Nieistniejące kopalnie złota, umorzone sprawy, znikające miliony, zmiana nazwiska... O firmie Perfect Trade

Strona internetowa firmy Perfect Trade

Strona internetowa firmy Perfect Trade (fot. perfect-trade.pl)

Sprawa Perfect Trade jest niemal bliźniaczo podobna do afery Amber Gold - są i gwarantowane niebotyczne zyski, i ostrzeżenia KNF, i prokuratura umarzająca kolejne sprawy. W tle jest podejrzany, który przejął nazwisko po żonie, niesnaski rodzinne i nagła śmierć biznesmena. O sprawie pisze RMF FM.
Perfect Trade tak naprawdę nazywa się Socket Resources. Oferuje zysk oparty na inwestycjach w "rynki pierwotne", tj. handel surowcami między Afryką a Europą Zachodnią - pisze RMF. Na swojej stronie firma podaje, że ma własne kopalnie złota w Gwinei, współpracuje z rafinerią złota w Antwerpii i bankami w Szwajcarii. Dziennikarze RMF nie znaleźli gwinejskich kopalni w internecie, a firma mimo obietnic nie wysłała na nie namiarów.

RMF odkryło, że faktycznie spółka zarejestrowana jest w niewielkim mieszkaniu w Szwajcarii. Przedstawiciele tłumaczą, że zarejestrowano ją tam z powodów prawnych - są niższe podatki i prawnie łatwiej jest tam handlować surowcami. Nie podlega też polskiej KNF - wytyka RMF FM.

Firmę zarejestrowano z minimalnym dopuszczalnym kapitałem zakładowym - 20 tys. franków, ale zapewnia ona, że ma depozyty na 13 mln zł i 270 euro kapitału.

KNF donosi, prokuratura umarza, ABW bezczynne

Perfect Trade wystartowała w styczniu 2012, a już miesiąc później KNF umieściła ją na Liście Ostrzeżeń Publicznych obok Finroyal i Amber Gold - podaje RMF. Komisja złożyła też zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, ale sprawa została w czerwcu umorzona przez warszawską prokuraturę. KNF złożyła zażalenie, sprawa jest więc obecnie w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście.

Sprawa trafiła też do ABW, ale agencja nie podjęła czynności, tylko przesłała informacje do właściwej jednostki policji. Policja zaś prowadzi postępowanie przygotowawcze.

Afera Carwash - sfałszowane dokumenty, kilkuset oszukanych

W tle Perfect Trade jest też inna afera finansowa, o której pisze RMF. W 2009 roku Adrian Grandke i Damian Kluge zakładają w Katowicach firmę Carwash Investment sp. z o.o. Za pieniądze inwestorów miała wybudować sieć myjni samochodowych. Zwrot "bez ryzyka" miał wynieść 70 procent - pisze RMF.

Inwestycja nie wypaliła, a kilkuset inwestorów zostało bez pieniędzy. Jak do tego doszło?

Jak podaje RMF klienci wpłacali pieniądze na konto powiernicze w banku. Bank miał prawo wypłacać pieniądze tylko po okazaniu przez firmę dokumentów potwierdzających wykonanie kolejnych etapów inwestycji. Firma najprawdopodobniej dostarczała więc sfałszowane dokumenty i wybierała pieniądze.

Dokumenty w sprawie Carwash zajmują pokój o powierzchni 16 metrów kwadratowych - powiedziała RMF prokurator Agnieszka Wichary z Katowic, która zajmuje się sprawą. Śledztwo ma zakończyć się w marcu przyszłego roku, ale może ono zostać przedłużone.

Teść instruował, by "nie dopuszczać Adriana do pieniędzy"

Z informacji RMF wynika, że główny podejrzany ws. Carwash to Adrian Grandke. Po wybuchu afery poznał swoją przyszłą żonę Annę Jachowicz. Po ślubie przyjął jej nazwisko. Jego teściem został Marek Jachowicz, który uruchomił firmę Socket Resources.

Marek Jachowicz wiedział o brudnej przeszłości zięcia i instruował współpracowników, by "nie dopuszczali go do pieniędzy" - twierdzą pracownicy firmy w rozmowie z RMF. Tomasz Stańczuk, dyrektor sprzedaży Perfect Trade, mówi w rozmowie z radiem, że Adrian Jachowicz był na początku działalności firmy project managerem odpowiedzialnym za rozwiązania techniczne, ale "teraz nie ma go w przedsiębiorstwie".

Marek Jachowicz zmarł jednak pod koniec lipca po nagłej chorobie. Teoretycznie córka Anna i zięć Adrian powinni odziedziczyć udziały. RMF dowiedział się jednak, że firmę przejął drugi udziałowiec - Marek Filipczuk.

Zobacz także
 • Państwo pozwoliło m.in. na wyprowadzenie majątku na kilka dni przed zatrzymaniem Marcina P. Na kontach Amber Gold nie ma żadnych pieniędzy
 • Janina Paradowska "Biedni? Inwestowali w Amber Gold po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trudno mi okazać współczucie..."
 • Zdj. z nagranego ukrytą kamerą filmu Parabank proponuje reporterom lokatę na 15 proc. Eksperci: Nie ma takich cudów [UKRYTA KAMERA]
Komentarze (120)
Nieistniejące kopalnie złota, umorzone sprawy, znikające miliony, zmiana nazwiska... O firmie Perfect Trade
Zaloguj się
 • m-kow

  Oceniono 54 razy 54

  Jakby "ktoś", na przykład któraś z 13 służb uprawnionych do śledzenia obywateli miała wreszcie chwilę wolnego czasu i na przykład przetrzepała finanse wybranych sędziów i prokuratorów to mogłoby sie okazać, że jest jak w tym dowcipie z czasów komuny:
  "Zarabia tysiąc, wydaje półtora a drugie półtora odkłada na czarną godzinę"

 • lookingforfun

  Oceniono 59 razy 53

  Swoją drogą to prokuratorzy muszą w łapę brać więcej niż wszyscy policjanci z drogówki razem wzięci.

 • tygrys102

  Oceniono 30 razy 26

  policja, prokuratura i sędziowie nie dorośli do poważniejszych spraw...dziadek po piwie, kradzież gazety, babcia z pietruszką...o, takich przestępców oni potrafią szybko i surowo ukarać !...wymiar spra...wie...dli...woś...ci...już mam mdłości...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 27 razy 25

  Buhahaha!!!
  Widac, ze Polak jest w stanie sie czegos od Murzyna nauczyc - toz to znany numer na nigeryjskie kopalnie zlota, tyle ze przeniesione do Gwinei. Rafineria zlota w Amsterdamie wzruszyla mnie do lez, bo sama z miesiac temu, gdy o Amber Gold zaczelo sie powszechnie mowic, zartowalam sobie na tym forum, ze szukam wspolnika o wygladzie Zyda z Amsterdamu w celu dochodowej organizacji lokat w diamenty - to dla odmiany numer 'filmowy', jak w "Snatch"....
  Oj, Polacy, Polacy...Zeby przed takimi prymitywnymi numerami ktos was musial w meduach ostrzegac...

 • rychusa

  Oceniono 20 razy 20

  Poważnie napisali w firmowym folderze,że są właścicielami " rafinerii złota"?Szczyt bezczelności.

 • pisedoff

  Oceniono 19 razy 19

  Solorz też przejął nazwisko po żonie i to dwa razy.

 • zdolna_polska_mlodziez

  Oceniono 30 razy 18

  ale syf
  przeciez tutaj afera goni afere
  w takim tempie to kraj rozlecie sie za pol roku...

 • lord.wiader

  Oceniono 21 razy 15

  "Dziennikarze RMF nie znaleźli gwinejskich kopalni w internecie"

  Niezaleznie od meritum, wyguglowanie kopalni zlota w Gwinei (6 sztuk, konkretnie) zajelo mi sekunde.

 • totapis500

  Oceniono 18 razy 14

  Tymi drobnymi sprawami zajmie się minister sprawiedliwości jak odmrozi zarodki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje