torturować, albo za kradzież ucinać rękę. Bardziej odstrasza nieuchronność kary, czyli konieczne jest skuteczniejsze działanie organów ścigania i to trzeba poprawić.

  Propozycje PiS są śmieszne w XXI w, ale ciemny lud się podnieci jak helem, brzozą i świętą tutką.

 • piastpiastun

  Oceniono 35 razy 25

  To kretyn... Gimnazja zaczynają właśnie działać prawidłowo. Centralizacja? Kur..a Gomułka się znalazł. Sam pewnie podręczniki będzie wybierał a drukować będzie o.Tadzio R. Prokuratura i minister? Też był Ziobro -jego popisowe akcje rozwaliły polską transplantologię i pozbawiły setki osób szansy przeżycia. Smoleńsk nowe fakty? Pewnie Macierewicz udowodni, że Komorowski podłożył bombę...

  Powiem ordynarnie i dobitnie - Spierda..aj Jarku raz i na zawsze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje