Groźny wirus w parku narodowym w Kalifornii. Zagrożonych jest 10 tys. ludzi

01.09.2012 16:25
Groźny wirus zabił dwie osoby

Groźny wirus zabił dwie osoby (Fot. HANDOUT REUTERS)

Około 10 tys. ludzi, którzy w tym roku spędzili wakacje na kempingu w amerykańskim Parku Narodowym Yosemite, jest narażonych na ryzyko choroby wywoływanej przez niebezpieczny wirus - poinformowały służby epidemiologiczne w USA.
Specjaliści z Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) zalecili badania laboratoryjne pacjentom, u których wystąpią objawy choroby płuc, w rzeczywistości reprezentujące tzw. hantawirusowy zespół płucny (HPS), czyli taki wirus, który przenoszony jest przez gryzonie. Ich zdaniem na ryzyko narażone są osoby, które przebywały na terenie kalifornijskiego parku między czerwcem a sierpniem.

Dotychczas z powodu pojawienia się HPS w Yosemite zmarło dwóch ludzi. Kolejnych czterech zachorowało, ale przeżyło. CDC informuje też o kolejnych podejrzanych przypadkach. Źródłem wirusa są żyjące w parku gryzonie, m.in. myszaki leśne. Nie zanotowano przypadku przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka. Władze parku podały, że skontaktowały się z około 3 tys. grup wycieczkowych, które mieszkały w namiotach kempingowych od połowy czerwca, i zaleciły im natychmiastową wizytę u lekarza, jeśli wystąpią objawy hantawirusa.

Wirus w pierwszej chwili swymi objawami przypomina grypę; symptomy to ból głowy, gorączka, bóle mięśni, krótki oddech i kaszel. Z czasem może doprowadzić do poważnych komplikacji układu oddechowego i śmierci. Według CDC okres rozwoju choroby trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni od zarażenia, bywa jednak krótszy i dłuższy. Nieco ponad 1/3 przypadków zarażenia wirusem jest śmiertelna. Choć nie ma na razie leku na hantawirusa, szybkie wykrycie go poprzez badanie krwi może uratować życie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • szymek_50

  0

  Można się pomylić i wziąć wirusy za dobrą monetę.

 • eugeniuszmg

  0

  Dotychczas z powodu pojawienia się HPS w Yosemite zmarło dwóch ludzi. Kolejnych czterech zachorowało, ale przeżyło.A nie poprawniej było by dwoje ludzi?, czy czworo ludzi?chyba,ze to byli sami meni to zwracam honor.

 • kalebas

  Oceniono 1 raz 1

  "wywoływanej przez niebezpieczny wirus"

  Niebezpiecznego wirusa, Panie Praktykancie.

 • gagul

  0

  jestem za.....

 • ffamousffatman

  0

  Jeżeli nie wiecie co to hantawirus, to nie najmujcie się do renowacji starych domów i magazynów w Stanach, bo nie zdążycie wydać zaliczki.

 • eurotruppo

  0

  to tam w tym parku sa wiecePO?

 • muciasgracias

  Oceniono 1 raz 1

  Myślę, że w związku z tym należy pilnie poszukać nowej szczepionki i zaszczepić nią:

  (1) wszystkich mieszkańców stanu California i wszystkich z nim sąsiadujących
  (2) wszystkich turystów przybywających do stanu California

  Bo inaczej chłopaki z Merck'a nie zrobią w tym roku finansowym cyfry, i premie przepadną.

 • czemi20

  Oceniono 6 razy 2

  U nas panoszy się od lat wysoce zjadliwy Kaczy wirus.Jakoś dajemy sobie radę sami.

 • lokator_wawelu

  Oceniono 22 razy 2

  Planeta zaczyna karać zbrodniarzy za ich przestępstwa, miejmy nadzieję, że i za kanadyjskie piaski bitumiczne i degradację środowiska w Albercie w dolinie rzeki Athabasca również spadnie na bandytów kara.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje