Marsz PiS pod faszyzującym hasłem? "Głupota, nie zła wola"

We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują:

We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują: "Polsko, obudź się" (Fot. Marcin Biodrowski / Agencja Gazeta)

Czy PiS, zwolennicy Radia Maryja i "Solidarność" będą maszerować przez Warszawę pod faszyzującym hasłem? Chodzi o slogan "obudź się Polsko", do złudzenia podobny do nazistowskiego "''Deutschland erwache''. - To głupota a nie zła wola - mówił w TOK FM Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta.
- Hasło ''Deutschland erwache'' (czyli Niemcy obudźcie się - red.) towarzyszyło swastyce na proporcach SA, a następnie SS już od 1923 r., trafiło na plakaty i partyjne odznaki NSDAP. Zabrzmiało w napisanej przez Dietera Eckarda popularnej pieśni hitlerowców: ''Niemcy obudźcie się z koszmarnego snu/ Nie dajcie obcym Żydom miejsca w waszej Rzeszy'' - przypomina w komentarzu "Gazety Wyborczej" Dawid Warszawski. - Nie, nie twierdzę, że prawicowa opozycja to neonaziści, PiS to NSDAP, a Jarosław Kaczyński to nowy Hitler: takie porównania - które, rzecz zdumiewająca, czasami się pojawiają - są równie haniebne jak absurdalne. Zupełnie mi wystarcza, że związek ''Obudź się Polsko'' z ''Deutschland erwache'' im nie przeszkadza, tak jak nie przeszkadzały im marsze z pochodniami, ślepa wierność wodzowi, pogarda dla wyniku wyborów i dla instytucji demokratycznego państwa - pisze Warszawski.

Polski nie trzeba budzić

A jak hasło oceniali "Ranni Politycy" w TOK FM? - Polski nie trzeba budzić. Nazwa dla historyka jest wymyślona wyjątkowo niefortunne. Przestrzegam przed tym. Nawet nie chcę powiedzieć do czego to nawiązuje. Moim zdaniem to wynik głupoty a nie prowokacji. Bo nie sądzę, żeby ktoś wiedział... - mówił Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta.

- Bez przesady. Nie szukałbym tak dalekiej analogii. Prezydent miasta z którego pochodzę, Białegostoku, prowadził kampanię pod hasłem "obudźmy Białystok". To też jest hasło nazistowskie? - bronił swojej partii Mariusz Antoni Kamiński.

"Ktoś powinien się obudzić"

- I proszę mnie nie przekonywać, że odpowiednikiem ''Deutschland erwache'' byłoby ''Polsko obudź się'', a jest ''Obudź się Polsko'', i że przed Eckardem i Hitlerem Niemców budził już Richard Wagner (a Polaków poeta Kazimierz Węgrzyn w opublikowanym w 2008 r. tomiku), więc niesłusznie się czepiam. Hasło ''Obudź się Polsko'', co słusznie już zauważył Stefan Niesiołowski, należy do retorycznej spuścizny faszyzmu i ktoś po stronie organizatorów marszu powinien wreszcie się obudzić i zdać sobie z tego sprawę - kończy swój komentarz Dawid Warszawski.

Zobacz także
 • Pozycje smoleńskiego Zespołu Parlamentarnego na stronie Księgarni Gazety Polskiej Gdzie jest raport Macierewicza? "Księgarnia GP": Oferowaliśmy go, ale nikomu nie sprzedaliśmy
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
 • 13 sierpnia 2007, odwołanie ministrów LiS-u, powołanie nowych. Ostateczny koniec koalicji. Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński i Anna Fotyga "Przed nami wybory" - pięć lat temu prezes PiS popełnił największy polityczny błąd?
Komentarze (614)
Marsz PiS pod faszyzującym hasłem? "Głupota, nie zła wola"
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 126 razy 94

  Prezes chce budzic Polske a sam spi do 12 .Wprowadzenie stanu wojennego tez przespal

 • ga.1.2

  Oceniono 93 razy 55

  Na widok tego Pisdoludkowego towarzystwa Polska nigdy nie zasypia i nie spi do nastepnych wyborow

 • zeldox

  Oceniono 93 razy 53

  PiS jest typową partią narodowo-socjalistyczną. trzeba dużo złej woli albo kompletnej ignoracji, żeby tego nie dostrzegać.

 • frankyy

  Oceniono 54 razy 40

  Hasło mogą zmienić ale faszystowska mentalność zostanie.

  Mały Wódz ślini się na myśl o władzy i robi ludziom w głowach bigos.

 • litrahalf

  Oceniono 73 razy 35

  Nawet powinni maszerować pod takim hasłem, bo to przecież narodowi-socjaliści.

 • sacco

  Oceniono 54 razy 32

  Zwrot "obudź się" jest faszystowski, ksenofobiczny jako taki powinien być natychmiast zakazany w ramach ustawy "o faszystowskich oraz rasistowskich zwrotach i związkach fleksyjnych " Moja żona jest faszystką. Powtórzyła go dziś trzy razy - nie może być mowy o przypadku - to wyraźna recydywa. Trzeba będzie przeprowadzić w domu denazyfikację.

 • led2007

  Oceniono 76 razy 30

  A ja nie mam wątpliwości, że pis i środowisko radiomaryjne ma brunatne zabarwienie...

 • nika-65

  Oceniono 39 razy 21

  Obudzą Kaczyńskiego i ten nareszcie przestanie śnić, że wygra wybory i będzie premierem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje