Tusk ws. Amber Gold: Tutaj nie da się niczego zamieść pod dywan

31.08.2012 20:48
Premier oświadczył podczas wywiadu w TVP, że afera Amber Gold musi zostać wyjaśniona do końca

Premier oświadczył podczas wywiadu w TVP, że afera Amber Gold musi zostać wyjaśniona do końca (Fot. TVP)

- Każdy, kto odpowiada za tę aferę, począwszy od Marcina P., a skończywszy na urzędnikach, znajdzie się obok niego. Tutaj nie da się niczego zamieść pod dywan - powiedział w TVP1 Donald Tusk.
- Czuje się odpowiedzialny z kilku względów, aby tę sprawę wyjaśnić do samego końca - powiedział o aferze Amber Gold szef rządu. Według niego "to nie jest tak, że sprawa jest owiana tajemnicą i nie ma ludzi odpowiedzialnych". - W areszcie śledczym siedzi główny sprawca tego nieszczęścia - zauważył premier.

- W ciągu kilkunastu dni doszło do wniosków dyscyplinarnych, są postępowania dotyczące także prokuratorów i sędziów. Tutaj nie da się niczego zamieść pod dywan i każdy, kto odpowiada za tę aferę, począwszy od Marcina P., a skończywszy na urzędnikach, każdy znajdzie się obok niego. Czy to będzie prokurator, sędzia, czy urzędnik państwowy - zadeklarował.

Tusk wypowiedział się też w sprawie powołania komisji śledczej. W nocy - głosami Platformy i PSL - Sejm odrzucił wniosek o powołanie komisji. - Zdaję sobie sprawę, że komisja śledcza może być ciekawym spektaklem w dość nudnej polityce (...), chociaż ludzie nie mają przekonania, że te spektakle doprowadzą do jakiejś puenty - powiedział.

Premier poinformował również, że przygotowuje, jak to nazwał, przełomowe wystąpienie, "coś w rodzaju expose". - Sytuacja tego wymaga. Na pewno będzie we wrześniu.

Według sondażu TNS z 30 sierpnia, który dzisiaj przedstawiły "Wiadomości", za powołaniem komisji było 55 proc. ankietowanych. 34 proc. nie chce nowej komisji śledczej. 11 procent wybrało opcję: "trudno powiedzieć".

Równocześnie - w innym sondażu TNS - okazało się, że afera Amber Gold nie zaszkodziła Platformie Obywatelskiej. 40 proc. ankietowanych to właśnie na tę partię chce oddać swój głos. PiS popiera 29 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach są SLD (11 proc.), RP (9 proc.) i PSL (5. proc.).

PYTANIE Czy powinna powstać komisja śledcza ws. Amber Gold?

 • Tak, ta afera pokazała, że w tej kwestii organy ścigania się nie sprawdzają i to musi zbadać komisja
 • Tak, bo trzeba sprawdzić, czy jacyś politycy nie są zamieszani w działalność tej firmy
 • Nie, komisja będzie nieskuteczna i jej członkowie będą się bezproduktywnie kłócić
 • Nie, niech sprawą zajmie się prokuratura, politycy powinni się od tego trzymać z daleka
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • morlis2

  Oceniono 2 razy 2

  Najbardziej odpowiedzialny za Amber Gold jest premier Donald Tusk. A dlaczego?
  Bo zlekceważył doniesienia o podejrzeniach, że Amber Gold jest piramidą finansową i
  pralnią brudnych pieniędzy. Gdyby w odpowiednim czasie Tusk zareagował prawidłowo i pogonił
  swoje służby do rzetelnego działania to uchroniłby wiele ludzi przed wpłaceniem pieniędzy do
  Amber Gold już po 24 maja br. czyli po notatce jaką Tusk otrzymał od ABW.
  Ale przecież było EURO i Tusk nie chciał robić zamieszania. Zależało mu bardziej na sukcesie
  EURO niż na ochronie Polaków przed tragedią. Bo niektórzy ludzie stracili swoje majątki, wszystkie oszczędności życia. A prezydent Komorowski to chyba jakiś nieogarnięty jest albo bardzo zawistny. Sam kiedyś stracił około 500 tys. złotych w piramidzie finansowej. Dlatego jak otrzymał notatkę z ABW dnia 24 maja br. powinien wiedzieć co oznacza piramida finansowa dla ludzi. Powinien alarmować do Tuska żeby
  działał. Ale B.Komorowski albo jest taki nieogarnięty że nie zrozumiał notatki albo pomyślał sobie
  "a co tam, ja straciłem kupę forsy to niech i inni stracą". Takich mamy przywódców w Polsce.

 • boze30

  Oceniono 3 razy 3

  Pan odpowiada za tę aferę i Pana ekipa (pożal się Boże) rządowa!

 • boze30

  Oceniono 2 razy 2

  Boże ratuj Polskę! Nie ma sądów, nie ma prokuratury, politycy to jakieś miernoty! Już nie nazywam tego kraju moją ojczyzną! To jakiś pieprzony Matrix!

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 2

  Koko koko amber sPOko
  Tusku leci hen wysoko

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  Fakt, tu dywan zamieciony jest pod śmieci.

 • bezrobotny55

  Oceniono 6 razy 6

  Wcale się nie zdziwię, gdy nasz główny aresztant RP, niespodziewanie zakrztusi się śmiertelnie jedzeniem w swojej celi, a kamera monitoringu Marcina P. w tym czasie jakoś nawali, naturalnie z nieznanych powodów, może za dnia wyłączą prąd i nawet aresztant tego nie zauważy, podczas swojego ostatniego posiłku? A może jakieś zwarcie w instalacji elektrycznej przydarzy się w tej głównej celi RP i śmiertelnie porażony Marcin P. zdoła jedynie pokazać... wzwód środkowego palca prawicy, która podpisywała niecne kwity w Amber..., do więziennej kamery, w ostatnim śmiertelnym występie medialnym?

 • bezrobotny55

  Oceniono 4 razy 4

  A co z żonusią tego Marcina P.? Czyżby nie była w nim w zmowie i w porozumieniu, nie firmowała spółek i zarządów tych spółek swoim podpisem i nazwiskiem, którego zresztą użyczyła też Marcinkowi? Czy tylko Marcin P. ma zarzut nieskładania sprawozdania finansowego i podatkowego, jeżeli żoneczka tez byłą w tym samym zarządzie niejednej spółeczki Amber..., czasem jako prezes, a czasem, jako wiceprezes zarządu owej spółki? Jakoś nikt nie pyta o zarzuty wobec tej damy, nawet dziennikarzom mowę odjęło? Także politycy z opozycji rządowej jakoś nie pytali o tę panią, nawet poseł Maciarewicz na trybunie Sejmowej zapomniał o połowicy Marcina P.? Bo ja nie słyszałem takich pytań, o współsprawstwo połowicy Marcina P., w zarządzaniu finansami, złotem, gotówką, nieruchomościami, innym majątkiem, kontami bankowymi, sejfami, spółki Amber..i spółęk pochodnych, zależnych niezależnych formalnie od Amber.... i znikającą kasą klientów Amber...i pokrewnych spółek, pod zarządem małżonków Marcina i pani P.

 • szarak1111

  Oceniono 6 razy 4

  Jak znam tego oszusta będącego obecnie premierem, to za max. za miesiąc zmieni zdanie.

 • ewa543210

  Oceniono 5 razy 3

  czy ty rudy złodzieju myslisz, że ludzie to tacy debile jak twój synalek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje