Niemiecka prasa: TVP na krawędzi bankructwa

29.08.2012 21:27
Siedziba TVP na ul. Woronicza w Warszawie

Siedziba TVP na ul. Woronicza w Warszawie (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Dziennik "Die Welt" poświęca jeden z artykułów sytuacji w polskiej telewizji publicznej. Chwali m.in. dyrektor TVP Kultura Katarzynę Janowską, ale zwraca też uwagę na problemy finansowe TVP.
Janowska i jej pomysły "są jak świeży powiew wiatru" - pisze warszawski korespondent "Die Welt" Gerhard Gnauck, opisując współorganizowany przez nią festiwal "Literacki Sopot". Jednak - jak zauważa autor - "ten świeży wiatr wieje przez krajobrazy naznaczone przez płacz i zgrzytanie zębów". Polska telewizja publiczna ma bowiem ogromny problem finansowy.

Gauck wyjaśnia, że ów problem bierze się z tego, że - inaczej niż w Niemczech - wielu Polaków nie płaci abonamentu, a zapowiedziana nowa ustawa medialna nadal nie ujrzała światła dziennego.

Na tym tle niemiecki korespondent z uznaniem przytacza przykład Janowskiej i sukcesów kierowanego przez nią kanału TVP Kultura. "I to wszystko przy budżecie 4,5 mln euro i zaledwie 19 etatach" - dziwi się autor artykułu.

Gnauck przypomina przy tym, że przywódcy "Trójkąta Weimarskiego": Komorowski, Merkel i Sarkozy w 2011 roku publicznie zadeklarowali, że zbadają możliwość dokooptowania Polski jako trzeciego partnera do francusko-niemieckiego kanału telewizyjnego ARTE. Jednak, jak zauważa autor artykułu, w obecnej sytuacji finansowej TVP jest to nierealne, choć pożądane.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Zobacz także
Komentarze (246)
Zaloguj się
 • w_piach_policyjne_prostytutki

  Oceniono 3 razy 3

  Super !! Może w końcu ci wszyscy życiowi nieudacznicy pracujący w tym czymś , te wszystkie pociotki , znajomi kuzyni oraz matki i kochanki zostaną na mordę wywaleni na bruk i wezmą sie za robotę na której sie na prawde znaja czyli na zamiataniu bruków ! Kto normalny ogląda to gowno jakim jest tvp ? Kiedy nie nastawie przez przypadak jakis kanalik tego bankruta mam serial o zakonnicach , klechach czy innych ojcach mateuszach lub pokazuja benka 16 lub innych przygłupich klechów którzy piorą puste mózgi polskiej ciemnocie aby wyrzekła sie dóbr doczesnych w zamian za zbawieni oraz przekazanie mamony na klesze pałace oraz mercedesy

 • bleblecz

  Oceniono 3 razy 3

  Ale i "leszczyków" zatrudniają tonami - jak patrze w ośrodku regionalnym w moim mieście na ilość samochodów i reporterów, to się nie dziwię kłopotom.

  A i tak dowiaduję się więcej lokalnych niusów z telewizji komercyjnych, które mają po 1 samochodzie i reporterze!

 • 4848kz0105

  Oceniono 2 razy 2

  aby poprawic sytuacje finansowa telewizji publicznej nalezy zwiekrzyc zarobki dziennikarzynom a oni beda sie rozbijac za pieniadze firmowe.

 • staryrys48

  Oceniono 13 razy 7

  Niech sobie zakodują tę TVP i niech płaci ten co tę telewizję ogląda. Dla mojej przyjemności ta telewizja może zakończyć swój żywot nawet dzisiaj.

 • 13kwis

  Oceniono 11 razy -3

  Tusk powiedział żeby nie płacić i ludzie chętnie posłuchali. Chciał w ten sposób przejąć kontrolę, bo miała być finansowana z budżetu.

  Czyli jakby chwalili Donka, to kasy dużo, jak odwrotnie to mizeria. Chytry plan Pinokia? Ale spowodował że ludzie przestali płacić.

 • chumski

  Oceniono 8 razy 4

  Dręczy mnie pytanie : określenie Telewizja publiczna - to znaczy dla ludzi czy utrzymywana przez ludzi.
  Bo jak to drugie to ja też chcę mieć taką TV!!!!!!

 • mruczykot

  Oceniono 16 razy 14

  niech nie płacą tyle "gwiazdom", prezesom i od razu się polepszy
  a gdzie się podziewają ogromne wpływy z reklam?????

 • anna-76

  Oceniono 16 razy 12

  i niech leci na mordkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje