Gdzie utknęła skarga KNF na Amber Gold? To prokurator z Gdańska nie przekazał jej Seremetowi

31.08.2012 08:12
Andrzej Seremet

Andrzej Seremet (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Skarga Komisji Nadzoru Finansowego, która ostrzegała o wątpliwościach wokół firmy Amber Gold, wpłynęła do prokuratury generalnej już w 2011 r., ale nie trafiła na biurko prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Dlaczego? Według "Rzeczpospolitej", dokument utknął u Piotra Wesołowskiego - prokuratora z Gdańska i wicedyrektora Biura Prokuratora Generalnego.
Skarga KNF zamiast do Seremeta trafiła w końcu prokuratury okręgowej w Gdańsku, a ta - po trzech miesiącach - przekazała ją prokuraturze rejonowej. Seremet twierdzi, że było to zaniedbanie. Wczoraj w Sejmie prokurator generalny ogłosił, że zażądał od kierownictwa Biura Prokuratora Generalnego wyjaśnień, dlaczego pismo z KNF do niego nie dotarło. - Dotychczasowa praktyka (dotycząca przesyłania dokumentów - red.) powinna była wykluczyć taki przypadek - podkreślał Seremet.

"Rzeczpospolita" pisze dziś, że decyzję o nieprzekazaniu dokumentu Seremetowi podjął Piotr Wesołowski - pracownik Biura Prokuratora Generalnego od lat związany z gdańską prokuraturą, "wpływowa postać". - Seremet straci do niego zaufanie i nawet, jeśli Wesołowski chciał dobrze, to wygląda, jakby próbował otworzyć ochronny parasol nad kolegami z Gdańska - komentuje w "Rz" jeden ze śledczych dobrze orientujących się w gdańskich powiązaniach.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

PYTANIE Czy powinna powstać komisja śledcza ws. Amber Gold?

 • Tak, ta afera pokazała, że w tej kwestii organy ścigania się nie sprawdzają i to musi zbadać komisja
 • Tak, bo trzeba sprawdzić, czy jacyś politycy nie są zamieszani w działalność tej firmy
 • Nie, komisja będzie nieskuteczna i jej członkowie będą się bezproduktywnie kłócić
 • Nie, niech sprawą zajmie się prokuratura, politycy powinni się od tego trzymać z daleka
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (173)
Zaloguj się
 • wnikliwy35

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystkie osoby które zaniedbały swoje obowiązki powinny być odpowiedzialne materialnie i zwracać poszkodowanym stracone przez nich pieniądze. To jest jedyna metoda na ukrócenie kolesiostwa. Teraz prokuratorowi co najwyżej grozi jakaś nagana lub reprymenda przy piwku z kolegą. Czas z tym skończyć. Jeśli prokurator swoim umorzeniem śledztwa będzie odpowiadać na szkody własnym majątkiem przemyśli to dwa razy zanim pomoże koledze lub łapówkarzowi. Ewentualna łapówka może mu tego nie zrekompensować. W tej chwili sankcje są zbyt niskie.
  Ludzie narzekają na Ziobrę ale on właśnie z tym walczył. Teraz mają co chcieli.

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  Jakie mamy prawo taką sprawiedliwość, a Temida dalej udaje, że jest ślepa i głucha.

 • fackir

  Oceniono 7 razy 7

  "Skarga KNF zamiast do Seremeta trafiła w końcu prokuratury okręgowej w Gdańsku, a ta - po trzech miesiącach - przekazała ją prokuraturze rejonowej. " - wg mnie to norma w polskiej prokuraturze. tak się dzieje od lat - doświadczyłem czegoś takiego na własnej skórze. na skargę na prokuratora zamiast prokuratury okręgowej odpowiedział zastępca prokuratora na którego składałem skargę. (nie w Gdańsku). słyszałem też o podobnych przypadkach. nawet sąd rejonowy nie widział w tym nic niezwykłego więc wiem o czym piszę i mogę to w każdej chwili udowodnić.

 • ciemnywsiok

  Oceniono 6 razy 6

  A po cóż prokuratura miała się wychylać i sprawnie zająć się aferą,nie lepiej przeczekać ,mleko się rozlało i teraz trzeba robić dobre minki.Jeden z pokrzywdzonych dla odmiany przez getin noble bank też spotkał się z odmową podjęcia śledztwa przez prokuraturę.Odnoszę wrażenie,że sprawki getin banku ktoś bardzo chce wyciszyć,choć pewnie znacznie więcej naciął ludzi na swoje "rewelacyjne lokaty i inne oferty systematycznego oszczędzania" niż amber gold .Czyżby oficjalny nadzór uprawniał do bezkarnych przekrętów na podstawie prawa tworzonego pod własne potrzeby.

 • ocooley

  Oceniono 5 razy -1

  A co by było gdyby się okazało że ci prokuratorzy to ludzie Ziobry, a Plichta kasę na rozruch interesu dostał z "Telegrafu"?

 • 2-julita

  Oceniono 10 razy 10

  pewnie gdzieś na portierni utknęła , ciekawe do kogo była zaadresowana , może do dozorcy ???????????
  co się w tym Gdańsku dzieje - kolebce Solidarności ???????????????????

 • sweet-unia

  Oceniono 11 razy 11

  Nie dotarlo,bo mialo nie dotrzec:)proste jak drut!!!

 • fly8171

  Oceniono 19 razy 19

  Pytanie kto jest mało ważne!!!!! Pytanie jest dlaczego tak wielu ludzi w tak wielu instytucjach???? Tak się zachowuje mafia!!!!!

 • bochen0291

  Oceniono 28 razy 6

  To są skutki poniższej Historii Polski,tej prawdziwej.Bolek jak byś nie był konfidentem za PRL-u i dziś nie koloborował z Agenturą ,to polska była by bogata i sprawiedliwa,było by dzis przy pomniku z tobą miliony polaków.Wyrolowałeś cały naród i dziś stałeś SAM jak taki Troll ,nikt uczciwy sie do ciebie nie przyłączył ,bo czuc od ciebe smród.Na Konic ty nie miałeś nic wspólnego w przewracaniu poprzedniego systemu,jak i Solidarnoś.Wywołanie strajków zaczeło sie w Lubelskim w z jdenych zakładów o podwyższone ceny na STOŁÓWCE,potem protest zapoczątkowali Kolejarze przyspawójąc pociąg do Torów z żywnością do ZSRR.Potem służby specjalne wywołały strajki w Stoczni i na to złapało sie miliony polaków,myslących ze zmienia Polske na wolną ,sówerenną i sprawiedliwą .Decycja o DEMONTAŻU systemu Komunistycznego w Europie Wschodniej zapadła już w latach 70-poprzedniego wieku przez tych co zakładali Żydowską rewolucje w ROSJI w 1917 r i ją Finansowali.System ten się po prostu przeżył,ograniczał rynki dla zachodnich koncernów,bankierów.Ustalono ze demontaz systemu nalezy przeprowadzic pokojowo,wybrano Polske ,bo Polacy nigdy nie pogodzili sie z narzuconym Systemem.Ty Boluś byłes tylko małym Trybikiem pod kontrolą,przecież nie postawiono by na czele Uczciwego Polaka który by nie był psłuszny Byłemu systemowi,po drugie ty jesteś farbowany Polak i tobie polskie ideały powiewają koło tylka.Dziś widac dorobek 22-lat waszej koloboracji,z Obcą Finansjera,byłymi towarzyszami ze Wschodu i zachodu,przez cały ten okres rządzą polska konfidenci zdrajcy złodzieje ,afera goni Afera,po stoczni została tylk brama reszta stoczni zostanie sprzedana na centra handlowe dla Obcych złodzieji.Młodzi polacy zagranicą i na bezrobociu.To o co ty wałczyłeś?.Wałczyłeś o zniszczenie Polski i Polaków .Dziś widac to jak na dłoni.Wszystko to co pisano o tobie P.Cenckiewicz,Gondarczyk,i ten Doktorant z krakowa o tobie to prawda.Kto chce poznac prawdę nich jedzie do PAPOWA koło LIPNA woj;Kujawsko Pomorskie i porozmawia z mieszkańcami.Zapomniałem dopisać o Celowym wprowadzeniu Stanu Wojennego przez Tow;Jaruzelskiego w celu wyelminowania z Solidarności Polaków o orientacji Narodowej i Patriotycznej,Wybijano im te wartości poprzez Scieżki Zdrowia pałowanie przez Słuzbę wiezienną ,milicje np;w Kwidzynie,reszta osadzonych z KOR-U ,Michnik,Mazowiecki,Geremek włos z głowy wam nie spadł.Po stanie Wojennym ponad 1-milon Polaków dostało paszport w jedną stronę .W 1985r utworzyłes już nowa Solidarnośc i dobrałes doborowe towarzystwo koloborantów,donosicieli.Przy OKRĄGŁYM STOLE spotkaliście się w swoim towarzystwieAgentura -z rzadzącą Komuną ,tam chlejąć wódke ustaliliscie jak zlikwidowac Polske ,oddac pod panowanie obcym koncernom,Bankierom.Jak sie zagłębic w towarzystwo Kanciasto-Stołowe to 99% było Farbowanych Polaków od tow;STALINA przysłanych w 1945 ich potomkowie,i teraz wszystko się zgadza i zazębia.Jak by tam byli prawdziwi Polacy Polska dziś wyglądała by inaczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje