Sejm zdecydował - komisji śledczej ws. Amber Gold nie będzie

31.08.2012 00:28
Donald Tusk nie chciał komisji w sprawie Amber Gold

Donald Tusk nie chciał komisji w sprawie Amber Gold (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił wniosek PiS o powołanie komisji śledczej w sprawie afery Amber Gold. Przeciw zagłosowali posłowie koalicji PO-PSL. - Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu politycznej połajanki, w którą zwykły przekształcać się komisje śledcze - twierdził przedstawiciel Platformy. Sejm zajmował się Amber Gold 16 godzin.
W końcu doszło do głosowania. Przeciw powołaniu komisji było 235 posłów. Za - 220. Z 455 posłów nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm cały dzień o Amber Gold [MINUTA PO MINUCIE]

PiS chciał, by 9-osobowa komisja śledcza zbadała prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki Amber Gold i wyjaśniła, czy działalność spółki była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz czy ABW przekazywała innym organom państwa jakieś sygnały o nieprawidłowościach w działalności spółki. A jeśli tak - to jaka była reakcja na te sygnały.

PiS: Nikt nie ostrzegał ludzi

- Postępowanie w sprawie Amber Gold nie powinno być prowadzone za zamkniętymi drzwiami - mówił poseł PiS Andrzej Duda, uzasadniając późnym wieczorem w Sejmie wniosek swojego klubu.

- Sprawa jest niezwykle poważna. Kilka tysięcy Polaków zostało oszukanych i bardzo często, obawiam się, straciło oszczędności całego życia albo wiele lat wyrzeczeń - mówił z trybuny sejmowej polityk PiS. Podkreślił, że ludzie, którzy chcieli uzyskać dobre oprocentowanie, nie zostali ostrzeżeni przez instytucje państwa.

- Nie ostrzegła ich ABW, będąca pod nadzorem premiera, nie ostrzegło ich Ministerstwo Finansów, choćby tylko w sposób dorozumiany, bo od 2009 do 2011 r. w ogóle nie przeprowadzało kontroli w spółce AG, która przez ten czas nie oddała deklaracji podatkowych, nie płaciła podatków i nie składała sprawozdań finansowych - wyliczał Duda.

PO: Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu

Klub PO chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu PiS. Poseł PO Michał Szczerba przekonywał, że informacja rządu dała rzeczową odpowiedź na pytanie, co sprawiło, że niektóre instytucje polskiego państwa zareagowały nieadekwatnie do sytuacji. - Ta debata jest znakomitym przykładem, że na tej sali można zmierzyć się z tak trudnymi kwestiami - ocenił.

Poseł przekonywał, że "Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu politycznej połajanki, w którą zwykły przekształcać się komisje śledcze". Jak ocenił, na obecnym etapie śledztwa nie ma podstaw do powoływania sejmowej komisji śledczej, "która ubezwłasnowolni prokuraturę i utrudni jej dalsze prowadzenie śledztwa".

16 godzin o Amber Gold

Wcześniej w czwartek posłowie wysłuchali informacji premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na temat Amber Gold. Głos zabrali także ministrowie m.in.: finansów Jacek Rostowski i sprawiedliwości Jarosław Gowin. Po północy w głosowaniu Sejm przyjął informacje premiera.

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • zygosz

  0

  .Ta decyzja Sejmu to wynik normalny napewno dla kazdego, bo jak koalicja POi PSLmoze powolac komisje sledcza ,ktora sprawdzi ich biale rekawiczki i otworzy rodzinne sejfy,to chyba absurd .Ktos tych 235 poslow dobrze ukierunkowal jak glosowac,aby dalej afery kontynuowac,a sprawacow dalej nie bedzie.

 • koniu150

  Oceniono 1 raz 1

  jaka komisja przecież się udało kasę zgarnął, POdziałkował się i gra

 • ciemnywsiok

  0

  A inne oficjalne banki to same świętoszki,one mogą robić z klientów idiotów.Jakoś to rządowi ,prokuraturom ,komisji nadzoru finansowego i urzędowi ochrony konkurencji i konsumenta specjalnie nie przeszkadza,bo działają zgodnie z prawem uchwalonym dla swoich potrzeb,kapitalnym przykładem są ubezpieczenia kapitałowe,pod coraz to innymi nazwami wciskane bezczelnie przez spółki Leszka Czarneckiego,właściciela holdingu getin bank

 • observer_01

  Oceniono 2 razy -2

  "....Podkreślił, że ludzie, którzy chcieli uzyskać dobre oprocentowanie, nie zostali ostrzeżeni przez instytucje państwa...."
  Panstwo to nie przedszkolanka przeprowadzajaca dzieci pzez ulice a chciwosc ludzka jest jak wszechswiat....
  Na 150 czy jeszcze wiecej lat skazano rok temu, w Ameryce, pewnego goscia, ktory na gieldzie w Nowym Jorku obracal na wlasyn uzytek pieniedzmi powierzonymi mu przez, nie tylko amerykanskich, naiwnakow.
  Komu sie chce nich poszuka sobie listy "pokrzywdzonych".
  PiS nalezy tu rozwinac jako Panuje i Steruje bo Wolonosc dla pisu ma tylko wtedy znaczenie gdy im "wolno".

 • zbigstar

  Oceniono 1 raz 1

  Prokuratura skompromitowana, kompletna bezczynność w sprawie znanego oszusta Marcina P. A gdzie była ABW? Także CBŚ miałoby tu coś do roboty. KNF ostrzegało, ale nikt nie słuchał lub nie chciał słuchać. To nie mafia, to zaniechanie za które powinno 20-30 osób opuścić w trybie natychmiastowym swoje ciepłe posadki.

 • rita57

  Oceniono 4 razy 4

  I wszelkie q. i złodzieje mają bal...

 • iremus

  Oceniono 6 razy 0

  Sejm zdecydował..... He, he, he! Sejm zdecydował!!!! He, he, he!Sejm zdecydował!!!! He, he, he!Sejm zdecydował!!!! He, he, he!Sejm zdecydował!!!! He, he, he!Sejm zdecydował!!!! He, he, he!Sejm zdecydował!!!! He, he, he! A kiedy to TUSK zmienił nazwisko na Sejm???? He, he, he!

 • m.binkowski

  Oceniono 2 razy 2

  Trudno o lepszy dowód na to, że to nie jest to żadna afera Amber Gold. Tylko jest to afera tzw. polskiego wymiaru sprawiedliwości, który jest najpełniejszą metaforą sprawiedliwości.

 • yarrrr

  Oceniono 9 razy 1

  Wszystkim idiotom - pisowcom wyjaśniam podstawy tej sytuacji. Tu nie ma żadnego "układu". Tu nikt poza panem Marcinem P. i paroma nieuczciwymi prokuratorami z Gdańska Wrzeszcza celowo nie oszukiwał ludzi, nie uczestniczył w tym ani nie czerpał z tego korzyści.
  Po prostu Tusk działa w ten sposób: pozwala na wiele, a jak zrobi się syf- działa w celu adaptacji systemu państwa by coś takiego się nie powtórzyło. Ja już wolę takiego premiera, niż paranoika który będzie zawczasu starał się chwycić wszystkich i każdego za mordę, pozbawiając jakiejkolwiek wolności, wprowadzając terror i sam czyniąc więcej szkody 1000 razy niż niejaki Marcin P.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje