Tusk w Sejmie: W sprawie Amber Gold państwo zadziałało. Nie dajmy sobie wmówić, że Polska jest błędem

30.08.2012 10:38
Premier Tusk przedstawia w Sejmie informację ws. Amber Gold

Premier Tusk przedstawia w Sejmie informację ws. Amber Gold (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wzmocnijmy jeszcze bardziej niezależność prokuratury i wyposażmy prokuratora generalnego w dodatkowe narzędzia do dyscyplinowania prawidłowych zachowań prokuratorów - mówił premier Donald Tusk, przedstawiając informację w sprawie Amber Gold. Podkreślał, że nie można wyciągać wniosków o kryzysie państwa.
Debata o Amber Gold w Sejmie [RELACJA NA ŻYWO]>>

- Z mojej strony jeden wniosek jest oczywisty: wzmocnijmy jeszcze niezależność prokuratury, wyposażmy prokuratora generalnego lub inną instytucję, być może sądową, w instrumenty, które będą w stanie skutecznie dyscyplinować lub egzekwować prawidłowe zachowania prokuratorów - mówił Tusk.

Wskazał, że tych narzędzi nie należy dawać politykom. - Nie dawajmy tych narzędzi politykom, ani Tuskowi, ani Kaczyńskiemu, ani Palikotowi, ani Millerowi - podkreślił.W sprawie Amber Gold należy wyjaśnić wszystkie błędy instytucji państwowych, ale badanie zaniechań nie może być pretekstem do podporządkowania tych instytucji władzy politycznej - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Szukać winnych, polityków trzymać z daleka

Jak podkreślił, w sprawie Amber Gold trzeba wyjaśnić każdy błąd instytucji państwowej, który spowodował, że "prawdopodobny oszust, założyciel Amber Gold, oszukiwał przez tak długi czas tak wielu ludzi".

Szef Amber Gold aresztowany na trzy miesiące>>

- Ale proponuję klarowne stanowiska w tej debacie w kluczowej kwestii ustrojowej. Badania wszystkich instytucji, ich zaniechania, a raczej zaniechania ludzi, którzy te instytucje reprezentowali, muszą być powodem bardzo ostrego i zdecydowanego działania wobec tych ludzi, pilnego szukania korekt i rozwiązań, które usprawnią działanie tych instytucji. I w żadnym wypadku nie powinny być moim zdaniem pretekstem do próby podporządkowania tych instytucji władzy politycznej - oświadczył Tusk.

Donald Tusk powiedział, że w kontekście sprawy Amber Gold pojawia się temat zakresu interwencji państwa wobec obywateli i niezależnych instytucji.Podkreślił, że ten spór - o zakres interwencji państwa czy możliwości działania władzy politycznej wobec instytucji niezależnych od niej - wydaje mu się najważniejszy i fundamentalny. - Ta debata, tak naprawdę nie tylko dla rozwiązania problemu Amber Gold, ale dla przyszłości Polski, ma znaczenie kluczowe - powiedział.

Tusk mówi, co zauważa premier

Sprawa Amber Gold ma też wątek osobisty - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do współpracy swojego syna Michała z należącymi do Amber Gold liniami lotniczymi OLT Express. - Ta sprawa ma wątek osobisty i oczywiście trudno, żebym o tym nie pamiętał. Nie chciałbym, aby nawet przez chwilę powstało wrażenie w Wysokiej Izbie i w opinii publicznej, że premier rządu nie zauważa tego kontekstu, o którym z tak dwuznaczną natarczywością pisze choćby jeden z tabloidów, usiłujący z mojego syna zrobić jednego z antybohaterów całej tej sprawy -wskazał Tusk.Podkreślił, że wszyscy decydujący się na role polityczne, ale i mający współodpowiedzialność rodziców, mają ten sam dylemat - na ile zakreślić granice bezpieczeństwa, kontroli i interwencji wobec tych, którzy opieki i pomocy się spodziewają, na ile jest się w stanie "zabezpieczyć, czy swoje dzieci, czy państwo (...), równocześnie pamiętając, że naszym zadaniem jest nie ograniczać zbytnio wolności, czy swych dzieci, czy obywateli".

Paradowska: zatrzymanie Plichty? Termin najgorszy z możliwych>>

PYTANIE Czy powinna powstać komisja śledcza ws. Amber Gold?

 • Tak, ta afera pokazała, że w tej kwestii organy ścigania się nie sprawdzają i to musi zbadać komisja
 • Tak, bo trzeba sprawdzić, czy jacyś politycy nie są zamieszani w działalność tej firmy
 • Nie, komisja będzie nieskuteczna i jej członkowie będą się bezproduktywnie kłócić
 • Nie, niech sprawą zajmie się prokuratura, politycy powinni się od tego trzymać z daleka
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (131)
Zaloguj się
 • laseczek34

  Oceniono 2 razy 0

  JEST błędem! Jest błędem że Ty Panie premierze oszukujesz ludzi, wmawiasz im kłamstwa, wmawiasz rzeczy których NIGDY nie zrobiłeś, co lepsze - NIGDY nie zamierzałeś zrobić! Nie dziw się pewnego dnia, że będziesz jedynym który zapali i zgasi światło idąc spać w tym kraju. Aha sory TY + Twoi zausznicy, faryzeusze, kręcący lody kolesie. Zaufałem Tobie 2x wybierając Twoją partię w wyborach i to był BŁĄD życia. Nie dziw się że mam jedno dziecko, bo na więcej MNIE nie stać! Nie dziw się, że uciekają z PL młodzi. Nie dziw się premierku, że od 4 lat uczę mojego syna że Polska=przekręty, kradzieże, oszustwa, obietnice bez pokrycia, harowanie od rana do wieczora bez efektu, lewe interesy, zus który okrada obywateli a sam sobie imprezki robi za mln zł, skarbówki które bez mrugnięcia okiem niszczą ludzi i firmy, itp itd... i wiesz co? dla mnie krajem w którym chcę mieszkać i się przenieść za 2-3 lata to na pewno 10-tka krajów wg listy z najlepszym nastawieniem do obywateli, najbardziej przyjaznych, z dobrą opieką nad starszymi, tam gdzie POZWALA się prowadzić legalny biznes, gdzie po opłaceniu wszystkiego starcza na czekoladę LINDTA! nie mówiąc o mieszkaniu,ciuchach,samochodzie czy 2,3 dzieci. Panie premierze - na pewno na tej liście NIE MA POLSKI i tyle w temacie !

 • amur-49

  0

  14% + 12% Nie jest tak źle, choć mogło by być lepiej, tylko 26% - odsetek głupców wciąż na tym samym poziomie. Szkoda jednak, że nie maleje.

 • konkretna.informacja

  Oceniono 5 razy 1

  SŁYSZYCIE POLACZKI ?


  WASZ PAN, TUSK PRZEMÓWIŁ: "W sprawie Amber Gold państwo zadziałało."  Tak więc głupie polaczki jak zawsze : NIC SIĘ NIE STAŁO, NIC SIĘ NIE STAŁO !!!


  Nikt nie został okradziony, państwo sprawnie zadziałało w sprawie amber gold.


  Nie wiem o co się tak pieklicie, PRZECIEŻ DONALD POWIEDZIAŁ, ŻE WSZYSTKO JEST DOBRZE.


  Ah, zielona wyspa ...

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Nie tylko o sprawę Amberu tu chodzi, ale o to, że globalnie Resort Sprawiedliwości to ... "Stajnia Augiasza, tylko że Herkulesa nie widać!" (słowa Abpa Józefa Życińskiego!) Od chwili transformacji w resorcie nie dokonano uczciwego rozliczenia, sędziowie i prokuratorzy są ludźmi byłego systemu lub przez nich ukształtowanymi. A nowa Konstytucja nadała tym sędziom nadprawa: nieodwoływalność i prawo do godziwego: czytaj nadzwyczajnego, wynagrodzenia!
  Tu nie debat sejmowych: ble-ble-ble, ino rewolucyjnych zmian potrzeba! Tego jednego biblijnego SPRAWIEDLIWEGO!!!

 • anwdin-san

  Oceniono 4 razy 4

  Jasne,że powinna powstać komisja śledcza. Takiej zabawy nie dostarczy nam nawet najlepszy program rozrywkowy>A ile przy tym da się wykryć! Np Grupę trzymającą władzę , Autorów spisku i zamachu smoleńskiego, centra walki z kościołem, na które skarży się św Rydzyk i wiele inych jeszcze nam nie znanych.
  Komisjaśledcza jest absolutnie konieczna.

 • izaw

  Oceniono 12 razy 12

  Największa wina Tuska, że nie ubezwłasnowolnił i nie pozamykał w wariatkowie naiwnych, którzy widzieli złote gruszki na wierzbie.

  Oczekiwania to zamknąć, zakazać, kontrolować, nie pozwolić! Same owce chcą do rzeźni. Totalitarnej kontroli chcą, a krzyczą że brak wolności. A wolność to prawo do robienia głupot. Ale na własny rachunek.

  A poszkodowanych przez AmberGold pozdrawiam i życzę duuużo zdrowia. Rozsądku i rozumu niestety brak.

 • rafall09

  Oceniono 15 razy -3

  precz z pisiorami

 • yarrrr

  Oceniono 15 razy -1

  Jasne, wszystko wina Tuska. To że Marcin P. oszukiwał ludzi, że prokuratorzy dali d.py również. Najlepiej jakbyśmy żyli w państwie totalitarnym. Monitoring nawet w domu. Za każde przekleństwo - 10zł.

 • cspostrzegawczy

  Oceniono 13 razy 1

  Tusk do dymisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje