Jaka pensja księdza? Episkopat: "Powinna kształtować się poniżej średniej krajowej" (3700 zł)

31.08.2012 07:05
Katarzyna Wiśniewska

Katarzyna Wiśniewska (AG)

Episkopat wydał "Instrukcję w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi". "Gazetę Wyborczą" zainteresowały szczególnie fragmenty o wynagrodzeniach księży.
Istnieje przepaść między zarobkami księży w zależności od parafii. W ubogiej można miesięcznie zarobić brutto np. ponad 1300 zł, a w bogatej kilka razy więcej. Podane są przykłady zaczerpnięte z raportu KAI na ten temat. "Gazeta" cytuje za instrukcją zalecenie: "Wynagrodzenie duchownych powinno kształtować się poniżej średniej krajowej, a stylem życia duchowni winni być bliscy przeciętnej, a raczej uboższej rodzinie".

Czy instrukcja pomoże uzdrowić sytuację w zarobkach księży - tzn. czy staną się bardziej sprawiedliwe? - zastanawia się w "GW" Katarzyna Wiśniewska. I tłumaczy: "Teraz dochody księdza składają się z ofiar na śluby, chrzty i pogrzeby, do tego dochodzi taca. Skutek: niektórzy księża, ci w bogatszych parafiach, mają co najmniej kilka tysięcy złotych, a inni kilkaset złotych". Episkopat pisze: "Duchowni to, co im zbywa, winni przeznaczyć na dobro Kościoła i dzieła miłości". Wiśniewska: "Liczyć, że księża potulnie posłuchają, byłoby naiwnością".

A może jednak?

Dziennikarka podsumowuje: nowe instrukcje to szansa, ale problem w tym, by biskupi chcieli wykorzystać ich istnienie. "No i by instrukcja nie wylądowała na dnie biskupich szuflad. A takie ryzyko istnieje. Instrukcja nie ma rangi dekretu ogólnego, a to znaczy, że nie jest obowiązkowa. Biskupi mogą ją wprowadzić, ale nie muszą" - pisze Wiśniewska.

Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło w lipcu do 3,7 tys. zł brutto.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (183)
Jaka pensja księdza? Episkopat: "Powinna kształtować się poniżej średniej krajowej" (3700 zł)
Zaloguj się
 • amkkmp

  Oceniono 65 razy 55

  Wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej dla księdza oznacza drastycznie lepszy poziom życia niż dla typowego obywatela, bo:
  - średnia pensja jest wyższa od mediany pensji
  - ksiądz płaci zdecydowanie mniejsze podatki
  - ksiądz nie ponosi z tej pensji normalnych kosztów utrzymania mieszkania, wyżywienia, etc.
  - ksiądz nie utrzymuje (przynajmniej teoretycznie) z tej pensji innych członków rodziny

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 63 razy 53

  pensja ?? a kto was prosi żebyście cokolwiek robili ? wpychacie się wszędzie w poszukiwaniu małych dzieci...do szkół a nawet przedszkoli....
  .
  każdy rodzić posyłający dziecko w objęcia księdza powinien zostac pozbawiony praw rodzicielskich.
  .
  .czy wiecie że Polska wypłaca także emerytury zakonnikom i zakonnicom ?? którzy nigdy nie przepracowali ani jednego dnia (!!!) dla naszego kraju ?!!! to setki milionów rocznie , a w Polsce ludzie umierają na korytarzach szpitalnych - byle tylko czarnej zarazie nie zabrakło pieniędzy..
  .
  .
  katolików mi nie szkoda - niech płacą ...ale dlaczego jehowi, prawosławni, ateiści i inni mają płacić ?

 • fred_die

  Oceniono 51 razy 51

  Według mnie ksiądz może i 100 tyś miesięcznie zarabiać, pod jednym warunkiem że kościół ani grosika nie dostaje z budżetu i płaci podatki tak jak każda inna firma ze wszystkimi składkami.

 • transact

  Oceniono 44 razy 42

  Kościół katolicki jest największym beneficjentem przemian ustrojowych w Polsce - tzn. najwięcej, ze wszsytkich instytucji i organizacji zyskał na nich finansowo.

  Kościół katolicki skorumpował państwo polskie.

 • eurobankowiec

  Oceniono 50 razy 40

  Powtarzam

  Za wszystkie sakramenty się płaci.
  Chrzest - co łaska, ludzie dają różnie - przeważnie po 500 zł

  Nikt mi nie powie, że tak nie jest a jak odmówisz to zobaczysz jaki jesteś antychryst.

  Kiedyś chciałem akt chrztu i poszedłem do kancelarii kościoła po ten dokument. Facet wyjął z szafy teczkę i na jej podstawie w Wordzie napisał mi dokument i podbił. Zażyczył sobie 80 zł. Na co ja, że tyle to ja przez dzień zarabiam jako pomocnik na budowie. A on w 3 minuty chce tyle co ja tyram cały dzień.

  Facet się zdenerwował i rzucił mi to na stół i powiedział żebym zabierał kwit i się wynosił. Niby 80 zł to nie majątek ale dlaczego tyle za to chce ???

 • valski

  Oceniono 47 razy 39

  Młody człowiek pracuje po 10-12 godzin.
  Nie starcza mu na czynsz.
  Nie stać go na dziecko.
  Marzyłby o pensji w okolicach średniej krajowej
  Wypasiony katabas nie mający żadnych obciążeń ma
  mieć kieszonkowe w wysokości średniej krajowej?
  To jakieś jaja chyba są...

 • aeromonas

  Oceniono 41 razy 37

  Kapłaństwo to stan ducha (powołanie), a nie zawód, czyż nie?. Traktowanie księdza jak urzędnika z pensją uchybia jego charyzmie i niszczy jego aurę "wtajemniczonego". Kapłan powinien oddawać się praktykom ascezy, modlić się i rozmyślać. Dla dobra duszy kapłana, żeby nie był wystawiony na doczesne pokusy należy go wyposażyć jedynie w minimum egzystencji: małą izdebkę bez wygód, jeden skromny posiłek dziennie, 2 sutanny na zmianę i nieograniczony dostęp do pobożnej lektury. Jak w klasztorze. Jeśli chce więcej, niech sobie dorobi uczciwa pracą: np. mieszkanie komuś pomaluje, ogródek skosi:)

 • fjan

  Oceniono 51 razy 35

  Ha,ha,ha. Ksiądz nawet w ubogiej parafii ma pogrzeby, śluby i inne msze za dusze. Sądzicie że to robi za darmo ?? Pitu, pitu. Za pogrzeb nawet od wielodzietnej rodziny ściągnie ostatnią koszulę.

 • korcia2000

  Oceniono 33 razy 31

  "....darmo wzięliście, darmo dawajcie. Nie miejcie w trzosach swoich złota ani srebra ani miedzi, ani torby podróżnej, ani dwu sukien, ani sandałów, ani laski;......." - słowa Chrystusa skierowane do apostołów; (Ewangelia św. Mateusza, rozdz. 10.,8-10)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje