Tusk w Sejmie: W sprawie Amber Gold państwo zadziałało. Nie dajmy sobie wmówić, że Polska jest błędem

30.08.2012 10:38
Premier Tusk przedstawia w Sejmie informację ws. Amber Gold

Premier Tusk przedstawia w Sejmie informację ws. Amber Gold (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wzmocnijmy jeszcze bardziej niezależność prokuratury i wyposażmy prokuratora generalnego w dodatkowe narzędzia do dyscyplinowania prawidłowych zachowań prokuratorów - mówił premier Donald Tusk, przedstawiając informację w sprawie Amber Gold. Podkreślał, że nie można wyciągać wniosków o kryzysie państwa.
Debata o Amber Gold w Sejmie [RELACJA NA ŻYWO]>>

- Z mojej strony jeden wniosek jest oczywisty: wzmocnijmy jeszcze niezależność prokuratury, wyposażmy prokuratora generalnego lub inną instytucję, być może sądową, w instrumenty, które będą w stanie skutecznie dyscyplinować lub egzekwować prawidłowe zachowania prokuratorów - mówił Tusk.

Wskazał, że tych narzędzi nie należy dawać politykom. - Nie dawajmy tych narzędzi politykom, ani Tuskowi, ani Kaczyńskiemu, ani Palikotowi, ani Millerowi - podkreślił.W sprawie Amber Gold należy wyjaśnić wszystkie błędy instytucji państwowych, ale badanie zaniechań nie może być pretekstem do podporządkowania tych instytucji władzy politycznej - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Szukać winnych, polityków trzymać z daleka

Jak podkreślił, w sprawie Amber Gold trzeba wyjaśnić każdy błąd instytucji państwowej, który spowodował, że "prawdopodobny oszust, założyciel Amber Gold, oszukiwał przez tak długi czas tak wielu ludzi".

Szef Amber Gold aresztowany na trzy miesiące>>

- Ale proponuję klarowne stanowiska w tej debacie w kluczowej kwestii ustrojowej. Badania wszystkich instytucji, ich zaniechania, a raczej zaniechania ludzi, którzy te instytucje reprezentowali, muszą być powodem bardzo ostrego i zdecydowanego działania wobec tych ludzi, pilnego szukania korekt i rozwiązań, które usprawnią działanie tych instytucji. I w żadnym wypadku nie powinny być moim zdaniem pretekstem do próby podporządkowania tych instytucji władzy politycznej - oświadczył Tusk.

Donald Tusk powiedział, że w kontekście sprawy Amber Gold pojawia się temat zakresu interwencji państwa wobec obywateli i niezależnych instytucji.Podkreślił, że ten spór - o zakres interwencji państwa czy możliwości działania władzy politycznej wobec instytucji niezależnych od niej - wydaje mu się najważniejszy i fundamentalny. - Ta debata, tak naprawdę nie tylko dla rozwiązania problemu Amber Gold, ale dla przyszłości Polski, ma znaczenie kluczowe - powiedział.

Tusk mówi, co zauważa premier

Sprawa Amber Gold ma też wątek osobisty - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do współpracy swojego syna Michała z należącymi do Amber Gold liniami lotniczymi OLT Express. - Ta sprawa ma wątek osobisty i oczywiście trudno, żebym o tym nie pamiętał. Nie chciałbym, aby nawet przez chwilę powstało wrażenie w Wysokiej Izbie i w opinii publicznej, że premier rządu nie zauważa tego kontekstu, o którym z tak dwuznaczną natarczywością pisze choćby jeden z tabloidów, usiłujący z mojego syna zrobić jednego z antybohaterów całej tej sprawy -wskazał Tusk.Podkreślił, że wszyscy decydujący się na role polityczne, ale i mający współodpowiedzialność rodziców, mają ten sam dylemat - na ile zakreślić granice bezpieczeństwa, kontroli i interwencji wobec tych, którzy opieki i pomocy się spodziewają, na ile jest się w stanie "zabezpieczyć, czy swoje dzieci, czy państwo (...), równocześnie pamiętając, że naszym zadaniem jest nie ograniczać zbytnio wolności, czy swych dzieci, czy obywateli".

Paradowska: zatrzymanie Plichty? Termin najgorszy z możliwych>>

PYTANIE Czy powinna powstać komisja śledcza ws. Amber Gold?

 • Tak, ta afera pokazała, że w tej kwestii organy ścigania się nie sprawdzają i to musi zbadać komisja
 • Tak, bo trzeba sprawdzić, czy jacyś politycy nie są zamieszani w działalność tej firmy
 • Nie, komisja będzie nieskuteczna i jej członkowie będą się bezproduktywnie kłócić
 • Nie, niech sprawą zajmie się prokuratura, politycy powinni się od tego trzymać z daleka
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (131)
Tusk w Sejmie: W sprawie Amber Gold państwo zadziałało. Nie dajmy sobie wmówić, że Polska jest błędem
Zaloguj się
 • carlyn007

  Oceniono 34 razy 16

  Dlaczego mu nie wierzę ????? Dziwny sposób zachowania. JASNE jasne ... przecież premier broni tzw. PAŃSTWA KOLESIÓW.... i zobaczycie żadne głowy nie polecą wszyscy na górze mają prawo się pomylić ... że aż tylu prokuratorów zrobiło tę samą pomyłkę i nikt nie jest winny ...TO GORSZE od niż MAFIA !!!! ... Premierze obudź się - dość mataczenia.

 • 55_latek

  Oceniono 19 razy 15

  Prokuratura jest niezawisłą, że cała zlecana jej robota prokuratorom wisi.
  Ewidentne sprawy, z ewidentnymi winami i wskazaniem winnych są umarzane.
  Prokuratorzy nie rozumieją nie tylko prostych spraw gospodarczych, ale nawet wyroków sądów cywilnych.
  Po prostu odchładzań bez dna i odpowiedzialności.

 • kkaammiill85

  Oceniono 22 razy 14

  pamiętacie jak m. drzewiecki w stanach w rozmowie z bodajże z mazurem mówił: polska to dziki kraj....... kazali mu przepraszać a po prostu wiedział co mówi i to nie był biedny obywatel którego okrada rząd tylko polityk minister sportu. tak czy tak miał racje

 • bogoria11

  Oceniono 19 razy 13

  To wygląda na to, posługując się językiem IV RP, na układ Trójmiejski. Pokazuje jak dalece w tym środowisku polityka przenika się ze światem biznesu, czy nawet gangsterów. Zresztą to nic nowego, jeśli wspomnieć sprawę tzw. Nikosia. No i jak III RP, państwo dysfunkcjonalne, zdegenerowane, funkcjonuje. Ale jak ono ma funkcjonować skoro wszędzie kumple, rodzina, sami swoi. Sieć nieformalnych powiązań, układów. A z drugiej strony, patrząc na sondaże, chyba żadna afera czy skandal nie jest wstanie zachwiać naiwną wiarę wyborców w swoich ulubieńców politycznych. Społeczna degrengolada!

 • wojtusz

  Oceniono 21 razy 13

  Nie mają problemu ci, którzy nie mają synów (i dzieci w ogóle).
  Widziałem tę mordę z satysfakcją w oczach.
  Tfu! Zgiń, przepadnij!

 • izaw

  Oceniono 12 razy 12

  Największa wina Tuska, że nie ubezwłasnowolnił i nie pozamykał w wariatkowie naiwnych, którzy widzieli złote gruszki na wierzbie.

  Oczekiwania to zamknąć, zakazać, kontrolować, nie pozwolić! Same owce chcą do rzeźni. Totalitarnej kontroli chcą, a krzyczą że brak wolności. A wolność to prawo do robienia głupot. Ale na własny rachunek.

  A poszkodowanych przez AmberGold pozdrawiam i życzę duuużo zdrowia. Rozsądku i rozumu niestety brak.

 • jachay

  Oceniono 38 razy 12

  Pan, Panie Premierze już Premierem więcej nie zostanie. Państwo pod pana rządami się rozpada. Ja już na PO nie zagłosuję.

 • atlas41

  Oceniono 14 razy 12

  Chcialbym cala afere z AMBER GOLD skomentowac tylko w jeden sposob:
  GLUPI, GLUPI, GLUPI, GLUPI, GLUPI, GLUPI,GLUPI i jeszcze raz GLUPI i dotyczy to wszystkich zwiazanych z ta sprawa.
  Potworne i przerazajace.

 • seboc

  Oceniono 46 razy 12

  To nie były żadne błędy a zamierzone działanie. Ktoś za tym P. stoi. I są to osoby z czołówki władzy. Żaden prokurator nie narażałby własnej dupy, gdyby mu nie kazano.
  Ten kraj to dno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje