Groźny wirus w parku narodowym w Kalifornii. Zagrożonych jest 10 tys. ludzi

01.09.2012 16:25
Groźny wirus zabił dwie osoby

Groźny wirus zabił dwie osoby (Fot. HANDOUT REUTERS)

Około 10 tys. ludzi, którzy w tym roku spędzili wakacje na kempingu w amerykańskim Parku Narodowym Yosemite, jest narażonych na ryzyko choroby wywoływanej przez niebezpieczny wirus - poinformowały służby epidemiologiczne w USA.
Specjaliści z Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) zalecili badania laboratoryjne pacjentom, u których wystąpią objawy choroby płuc, w rzeczywistości reprezentujące tzw. hantawirusowy zespół płucny (HPS), czyli taki wirus, który przenoszony jest przez gryzonie. Ich zdaniem na ryzyko narażone są osoby, które przebywały na terenie kalifornijskiego parku między czerwcem a sierpniem.

Dotychczas z powodu pojawienia się HPS w Yosemite zmarło dwóch ludzi. Kolejnych czterech zachorowało, ale przeżyło. CDC informuje też o kolejnych podejrzanych przypadkach. Źródłem wirusa są żyjące w parku gryzonie, m.in. myszaki leśne. Nie zanotowano przypadku przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka. Władze parku podały, że skontaktowały się z około 3 tys. grup wycieczkowych, które mieszkały w namiotach kempingowych od połowy czerwca, i zaleciły im natychmiastową wizytę u lekarza, jeśli wystąpią objawy hantawirusa.

Wirus w pierwszej chwili swymi objawami przypomina grypę; symptomy to ból głowy, gorączka, bóle mięśni, krótki oddech i kaszel. Z czasem może doprowadzić do poważnych komplikacji układu oddechowego i śmierci. Według CDC okres rozwoju choroby trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni od zarażenia, bywa jednak krótszy i dłuższy. Nieco ponad 1/3 przypadków zarażenia wirusem jest śmiertelna. Choć nie ma na razie leku na hantawirusa, szybkie wykrycie go poprzez badanie krwi może uratować życie.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • szymek_50

  0

  Można się pomylić i wziąć wirusy za dobrą monetę.

 • eugeniuszmg

  0

  Dotychczas z powodu pojawienia się HPS w Yosemite zmarło dwóch ludzi. Kolejnych czterech zachorowało, ale przeżyło.A nie poprawniej było by dwoje ludzi?, czy czworo ludzi?chyba,ze to byli sami meni to zwracam honor.

 • kalebas

  Oceniono 1 raz 1

  "wywoływanej przez niebezpieczny wirus"

  Niebezpiecznego wirusa, Panie Praktykancie.

 • gagul

  0

  jestem za.....

 • ffamousffatman

  0

  Jeżeli nie wiecie co to hantawirus, to nie najmujcie się do renowacji starych domów i magazynów w Stanach, bo nie zdążycie wydać zaliczki.

 • eurotruppo

  0

  to tam w tym parku sa wiecePO?

 • muciasgracias

  Oceniono 1 raz 1

  Myślę, że w związku z tym należy pilnie poszukać nowej szczepionki i zaszczepić nią:

  (1) wszystkich mieszkańców stanu California i wszystkich z nim sąsiadujących
  (2) wszystkich turystów przybywających do stanu California

  Bo inaczej chłopaki z Merck'a nie zrobią w tym roku finansowym cyfry, i premie przepadną.

 • czemi20

  Oceniono 6 razy 2

  U nas panoszy się od lat wysoce zjadliwy Kaczy wirus.Jakoś dajemy sobie radę sami.

 • lokator_wawelu

  Oceniono 22 razy 2

  Planeta zaczyna karać zbrodniarzy za ich przestępstwa, miejmy nadzieję, że i za kanadyjskie piaski bitumiczne i degradację środowiska w Albercie w dolinie rzeki Athabasca również spadnie na bandytów kara.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje