Decyzja sądu w sprawie Marcina P. Prezes Amber Gold trafi do aresztu

30.08.2012 09:49
Marcin P.

Marcin P. (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Sąd Rejonowy w Gdańsku podjął decyzję w sprawie prezesa Amber Gold. Marcin P. spędzi w areszcie trzy miesiące. Grozi mu 15 lat więzienia.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła w środę szefowi Amber Gold zarzut oszustwa znacznej wartości. Za czyn ten grozi do 15 lat więzienia. To właśnie z powodu wysokiej kary i obawy mataczenia śledczy zdecydowali się wystąpić o areszt dla Marcina P. Dziś Sąd Rejonowy w Gdańsku przychylił się do ich wniosku. Prezes Amber Gold spędzi w areszcie trzy miesiące.

- Sąd wziął pod uwagę dotychczasową działalność oskarżonego, wysokie uprawdopodobnienie samego przestępstwa, w tym również oszustw dotyczących nie tylko działalności finansowej - powiedział wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki. - Jest wysoce prawdopodobne, że już w toku dotychczasowej działalności podejrzany składał fałszywe dokumenty w innych postępowaniach sądowych - dodał.

Gdańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Amber Gold od początku lipca. 17 sierpnia śledczy postawili założycielowi firmy i jej prezesowi Marcinowi P. sześć zarzutów.

Zarzucono mu prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej, posłużenie się fałszywymi potwierdzeniami przelewów na kwotę 50 mln złotych podczas rejestracji spółki przed sądem. Marcin P. jest też podejrzany o niezłożenie sprawozdania finansowego spółki za lata 2009, 2010 i częściowo 2011 r., do czego się przyznał. Wobec podejrzanego zastosowano wówczas dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

W czwartek w Sejmie posłowie zajmują się sprawą Amber Gold. Osiem godzin ma trwać informacja premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o działaniach instytucji państwowych w sprawie spółki; do Sejmu zostali też zaproszeni przedstawiciele NBP, KNF i UOKiK. Po informacji Sejm rozpatrzy projekt uchwały PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold.Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • m.binkowski

  0

  Słusznie postąpił sędzia Tomasz Jabłoński, aresztując Marcina P. Obawa, że pozostając na wolności mógłby on utrudniać dochodzenie do tak cenionej przez sędziów prawdy. Sąd, musi zachować monopol, na mataczenie i krętaczenie.

 • krystyna.nath

  Oceniono 1 raz 1

  Ta afera jest potwierdzeniem zaistnienia ery polskiego państwa oszustw i przekrętów. Gdzie spojrzeć, tam oszustwo i obchodzenie prawa. Ludzie wskazują na oszustów, jako równych firmie Amber Gold, a mianowicie - na ZUS, Allianz( bo wyrzuca do kosza dokumenty świadczące o przysługującym odszkodowaniu) i na wiele innych firm ubezpieczeniowych, tak, że wszyscy zaczynają być zdezorientowani komu zaufać. To jest wina dopuszczających gry teleksowe do ich oszukańczej działalności bez pokwitowań (pomysł byłego szefa CBA Kamińskiego i jego byłego premiera i to - z obniżeniem podatków dla teleksowych biznesmenów). - Czyli "od rzemyczka do koniczka".
  Nie wystarczy pozbawić złodzieja mienia, jak chce J. Kaczyński, bo biznesmeni zaczną kraść na potęgę i zabiorą im za karę tylko to, co ukradli, ale należy zadośćuczynić, czyli oddać poszkodowanym i wykonywać wyroki wg istniejącego Kodeksu Karnego. W przeciwnym wypadku nasze państwo stanie się państwem oszustów , przekrętów, obchodzenia prawa i złodziei.

 • canabissativa

  Oceniono 1 raz 1

  pewnie sie zaraz biedak powiesi pod celą

 • patrol18782

  0

  Marcin P. chce uzyskac stats swiadka koronnego i zeznawac. Szkoda chlopaka byl jeszcze taki mlody cale zycie przed nim bylo

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Łaaałłłłłł !!!!!! A kto odnajdzie 140 mln zł które wyłudził od naiwniaków? Przecież za 2 lata nie był w stanie takiej kwoty prze.jebać. No chyba że miał protektorów, którzy pomagali mu wydawać te brakujące miliony.

 • grastep2

  Oceniono 4 razy 2

  Jedyna mądra rzecz jaką do tej pory wypowiedział Jarosław Kaczynski to projekt utraty mienia przez oskarżonego.Społeczenstwo w tym przypadku, poprze Prezesa.

 • gate.of.delirium

  Oceniono 2 razy 2

  I tak za sprawą AG Marcina P. zamiatana jest prawdziwa afera:
  wiadomosci.onet.pl/kraj/naduzycia-w-zus-chodzi-o-650-milionow-zlotych,1,5231724,wiadomosc.html

 • distepfano

  0

  Nie martw się Marcinku - i tak za Twoje przekręty zapłaci Skarb Państwa !
  Strasburg to znana mieścina i tam nie lubią rządowych przekrętasów .

 • distepfano

  0

  Kolor sweterka to pewnie dobrał do koloru obić ław w sądzie ;))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje