Jaka pensja księdza? Episkopat: "Powinna kształtować się poniżej średniej krajowej" (3700 zł)

31.08.2012 07:05
Katarzyna Wiśniewska

Katarzyna Wiśniewska (AG)

Episkopat wydał "Instrukcję w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi". "Gazetę Wyborczą" zainteresowały szczególnie fragmenty o wynagrodzeniach księży.
Istnieje przepaść między zarobkami księży w zależności od parafii. W ubogiej można miesięcznie zarobić brutto np. ponad 1300 zł, a w bogatej kilka razy więcej. Podane są przykłady zaczerpnięte z raportu KAI na ten temat. "Gazeta" cytuje za instrukcją zalecenie: "Wynagrodzenie duchownych powinno kształtować się poniżej średniej krajowej, a stylem życia duchowni winni być bliscy przeciętnej, a raczej uboższej rodzinie".

Czy instrukcja pomoże uzdrowić sytuację w zarobkach księży - tzn. czy staną się bardziej sprawiedliwe? - zastanawia się w "GW" Katarzyna Wiśniewska. I tłumaczy: "Teraz dochody księdza składają się z ofiar na śluby, chrzty i pogrzeby, do tego dochodzi taca. Skutek: niektórzy księża, ci w bogatszych parafiach, mają co najmniej kilka tysięcy złotych, a inni kilkaset złotych". Episkopat pisze: "Duchowni to, co im zbywa, winni przeznaczyć na dobro Kościoła i dzieła miłości". Wiśniewska: "Liczyć, że księża potulnie posłuchają, byłoby naiwnością".

A może jednak?

Dziennikarka podsumowuje: nowe instrukcje to szansa, ale problem w tym, by biskupi chcieli wykorzystać ich istnienie. "No i by instrukcja nie wylądowała na dnie biskupich szuflad. A takie ryzyko istnieje. Instrukcja nie ma rangi dekretu ogólnego, a to znaczy, że nie jest obowiązkowa. Biskupi mogą ją wprowadzić, ale nie muszą" - pisze Wiśniewska.

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło w lipcu do 3,7 tys. zł brutto.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • o_onufry

  0

  Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [ Marek Ewangelista

 • od-or

  0

  jak wierni im noszą to niech mają ,ja im nie dam ,ale im też nie zazdroszcze, szlag mnie tylko trafia że z moich podaków się im daje.

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz 1

  Darmo dostaliście, darmo rozdawajcie.
  Jakoś tak brzmiały słowa Jezusa.
  Stąd wniosek że pobierający pieniądze za naukę religii to oszuści.

 • tkm44

  Oceniono 3 razy 3

  Syn mój chciał zawrzeć związek małżeński w innym kościele niż w przynależnym z racji zamieszkania, owszem jest taka możliwość choć nie chętnie ale to kosztuje 150zł odparł urzędnik kancelarii parafialnej. Zapytany za co mam płacić,odparł ponieważ parafia traci dochód za utracony ślub,więc o co tu chodzi jak nie o pieniądze. Ta pazerność kościoła katolickiego jest po prostu obrzydliwa. Drugi przykład w roku 2010 zmarł mój ojciec, pojechałem i pierwsze kroki skierowałem do księdza uzgodnić termin pochówku. Usłyszałem od księdza najpierw proszę zapłacić potem porozmawiamy. Tylko te dwa przykłady niech świadczą do czego potrzebni są wierni i jak kościół traktuje swą posługę . Dlatego ja postanowiłem nie będą mnie chowali złodzieje
  nie życzę sobie tych drani na moim pochówku a do kościoła już nie pójdę i wara wam do mnie wy krętacz, oszuści i złodzieje.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  W III RP magister inżynier po politechnice jeśli otrzyma już pracę zarabia średnio 2.500. Oczywiście złotych i brutto. Na wyższe wynagrodzenie może liczyć po zdobyciu kilkunastoletniego stażu i uprawnień potwierdzających że ukończył politechnikę a nie akademię teologiczną czy jakąś weekendową wieczorówkę.

 • 1pytanie

  Oceniono 8 razy 8

  Komisja Majątkowa sama się wyżywi :))))))))) ----------->>>>>>>

 • altmagus

  Oceniono 4 razy 0

  Wierszyk o strupie co w święconej chlupie.

  Tysiąc lat ran zadanych.
  Świętych z naturą gada.
  Krzyża nieprzejednanych.
  Strup który nie odpada.

  Księdza współgospodarza.
  W imię boże cesarza.
  Nie bacząc co będzie potem.
  Przepadł z kamiennym grotem.

  Zawsze wolnego stanu.
  Obcej nacji poddany.
  Usłużny księciu panu.
  Stan kmiecia swoim dany.

  Ksiądz sprowadza młynarza.
  Cesarz czuwa i Pan Bóg.
  Nadaniem książę obdarza.
  Miejscowy młynarz wnet wróg.

  Przywileje spisane.
  Świadczenie pracy kmieciom.
  Koligacje wiązane.
  Religia wiedzą dzieciom.

  Przykościelne grodzisko.
  Boskiej opiece podległe.
  Ksiądz i cesarz wszystko.
  W wiary niewoli przyległe.

  Wolni swojsko szwargoczą.
  Wendów leją po mordzie.
  Poznane słowa jednoczą.
  Obca nacja w narodzie.

  Pod krzyżem Wend Germanem.
  Koniec świata za kościołem.
  Ksiądz i szwargoty panem.
  Dziewką lub w polu wołem.

  Strup odpada z wolnością.
  Coś zrobią z Internetem.
  Więc szkoły z pobożnością.
  A pobożność klozetem.

  2012-08-31 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • donek_na_wysypisku

  Oceniono 5 razy -3

  A jak to jest z wynagrodzeniami rabinatu?

 • abcd_r

  Oceniono 7 razy 5

  Jacy skromni, bogobojni i skruszeni. "... Wynagrodzenie duchownych powinno kształtować się poniżej średniej krajowej ...", za dwie godziny dziennie realnej pracy to trochę za mało !?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX