Amber Gold? "Za dużo niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek"

01.09.2012 07:00
Ryszard Kalisz

Ryszard Kalisz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Dziewięć wyroków w zawieszeniu, niezarządzenie wykonania kary, zaniechania pani prokurator. Za dużo jest niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek - mówi o aferze Amber Gold Ryszard Kalisz. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" szef komisji sprawiedliwości postuluje reformę polskiej prokuratury.
Czy za dopuszczenie do afery odpowiada system, czy może "błędy konkretnych ludzi" (jak mówili w Sejmie prokurator Seremet, premier, czy minister Jarosław Gowin)? - Oczywiście że błędy popełnili ludzie, ale system je umożliwiał - odpowiada Kalisz. I wylicza: - Z powodu mnogości studentów i czasami niezbyt dobrej kadry obniżył się poziom szkolenia na wydziałach prawa. Reformy aplikacji do zawodów prawniczych, które wprowadził Zbigniew Ziobro, doprowadziły do tego, że obniżył się też poziom tych aplikacji.(...) wybierane są osoby, które nie prezentują należytego poziomu.

- W prokuraturze ze świeczką szukać ludzi, którzy znają się na rynku kapitałowym - twierdzi Kalisz. - Prokuratorzy nie mając o tym pojęcia, proszą o opinie biegłych, a takich biegłych też jest niewielu. Kierują więc pytania do biegłych z zakresu rachunkowości, księgowości, a to zupełnie inna dziedzina - zwraca uwagę polityk lewicy.

Jak przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości chce reformować prokuraturę? Więcej w wywiadzie z politykiem SLD

Komentarze (193)
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  0

  "oczywiście, że błędy popełnili ludzie, ale system je umożliwiał - odpowiada Kalisz. I wylicza:"

  Po pierwsze "błędy" powinno być w cudzysłowie.
  Kalisz tradycyjnie już próbuje odwrócić "kota do góry ogonem".

  sjp.pwn.pl/szukaj_poczatek/błąd
  To się ma nijak do wcześniejszego stwierdzenia:

  "Za dużo niewyjaśnionych faktów, żeby to był przypadek"

  Robienie wielu kolejnych poważnych "błędów" przez różne niejednokrotnie niezależne instytucje (urząd podatkowy, prokuratura) tak, że są korzystne w jedną stronę, tak jak w tym przypadku dla Marcina P. i AG jest statystycznie nieomal niemożliwe, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę "szeroki gest" Marcina P jako sponsora Wajdy, Dominikanów i sam Bóg wie jeszcze kogo.

  Próby sprowadzenia afery Marcina P. i AG do "błędów" czy to ludzkich czy to "systemowych" jest czymś urągającym opinii publicznej.

  Bez wątpienia w grę wchodziła poważna korupcja aparatu państwowego (nawet jeśli dzisiaj nie ma na to żadnych dowodów). Nie ma dowodów ponieważ jako tajemnica "stron" nadal jest i może być argumentem (hakiem) w dalszym sądowo-medialnym "rozpoznawaniu" sprawy .

  "ale system je umożliwiał"

  Nie ma na świecie takiego systemu, który z nomenklaturowego, bezideowego, karierowiczowskiego, sprzedajnego, skorumpowanego gówna jakim są spuszczone z moskiewskiej smyczy popłuczyny PRL-owskiego ludowego "Wymiaru Sprawiedliwości" zrobi uczciwych, pracowitych, godnych zaufania pracowników III pionu władzy w demokratycznym i suwerennym kraju.

  Jedynym skutecznym rozwiązaniem była pacyfikacja, której zaniechano w imię wytrwale i niestety skutecznie bronionej "grubej kreski" Mazowieckiego i poparcia jej przez samozwańcze pseudo-autorytety (które dzisiaj jakoś dziwnie milczą ) : może trzeba przypomnieć w swoim czasie tłumaczenie Kaczynskiego, dlaczego ma w ekipie Krzyże sędziego skazującego w PRL-u opozycjonistów.

  Otóż wedle Kaczynskiego (i sądząc po tym co się nadal dzieje w mafii wymiaru sprawiedliwosci) nie było nikogo równie kompetentnego, zdeterminowanego i skutecznego wśród wśród przestępczej prawniczej hołoty kto chciałby uczestniczyć w głównym i słusznym projekcie PiS-u pacyfikacji tej sprzedajnej "ludowej sprawiedliwosci" uwolnionej od partyjnych komitetów.

  Czas pokazał, że nie tylko wśród mafii "ludowego wymiaru sprawiedliwosci" nie było nikogo ale rowniez, że wybór Ziobry na MS był katastrofalnym fiaskiem dyskredytującym słuszną skądinąd idee pacyfikacji prawniczej hołoty w naszym kraju.

 • mareksko42

  Oceniono 1 raz 1

  A może trzeba dbać by polscy fachowcy nie uciekali za granicę Polska będzie krajem w którym nie będzie fachowych rąk do pracy,każdemu rządowi o to chyba chodziło bo lepiej jest rządzić ciemnotą w Polsce problem jest nie tylko z prokuratorami i biegłymi i niech nie zwalają na dwa lata rządów PIS tylko na cały okres rządzenia po roku 1989 wszyscy jak jeden rządzili żle tylko jeden Balcerowicz z ołówkim próbował co kolwiek dobrego zrobić tak w dziejach po 1989 roku to uważam że najwięcej szkody wyrządził Wałęsa będąc prezydentem.Polska boryka się także z brakiem fachowców w dziedzinie budowlanej brak dobrych lekarzy coraz mniej dobrych anestezjologów i wyuczonej kadry pielęgniarskiej totalny brak inżynierów konstruktorów opłacamy inżynierów z europy zachodniej na inwestycjach drogowych czy budowy warszawsiego metra.Nie mamy kadry i nie szkoli się jej i to doprowadzi Polskę do kryzysu nie brak środków tylko polityka rządów w tym kraju mająca na celu pozbycia się mimo woli fachowców polskich jest to kary godne to tu powinna zostać powołana komisja śledcza to jest afera największa w dziejach Polski doprowadzić do tego by Polscy fachowcy wyjechali za granicę i doprowadzić by w ciągu jednego roku 300 tyś polskich dzieci opuszczało nasz kraj to to jest AFERA.Amber Gold to jest początek tego co w najbliższym czasie zacznie się w Polsce dziać i będąc największym optymistą na początku 2013 roku takich afer będzie więcej bo już o 50% zmalały inwestycje publiczne a muszą jeszcze bardziej spowolnić ponieważ Polska nie otrzyma z Unii wystarczających środków,wiele inwestycji zostanie nie dokończonych a znając życie to nikt nie zabezpieczy tych wstrzymanych inwestycji bo to też kosztuje czyli wszystko się zniszczy zanim zostanie zbudowane więc przypomina mi to czasy kiedy Gierek zamawiał nowoczesne taśmy produkcyjne a te nigdy nie zostały uruchomione i tak jest i będzie w Polsce.Żeby mógł wypowiedzieć się doradca ekonomiczny Angeli Merkel na temat sytuacji która doprowadza Polskę do wielkiego kryzysu to by powiedział to co ja a nie jestem ekonomistą,że przyzwolenie rządów na wyjazd polskich fachowców do europy zachodniej i nie tylko i brak zniszczenie zaplecza do szkolenia fachowców w Polsce czyli szkół zawodowych i uczelni wyższych gdzie nie ma fachowców już do uczenia studentów,że ludzie zabierają swoje dzieci i masowo opuścili Polskę to wina wszystkich ekip rządzących i nie szukajmy mniej winnych lub bardziej,wszystkie rządy doprowadzały do tego kryzysu.

 • boze30

  0

  A do tego wszystkiego jeszcze Michaś Tusku współpracował gorliwie z Plichtą Marcinkiem, a potem się pewnie pogniewali, no i się zaczęła ta cała afera....

 • boze30

  0

  Tak, tak Panie Kalisz, mówi Pan to, co 99% Polaków! Wszyscy zobaczyli, że król jest nagi! Prokuratura była nadzwyczaj łaskawa dla Marcina P, Sądy go wypuszczały na wolnośc, nawet nie musiał składac sprawozdań finasowych, bo urzędnicy skarbowi go tak kochali, a do tego rządzący pozwalali mu się panoszyc w całym kraju i nabierac Polaków! No i kto w to uwierzy, że działo się to wszystko bez specjalnego przyzwolenia i udziału naszych czołowych ....? Ja bym kazała przeszukac ich chatki, a ręczę, że odnalazło by się i złoto, i srebro i kasa! Przecież ta łaskawośc nie była wyświadczana Marcinowi P. na piękne oczęta, tylko za wymierne korzyści majątkowe!

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba zatrudnic w Polsce kilkunastu wyrzuconych z Wall Street bylych mendzerow. Oni przynajmniej wiedza kogo i za co scigac. Zeby bandyte rozpoznac i moc mu udowodnic wine to najpierw trzeba rozumiec dziedzine,w ktorej on sie porusza!

 • xolaptop

  Oceniono 4 razy 4

  Amber Gold płaciło mniej składek na ubezpieczenia społeczne i podatków ode mnie. Eh, Vincent, ale z Ciebie magik.

 • 2-julita

  Oceniono 4 razy 4

  perfidne z premetytacją ograbienie ludzi z pieniędzy

 • kuma1

  Oceniono 5 razy -5

  A co on tak martwi sie o Amber Gold .Co Go tak boli.

 • ciemnywsiok

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego prokuratury odmawiają wszczęcia postępowań wobec oficjalnych banków,które równie bezczelnie wrabiają swoich klientów w produkty,z których nie można się wycofać bez strat finansowych.Mistrzem w tym procederze jest getin noble bank.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje