Tusk o muzeum II WŚ: To "krzyczący znak", świadectwo naszego punktu widzenia

01.09.2012 11:31
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

- Muzeum II Wojny Światowej będzie nie tylkosymbolem i pamięcią o tragedii, ale także symbolem nadziei i siły Polski - powiedział w Gdańsku Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod gmach muzeum. W 73 rocznicę wybuchu wojny premier zapowiedział przedstawienie niedługo koncepcji reformy polskiej armii.
Tusk podkreślił, że muzeum - budowane przy ul. Wałowej, blisko historycznego centrum Gdańska - stanie blisko miejsca, gdzie rozpoczęła się wojna.

- To miejsce, które dla mojego pokolenia jest świadectwem wojny także w najbardziej namacalnym wymiarze. Kilkaset metrów stąd była moja pierwsza szkoła, kilkaset metrów stąd chodziliśmy po ruinach (...) Mieliśmy kilka, kilkanaście lat i dotykaliśmy jeszcze świeżych śladów wojny, to były ruiny, leje po bombie - mówił Tusk."Muzeum II WŚ ma być takim krzyczącym świadectwem"

Szef rządu stwierdził, że w każdej polskiej rodzinie jest "pamięć o tych, którzy zapłacili podczas wojny cenę najwyższą". - Dlatego tak ważną dla nas sprawą byłaby polska narracja, polski głos o tym wydarzeniu kształtującym przyszłość - tłumaczył Tusk decyzję o budowie muzeum. Zaznaczył, że muzeum ma być takim "krzyczącym znakiem", świadectwem "nie tylko poprzez treść, emocje, ale także poprzez formę", jaką nadali mu architekci.

- Ta bryła wychodząca z ziemi tak odważnie, w sposób tak wyrazisty powinna być najlepszym sposobem (...) na przekazanie naszych myśli, naszych uczuć, naszego punktu widzenia - zaznaczył Tusk. Mówił też o powojennej odbudowie kraju i za jeden z najwspanialszych sposobów kontynuacji tej odbudowy uznał właśnie Muzeum II WŚ.

Reforma armii: plan już we wrześniu?

W 73 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Tusk mówił też o reformie polskiej armii i podkreślił, że Polskę na nią stać. Nawiązując do wojny stwierdził, że "z wielkim uznaniem" przyjął inicjatywę prezydenta Komorowskiego o reformie polskich sił zbrojnych "tak, aby nasza samodzielna zdolność obrony była większa niż kiedykolwiek w przeszłości".

Premier zapowiedział jeszcze we wrześniu prezentację koncepcji przebudowy armii i budowy "realnego systemu bezpieczeństwa w oparciu o NATO i współpracę z najbliższymi sąsiadami".

Gdzie stanie Muzeum II WŚ?

Muzeum II Wojny Światowej powstanie na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 h powierzchni. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 6 tys. mkw. powierzchni i w nowoczesny sposób prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi.

Zobacz także
 • Iluminacja Pałacu Prezydenckiego 73. rocznica wybuchu wojny. Specjalna iluminacja Pałacu
Komentarze (61)
Tusk o muzeum II WŚ: To "krzyczący znak", świadectwo naszego punktu widzenia
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 9 razy 7

  Kolejne muzeum. Oprócz muzeów najlepiej wychodzi mu budowa "orlików". Szkoda że w tym popapranym kraju nie ma nikogo kto pomyślałby o tworzeniu miejsc pracy dla nieczłonków rodziny i rządzącej partii.
  A ten z tyłu gdzie zgubił żółtą pelerynkę w której mu tak do twarzy?

 • distepfano

  Oceniono 8 razy 6

  Ja bym sprawdził, czy ten "goguś" nie zakopuje złota z Amber Gold !

  W tle zdjęcia widzę resztę gangu!

 • aktyntasza

  Oceniono 6 razy 6

  Pracy niema, młodzi uciekają za granicę bo w Polsce niema przyszłości i po co nam takie bzdurne muzeum ?

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 6

  "Reforma armii: plan już we wrześniu?"
  ============================
  Wrzesień to doskonały termin ogłaszania "reformy armii". Warto nawet przywołać "bohaterską postawę Naczelnego Dowództwa", które razem z rządem dziarsko wiało przez Zaleszczyki. Na tle prawdziwie bohaterskiej postawy żołnierzy liniowych będzie to stanowiło swoiste memento

 • aleksy_zorba

  Oceniono 7 razy 5

  a gdzie lina i samolot OTL nie ciagna???

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 8 razy 4

  Adamowicz zapewni sponsorowanie przez następców Amber G no a Michał T obejmie fuchę koordynatora przylotów wycieczek do muzeum. Wszystko w rodzinie!

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Muzeum II Wojny Światowej powinno powstać w Berlinie, bo tam się ta wojna NARODZIŁA.

 • aniapiatek2

  Oceniono 3 razy 3

  KTO ZA TO ZAPŁACI? Podobno mamy KRYZYS...i państwa nie stać na podstawowe rzeczy, a tu tyle hektarów do wybudowania i zagospodarowania! Ale od czego są OBYWATELE RP, PODATNICY??? Będziemy HAROWAĆ na IPN i muzea, muzea i pomniki.... Ku chwale "POLITYKÓW PATRIOTÓW"... z pustymi żołądkami...

 • kermit.dolomit

  Oceniono 7 razy 3

  Qrwa jak się ciesze że w dobie kryzysu za grube miliony powstanie kolejny potworek upamiętniający totalną klęske Polski ucieczkę rządu do Rumunii i okupacje niemiecko sowiecką1939-1989

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje