Sejm zdecydował - komisji śledczej ws. Amber Gold nie będzie

31.08.2012 00:28
Donald Tusk nie chciał komisji w sprawie Amber Gold

Donald Tusk nie chciał komisji w sprawie Amber Gold (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił wniosek PiS o powołanie komisji śledczej w sprawie afery Amber Gold. Przeciw zagłosowali posłowie koalicji PO-PSL. - Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu politycznej połajanki, w którą zwykły przekształcać się komisje śledcze - twierdził przedstawiciel Platformy. Sejm zajmował się Amber Gold 16 godzin.
W końcu doszło do głosowania. Przeciw powołaniu komisji było 235 posłów. Za - 220. Z 455 posłów nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm cały dzień o Amber Gold [MINUTA PO MINUCIE]

PiS chciał, by 9-osobowa komisja śledcza zbadała prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki Amber Gold i wyjaśniła, czy działalność spółki była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz czy ABW przekazywała innym organom państwa jakieś sygnały o nieprawidłowościach w działalności spółki. A jeśli tak - to jaka była reakcja na te sygnały.

PiS: Nikt nie ostrzegał ludzi

- Postępowanie w sprawie Amber Gold nie powinno być prowadzone za zamkniętymi drzwiami - mówił poseł PiS Andrzej Duda, uzasadniając późnym wieczorem w Sejmie wniosek swojego klubu.

- Sprawa jest niezwykle poważna. Kilka tysięcy Polaków zostało oszukanych i bardzo często, obawiam się, straciło oszczędności całego życia albo wiele lat wyrzeczeń - mówił z trybuny sejmowej polityk PiS. Podkreślił, że ludzie, którzy chcieli uzyskać dobre oprocentowanie, nie zostali ostrzeżeni przez instytucje państwa.

- Nie ostrzegła ich ABW, będąca pod nadzorem premiera, nie ostrzegło ich Ministerstwo Finansów, choćby tylko w sposób dorozumiany, bo od 2009 do 2011 r. w ogóle nie przeprowadzało kontroli w spółce AG, która przez ten czas nie oddała deklaracji podatkowych, nie płaciła podatków i nie składała sprawozdań finansowych - wyliczał Duda.

PO: Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu

Klub PO chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu PiS. Poseł PO Michał Szczerba przekonywał, że informacja rządu dała rzeczową odpowiedź na pytanie, co sprawiło, że niektóre instytucje polskiego państwa zareagowały nieadekwatnie do sytuacji. - Ta debata jest znakomitym przykładem, że na tej sali można zmierzyć się z tak trudnymi kwestiami - ocenił.

Poseł przekonywał, że "Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu politycznej połajanki, w którą zwykły przekształcać się komisje śledcze". Jak ocenił, na obecnym etapie śledztwa nie ma podstaw do powoływania sejmowej komisji śledczej, "która ubezwłasnowolni prokuraturę i utrudni jej dalsze prowadzenie śledztwa".

16 godzin o Amber Gold

Wcześniej w czwartek posłowie wysłuchali informacji premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na temat Amber Gold. Głos zabrali także ministrowie m.in.: finansów Jacek Rostowski i sprawiedliwości Jarosław Gowin. Po północy w głosowaniu Sejm przyjął informacje premiera.

Zobacz także
Komentarze (165)
Sejm zdecydował - komisji śledczej ws. Amber Gold nie będzie
Zaloguj się
 • gacuaf

  Oceniono 32 razy 24

  Zgadzam się... jest Afera ale:

  1. Zgadzam się z nie powoływaniem komisji śledczej.... Tam nie będzie chodziło o to żeby jakiekolwiek fakty wypłynęły tylko żeby jeden z drugim bubkiem pokazali się jacy są cwani i jakie umieją sadzić cięte riposty. Co do tego niech się zajmie tym prokuratura.

  2. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) już od dawna informowała o nieprawidłowościach, ale nie były wszczynane postępowania... dlaczego?

  3. Ludzi którzy zainwestowali pieniądze i je potracili bardzo mi szkoda, ale zanim ta sprawa nabrała takiego rozmachu i nagłośnienia nie raz czytałem artykuły i wypowiedzi specjalistów o tym, że osiągnięcie zysków oferowanych przez Amber Gold jest nieosiągalne w takim wymiarze w jakim został przedstawiony. Przykro mi to stwierdzić,a le wielu zgubiła pazerność... Czy nikt się nie zastanowił jak ktoś może zarobić tak dużo w tak krótkim czasie? Nikt nie sprawdził czy faktycznie dana firma ma gwarancje państwowe? Nie... ludzie szli, dawali pieniądze bo myśleli że szybciutko zarobią...

  4. Należy sumiennie wziąć się za prokuraturę, która ignorowała doniesienia KNF'u który sumiennie odwalał swoją robotę...

  5. Cała ta sprawaw w sejmie dzisiaj jest dla mnie pożal się Boże teatrzykiem i robieniem wielkiego show w którym wielu polityków upatruje szansy na wybicie się i pokazanie że coś robią a nie tylko są masą która ma nacisnąć przycisk

  6. Żal się robi jak człowiek na to wszystko patrzy... A najbardziej to szlag mnie trafia jak Pan Jarosław Kaczyński na czele swojej partii huczy na prawo i lewo, że afera, skandal i w ogóle chociaż wiadomo po co... do żłoba chce się dostać już każdą możliwą drogą... Na śmierci brata się nie udało to może w ten sposób wyjdzie. Zajęliby się rzeczami które przygotują Polskę na spadek wzrostu PKB i na możliwą recesję... Powinni podjąć konstruktywne działania a nie pienić się między sobą.... Dochodzi do tego że każdy jest najmądrzejszy na końcu będzie jak to zwykle bywa... jeden wielki klops

 • fujiyama

  Oceniono 52 razy 20

  Mafia urzędasów zniszczy wszystko, jest jak stonka. Jest ich dopiero milion - bezproduktywnych nierobów żywiących się z podatków.

  "Polacy nie potrzebują kompromitującego spektaklu".......zaraz zaraz, ale on już trwa od 5 lat.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 18 razy 12

  I tak powinni zapierdzielac codziennie za te pieniadze. Po 16 godzin, nieroby!

 • hirowidianie

  Oceniono 32 razy 10

  I po co ta 16 godzinna debata skoro wszystko juz wczesniej zostalo ustalone ??
  Plebs zawsze łyknie co trzeba :(

 • feurig59

  Oceniono 15 razy 9

  Sejm nie powinien się zajmować podrzędnymi sprawami. Parlament jest od tworzenia prawa, nie od dupereli.

 • robindebank

  Oceniono 12 razy 8

  Zadziwiajace jest zachowanie ludzi inwestujacych w naiwnie łatwy zysk i innych tak myslacych! To co jest dzisiaj w Polsce to nic nowego - wszedzie w świecie jest podobnie ale nikt nie oskarza rzadu! Wydawało mi się, że Polska jest krajem demokratycznym i wolnym, gdzie nie ma ingerencji władzy w system sprawiedliwości i ekonomię,. Kapitalizm sam w sobie jest oszustwem i wyzyskiem. Dlaczego FBI nie ostrzegło inwestujących w UsA, dlaczego prezydent USA nie interweniował w sprawie papierów drugiego obiegu które to szwindle doprowadziły do światowego kryzysu i tragedii milionów obywateli USA, dlaczego nie oskarża się sił wywaidowczych, policji, rządu za bankructwo Grecji, afery we Francji, Kanadzie - gdzie były siły policyjne, inspektoraty finansowe - kiedy NIBY wiedziały o przekręcie? Jak można wyobrażać sobie interwencję czynników polityczno-policyjnych w świecie wolnej gry rynkowo-akcyjnej??? Stuknijcie się w czoło! Bo jak nie to od DZIŚ należy zamknąć giełdy i znacjonalizować wszystkie banki na świecie!

 • kurzyrozumek

  Oceniono 38 razy 8

  Komisja śledcza ws. Amber Gold by była komisją śledczą ws obecnego rządu.
  Koalicja PO-PSL nie może do tego dopuścić by machloje chowane przed społeczeństwem i robienie z niego niewolnika tyrającego do 67 roku życia na urzędników nie ujrzały światła dziennego.

 • pan_abrahadabra

  Oceniono 22 razy 8

  To koniec PO, koniec Tuska, koniec Zielonej Wyspy.

  Teraz zacznie się obrona stanu posiadania.
  Kto na tym zarobi?
  Chłopcy z PSL'u. Jak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje