Marsz PiS pod faszyzującym hasłem? "Głupota, nie zła wola"

01.09.2012 10:52
We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują:

We Wrocławiu zwolennicy i sympatycy PiS, biorący udział w pochodach zorganizowanych przez tę Partię apelują: "Polsko, obudź się" (Fot. Marcin Biodrowski / Agencja Gazeta)

Czy PiS, zwolennicy Radia Maryja i "Solidarność" będą maszerować przez Warszawę pod faszyzującym hasłem? Chodzi o slogan "obudź się Polsko", do złudzenia podobny do nazistowskiego "''Deutschland erwache''. - To głupota a nie zła wola - mówił w TOK FM Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta.
- Hasło ''Deutschland erwache'' (czyli Niemcy obudźcie się - red.) towarzyszyło swastyce na proporcach SA, a następnie SS już od 1923 r., trafiło na plakaty i partyjne odznaki NSDAP. Zabrzmiało w napisanej przez Dietera Eckarda popularnej pieśni hitlerowców: ''Niemcy obudźcie się z koszmarnego snu/ Nie dajcie obcym Żydom miejsca w waszej Rzeszy'' - przypomina w komentarzu "Gazety Wyborczej" Dawid Warszawski. - Nie, nie twierdzę, że prawicowa opozycja to neonaziści, PiS to NSDAP, a Jarosław Kaczyński to nowy Hitler: takie porównania - które, rzecz zdumiewająca, czasami się pojawiają - są równie haniebne jak absurdalne. Zupełnie mi wystarcza, że związek ''Obudź się Polsko'' z ''Deutschland erwache'' im nie przeszkadza, tak jak nie przeszkadzały im marsze z pochodniami, ślepa wierność wodzowi, pogarda dla wyniku wyborów i dla instytucji demokratycznego państwa - pisze Warszawski.

Polski nie trzeba budzić

A jak hasło oceniali "Ranni Politycy" w TOK FM? - Polski nie trzeba budzić. Nazwa dla historyka jest wymyślona wyjątkowo niefortunne. Przestrzegam przed tym. Nawet nie chcę powiedzieć do czego to nawiązuje. Moim zdaniem to wynik głupoty a nie prowokacji. Bo nie sądzę, żeby ktoś wiedział... - mówił Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta.

- Bez przesady. Nie szukałbym tak dalekiej analogii. Prezydent miasta z którego pochodzę, Białegostoku, prowadził kampanię pod hasłem "obudźmy Białystok". To też jest hasło nazistowskie? - bronił swojej partii Mariusz Antoni Kamiński.

"Ktoś powinien się obudzić"

- I proszę mnie nie przekonywać, że odpowiednikiem ''Deutschland erwache'' byłoby ''Polsko obudź się'', a jest ''Obudź się Polsko'', i że przed Eckardem i Hitlerem Niemców budził już Richard Wagner (a Polaków poeta Kazimierz Węgrzyn w opublikowanym w 2008 r. tomiku), więc niesłusznie się czepiam. Hasło ''Obudź się Polsko'', co słusznie już zauważył Stefan Niesiołowski, należy do retorycznej spuścizny faszyzmu i ktoś po stronie organizatorów marszu powinien wreszcie się obudzić i zdać sobie z tego sprawę - kończy swój komentarz Dawid Warszawski.

Zobacz także
Komentarze (614)
Zaloguj się
 • ricci15

  0

  takie Nalecze i Komorowsy dostaja juz sraczki przed tlumami

 • wuem43

  0

  Moherowy spęd.

 • 40_plus

  0

  Proponuję:
  "Za wolność waszą i naszą"
  albo
  "Program partii programem narodu"
  lub
  "Komu w drogę temu krzyż w d..."

 • amron53

  0

  To w Polsce aż tylu idiotów? na zdjęciu to tylko cząstka...

 • snowbird1

  Oceniono 10 razy 0

  Wy z PiSu to tak, ze ten to Zyd, tamten Zyd, gazeta to koszerna a czy Kaczynscy to
  nie przypadkiem takze Zydzi? Cz y sam Lech nie powiedzial kiedys (a slowa te
  sa zarejestrowane), ze "tradycja zydowska jest w naszej rodzinie obecna'?
  To co, to Kaczynski jest jakis lepszy, bogoojczyzniany Zyd? Tak jak Orban,
  ktorego tak kochacie ? (tez Zyd). Wy wszyscy jestescie bardzo ciekawym
  przypadkiem schizofrenii.

 • klemens1999

  Oceniono 9 razy 1

  Wyobraziłem sobie potworny scenariusz:
  jest rano i p. Nałęczowa woła - obudź się stary.
  I teraz się zaczyna - 20 minutowy wykład o faszystce w domu a potem szukanie , gdzie jeszcze zostały obozy reedukacyjne. Polecam Koreę Północną , może w Wietnamie jeszcze jakieś funkcjonują.
  Co będzie gdy pederaści dowiedz się , że kilka tysięcy lat temu po potopie , Bóg ukazał Noemu tęczę jako znak pokoju - mam nadzieję że przestaną używać tak skompromitowany symbol
  al56

 • q-ku

  Oceniono 8 razy 0

  codziennie budzę się
  do pracy

  i to samo radzę maszerującym darmozjadom
  to nietrudne - wstańcie o szóstej i poszukajcie roboty, ot choćby przy zamiataniu chodników swej Ojczyzny

 • stach365

  Oceniono 8 razy 4

  żałosne, GW naprawde mnie przeraża. Chodzi mi o poziom lemingozy jaką zaszczepia :/ a tak nawiasem, to prosiłbym nie powiązywać partii prawicującej z faszyzmem który de facto jest ruchem lewicowym :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje