Tusk o muzeum II WŚ: To "krzyczący znak", świadectwo naszego punktu widzenia

01.09.2012 11:31
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

- Muzeum II Wojny Światowej będzie nie tylkosymbolem i pamięcią o tragedii, ale także symbolem nadziei i siły Polski - powiedział w Gdańsku Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod gmach muzeum. W 73 rocznicę wybuchu wojny premier zapowiedział przedstawienie niedługo koncepcji reformy polskiej armii.
Tusk podkreślił, że muzeum - budowane przy ul. Wałowej, blisko historycznego centrum Gdańska - stanie blisko miejsca, gdzie rozpoczęła się wojna.

- To miejsce, które dla mojego pokolenia jest świadectwem wojny także w najbardziej namacalnym wymiarze. Kilkaset metrów stąd była moja pierwsza szkoła, kilkaset metrów stąd chodziliśmy po ruinach (...) Mieliśmy kilka, kilkanaście lat i dotykaliśmy jeszcze świeżych śladów wojny, to były ruiny, leje po bombie - mówił Tusk."Muzeum II WŚ ma być takim krzyczącym świadectwem"

Szef rządu stwierdził, że w każdej polskiej rodzinie jest "pamięć o tych, którzy zapłacili podczas wojny cenę najwyższą". - Dlatego tak ważną dla nas sprawą byłaby polska narracja, polski głos o tym wydarzeniu kształtującym przyszłość - tłumaczył Tusk decyzję o budowie muzeum. Zaznaczył, że muzeum ma być takim "krzyczącym znakiem", świadectwem "nie tylko poprzez treść, emocje, ale także poprzez formę", jaką nadali mu architekci.

- Ta bryła wychodząca z ziemi tak odważnie, w sposób tak wyrazisty powinna być najlepszym sposobem (...) na przekazanie naszych myśli, naszych uczuć, naszego punktu widzenia - zaznaczył Tusk. Mówił też o powojennej odbudowie kraju i za jeden z najwspanialszych sposobów kontynuacji tej odbudowy uznał właśnie Muzeum II WŚ.

Reforma armii: plan już we wrześniu?

W 73 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Tusk mówił też o reformie polskiej armii i podkreślił, że Polskę na nią stać. Nawiązując do wojny stwierdził, że "z wielkim uznaniem" przyjął inicjatywę prezydenta Komorowskiego o reformie polskich sił zbrojnych "tak, aby nasza samodzielna zdolność obrony była większa niż kiedykolwiek w przeszłości".

Premier zapowiedział jeszcze we wrześniu prezentację koncepcji przebudowy armii i budowy "realnego systemu bezpieczeństwa w oparciu o NATO i współpracę z najbliższymi sąsiadami".

Gdzie stanie Muzeum II WŚ?

Muzeum II Wojny Światowej powstanie na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 h powierzchni. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 6 tys. mkw. powierzchni i w nowoczesny sposób prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • rita57

  0

  Cóś marnie widzę to świadectwo, szczególnie w kontekście wyPOwiedzi Bula, który stwierdził , że " nieważne gdzie rozpoczęła się wojna"... POdobny POziom wiedzy historycznej w moim odczuciu POsiada Donek . Trochę strach, jaką historię POkażą w tym muzeum...?

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Chce dla kolesiów historyków stworzyć nowe stanowiska pracy. A inżynierowie muszą za pracą wyp.ierdalać za granicę.

 • zbycholj23

  0

  To tylko wydawanie kasy z budżetu na kolejną zbędną propagandową zabawkę.

 • dyrdymalista

  Oceniono 2 razy 2

  Czy nie można wymyśleć nieco tańszych wersji "krzyczących znaków" naszego (hmm) punktu widzenia?

 • iremus

  Oceniono 9 razy 7

  Kolejne muzeum. Oprócz muzeów najlepiej wychodzi mu budowa "orlików". Szkoda że w tym popapranym kraju nie ma nikogo kto pomyślałby o tworzeniu miejsc pracy dla nieczłonków rodziny i rządzącej partii.
  A ten z tyłu gdzie zgubił żółtą pelerynkę w której mu tak do twarzy?

 • distepfano

  Oceniono 8 razy 6

  Ja bym sprawdził, czy ten "goguś" nie zakopuje złota z Amber Gold !

  W tle zdjęcia widzę resztę gangu!

 • aleksy_zorba

  Oceniono 7 razy 5

  a gdzie lina i samolot OTL nie ciagna???

 • stan.france

  Oceniono 3 razy 1

  Najlepszym sposobem uczczenia tej kleski wojennej z 1939 roku bedzie rozpetanie przez Polske jakiejs wojny chocby malej,ale zwycieskiej.Poniewaz z sasiadami nie mamy najmniejszych szans,najlepiej bedzie jak zaatakujemy Pernambuko .

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 8 razy 4

  Adamowicz zapewni sponsorowanie przez następców Amber G no a Michał T obejmie fuchę koordynatora przylotów wycieczek do muzeum. Wszystko w rodzinie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje