Uliczny bard ukarany mandatem. ''To kuriozum na skalę światową''

Straż miejska wielokrotnie nęka muzyków grających na 'streecie' - legitymowany Gienek Loska, Kraków 2010 r.

Straż miejska wielokrotnie nęka muzyków grających na 'streecie' - legitymowany Gienek Loska, Kraków 2010 r. (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Uliczny bard grający na poznańskim Starym Rynku został ukarany mandatem. Ma zapłacić 200 złotych kary, bo jego muzyka była za głośna i przeszkadzała innym. Najbardziej restauratorom, bo to oni domagali się, by artysta został ze Starego Rynku usunięty. I dopięli swego.
Tadeusz Lis od wielu lat gra na ulicach i deptakach, nie tylko w polskich miastach, ale i za granicą. Wielokrotnie dawał koncerty w Berlinie, czy Monachium. W wielu miejscach, gdzie się pojawiał, zdobywał sobie grono wiernych słuchaczy. Także na poznańskim dworcu głównym. - W miesiącu mam tutaj milionową widownię, ale istnieję też w całej Polsce, mojej muzyki wszędzie chętnie słuchają. W Berlinie podchodzi do mnie pewien Niemiec i mówi mi: ja pana znam, pan jest z Poznania. Nieraz po koncercie datki wrzucali mi policjanci i gratulowali wykonania, tak im się podobało to moje granie - opowiada artysta.

Za głośno! Mandat 200 zł

Niestety, to w jego rodzinnym Poznaniu niedawno spotkało go przykre wydarzenie. Na ulicznego barda grającego na Starym Rynku doniósł jeden z restauratorów. Bo, jak twierdził, jego gościom przeszkadzało zbyt głośne granie muzyka. Tadeusz Lis śpiewa, używając wzmacniacza podłączonego do głośnika. - Straż miejska otrzymała albo od jednego z pracowników restauracji, albo kogoś z gości telefon z prośbą o interwencję - mówi TOK FM Rafał Łopka, rzecznik Urzędu Miasta. - Osoba ta poskarżyła się, że artysta przeszkadza w tym miejscu, zakłócając ciszę - tłumaczy Łopka.

Na miejscu strażnik wystawił ulicznemu bardowi mandat karny w wysokości 200 złotych. Dla Tadeusza Lisa, rencisty, który choruje na cukrzycę, to kolosalna kwota. - Dla mnie ten mandat to jakiś ewenement, przez te kilkadziesiąt lat grania po raz pierwszy spotkało mnie coś takiego. Poza tym ja przecież nic złego nie robiłem. Dlaczego ktoś uważa, że ja przeszkadzałem, skoro za swoją grę wielokrotnie dostawałem od ludzi brawa - mówi rozgoryczony muzyk.

"Strażnik zachował się tak, jak nakazuje mu prawo"

Rafał Łopka zwraca jednak uwagę, że straż miejska nie mogła postąpić inaczej. - To była typowa interwencja obywatela, który twierdził, że to granie mu przeszkadza, zakłóca jego spokój. Każdy z nas ma prawo złożyć taką skargę, a strażnik zachował się tak, jak nakazuje mu prawo - tłumaczy. Według Łopki, na artystę już wcześniej skarżyli się okoliczni restauratorzy. - Myślę, że skarg nie byłoby, gdyby ten pan grał bez mikrofonu i wzmacniacza, tak jak inni muzycy - dodaje rzecznik poznańskiego magistratu.

Takiej sytuacji nie wyobraża sobie jednak Tadeusz Lis. Bo, jak mówi, bez głośnika nie będzie się w stanie przebić się w miejskim hałasie. - Bez wzmacniacza na Starym Rynku ja nie będę istniał. Tam jest taki gwar, tyle wzmacniaczy tych wszystkich pubów i restauracji, które puszczają o wiele głośniejszą muzykę niż ja, zagłuszają mnie. To co ja mam zrobić? - pyta uliczny bard.

"Ten pan przesadził, miał kolumny wysokości 1 metra"

Ci, którzy bywają na Starym Rynku i nieraz słyszeli muzykę Tadeusza Lisa, mają bardzo różne zdania. Pan Adam podkreśla, że muzyka lat 60. i 70., którą wykonywał Lis, podobała mu się. - Przecież jesteśmy na Starym Rynku, tutaj jest miejsce na różnorodność, ktoś gra na akordeonie, a inny na gitarze. Widziałem, że ludzie zatrzymywali się przy nim, słuchali go, klaskali, potem rzucali pieniądze. To pewnie im się podobał - mówi.

Innego zdania są restauratorzy, których uliczny bard tak bardzo denerwował. Jak mówi Krzysztof Wabiński, menedżer jednego z lokali, swoją głośną muzyką artysta odstraszał klientów. - Przychodzili i skarżyli się na niego, niektórzy opuszczali nasz ogródek i szli sobie dalej. A my przez to traciliśmy - mówi menedżer. Jego zdaniem muzyk powinien grać zdecydowanie ciszej. - Ten pan przesadził, miał kolumny wysokości 1 metra, to było wobec na nas nie fair - dodaje Wabiński.

Ukarany artysta od kilku dni nie pojawia się już na rynku, ku zadowoleniu restauratorów. - Odczuliśmy ulgę, jest miło i spokojnie, a goście nie uciekają - potwierdzają kelnerzy pracujący na Starym Rynku.

"Kara dla artysty to kuriozum na skalę światową"

W obronie Tadeusza Lisa wystąpiło Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów i Animatorów Kultury (PTAAAK). Bo ich zdaniem zachowanie właścicieli knajpek wobec ulicznego barda było skandaliczne. Krzysztof Wodniczak, prezes Towarzystwa, uważa, że mamy do czynienia z precedensem. - To jest pierwszy przypadek w Polsce, a może i Europie, by karano mandatem artystę. To kuriozum, które zasługuje tylko na obśmianie - mówi Wodniczak.

Zarzuty o zbyt głośną muzykę graną przez Tadeusza Lisa uważa za bezpodstawne. - Jego wzmacniacz bateryjny ma 12-15 decybeli, a prawdziwa głośność, uznawana przez naukowców za hałas, zaczyna się dopiero od 127 decybeli - tłumaczy prezes PTAAAK. Wodniczak nie ma wątpliwości, że sprawa z mandatem dla artysty zaszkodzi wizerunkowi Poznania. Mówi, że już odbiła się w polskiej i światowej prasie muzycznej. - Świadczą o tym takie tytuły jak: Muzycy omijajcie Poznań. W tym mieście za granie dostaniecie mandat. W Poznaniu nie ma atmosfery dla muzyków ulicznych - cytuje Wodniczak. Jego obaw nie podziela Rafał Łopka: - Nie zakładam, że takie sytuacje będą miały miejsce częściej. A pan Lis może się zawsze odwołać od nałożonego mandatu lub jego wysokości.

W obronie poznańskiego barda Krzysztof Wodniczak wysłał już list do prezydenta Ryszarda Grobelnego. Zwraca w nim uwagę, że w tym samym czasie, w którym w Poznaniu trwa Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, jeden z czołowych poznańskich gitarzystów dostaje karę, za to, że gra w przestrzeni miejskiej.

- Może strażnicy miejscy powinni tak samo ukarać tych 300 gitarzystów, którzy na zakończenie festiwalu Polskiej Akademii Gitary zagrali wspólny koncert właśnie na starym rynku - pyta żartobliwie Wodniczak.

Zobacz także
 • Funkcjonariuszka straży miejskiej wypisuje mandat Straż miejska coraz częściej karze za "picie pod chmurką" [INFOGRAFIKA]
 • Cioto, pokazuj bilet! Skandal w miejskim autobusie
 • Niemy protest artystów ulicznych w Krakowie (2010) Dwa światy. Urzędnik ocenia ulicznego artystę [LIST]
Komentarze (151)
Uliczny bard ukarany mandatem. ''To kuriozum na skalę światową''
Zaloguj się
 • wodakrolewska

  Oceniono 45 razy 43

  Teraz trzeba w Poznaniu zadzwonić na milicję że dzwony kościelne za głośno dzwonią

 • cztery44442

  Oceniono 39 razy 35

  Skoro uliczny bard ukarany, to życzę sobie aby policja z równą skutecznością karała wszelkie nagłośnienia płynące z Kościołów.

 • ya-nek

  Oceniono 29 razy 27

  Polska to dziki i dziwny kraj. A nikomu nie przeszkadza jak w niedzielny poranek proboszcz wali w dzwony?

 • tytanxx1

  Oceniono 38 razy 26

  Ludzie zlitujcie się! Nie wiem jak jest w Poznaniu ale we Wrocławiu na Rynku hałaśliwa kapela cygańska zawisła nade mną kiedy przełykałem kotleta. Jak najbardziej doceniam różnorodność ale dajcie mi jakiś wybór, jak chcę jeść to nie chcę żeby mi ktoś maltretował uszy głośną muzyką, jak chcę posłuchać muzyki to podejdę do grajka bez kotleta w przełyku i z przyjemnością posłucham.

 • diabel-medialny-reinkarnacja

  Oceniono 40 razy 24

  A może wypadałoby barda poprostu uciszyć trochę?

  Mamy nadgorliwych strażników miejskich tępiącyc kulturę i folklor.

  I mamy aparat sprawiedliwości który toleruje przekręty AmberGold.

  To stoi już na głowie.

  Ten kraj to masa idiotów systemu.

 • i.kto.to.wie

  Oceniono 26 razy 22

  Jakoś brak straży miejskiej jak kibole wrzeszczą na ulicach.
  Jakoś brak straży miejskiej, gdy związkowcy wykrzykują swoje dyrdymały (i mają znacznie większe głośniki).
  Jakoś brak straży miejskiej, gdy .....

 • iremus

  Oceniono 21 razy 21

  Ciekawe czy poznańscy restauratorzy skarżą się do straży miejskiej na ryczących kiboli i czy ta sama straż miejska tak błyskawicznie wymierza mandaty kibolom i nawalonym w restauracjach "konsumentom"?

 • benkenobik

  Oceniono 23 razy 21

  Straż Miejska Poznania jak i wielu innych miast to banda tchórzy, którzy czują się silni wobec ulicznego artysty. Jak trzeba interwencji do bandziorów lub pijaków agresywnie się zachowujących to d... w troki i straży miejskiej nie ma. Przyjdą lub przyjadą jak już sobie agresywne menele pójdą precz.... Jesteście żałosnymi pajacami i tyle. A włazicie w d... restauratorom bo wam pewnie dają drina za "dobrze" spełnioną akcję... Załosne gnojki...

 • e.olsen

  Oceniono 21 razy 21

  > Jego wzmacniacz bateryjny ma 12-15 decybeli, a prawdziwa głośność, uznawana przez naukowców za hałas,
  > zaczyna się dopiero od 127 decybeli

  Coś mi się wydaje że komuś pomyliły się Waty (moc) z decybelami (głośnością). Wzmacniacz 15W może teoretycznie powodować hałas 127dB (zależy od odległości od źródła dźwięku).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje