Kaczyński: Krytyka Michalika za Smoleńsk nie jest wymierzona we mnie i PiS

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS. Abp Michalik mówił też o tym, że trzeba dojść do prawdy w sprawie katastrofy. I całkowicie się z nim zgadzam - tak w najnowszym wywiadzie dla ?Wprost? Jarosław Kaczyński komentuje oskarżenia abp. Michalika wobec PiS o upolitycznianie Smoleńska.
Podpisany przez arcybiskupa Józefa Michalika oraz prawosławnego rosyjskiego patriarchę Cyryla 17 sierpnia przy okazji przełomowej wizyty tego ostatniego w Polsce apel do wiernych o wybaczenie wzajemnych win ostro krytykowali niektórzy członkowie PiS. Anna Fotyga, była szefowa MSZ rządzie Kaczyńskiego, napisała nawet o związkach Cerkwi z Władimirem Putinem. Odpowiedzią arcybiskupa Michalika była niespodziewanie ostra krytyka PiS - hierarcha zarzucił partii upolitycznianie Smoleńska.

"Krytyka Michalika nie jest adresowana do mnie i PiS"

- Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS - mówi Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Wprost". - Abp Michalik mówił też o tym, że trzeba dojść do prawdy w sprawie katastrofy. I całkowicie się z nim zgadzam - dodał.

Przypomnijmy, co powiedział abp Michalik. "Wydarzenie takiej miary powinno się traktować w kategoriach symbolu, a nie w kategoriach politycznego interesu. Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma" - stwierdził katolicki duchowny.

"Wprost" twierdzi na podstawie wywiadu, że prezes PiS, w przeciwieństwie do działaczy swojej partii, "wie, że nie może sobie pozwolić na wojnę z Kościołem". Na dowód przytacza wypowiedź Kaczyńskiego: "Przesłanki zawarcia porozumienia między polskim Kościołem a rosyjską Cerkwią są dla mnie zupełnie zrozumiałe. A wypowiedzi członków PiS w tej sprawie ich indywidualną opinią".

O pakcie Kościoła z Cerkwią: Na wojnie każdy bagnet dobry

- Rozumiem, że głównym powodem zawarcia tego porozumienia jest wola Episkopatu i Cerkwi, aby bronić chrześcijańskiej cywilizacji życia przed coraz silniejszą falą laicyzacji, przed cywilizacją śmierci. Jest takie powiedzenie - skądinąd rosyjskie - że na wojnie każdy bagnet dobry - mówi w rozmowie z "Wprost" prezes PiS.

Na pytanie, czy to porozumienie jest problemem dla PiS, odpowiada krótko, że nie. Kiedy dziennikarze tygodnika podkreślają, że metropolita Cyryl jest "bliskim człowiekiem Putina, podejrzewanym o współpracę z KGB", Jarosław Kaczyński odpowiada "to państwo powiedzieli". A co sądzi o samym Cyrylu? Krótko: "Nic".Cały wywiad w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz także
 • Jacek Żakowski w studiu TOK FM Żakowski: "Pospieszalski krytykuje Cyryla? Widać różnicę między wierzącymi a katolikami politycznymi..."
 • Cyryl I i abp. Józef Michalik Abp Michalik: Oddzielmy wizytę Cyryla od Smoleńska. Publicyści: Prawica ma kłopot
Komentarze (268)
Kaczyński: Krytyka Michalika za Smoleńsk nie jest wymierzona we mnie i PiS
Zaloguj się
 • ramram135

  Oceniono 81 razy 73

  Nie Jarku, jako posiadacz kota doskonale wiesz jak go obrócić ogonem....... Pewnie,że pan Michalik mówil o Tobie tylko,że ty jak zwykle nic nie rozumiesz. Ciemnota pisowska jest porażająca...........

 • ga.1.2

  Oceniono 53 razy 47

  Nikt nie jest w stanie przekonac Prezesa ze biale jest biale.Michalik tez.

 • 1-mark-adams

  Oceniono 55 razy 43

  Jasne - to nie do kaczora. To przecież Tusk jest winien gry kartą smoleńską. Dlaczego ? Bo wg tych zakutych łbów odpowiada za wszystko : powodzie, gradobicie, koklusz i niepożądane ciąże.

 • valerja

  Oceniono 45 razy 41

  Macie przykład prawicowego katolika. Nauka Chrystusa, która oparta jest na miłosierdziu, tolerancji, wybaczaniu i szacunku, dla Kaczyńskiego jest wojną o dominację, na której każdy bagnet jest dobry.

 • slnmrw

  Oceniono 41 razy 39

  Jego Świętojebliwość Jarosław I wytłumaczył co Arcybiskup miał na myśli, kiedy mówił coś całkiem innego.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 41 razy 37

  " Ja nie odbieram tych wypowiedzi jako adresowanych do mnie i do PiS "...

  Kaczor , a co innego mozesz powiedziec ?
  Zostales postawiony w takiej sytuacji ,ze jak ci w morde napluja to musisz powiedziec ,ze deszcz pada.

 • kat-kk

  Oceniono 42 razy 36

  Jarosław leki odstaw !

 • jaola59

  Oceniono 40 razy 34

  no,jeszcze troszkę za wcześnie,aby biskupów nazwać"zakamuflowaną opcją ruską",ale Fotyga już czyni pierwsze podejście...

 • urhan

  Oceniono 35 razy 33

  Panie Prezesie, z całego serca życzymy Panu zdrowia i dłuuuugiego trwania na stanowisku szefa swojejej partii...bo tylko dzieki temu PiS nigdy nie dorwie się do władzy, za co naród bedzie mu dozgonnie wdzięczny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje