Niemiecka prasa: TVP na krawędzi bankructwa

Realizatorka w TVP

Realizatorka w TVP (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

Dziennik "Die Welt" poświęca jeden z artykułów sytuacji w polskiej telewizji publicznej. Chwali m.in. dyrektor TVP Kultura Katarzynę Janowską, ale zwraca też uwagę na problemy finansowe TVP.
Janowska i jej pomysły "są jak świeży powiew wiatru" - pisze warszawski korespondent "Die Welt" Gerhard Gnauck, opisując współorganizowany przez nią festiwal "Literacki Sopot". Jednak - jak zauważa autor - "ten świeży wiatr wieje przez krajobrazy naznaczone przez płacz i zgrzytanie zębów". Polska telewizja publiczna ma bowiem ogromny problem finansowy.

Gauck wyjaśnia, że ów problem bierze się z tego, że - inaczej niż w Niemczech - wielu Polaków nie płaci abonamentu, a zapowiedziana nowa ustawa medialna nadal nie ujrzała światła dziennego.

Na tym tle niemiecki korespondent z uznaniem przytacza przykład Janowskiej i sukcesów kierowanego przez nią kanału TVP Kultura. "I to wszystko przy budżecie 4,5 mln euro i zaledwie 19 etatach" - dziwi się autor artykułu.

Gnauck przypomina przy tym, że przywódcy "Trójkąta Weimarskiego": Komorowski, Merkel i Sarkozy w 2011 roku publicznie zadeklarowali, że zbadają możliwość dokooptowania Polski jako trzeciego partnera do francusko-niemieckiego kanału telewizyjnego ARTE. Jednak, jak zauważa autor artykułu, w obecnej sytuacji finansowej TVP jest to nierealne, choć pożądane.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Zobacz także
 • Mecze polskiej reprezentacji w tv dodatkowo płatne? Decyzja do wieczora
 • Pierwszy klatka z klipu TVP Info, druga z kibicowskiego filmu TVP zablokowała klip "Mecz o wszystko", a sama wyemitowała podobny
Komentarze (246)
Niemiecka prasa: TVP na krawędzi bankructwa
Zaloguj się
 • tirinti

  Oceniono 71 razy 69

  Może by tak zlikwidować TVP1 i TVP2 a zostawić Kulturę, Info i Polonię. Wówczas można by mówić, że TVP prowadzi misję i należy im się abonament.
  Niestety TVP stara się konkurować ze stacjami prywatnymi i skupia się na zatrudnianiu ludzi sławnych z tego, że są sławni i płaceniu im milionów za gadanie głupot.

 • e-menda77

  Oceniono 66 razy 56

  A Lisica dostaje kolejny program. I oczywiście kolejną pensję.

 • jorga

  Oceniono 50 razy 46

  TVP na skraju bankructwa - to z czego redaktorzy dostają po 60 tysięcy pensji ???

 • whiskey188

  Oceniono 47 razy 45

  Niestety ale polityka rozrzutnosci i rozpasania, niebotycznych zarobków nawet zwyklych pracowników ( znam 3 z nich) oraz układów politycznych które wymienialy ciagle sklady w calych redakacjach i programach na swoich ludzi doprowadzilo tvp do ruiny. Kiedys TVP byla jedna z lepiej sobie radzacych tv w Europie za co dostawala nagrody miedzynarodowe, ale potem gdy okazalo sie ze kolejni prezesi w/w metodami zatrudniali za co raz wieksze poeiniadze po kilkaset osob gdy przychodzili i kilkaset doswiadczonych zwalniali, doprowadzila do bankructwa.

  Zaczeto an gwalt robic badziewie typu gwiazdy tancza na lodzie, gó...ane jakies teleturnieje gdzie nic nei trzeba wiedziec, co raz gorsze programy dla połmozgow co jeszcze zmniejszylo ogladalnosc, a te transmisje z Euro i IO juz chyba robili stażycsi pracujacy za darmo

 • morgenroth

  Oceniono 54 razy 44

  Lisy się wyżywią

 • mirafas

  Oceniono 43 razy 37

  Na kontrakty gwiazdorskie to ich stać, na szpetną babilońską wieżę też, na durne programy Pospieszalskiego czy kretyńskie tańce na lodzie kasiora zawsze się znajdzie. Niech zdycha ten pseudopubliczny twór...

 • pro-contra

  Oceniono 37 razy 35

  Kiedy burdel nie przynosi spodziewanych zysków, nie zmienia się firanek lecz personel.

 • tumek_pl

  Oceniono 37 razy 33

  ja nie bede utrzymywał TV Watykan .... po drugie nie mam czasu na oglądanie pustych twarzy polityków. Nie płacę abonametnu , płącę za platformę cyfrową gdzie również jest TVP i TVP2 - niech się dogadają i przekazują haracz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje