Groźny wirus w parku narodowym w Kalifornii. Zagrożonych jest 10 tys. ludzi

01.09.2012 16:25
Groźny wirus zabił dwie osoby

Groźny wirus zabił dwie osoby (Fot. HANDOUT REUTERS)

Około 10 tys. ludzi, którzy w tym roku spędzili wakacje na kempingu w amerykańskim Parku Narodowym Yosemite, jest narażonych na ryzyko choroby wywoływanej przez niebezpieczny wirus - poinformowały służby epidemiologiczne w USA.
Specjaliści z Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) zalecili badania laboratoryjne pacjentom, u których wystąpią objawy choroby płuc, w rzeczywistości reprezentujące tzw. hantawirusowy zespół płucny (HPS), czyli taki wirus, który przenoszony jest przez gryzonie. Ich zdaniem na ryzyko narażone są osoby, które przebywały na terenie kalifornijskiego parku między czerwcem a sierpniem.

Dotychczas z powodu pojawienia się HPS w Yosemite zmarło dwóch ludzi. Kolejnych czterech zachorowało, ale przeżyło. CDC informuje też o kolejnych podejrzanych przypadkach. Źródłem wirusa są żyjące w parku gryzonie, m.in. myszaki leśne. Nie zanotowano przypadku przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka. Władze parku podały, że skontaktowały się z około 3 tys. grup wycieczkowych, które mieszkały w namiotach kempingowych od połowy czerwca, i zaleciły im natychmiastową wizytę u lekarza, jeśli wystąpią objawy hantawirusa.

Wirus w pierwszej chwili swymi objawami przypomina grypę; symptomy to ból głowy, gorączka, bóle mięśni, krótki oddech i kaszel. Z czasem może doprowadzić do poważnych komplikacji układu oddechowego i śmierci. Według CDC okres rozwoju choroby trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni od zarażenia, bywa jednak krótszy i dłuższy. Nieco ponad 1/3 przypadków zarażenia wirusem jest śmiertelna. Choć nie ma na razie leku na hantawirusa, szybkie wykrycie go poprzez badanie krwi może uratować życie.

Zobacz także
Komentarze (35)
Groźny wirus w parku narodowym w Kalifornii. Zagrożonych jest 10 tys. ludzi
Zaloguj się
 • dziwne.teorie

  Oceniono 45 razy 41

  W związku z zagrożeniem powinnismy wprowadzić wizy dla Amerykanów i kazać im legitymować się ważnymi badaniami... :)

 • malwina.3

  Oceniono 29 razy 27

  "O matko" i to nie z powodu wirusa a pisowni. "Dwoch ludzi zmarlo a czterech zachorowalo". Tragedia w redakcji wieksza niz ta w parku.

 • archimago7

  Oceniono 15 razy 11

  Podobnie było ze "świńską" grypą.
  Kilku chorych w Meksyku i marketing, aby koniecznie kupować szczepionkę.

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 10

  "Groźny wirus w parku narodowym w Kalifornii. Zagrożonych jest 10 tys. ludzi"
  =========================================================
  Bardzo ważna dla Polaków informacja, bo co najmniej 9 tysięcy to turyści z nad Wisły.

 • kapitan_marchewa

  Oceniono 9 razy 9

  Tu system PIANO, nie czytaj, zasłoń oczy. Natychmiast zapłac sms-em..

 • wiewior_pr2

  Oceniono 10 razy 8

  Tam się budzi wulkan i na pewno masoni chcą to ukryć ;-)

 • kapitan_marchewa

  Oceniono 8 razy 8

  Ojej, dajcie to na PIANO.
  Kasa kasa kasa...

 • mwjmar

  Oceniono 14 razy 8

  "Choć nie ma na razie leku na hantawirusa, szybkie wykrycie go poprzez badanie krwi może uratować życie."
  - ciekawe jak?

 • frank1947

  Oceniono 13 razy 7

  Nie wiem czy GW to gazeta informacyjna swiatowa czy podwurkowa. Albo tematy sa malo wazne (nie interesujace) albo calkiem omijane ..dla przykladu obecne zebranie 120 przedstawicieli narodow w Teheranie.. Zylem za komuny i zyje teraz. i nie wiem kto jest gorszy w oklamywaniu, oszukiwaniu lub zatajaniu spraw. Jesli to ma byc ta "demokracja" to ja jej nie chce. Nie chce czytac o sprawach ktore mnie nie dotycza i nigdy nie beda... Ciekawe kto to oplaca .. lepiej nie wiedziec !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje