Amber Gold? "Za dużo niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek"

Ryszard Kalisz

Ryszard Kalisz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Dziewięć wyroków w zawieszeniu, niezarządzenie wykonania kary, zaniechania pani prokurator. Za dużo jest niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek - mówi o aferze Amber Gold Ryszard Kalisz. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" szef komisji sprawiedliwości postuluje reformę polskiej prokuratury.
Czy za dopuszczenie do afery odpowiada system, czy może "błędy konkretnych ludzi" (jak mówili w Sejmie prokurator Seremet, premier, czy minister Jarosław Gowin)? - Oczywiście że błędy popełnili ludzie, ale system je umożliwiał - odpowiada Kalisz. I wylicza: - Z powodu mnogości studentów i czasami niezbyt dobrej kadry obniżył się poziom szkolenia na wydziałach prawa. Reformy aplikacji do zawodów prawniczych, które wprowadził Zbigniew Ziobro, doprowadziły do tego, że obniżył się też poziom tych aplikacji.(...) wybierane są osoby, które nie prezentują należytego poziomu.

- W prokuraturze ze świeczką szukać ludzi, którzy znają się na rynku kapitałowym - twierdzi Kalisz. - Prokuratorzy nie mając o tym pojęcia, proszą o opinie biegłych, a takich biegłych też jest niewielu. Kierują więc pytania do biegłych z zakresu rachunkowości, księgowości, a to zupełnie inna dziedzina - zwraca uwagę polityk lewicy.

Jak przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości chce reformować prokuraturę? Więcej w wywiadzie z politykiem SLD

Komentarze (193)
Amber Gold? "Za dużo niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek"
Zaloguj się
 • paka48

  Oceniono 43 razy 33

  Wszystko zaczyna się od rejestracji kandydatów na listy wyborcze do Sejmu. Trzeba zmienić wymogi im stawiane. Np. nie karany, wyższe wykształcenie, inne cenzusy jak: wykazanie się znajomością prawa, logicznego lub analitycznego myślenia, odpornością na naciski, nikt z rodziny nie zasiada w centralnych lub w naczelnych organach administracji państwa i dwie rzeczy najważniejsze: każdy może startować tylko w swoim okręgu zamieszkania! a lista wyborcza nie jest partyjna a alfabetyczna! Amen

 • waw-el

  Oceniono 37 razy 31

  Kalisz , co ty bredzisz..... Tu nie ma bledow........ Tu jest tylko korupcja. ....
  .
  Kalisz znalazl winnego, Ziobre..

 • logrez

  Oceniono 36 razy 28

  Zbyt dużo instytucji ,które ,z założenia winny bronić praworządnych obywateli : 1) Rząd ,2)Wymiar "sprawiedliwości", 3)Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów-ten to konsumentów ma gdzieś ,4)ABWehra 5)Agencja Wywiadu ,6)Agencja Kontrwywiadu,7)Policja,8)CBA,9)CBŚ .Pewnie coś jeszcze przeoczyłem ale i przy tej ilości obrońców nic dziwnego ,że "psy zajączka zjadły" .
  W życiu publicznym brak :
  1) Uczciwości,
  2)Uczciwości,
  3)Uczciwości.
  I to wszędzie :w kościele ,urzędzie ,rodzinie ,szpitalu .
  Sferę publiczna opanował nepotyzm ,dorobkiewiczostwo,karierowiczostwo i inne plagi .Tak skonstruowane Państwo nie może trwać długo, więc Polacy uczcie się języków bo wygląda na to ,że któryś wkrótce się przyda !

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 28

  Co najmniej połowa sędziów i prokuratorów nadaje się tylko do zasilenia szeregów bezrobotnych

 • mcgi

  Oceniono 27 razy 27

  A do czego w przypadku firm takich jak Amber Gold potrzebna znajomość rynku kapitałowego?????
  Jest dyspozycja odpowiednich przepisów prawa bankowego jasna dla każdego kto umie czytać i jest czyn polegający na wyczerpaniu tejże dyspozycji. To jaka jeszcze wiedza tym orłom sokołom z prokuratury jest potrzebna żeby dojść do wniosku, że ten czyn opisany w tej ustawie i zagrożony karą to przestępstwo i podlega ściganiu z urzędu. Tym bardziej, iż KNF a więc niewątpliwie fachowcy od rynku kapitałowego wskazali wprost w zawiadomieniu, iż Amber Gold dopuszcza się czynów zabronionych.
  Nie był tu potrzebny żaden biegły, jedynie prawnik wyposażony w prerogatywy do wszczęcia postępowania karnego czyli prokurator.
  Ale po co ścigać jakichś Plichtów, skoro statystyki łatwiej można sobie nabić kolarzami i małolatami ze skrętem, a taki Plichta to przyjdzie z adwokatem, będą składać jakieś zarzuty, zażalenia, czasu nie starczy na kolarzy, jak zaczniemy adwokatom Plichty odpowiadać i statystyki polecą na pysk, i nagród nie będzie, i nadzór się będzie czepiać, że wykrywalność niska a śledztwo się ciągnie. A w ogóle to trzeba tylko dotrwać i odejść w zasłużony stan spoczynku. (wcześniej niż emerytura i 80% 0statniego uposażenia).
  No to w takich układach kto się będzie wyrywał.

  Jeśli powoływać komisje śledczą to nie w sprawie Amber Gold a w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości, który jest coraz bardziej niewydolny i nieudolny.

 • rosfita

  Oceniono 28 razy 24

  Muszę wiecznego posła Kalisza wyprowadzić z bledu. Aplikanci według zasad Ziobry uzyskali pierwsze uptawnienia raptem 2 lata temu.Zapewniam manipulatora Kalisza, że w tym czasie na pewno nie nie udalo im się dojść do takich stanowisk aby decydować o istotnych sprawach w prokuraturze. Tym samym wygląda na to że nieudolnoscia i brakami w wiedzy wykazali się kumple Kalisza po tej samej co on starej jedynie słusznej aplilacji. Sciemniac i lobbowac Pamie Kalisz to trzeba umieć i posiada odrobinę inteligencji czyli coś czego pan akurat nie ma.

 • errata_net2

  Oceniono 23 razy 23

  Cokolwiek sądzić o p. Kaliszu, w tym wypadku trzeba mu przyznać stuprocentową rację i co do "dziwności" oraz zakresu "przypadków", jak i poziomu prokuratorów i pozostałych ludzi wymiaru sprawiedliwości oraz powodów takiej sytuacji.

 • zuzkazuzka111

  Oceniono 23 razy 23

  A może by tak skorygować te "błędy" konkretnych ludzi sprawdzając ich PITy i stan posiadania.
  Z taką łatwością US czynią to wobec "zwykłych" ludzi.
  Może czasem jakiś policjant, czy prokurator jeździ samochodem na który go nie stać, albo ma jakiś dom, na który za życia by nie zarobił?

 • antytusk9

  Oceniono 28 razy 22

  osobiscie nie lubie kalisza ale tu ma racje 9 wyrokow i amber toczy sie dalej dziwne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje