Cztery nowe śledztwa związane z Amber Gold

Marcin P. w sądzie podczas odczytywania decyzji o areszcie tymczasowym

Marcin P. w sądzie podczas odczytywania decyzji o areszcie tymczasowym (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

- Gdańska prokuratura wszczęła cztery nowe śledztwa związane ze sprawą Amber Gold - poinformował w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik prokuratury, Wojciech Szlęgowski. Jedno z nich toczyć się będzie przeciwko Marcinowi P.
- Pierwsze śledztwo, z zawiadomienia Marcina P., dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez pracowników KNF, ABW oraz Ministerstwa Skarbu Państwa - powiedział Szelągowski. P. oskarża instytucje o prowadzenie działań przeciwko jego firmom, doprowadzając do upadku Amber Gold i OLT Express.

Pozostałe śledztwa będą toczyć się z zawiadomienia ABW, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz trójmiejskiego biznesmena.

Kurator P. fałszował dokumenty?

Po zawiadomieniu Ministerstwa Sprawiedliwości prokuratura ustali, czy kurator sądowy Marcina P. dopuścił się przestępstwa w trakcie swojej pracy. Miał on sprawdzać, czy P. wywiązuje się z obowiązku spłacania zobowiązań wobec poszkodowanych klientów jego poprzedniej spółki - Multikasy.

Jak informuje prokuratura, istnieje podejrzenie, że kurator poświadczył nieprawdę "w dokumentach w postaci sprawozdania z objęcia oraz zakończenia dozoru kuratorskiego".

Notatka o operacji "Ikar"

Kolejne śledztwo dotyczy zawiadomienia ABW w sprawie podejrzenia sfałszowania przez Marcina P. notatki służbowej kierowanej do szefa Agencji.

P. oskarżając ABW i KNF o przekroczenie uprawnień, powoływał się na notatkę o rzekomej operacji "Ikar". W jego opinii miała ona zablokować działalność linii OLT Express. Szef Amber Gold przekazał jej treść mediom.

Biznesmen nękany przez klientów Amber Gold

Czwarte śledztwo jest prowadzone na wniosek trójmiejskiego biznesmena Mariusza Olecha. W jego mieszkaniu - jak ujawniły media, powołując się na informacje ABW - mogło dojść do spotkania P. i przedsiębiorcy, który odsprzedał Amber Gold swoje regionalne linie lotnicze.

Mariusz Olech oświadczył, że taka sytuacja nie miała miejsca i nawet nie zna Marcina P. Po medialnych informacjach jest on jednak nękany przez osoby, które żądają od niego zwrotu pieniędzy z Amber Gold. Prokuratura prowadzi w związku z tym śledztwo ws. "usiłowania osiągnięcia korzyści majątkowej groźbą zamachu na szkodę określonej osoby".

Prawie 4,5 tys. zawiadomień

Jak poinformował Szlęgowski, od 24 lipca do 31 sierpnia do gdańskiej prokuratury wpłynęły łącznie 4432 zawiadomienia o przestępstwie od osób, które podejrzewają, że w związku z zawarciem umów o lokaty terminowe z Amber Gold "dokonano przestępstwa doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 232 miliony 953 tysięcy złotych."

Zobacz także
Komentarze (83)
Cztery nowe śledztwa związane z Amber Gold
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 34 razy 30

  Jeszcze kilka "nowych śledztw" w sprawie AG i prokuratura gdańska zatka się na dobre. Rozładowanie "korka" zajmie kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Po drodze część istotna się przedawni i do rozpatrzenia pozostanie wypalenie skręta, lub jazda rowerem pod prąd. To polski wymiar "sprawiedliwości" ma obcykane do perfekcji.

 • gugcia0

  Oceniono 19 razy 19

  zastanawiam sie ile jeszcze zglosi sie osob poszkodowanych przez AG,na poczatku byla mowa o ok.80 mln zl tam ulokowanych,teraz juz jest udowodnionych 233 mln zl lokat,ile jeszcze?zastanawia mnie skala tego zjawiska,jakie masy ludzi potrafia uwierzyc w takie obiecanki,jaka jest jednak skala ukrytej zamoznosci rodakow,ktorzy zapewnie mowili sasiadce,ze ledwo dozywaja do 1go i na leki nie maja,a lokowali dziesiatki tysiecy u Plichty.Do tego uderza mnia jakas kompletna pustka mozgowa tych ludzi - jak mozna cos takiego robic majac czesto 50 i wiecej lat zycia,a podobno ponad 70% lokujacych w AG mialo ponad 50 lat.I najtrudniejsze pytanie-jak to bylo mozliwe w epoce rzekomej kontroli nad wszystkim,Internetu,super ekspertow,nadzorow,prokuratorow,urzedow skarbowych?Jak to mozliwe,ze skarbowka czy inne nadzory natychmiast kontroluja sklepik z pietruszka gdy nie przesle jakiegos dokumentu co miesiac czy co pol roku,a tu interes majacy dziesiatki ogromnych biur i reklam za miliony,obracajacy setkami mln zl nie skladal zeznan,nie posylal nic,nie tlumaczyl sie,nie placil podatkow?Doprawdy wiele pytan,malo odpowiedzi.

 • azik666

  Oceniono 16 razy 16

  Według mnie służby śledcze powinny sprawdzić czy w początkach istnienia Amber Gold wśród klientów nie było kuratorów,sędziów,prokuratorów.Jak długo trwały ich lokaty ,od kiedy do kiedy,czy swoje lokaty odzyskali w całości.

 • carpediem87

  Oceniono 13 razy 13

  trójmiejska mafia prowadzi śledztwa we własnej sprawie...

 • eat.pussy

  Oceniono 11 razy 11

  Ciekaw jestem ilu poszkodowanych modli sie o to azeby nikt nie odkryl, ze sa poszkodowni?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 11

  CZTERY nowe śledztwa?... Czyli najbliższe 10 lat z głowy. Będziemy płacić za nieudolną prokuraturę a winni będą się nam śmiać w twarz...

 • hippolitkwas

  Oceniono 10 razy 8

  4432 zawiadomienia i 232 miliony 953 tysięcy złotych. zestawienie tych cyfr wiele mówi o "ofiarach"Amber Gold., To wielkie zwycięstwo rozumu i przezorności. Tylko 4432 "baranów" przy takich obiecankach i takiej reklamie.

 • jkredman

  Oceniono 7 razy 7

  a nadzorujący jego pracę kurator okręgowy niczego nie widział i niczego nie zauważył, także prezes sądu nie zauważył fałszerstw kuratora, to po co nam tacy zwierzchnicy, którzy nie potrafią wypracować odpowiedniego systemu nadzoru

  Art. 37.
  1. Kurator okręgowy odpowiada przed prezesem sądu okręgowego za funkcjonowanie kuratorskiej służby sądowej w okręgu. Reprezentuje kuratorów sądowych wobec prezesa sądu okręgowego i organów kolegialnych sądu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje