Ostrzegali rząd przed Amber Gold. Zobacz, jaką dostali odpowiedź [DOKUMENTY]

Klienci WGI Dom Maklerski - firmy prawdopodobnie działającej na zasadzie piramidy finansowej - już w marcu prosili państwo o wprowadzenie potrzebnych zmian prawnych i ostrzegali przed możliwym upadkiem spółek Amber Gold i Finroyal. Pisali w tej sprawie do premiera i najważniejszych instytucji rządowych. I nic.
Ich pismo dotyczyło przede wszystkim działalności firmy WGI Dom Maklerski. Jednak ostrzegali w nim również, że upadać będą inne piramidy finansowe, a tego efekty odczują tysiące pokrzywdzonych klientów. Niestety, prognozy autorów pisma zaczęły się sprawdzać.

"Sama lista ostrzeżeń KNF jest zdecydowania niewystarczająca, bowiem takie firmy [piramidy finansowe - red.], pomimo znajdowania się na liście, dobrze prosperują, tzn. w dalszym ciągu zdobywają nowych klientów" - pisali klienci poszkodowani przez WGI. O jakie firmy chodzi? "Przykładami przedsiębiorstw, które pomimo znajdowania się na liście ostrzeżeń KNF, szeroko się reklamują i zdobywają licznych, nowych klientów, a które podejrzewa się o bycie piramidami finansowymi, są Finroyal i Amber Gold" - podkreślali w liście.

Potrzeba więcej kontroli

Autorzy pisma już w marcu 2012 r. alarmowali, że państwo zbyt słabo kontroluje instytucje działające na zasadach piramidy finansowej i nie może chronić obywateli przed stratami. Podkreślali, że zwiększenie takiej kontroli jest niezbędne.

Klienci WGI prosili również o "doprowadzenie do: zmiany przepisów prawa tak, aby przepisy prawne umożliwiały wykrywanie ukrytych piramid i/lub defraudacji w przedsiębiorstwach prowadzących - bez posiadania licencji - inwestycyjną działalność finansową tuż po dokonaniu czynności defraudacji, powstaniu piramid lub w trakcie ich działalności, aby nie doprowadzić do ich rozrostu i tym samym ograniczyć liczbę poszkodowanych i wysokości ich strat".

ZOBACZ PISMO PRZESŁANE PRZEZ KLIENTÓW WGI>>

MF: Nie ma potrzeby podejmowania działań

Dokumenty z ostrzeżeniami wysłano do dziewięciu instytucji: Rady Ministrów poprzez Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (SPC) przy Sejmie RP, Komisji Europejskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Senatu oraz do ministrów sprawiedliwości, gospodarki i finansów.

Jak urzędy reagowały na korespondencję? - W dniu 14 marca 2012 r. sprawa została przekazana zgodnie z kompetencjami do Ministerstwa Finansów - poinformowała nas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Autorzy dokumentów twierdzą, że tak samo postąpiła większość instytucji, które otrzymały wnioski.

Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedź 17 kwietnia. Odniosło się w niej jedynie do kwestii związanych z WGI. "W opinii Ministerstwa Finansów na dzień dzisiejszy nie zachodzi potrzeba podjęcia działań legislacyjnych we wnioskowanym zakresie" - czytamy w piśmie.

"Udają zaskoczenie"

Ciekawy jest jeszcze jeden wątek. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia przyznał, że o sprawie Amber Gold dowiedział się dopiero w momencie wybuchu afery. Również Donald Tusk przyznaje, że informacje na temat tej sytuacji najpierw czerpał z mediów.

Jednak pisma z ostrzeżeniem o Amber Gold oraz Finroyal Kancelaria Premiera i Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymały już w marcu. Skąd więc zaskoczenie? - Nie podjęto żadnych działań lub wprost odmówiono ich podjęcia. A teraz podnosi się wielkie larum i udaje zaskoczenie - napisali portalowi Gazeta.pl autorzy przesłanych resortom dokumentów.

Więcej o:
Komentarze (213)
Ostrzegali rząd przed Amber Gold. Zobacz, jaką dostali odpowiedź [DOKUMENTY]
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 102 razy 98

  To tak, jak z tym naczelnikiem Urzędu Celnego w Przemyślu. Przez lata słał pisma do wszystkich świętych (a przede wszystkim do Ministerstwa Finansów), że przez granicę płynie morze spirytusu bez akcyzy. W odpowiedzi dostał nakaz stosowania takiego kodu, który zwalniał spirytus z opłat akcyzowych. W nagrodę dzisiaj, jako jedyny, ma postawione zarzuty. Śledztwo przeciwko Ministerstwu Finansów zostało umorzone.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 112 razy 80

  <<< W dniu 14 marca 2012 r. sprawa została przekazana zgodnie z kompetencjami do Ministerstwa Finansów [...] Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedź 17 kwietnia. Odniosło się w niej jedynie do kwestii związanych z WGI. "W opinii Ministerstwa Finansów na dzień dzisiejszy nie zachodzi potrzeba podjęcia działań legislacyjnych we wnioskowanym zakresie" - czytamy w piśmie. >>>

  Vincent i Tusku, powinniscie beknac za wasze podle klamstwa. Teraz lemingi moze dojrza, dlaczego KOALICJA OBALILA KOMISJE (przynajmniej na razie). A kwtatkow takich jak te, wybije z tego gdanskiego szamba duuuuzo wiecej. Bedzie jazda.

 • szulgus

  Oceniono 73 razy 67

  Ufff... teraz to sobie mogą kwity wyciagać. Najwazniejsze, że nie będzie komisji śledczej :)) PSL ratuje PO w sprawie Amber Gols. PO ratuje PSL w sprawie nepotyzmu, agencji rolnych i taśm Serafina.
  Uwielbiam tą III RP. Takiego drugiego miejsca na ziemii nie ma. To zielona wyspa dla złodziei, oszustów i medialnych celebrytów. Oni wam powiedzą co jest fajne , a co nie jest i macie ich słuchać durne lemingi :)))

 • antybiurokrata

  Oceniono 52 razy 52

  To jest normalka.

  Kiedy zgodnie z prawem żądałem od Ministerstwa nadzorującego ZUS aby w koncu zrobil cos z nagminnym łamaniem prawa przez ZUS (co udokumentowałem), korupcja, defraudacja kasy na niedzialajace systemy komputerowe ktorego bledy wedle urzednikow ZUSu maja obowiazek naprawiac "platnicy", ministerstwo mi podziękowało twierdząc ze ZUS nadzoruje sie sam i robi to wspaniale.

  Sędzia powiedział mi natomiast ze pomimo tego ze ZUS lamie prawo on nie jest w stanie nic z tym zrobic bo prawo w Polsce jest ułomne (jego slowa) a program "Przyjazne Panstwo" upadł.

  Wiec ludzie nie podskakujcie bo w Polsce wciaz obowiązuje program "Chamskie Panstwo" gdzie kazdy upośledzony kuzyn gnoja Okrągłego Stolu jest cysorzem swojej działki biurokracji i robi co chce.

  Polska nie ma szans do kiedy wszystkie gnoje Okrągłego Stolu (Jarek tez) nie pójdą na zasłużoną emeryturę w kamieniołomach

 • scurvy.seen

  Oceniono 53 razy 45

  Czy nadal uważacie,iż Komisja Śledcza jest nie potrzebna?Gołym okiem widać,że AG miało mocną "kryszę" na najwyższych szczeblach władzy!

 • tot14

  Oceniono 38 razy 34

  Minister finansów powinien poniść odpowiedzialność polityczną i podać się do dymisji. Dązymy do wzorców europejskich, ale w SŁOWACH. Taka kompromitacja oznaczałaby wyrok na polityku z Niemiec, czy Francji, zobaczymy jak zachowa się Rostowski, który ukończył edukacje w Wielkiej Brytanii.

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 41 razy 33

  Marszałek Niesiołowski już powiedział,ze to wyłącznie wina tych,co powierzyli Amber Gold pieniądze.WYŁĄCZNIE!Państwo jest ok.Państwo jest cacy.Rząd jest słuszny i nie ma sobie nic do zarzucenia.
  Więc proszę mi tu nie oczerniać najlepszego premiera.Najlepszego-bo tak powiedział N.Davies,a on sie zna na premierach.I na Premierach też.
  Autorytety stoja murem za Rządem.Prosze nie jątrzyć.Od jątrzenia jest PiS.Wy jesteście od popierania.ZROZUMIANO?

 • jeszcze1.pl

  Oceniono 52 razy 30

  Ministerstwo Finasow nie chcialo psuc kolegom tak dobrze prosperujacego interesu.

 • dejtrejder

  Oceniono 41 razy 29

  Rostowski z Tuskiem tylko podatki potrafią podwyższać. Szykują się kolejne podwyżki a głupie ludziska nic....Kiedy się obudzicie barany? O ile jeszcze musi spaść wartość nabywcza waszych pensji abyście się ocknęli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX