Kaczyński: Krytyka Michalika za Smoleńsk nie jest wymierzona we mnie i PiS

01.09.2012 09:45
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS. Abp Michalik mówił też o tym, że trzeba dojść do prawdy w sprawie katastrofy. I całkowicie się z nim zgadzam - tak w najnowszym wywiadzie dla "Wprost" Jarosław Kaczyński komentuje oskarżenia abp. Michalika wobec PiS o upolitycznianie Smoleńska.
Podpisany przez arcybiskupa Józefa Michalika oraz prawosławnego rosyjskiego patriarchę Cyryla 17 sierpnia przy okazji przełomowej wizyty tego ostatniego w Polsce apel do wiernych o wybaczenie wzajemnych win ostro krytykowali niektórzy członkowie PiS. Anna Fotyga, była szefowa MSZ rządzie Kaczyńskiego, napisała nawet o związkach Cerkwi z Władimirem Putinem. Odpowiedzią arcybiskupa Michalika była niespodziewanie ostra krytyka PiS - hierarcha zarzucił partii upolitycznianie Smoleńska.

"Krytyka Michalika nie jest adresowana do mnie i PiS"

- Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS - mówi Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Wprost". - Abp Michalik mówił też o tym, że trzeba dojść do prawdy w sprawie katastrofy. I całkowicie się z nim zgadzam - dodał.

Przypomnijmy, co powiedział abp Michalik. "Wydarzenie takiej miary powinno się traktować w kategoriach symbolu, a nie w kategoriach politycznego interesu. Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma" - stwierdził katolicki duchowny.

"Wprost" twierdzi na podstawie wywiadu, że prezes PiS, w przeciwieństwie do działaczy swojej partii, "wie, że nie może sobie pozwolić na wojnę z Kościołem". Na dowód przytacza wypowiedź Kaczyńskiego: "Przesłanki zawarcia porozumienia między polskim Kościołem a rosyjską Cerkwią są dla mnie zupełnie zrozumiałe. A wypowiedzi członków PiS w tej sprawie ich indywidualną opinią".

O pakcie Kościoła z Cerkwią: Na wojnie każdy bagnet dobry

- Rozumiem, że głównym powodem zawarcia tego porozumienia jest wola Episkopatu i Cerkwi, aby bronić chrześcijańskiej cywilizacji życia przed coraz silniejszą falą laicyzacji, przed cywilizacją śmierci. Jest takie powiedzenie - skądinąd rosyjskie - że na wojnie każdy bagnet dobry - mówi w rozmowie z "Wprost" prezes PiS.

Na pytanie, czy to porozumienie jest problemem dla PiS, odpowiada krótko, że nie. Kiedy dziennikarze tygodnika podkreślają, że metropolita Cyryl jest "bliskim człowiekiem Putina, podejrzewanym o współpracę z KGB", Jarosław Kaczyński odpowiada "to państwo powiedzieli". A co sądzi o samym Cyrylu? Krótko: "Nic".Cały wywiad w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz także
Komentarze (268)
Zaloguj się
 • janpadjasek

  Oceniono 1 raz 1

  Wypowiedzi Abp Michalika nie przyjmuję do wiadomości ponieważ nie uwzględnia prawdy a jedynie półprawdy,jednocześnie wypowiadając te słowa kogo reprezentuje chyba nie kościół i jego wiernych wyznawców.Bo w przeciwieństwie do słów Abp.pytam czy można stwierdzić nie badając zródłowych dowodów o wykluczeniu udziału osób trzecich w tej tragedii.Nie wykonanie sekcji zwłok po przywiezieniu ciał do kraju,nie dopuszczenie niezależnych rzeczoznawców do jej wyjaśnienia,czy można zapewniać społeczeństwo o udziale Polskich lekarzy przy sekcjach zwłok w Rosji lub że przekopano teren i przesiano ziemię?Czy można powierzyć tak ważne śledztwo Rosjanom na podstawie zał.13 porozumienia Chicagowskiego.Najistotniejsze to lęk paniczny przed obecnością niezależnych przy sekcji zwłok,przecież niewinni nie muszą się niczego obawiać bo są niewinni,a jednak piętno wisi nad tymi co ukrywają prawdę pytam w imię czego?Stąd nie mogę zgodzić się z wypowiedzią Abp.Michalika,tą wypowiedzią mnie nie reprezentował bo uważam że prawda czy wcześniej czy pózniej sama się obroni bez pomocy takich adwokatów-złych.Samolot który rozpada się na tysiące drobnych kawałków nie uległ zwykłemu wypadkowi a wszyscy już wykluczyli udział osób trzecich czy nie jest to zwykła paranoja?

 • kakaz39

  Oceniono 3 razy 3

  Jak zwykle jego to nie dotyczy !
  Ta krytyka jest wymierzona tylko w Antoniego Macierewicza !
  Pan Prezes w tym niema żadnego udziału ???

 • jan.58

  Oceniono 9 razy 9

  - Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS - mówi Jarosław Kaczyński

  Proszki robią swoje !

 • supertlumacz

  Oceniono 19 razy 15

  Lecha usunąć z Wawelu, a przyłapanym na pijaństwie mundurowym na służbie tatuować BŁASIK na pośladkach, a przy recydywie na czole..

 • krzywelustro

  Oceniono 11 razy 9

  Przepraszam, mam pewną niejasność. Czy w tym kraju wolno bezkarnie(!) mówić i pisać, że w katastrofie pod Smoleńskiem zginęła - jak to określił pewien świątobliwy rebemdorysta - czarownica nazywająca szambo perfumerią, którą następnie bezbożne władze podpuszczone przez antychrystów Tuska i Komorowskiego wbrew polskiej racji stanu i wartościom chrześcijańskim z pompą pochowały na Wawelu? Bo jeśli tak to abp Michalik po prostu z powrotem postawił na nogi odwieczny system wartości.

 • rt-z

  Oceniono 10 razy 2

  Michalik chce trzymać łapę na zdobyczy, skuma się z Diabłem albo z kimkolwiek innym.

 • batura3

  Oceniono 17 razy 15

  długo myślał ten nieudacznik nim odpowiredział. Prochy opóżniły proces "myślowy"???:):):)

 • nedlog123

  Oceniono 18 razy 16

  Nie Kaczusiu, krytyka nie jest wymierzona w ciebie, tylko twojego kota!

  Ten czlowiek do reszty juz postradal zmysly! Ale w koncu dla niego czarne to biale a biale to czarne....

 • rt-z

  Oceniono 9 razy 5

  Kaczyński powinien nic nie gadać na ten nieistotny temat - są inne rzeczy do zrobienia, roboty jest po uszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje