Masakra indiańskiego plemienia. Poszukiwacze złota zamordowali 80 osób

30.08.2012 11:14
Dzieci z plemienia Janomamów

Dzieci z plemienia Janomamów (Fot. Wikipedia.org)

Nawet do 80 osób zostało zabitych w ataku na wioskę indiańskiego plemienia Janomamów w Wenezueli. Masakry dokonali prawdopodobnie poszukiwacze złota z Brazylii - donosi BBC.
Do ataku doszło w zeszłym miesiącu w wiosce znajdującej się w pobliżu granicy z Brazylią, ale dopiero teraz ujawniono informacje na ten temat.

Według wstępnych ustaleń masakry dokonała grupa nielegalnych górników, którzy przekraczają granicę Brazylii w poszukiwaniu złota. Napastnicy mieli przelecieć nad wioską helikopterem, otwierając z powietrza ogień do mieszkańców i zrzucając materiały wybuchowe. Zginęło około 80 osób, trzy przeżyły.

Survival International, londyńska organizacja, która ma na celu ochronę rdzennych plemion, napisała w oświadczeniu, że w wiosce znaleziono zwęglone kości i ciała. "Informacje o atakach poszukiwaczy złota na różne plemiona stają się coraz częstsze" - alarmuje organizacja.

Prawnik Luis Bello, który broni praw indiańskich plemion, powiedział, że połączenie wysokich cen złota oraz nacisków brazylijskiej policji doprowadziło do napływu poszukiwaczy cennego kruszcu na wenezuelskie terytoria. - Są coraz bardziej wyrachowani. Kiedyś atakowali z ukrycia, teraz latają śmigłowcem i używają wielkich maszyn do niszczenia dżungli - stwierdził.

Survival International zwróciła się do gubernatora stanu Amazonas w Wenezueli o zbadanie sprawy.

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • kucharskamarta

  Oceniono 1 raz 1

  zaczynałam lekturę artykułu spodziewając się, że to jakieś historyczne rozpoznanie,fakty sprzed dwu, trzech setek lat. To jest oburzające,JA PROTESTUJĘ, nie chce się żyć na tej samej planecie,

 • bezrobotny55

  Oceniono 4 razy 0

  Dawniej to wysyłano "misjonarzy", z paciorkami i kocami - zarażonymi cholerą, ospą, dżumą - i w końcu palono ich wioski. Teraz robią to szybciej, z helikopterów, już bez udziału Krzyża Świętego.

 • tierralatina.pl

  0

  Jednak, na szczęście, wygląda na to, że ta informacja nie była prawdziwa:

  Survival International, the nonprofit that pushed last month for Venezuelan officials to investigate reports of a massacre in an Amazon indigenous community, said Monday that it now believes there was no attack by miners there.
  "Having received its own testimony from confidential sources, Survival now believes there was no attack by miners on the Yanomami community of Irotatheri," said Stephen Corry, director of Survival International.

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 0

  Jakby karta z historii USA

 • napohybel.live

  Oceniono 10 razy 10

  TO ZBRODNIA PODOBNO CYWILIZACJI....co za mord, wymordować enklawę jedyną na świecie....to nie goryle czy wieloryby, to ludzie nietknięci cywilizacją. Chociaż i tamtych trzeba bronić.

 • wolekkxxx666

  Oceniono 26 razy 0

  Hmm, akcja wygląda na typową dla szwadronów śmierci CIA, pod jakiegoś inwestora z USA. Kto to tym razem? Senator? Gubernator?

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 3 razy 1

  To musieli być członkowie Wolnej Armii Wenezueli. Co złego to nie oni.

 • satyron

  Oceniono 27 razy 27

  niestety wielkie i dziewicze terytoria Amazonii sa dewastowane poczawszy od poszukiwaczy zlota , czesto sa to biedni ludzie uciekajacy z brazylijskich favelas w poszukiwaniu "lepszego "zycia lub przez zorganizowane gangi uzywajace broni . Francja ma dosc powazny problem w Gujanie wlasnie z tego typu dzialanoscia , gdzie uzywa sie rteci w celu wykrywania zlota w wodzie , ktora to(rtec) skaza wode . Do tego dochodza polnocnoamerykanskie koncerny naftowe eksplorujace selwe amazonska w sposob barbarzynski . wszystko w imie liberalnej polityki ekonomicznej . Bradzo szkoda tych niewinnych plemion zyjacych w symbiozie z natura. Ich najwiekszym wrogiem zawsze byl bialy czlowiek....

 • jovani

  Oceniono 28 razy -8

  tak przezciez ci z brazyli to misjonarze kosciola katolickiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje