Wałęsa: Stocznia jest własnością miasta. Ci ludzie potrafią tylko gwizdać

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Damian Kramski / AG)

Lech Wałęsa złożył dziś kwiaty pod stocznią gdańską w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Skomentował też zdjęcie napisu "im. Lenina" z bramy stoczni przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę i innych związkowców. - Stocznia to jest własność miasta, a nie stoczniowców. To ja teraz wejdę Piotrowi Dudzie do domu i przestawię karafkę - mówił.


Przewodniczący "S" Piotr Duda kilka dni temu osobiście wycinał z bramy stoczni napis "im. Lenina". W akcji wzięło udział kilku związkowców i posłów PiS.

"Nie szanują polskiego prawa"

Wałęsa stwierdził, że "prawdopodobnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz będzie dziś wygwizdany" podczas obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. - Ci ludzie nic więcej nie potrafią. A zapominają, że w wolnym państwie, gdzie jest własność prywatna i własność Adamowicza, to oni weszli na własność Adamowicza. I dlatego nie szanują polskiego prawa. I dlatego powinni dostać nauczkę, że wchodzą na czyjeś działki - mówił.

- To Stocznia Gdańska jest własnością Adamowicza? - dopytywała jedna z dziennikarek.

- Nie, nie, nie. Adamowicz został wybrany jako prezydent miasta, a to jest własność miasta, a nie stoczniowców. To jest tak, jakby ktoś inny poszedł do jakiejś krajowej komisji i im przestawił meble. Co oni by powiedzieli, gdyby im postawiono albo dopisano jakieś rzeczy na ich drzwiach? A oni to zrobili - tłumaczył.

- Ale oni powiedzą: "To jest nasza stocznia" - powiedziała dziennikarka.

- Jaka "nasza stocznia"? Stocznia ma swojego właściciela, którego wybraliśmy demokratycznie, a oni mają w Gdańsku swoją siedzibę, gdzie mogą nie pozwolić założyć Lenina i innych rzeczy. I mają prawo nie pozwolić. Ale oni z kolei mogą innym wieszać czy zdejmować? No nie - mówił.

"Nie chcę być blisko Dudy. Ale jak zmieni zachowanie..."

Dziennikarze zapytali też byłego prezydenta, jak ocenia Dudę, który "chciał być blisko Wałęsy". - Z takimi gestami i z takim zachowaniem to ja dziękuję, nie chcę być blisko Dudy. Natomiast jak zmieni zachowanie, zacznie szanować prawo, szanować wolną demokratyczną Polskę, to z największą przyjemnością jak swojego syna w "Solidarności" przyjmę - odpowiedział.

Wałęsa powiedział, że obecny szef "S" mu się "nie podoba, bo nie szanuje bardzo ciężko wywalczonej wolności, prywatności i zasad, które tyle nas kosztowały". - Jaki porządek? Wejść komuś na działkę to jest porządek? To ja teraz wejdę mu do domu i przestawię mu karafkę - mówił.

Przed stocznią na Wałęsę czekali też protestujący. Jeden z mężczyzn z wypisanym apelem do Wałęsy próbował wepchnąć się przed kamerę. - Demokracja pozwala im takie bzdury głosić - skomentował krótko były prezydent.

Zobacz także
 • Związkowcy wycięli z bramy stoczni kontrowersyjny napis "im. Lenina" Akcja "Solidarności": Napis "Im. Lenina" wycięty z bramy stoczni. Stoczniowcy kręcą nosem
Komentarze (182)
Wałęsa: Stocznia jest własnością miasta. Ci ludzie potrafią tylko gwizdać
Zaloguj się
 • xtalatx

  Oceniono 52 razy 28

  coraz mniej mi się chce komentować i dodawać treści do tego portalu. a wam?

 • dawno.urodzony

  Oceniono 38 razy 18

  jeżeli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy zachowaniem oryginalnego wyglądu bramy stoczni z 1980 r a pomnikiem Lenina czy też Dzierżyńskiego, to powinien iść i wyciąć napis z bramy obozu w Auschwitz. Pole do działania dla posłów PiS i cios w opcję niemiecką... do dzieła PPP (Prawdziwi Polacy Patrioci)

 • waldiwaldi

  Oceniono 60 razy 18

  Panie Duda. Bądź Pan konsekwentny. Kierunek Oświęcim - "Arbeit macht frei" czeka na wycięcie.

 • slmako

  Oceniono 43 razy 15

  Ukarac Dude za chuliganstwo. i niszczenie mienia publicznego.
  Za kradziez "Arbait mach frai" w oswiecimiu ukarano surowo.
  Niestety tow. lenin to czesc naszej historii od ktorej nie uciekniemy nigdzie, tak samo Katyn, Monte cassino itd. Tego przyglupa Dude ktory zamienia Solidarnosc w partie PIsdzielcow przykladnie ukarac !!!
  Mozna tym samym zniszczyc muzeum Powstania warszawkiego do to Hitler itd.
  Ludzie opamietajcie sie z historia nikt nie wygral , nawet wrozki. Dude przed sad i wymierzyc porzadna grzywne zadne tam 500 zlp tylko 50 tys na chore dzieci i odbudowe na koszt wlasny zniszczonego mienia.
  Seremet mowie do ciebie i tak juz dales czadu.

 • zelenyles

  Oceniono 16 razy 14

  Aleksander Fredro już dawno temu napisał wiersz idealnie pasujący do ludzi w jakimkolwiek stopniu zajmującymi się obecnie polityką w Polsce, mam na myśli ten wiersz w który m jeden facet mieszkał na górze a drugi na dole.
  Polscy politycy jak małe dzieci, jak jeden idzie w prawo to drugi zapiernicza w lewo i vice versa , razem nie dojdą nigdzie._________A co tam z Polską i Polakami ?????? Kto o nich pomyśli ??????

 • agaress

  Oceniono 24 razy 12

  Bardzo dobrze powiedzial. To tylko imie. A co moze lepiej neich bedzie "Stocznia im. sp. meczennika, prezydenta tysiaclecia Lecha Kaczynskiego"? Cala zmiana nazw to jakas pozorowana walka. Jak bylo w skeczu KMN (pisze z pamieci wiec moglem troche poprzekrecac oryginalny tekst):
  "-Dawna Armi Ludowej, czyli teraz Krajowej. Widzisz Pan tamten pomnik?
  - Pomnik Lenina.
  -Kiedys Lenina, teraz Lenona. Wyglada tak samo tylko mu okulary dokleili (...) Pojdziesz ulica Ksiedza Biskupa Ignacego krasickiego
  -Dawniej Ignacego Krsickiego
  -Tak, po prostu. I mijasz Pan pomnik: Hydraulikow polskich, poleglych w walce z Sowieckim Hitlerowskim okupantem na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej na terenach podmoklych"
  Cala prawda o tej ich walce z imionami.

 • tomek.54321

  Oceniono 36 razy 12

  To niech ktos z madrych mi wytlumaczy jaka jest różnica pomiedzy napisem "im. Lenina" a napisem "Arbeit macht frei" na bramie obozu w Oswiecimiu? Oba napisy kojarza sie jednoznacznie z totalitaryzmem i z czarnymi kartami w historii naszego kraju. Jednak za usuniecie (kradzierz) tego drugiego wszyscy potepiali zlodzei, natomiast ten pierwszy moze sobie zdejmowac i zabierac kazdy kto chce? Gdzie tu sens i logika?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje