Słupy w spółdzielni? Kolejny biznes szefa Amber Gold

Brunon Kłos z synową Bernadetą

Brunon Kłos z synową Bernadetą (Fot. Krzysztof Katka)

Badając dawne interesy Marcina P., ?Gazeta Wyborcza? natrafiła na następne fałszerstwo dokumentów. Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu, wszystko wskazuje na to, że założona przez niego spółdzielnia Sampi została zarejestrowana na tzw. słupy.
Sampi miała szeroki zakres działalności. Jak bardzo szerokiej - opisaliśmy w portalu Gazeta.pl. Jednak najważniejszym aspektem działania firmy, jak to u Marcina P., było prowadzenie ''pomocniczej działalności finansowej''. Jak wynika z akt sądowych, spółdzielnię w 2004 r. założyło 12 osób (wedle przepisów musiało ich być co najmniej 10). Są wśród nich cztery osoby z rodziny Kłos ze Skórcza, 70 km od Gdańska.

Gdy dziennikarze "Gazety" pokazali im kopię listy z zebrania założycieli wraz z podpisami, bardzo się zdziwili. - W życiu czegoś takiego nie podpisywałem - mówi Brunon Kłos, emeryt. - Ani ja, przecież nigdy parafek nie stawiam - dodaje jego żona Helga.

Minęło osiem lat, może już nie pamiętają? - Pamiętamy - odpowiada rodzina. - Proszę zobaczyć, jak się podpisujemy - cała czwórka na kuchennym stole składa swoje autografy. Już na pierwszy rzut oka znacznie się różnią od tych złożonych w sądzie. Czy ewentualne fałszerstwo ma dziś jeszcze jakieś znaczenie? Ma. Spółdzielnia Sampi formalnie wciąż jest zarejestrowanym podmiotem, a bez tej czwórki założycieli nie powinna w ogóle powstać.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
Komentarze (95)
Słupy w spółdzielni? Kolejny biznes szefa Amber Gold
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 80 razy 72

  Plichta też jest "słupem", tyle, że świadomym swojego "słupowania". Stawiaczy tych słupów należy poszukać wyżej, dużo wyżej, ale nie zrobią tego śledczy, prokuratorzy i sędziowie z "lękiem wysokości".

 • condor

  Oceniono 79 razy 63

  Złodziejstwem zajmują się wszystkie partie które do tej pory rządziły. Można się jedynie spierać o to którzy ukradli więcej. W Polsce potrzebna jest głęboka reforma przepisów prawa i rewolucja w dostępie do zawodów prawniczych. Nie można ścigać skutecznie przestępców za pomocą innych przestępców ubranych dla niepoznaki w togi, mundury, sutanny, mających immunitety i zapewnioną bezkarność. Niejasne przepisy, korupcja, układy mafijno - towarzyskie, nepotyzm, nierozliczona armia esbeków i marna jakość polityków sprawia że w Polsce złodziejom żyje się lepiej. Najgorsze jest jednak to że nie widać symptomów zmiany na lepsze.

 • kaspy

  Oceniono 51 razy 51

  Ciekawe czy ten człowiek zrobił cokolwiek uczciwego w życiu? Tym razem numer z wyrokiem w zawieszeniu nie przejdzie więc pewnie będzie się bujał po sądach z lewymi zwolnieniami do czasu aż się sprawa przedawni.

 • condor

  Oceniono 52 razy 50

  Kiedy dobiorą się do prokuratorów i sędziów pomagających w kręceniu lodów przez pana Marcina i wielu innych których "biznesy" jeszcze działają i okradają naiwnych Polaków. To sądy pozwoliły na te przekręty a więc współpracowały z bandytami. Czy doczekamy się w Polsce sprawiedliwości ?

 • 2bankier

  Oceniono 49 razy 45

  Uwazam,ze prawdziwym slupem byl Plichta.Czekam na nazwiska kierujacych przekretami.

 • as9943

  Oceniono 38 razy 38

  amber gold nie płacił vatu , szaraki tego nie wiedzą ale przedsiębiorcy doskonale wiedzą co robi z nimi urząd skarbowy gdy opóżniają zapłatę vatu.zus mozna kiwać nawet z 2 lata ale urząd sk z vatem tylko kilka dni.Chwila moment i ma się urzad skarbowy na karku.A gdzie był urząd skarbowy z gdańska, czy coś wszczynał czy reagował.Wymiar sprawiedliwości to jedno a podatki to drugie. zobaczcie rostowski w tej sprawie milczy jak grób.

 • alkana11

  Oceniono 32 razy 28

  Kiedyś ze mna współpracował taki człowiek. Jarosław miał na imię. Kiedy patrzę na tego Marcina to widzę Jarka, który miał ponadprzeciętny dar oszukiwania wszystkich bez żadnych wyjątków. O wykrytych oszustwach klientów,powiadomiłem Zarząd Firmy, Zwolnili go dyscyplinarnie i nie powiadomili o "przekrętach" organów ścigania. Od tamtej pory nie śledzę poczynań tego oszusta .Dowiedziałem sie ,że juz kolejna firmę zmienił i w każdej kantuje na potęgę? Czego to dowodzi, złej kondycji moralnej osób ,które piastują funkcje,obligują ce ich do awego zachowania. Dlatego takich oszustów w Polsce jest na pęczki i co gorsza sa świadomi swej bezkarności.

 • kiks4

  Oceniono 59 razy 25

  Największym parabankiem w Polsce jest system kas SKOK. Pozostaje poza systemem nadzoru finansowego a jego klienci nie są objęci parasolem funduszu gwarancyjnego.
  Ale wspiera Kaczyńskiego a Kaczyński wspiera SKOKi i jakoś się to kręci. Jak zwykle- do czasu.

 • polszewik78

  Oceniono 33 razy 25

  Też mi coś, AmberGold to jak cała klasa polityczna. Nie znam polityka który nie kradnie i nie oszukuje. Wskażcie choć jedno nazwisko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje