Decyzja sądu w sprawie Marcina P. Prezes Amber Gold trafi do aresztu

30.08.2012 09:49
Marcin P.

Marcin P. (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Sąd Rejonowy w Gdańsku podjął decyzję w sprawie prezesa Amber Gold. Marcin P. spędzi w areszcie trzy miesiące. Grozi mu 15 lat więzienia.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła w środę szefowi Amber Gold zarzut oszustwa znacznej wartości. Za czyn ten grozi do 15 lat więzienia. To właśnie z powodu wysokiej kary i obawy mataczenia śledczy zdecydowali się wystąpić o areszt dla Marcina P. Dziś Sąd Rejonowy w Gdańsku przychylił się do ich wniosku. Prezes Amber Gold spędzi w areszcie trzy miesiące.

- Sąd wziął pod uwagę dotychczasową działalność oskarżonego, wysokie uprawdopodobnienie samego przestępstwa, w tym również oszustw dotyczących nie tylko działalności finansowej - powiedział wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki. - Jest wysoce prawdopodobne, że już w toku dotychczasowej działalności podejrzany składał fałszywe dokumenty w innych postępowaniach sądowych - dodał.

Gdańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Amber Gold od początku lipca. 17 sierpnia śledczy postawili założycielowi firmy i jej prezesowi Marcinowi P. sześć zarzutów.

Zarzucono mu prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej, posłużenie się fałszywymi potwierdzeniami przelewów na kwotę 50 mln złotych podczas rejestracji spółki przed sądem. Marcin P. jest też podejrzany o niezłożenie sprawozdania finansowego spółki za lata 2009, 2010 i częściowo 2011 r., do czego się przyznał. Wobec podejrzanego zastosowano wówczas dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

W czwartek w Sejmie posłowie zajmują się sprawą Amber Gold. Osiem godzin ma trwać informacja premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o działaniach instytucji państwowych w sprawie spółki; do Sejmu zostali też zaproszeni przedstawiciele NBP, KNF i UOKiK. Po informacji Sejm rozpatrzy projekt uchwały PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold.Zobacz także
Komentarze (95)
Decyzja sądu w sprawie Marcina P. Prezes Amber Gold trafi do aresztu
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 12 razy 12

  Typowy areszt na zamowienie polityczne .................. jezeli mial mataczyc to mial na to dosc duzo czasu zeby to zrobic.

 • kijanamarines

  Oceniono 14 razy 12

  wszystko na pokaz .Państwo dopiero teraz działa na pokaz

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 9

  Co to znaczy "siła mediów". Zrobiono wielki szum wokół Amber Gold i, co prawda z bólem, ale posadzili sprawcę. Poszkodowani przez tę "firmę", to około 3 tysiące osób po średnio 60 ooo złotych, razem około 180-190 mln. zł.
  Na tle afer przy budowie autostrad, stadionów, przetargach na setki milionów złotych, korupcji na wszystkich szczeblach władzy, bezpodstawnie wysokich pensji i premii z publicznych pieniędzy itd., itp., afera Amber Gold to mały pikuś.
  Problem w tym, że tamte przekręty robią dobrze ustawieni "swojacy", którzy wiedzą z kim i jak się dzielić.
  Najprawdopodobniej i Plichta działał pod czyimś parasolem, a teraz po prostu rzucono go na pożarcie gawiedzi.
  Nie ma chleba, niech będą przynajmniej igrzyska...

 • ale-only

  Oceniono 9 razy 9

  Zawłaszczony kapitał przez Marcina P. - zapewni mu mimo wszystko wygodne życie.

 • jegorism

  Oceniono 8 razy 6

  A w areszcie ruszony sumieniem się powiesi .
  I nie będzie komu zeznawać i nigdy się nie dowiemy kto naprawdę był umoczony .

 • kobra1956

  Oceniono 6 razy 6

  Powinni mu durszlak założyć na tyłek bo będzie gubił całe kartofle....Z "niebios" w samo piekło..Tam jego miejsce.Za tych 3000 ludzi oszukanych i okradzionych....Powinien resztę życia spędzić na miłosnych igraszkach ze skazanymi za morderstwa..Będą mu dogadzać do końca jego dni....

 • fakie

  Oceniono 6 razy 6

  "Co użyłem, to użyłem,. Dobrze jadłem, dobrze piłem,. Za to teraz czas mi w drogę . Trudno. Zostać tu nie mogę! Zapakował parę waliz. I chciał umknąć lis Witalis."

 • blue911

  Oceniono 6 razy 6

  I tyle wierzyciele sie naciesza: facet odpocznie sobie za kratkami,ale pieniadze wsiakly bez sladu. Tani Wacek - umysl podworkowego petaka.

 • bioder65

  Oceniono 6 razy 6

  do tej pory zdążył dać wziątkę każdemu ważniejszemu świadkowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje