Kaczyński: Krytyka Michalika za Smoleńsk nie jest wymierzona we mnie i PiS

- Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS. Abp Michalik mówił też o tym, że trzeba dojść do prawdy w sprawie katastrofy. I całkowicie się z nim zgadzam - tak w najnowszym wywiadzie dla ?Wprost? Jarosław Kaczyński komentuje oskarżenia abp. Michalika wobec PiS o upolitycznianie Smoleńska.
Podpisany przez arcybiskupa Józefa Michalika oraz prawosławnego rosyjskiego patriarchę Cyryla 17 sierpnia przy okazji przełomowej wizyty tego ostatniego w Polsce apel do wiernych o wybaczenie wzajemnych win ostro krytykowali niektórzy członkowie PiS. Anna Fotyga, była szefowa MSZ rządzie Kaczyńskiego, napisała nawet o związkach Cerkwi z Władimirem Putinem. Odpowiedzią arcybiskupa Michalika była niespodziewanie ostra krytyka PiS - hierarcha zarzucił partii upolitycznianie Smoleńska.

"Krytyka Michalika nie jest adresowana do mnie i PiS"

- Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS - mówi Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Wprost". - Abp Michalik mówił też o tym, że trzeba dojść do prawdy w sprawie katastrofy. I całkowicie się z nim zgadzam - dodał.

Przypomnijmy, co powiedział abp Michalik. "Wydarzenie takiej miary powinno się traktować w kategoriach symbolu, a nie w kategoriach politycznego interesu. Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma" - stwierdził katolicki duchowny.

"Wprost" twierdzi na podstawie wywiadu, że prezes PiS, w przeciwieństwie do działaczy swojej partii, "wie, że nie może sobie pozwolić na wojnę z Kościołem". Na dowód przytacza wypowiedź Kaczyńskiego: "Przesłanki zawarcia porozumienia między polskim Kościołem a rosyjską Cerkwią są dla mnie zupełnie zrozumiałe. A wypowiedzi członków PiS w tej sprawie ich indywidualną opinią".

O pakcie Kościoła z Cerkwią: Na wojnie każdy bagnet dobry

- Rozumiem, że głównym powodem zawarcia tego porozumienia jest wola Episkopatu i Cerkwi, aby bronić chrześcijańskiej cywilizacji życia przed coraz silniejszą falą laicyzacji, przed cywilizacją śmierci. Jest takie powiedzenie - skądinąd rosyjskie - że na wojnie każdy bagnet dobry - mówi w rozmowie z "Wprost" prezes PiS.

Na pytanie, czy to porozumienie jest problemem dla PiS, odpowiada krótko, że nie. Kiedy dziennikarze tygodnika podkreślają, że metropolita Cyryl jest "bliskim człowiekiem Putina, podejrzewanym o współpracę z KGB", Jarosław Kaczyński odpowiada "to państwo powiedzieli". A co sądzi o samym Cyrylu? Krótko: "Nic".Cały wywiad w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Więcej o:
Komentarze (268)
Kaczyński: Krytyka Michalika za Smoleńsk nie jest wymierzona we mnie i PiS
Zaloguj się
 • ramram135

  Oceniono 81 razy 73

  Nie Jarku, jako posiadacz kota doskonale wiesz jak go obrócić ogonem....... Pewnie,że pan Michalik mówil o Tobie tylko,że ty jak zwykle nic nie rozumiesz. Ciemnota pisowska jest porażająca...........

 • ga.1.2

  Oceniono 53 razy 47

  Nikt nie jest w stanie przekonac Prezesa ze biale jest biale.Michalik tez.

 • 1-mark-adams

  Oceniono 55 razy 43

  Jasne - to nie do kaczora. To przecież Tusk jest winien gry kartą smoleńską. Dlaczego ? Bo wg tych zakutych łbów odpowiada za wszystko : powodzie, gradobicie, koklusz i niepożądane ciąże.

 • valerja

  Oceniono 45 razy 41

  Macie przykład prawicowego katolika. Nauka Chrystusa, która oparta jest na miłosierdziu, tolerancji, wybaczaniu i szacunku, dla Kaczyńskiego jest wojną o dominację, na której każdy bagnet jest dobry.

 • slnmrw

  Oceniono 41 razy 39

  Jego Świętojebliwość Jarosław I wytłumaczył co Arcybiskup miał na myśli, kiedy mówił coś całkiem innego.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 41 razy 37

  " Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS "...

  Kaczor , a co innego mozesz powiedziec ?
  Zostales postawiony w takiej sytuacji ,ze jak ci w morde napluja to musisz powiedziec ,ze deszcz pada.

 • kat-kk

  Oceniono 42 razy 36

  Jarosław leki odstaw !

 • jaola59

  Oceniono 40 razy 34

  no,jeszcze troszkę za wcześnie,aby biskupów nazwać"zakamuflowaną opcją ruską",ale Fotyga już czyni pierwsze podejście...

 • urhan

  Oceniono 35 razy 33

  Panie Prezesie, z całego serca życzymy Panu zdrowia i dłuuuugiego trwania na stanowisku szefa swojejej partii...bo tylko dzieki temu PiS nigdy nie dorwie się do władzy, za co naród bedzie mu dozgonnie wdzięczny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX