Amber Gold w Sejmie. Publicyści piszą, komentują... A puentuje (celnie) Kwaśniewski

30.08.2012 08:05
Wojciech Czuchnowski/ Magdalena Środa/ Aleksander Kwaśniewski

Wojciech Czuchnowski/ Magdalena Środa/ Aleksander Kwaśniewski (Fot. Wojciech Surdziel / Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta/)

"Będzie gorąco, padną żądania: premier do dymisji, prokurator generalny do dymisji, syn Tuska do więzienia" - przewiduje Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej". "Siedem pytań, które trzeba zadać Tuskowi" - wymienia Izabela Kacprzak z "Rzeczpospolitej", która ma nadzieję na merytoryczną debatę. "Wraca Sejm, wraca cyrk" - nie ma złudzeń Magdalena Środa. Najcelniej jednak puentuje debatę były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Debata w Sejmie ws. Amber Gold trwa. Kolejni politycy, zaczynając od premiera Donalda Tuska, przedstawiają informacje o działaniach instytucji państwowych ws. spółki Marcina P. Sejm ma zająć się też projektem uchwały PiS w sprawie powołania komisji śledczej ds. Amber Gold.

Dymisja premiera, więzienia dla jego syna

Jak ocenia Wojciech Czuchnowski w "Gazecie Wyborczej", podczas dzisiejszej debaty w Sejmie będzie można się spodziewać gorącej dyskusji, w trakcie której padną żądania dymisji premiera i prokuratora generalnego. Pisze również, że nie zabraknie zapewne oskarżeń pod adresem syna Tuska, któremu, jak doniosła "Gazeta Polska Codziennie", grozi 10 lat więzienia za to, że jednocześnie pracował dla Państwowych Portów Lotniczych oraz linii OLT.

Czuchnowski stwierdza także, że jeżeli powołana zostanie komisja śledcza ws. Amber Gold, jak zwykle do worka z aferą będzie można wrzucić wszystko. "Nie tylko rzeczywiste zaniedbania, ale też wszelkie 'kulisy sprawy'. Od związków z politykami z Trójmiasta, celebrytami, po finansowanie filmu o Wałęsie (tu okazja do przypomnienia agenta 'Bolka')" - pisze Czuchnowski.

Pytania do premiera

Izabela Kacprzak z "Rzeczpospolitej" wymienia z kolei pytania, na które powinien odpowiedzieć premier podczas debaty, m.in.: Czy szef ABW Krzysztof Bondaryk informował go o podejrzeniach wobec Amber Gold?; Dlaczego Urząd Lotnictwa Cywilnego dopuścił do funkcjonowania nowej linii lotniczej OLT Express?; Skąd wzięła się bierność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie reklam oferowanych przez Amber Gold?

Wiceminister finansów pod ostrzałem?

Robert Zieliński z "Dziennika Gazety Prawnej" zauważa, że w tej sprawie sporo do zarzucenia może mieć wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Przez dwa lata nie przygotował bowiem rozporządzenia do znowelizowanej ustawy o praniu brudnych pieniędzy.

"Skutek jest taki, na co zwracała uwagę NIK, że firmy takie jak Amber Gold czy Finroyal nie były objęte kontrolą" - zauważa Zieliński.

Wraca Sejm. "Jak otwarcie cyrku"

"Rozpoczęcie prac parlamentu jest dla mnie trochę jak otwarcie cyrku. Będzie się działo!" - pisze zaś w swoim felietonie Magdalena Środa. Filozofka zaznacza, że chodzi jej o powrót do pracy "głównych aktorów tego przedsięwzięcia; woltyżerów, skoczków, magików i klaunów, którzy - niestety - określają kształt naszego parlamentaryzmu" - zauważa Środa.

Najciekawiej dzisiejszą debatę podsumował w TOK FM Aleksander Kwaśniewski. Gdy Janina Paradowska zapytała go, czy będzie cały dzień siedział przed telewizorem i oglądał obrady, były prezydent odpowiedział: "Eeee, nieeee".Zobacz relację na żywo z dyskusji ws. Amber Gold w Sejmie >>

PYTANIE Czy powinna powstać komisja śledcza ws. Amber Gold?

 • Tak, ta afera pokazała, że w tej kwestii organy ścigania się nie sprawdzają i to musi zbadać komisja
 • Tak, bo trzeba sprawdzić, czy jacyś politycy nie są zamieszani w działalność tej firmy
 • Nie, komisja będzie nieskuteczna i jej członkowie będą się bezproduktywnie kłócić
 • Nie, niech sprawą zajmie się prokuratura, politycy powinni się od tego trzymać z daleka
 • Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (177)
Zaloguj się
 • prostolinijny27

  0

  No właśnie. Część polityków robi sobie kampanię polityczną i manipuluje ludźmi wciskając im, że za ich własne i dobrowolne działania odpowiadać może przecież rząd RP... W przypadku katastrofy smoleńskiej mieliśmy do czynienia z podważeniem III zasady Newtona, a teraz mamy kolejną nowość: odpowiedzialność premiera rządu ba całego rządu i na dokładkę syna premiera za szkody wyrządzone klientom prywatnej firmy. Naprawdę wyobraźnia niektórych ludzi jest co najmniej tak bujna, że starczyłoby na ciekawy film science-fiction, a może nawet na sagę. Niestety... politycy nie kręcą filmów, lecz wykorzystują swoją wyobraźnie do walki politycznej, w której zdaje się, ze zapominają już zupełnie o nas. A przecież to wyborcy mają w gruncie rzeczy ogromne możliwości przypomnienia kto tu dla kogo pracuje!

 • medjar

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk jako szef rządu odpowiada za swoje resorty i podległych im ludzi. Niech, więc i on powinien ponieść konsekwencje za aferę Amber Gold i za nie jasną działalność synalka, anie ściemniać, że za wszystko odpowiadają inni. Amer Gold pokazała w całej rozciągłości jak słabe jest nasze państwo! Jest w sejmie i w senacie kilkuset dupków, jest rząd i cała rzesza tzw ekpertów, za co im płacimy? Chyba tylko za reformowanie społeczeńtwa. Stanowczo domagam się by za swoje błędy ponosili odpowiedzialność karną a nie polityczną, która de facto jest fikcją!

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 2 razy 2

  "Eeee, nieeee" - doskonała puenta, wydrukuję, oprawię w ramkę i powieszę nad łóżkiem. Oj, pismaki.

 • color.one

  Oceniono 4 razy 0

  cos duzo kwasniewskiego ostatnio w mediach, czy to juz kampania wyborcza i zobaczymy go w kolejnej kadencji sejmu ?

 • klook5

  Oceniono 1 raz -1

  bitly.com/9tOlvo Wejdź i zarejestruj się może to Cię zaciekawi:D NAPRAWDĘ WARTO!

 • klook5

  Oceniono 1 raz -1

  www.bitly.com/9tOlvo Wejdź i zarejestruj się może to Cię zaciekawi:D NAPRAWDĘ WARTO!

 • gralp

  Oceniono 3 razy 3

  "Eeee, nieeee" - odparł mistrz ciętej riposty

 • jan.58

  Oceniono 1 raz -1

  Tu jest model okularów na jesień !

  orlickijan.blogspot.com/

 • 40_plus

  0

  Jednym słowem: syf.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje