Wałęsa: Mówiłem o durnym zachowaniu prezydenta Kaczyńskiego

29.08.2012 19:31
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

- Nie szanujemy się nawzajem - mówił m.in. dziś w Elblągu Lech Wałęsa, który odwiedził miasto. by wziąć udział w obchodach rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Słowa byłego prezydenta spotkały się z ostrą reakcją przewodniczącego elbląskiej "S" Jana Fiodorowicza: - Pan też nie szanował ludzi, np. nazywając prezydenta Kaczyńskiego durniem.
Wałęsa mówił, że boli go, iż "jego ukochany związek 'Solidarność' organizuje protesty przeciw premierowi, że zamyka premiera w Sejmie". "Co to jest? Nie szanujemy się nawzajem. (...) Ja kocham 'Solidarność', ale taką, która buduje" - powiedział.

Na jego słowa ostro zareagował obecny przewodniczący elbląskiej Solidarności Jan Fiodorowicz. - Pan też nie szanował ludzi, np. nazywając prezydenta (Lecha) Kaczyńskiego durniem - powiedział. Wałęsa odparł: - Mówiłem o durnym zachowaniu prezydenta (...). Mimo że mam Matkę Boską w klapie, nadal będę walczył z tymi heretykami, co wygadują głupoty.

"Młodzi nie znają historii", bo "historia nie jest przyszłościowa"

B. prezydent wdał się też w dyskusję z naczelnikiem oddziałowego biura edukacji publicznej IPN w Gdańsku Grzegorzem Berendtem. Podczas otwarcia wystawy "Solidarność oczami młodych" Berendt mówił, że z jego doświadczenia wynika, iż młodzi ludzie słabo znają historię sprzed 30-40 lat.

Według Wałęsy jest to spowodowane tym, że "historia nie jest przyszłościowa". - Teraz młodzi budują Europę, jedność, przyszłość. Oni za parę lat nie będą chcieli płacić podatków, żeby za nie nam pomniki stawiać. Oni będą do nas mieli żal, że dziadziusie nie umieli się porozumieć, dogadać, to jest zupełnie inne pokolenie - ocenił. Chwilę wcześniej były prezydent fotografował się z młodzieżą i żartował, że "za chwilę wrzuci ich do internetu".

Podczas wizyty Wałęsa kilkukrotnie zwrócił się do młodych ludzi, by "wybierali dobrze, byli sprawiedliwi i solidarni, a Polska będzie lepiej wyglądała".

Apelował też do starszego pokolenia, by wypracowało odpowiedź na zasadnicze pytania w XXI wieku dotyczące ekonomii i polityki. W jego opinii młode pokolenie nie zgodzi się na panujący obecnie niesprawiedliwy kapitalizm. Były prezydent mówił, że na pewno pozostać musi gospodarka wolnorynkowa i własność prywatna, "lecz wszystko inne musimy przepracować, bo inaczej będą nowe wielkie rewolucje".

Zobacz także
Komentarze (257)
Wałęsa: Mówiłem o durnym zachowaniu prezydenta Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • stanislawwiejak

  Oceniono 68 razy 34

  Panie Fiodorowicz co Pan takiego bohaterskiego dla dobra Ojczyzny uczynił ? To że brał Pan udział w strajkach rotacyjnych w latach 80 tak jak miliony Polaków nie upoważnia Pana do kreowania się na bohatera narodowego. Bo późniejsze zasiadanie w radach i bywanie delegatem na kolejnych Zjazdach Zarządu mają się nijak do TYCH KTÓRZY DLA DOBRA OJCZYZNY NARAŻALI WŁASNE ŻYCIE .Jeżeli chodzi o uwagi do Prezydenta Lecha Wałęsy to mogą mijać się z prawdą. Prezydent Lech Wałęsa znał dobrze Lecha i Jarosława Kaczyńskich , byli pracownikami w jego kancelarii więc jakieś zdanie na ich temat ma prawo mieć wyrobione.

 • jerjar

  Oceniono 60 razy 28

  "historia nie jest przyszłościowa"

  To kolejny wałęsizm, jak" plusy ujemne i plusy dodatnie".

  Po raz pierwszy usłyszałem te złote usta, kiedy jako przewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej w 1980 r. mówił oburzony, że nie jest "dopoinformowany".

  Taki człowiek nie może być zwyczajny - pomyślałem.

 • cztery44442

  Oceniono 35 razy 23

  Obecnie z Solidarnością się nie utożsamiam, choć kiedyś ją wspierałam, nawet oddawałam kartki - chcieli tylko te na alkohol i papierosy, innych nie.

  Natomiast zacytuję słowa nieodżałowanego profesora Tadeusza Kowalika.
  "Solidarność to najbardziej masowy i najprężniejszy ruch pracowniczy II połowy XX wieku na świecie, a wygenerował jeden z najbardziej niesprawiedliwych ustrojów społecznych, jaki zna współczesna Europa"
  To tak przy okazji kolejnej rocznicy porozumień sierpniowych.

 • andis7

  Oceniono 29 razy 19

  Polska głupata nie ma granic !!!!
  Za 20-30 lat wschodnio-niemieckie dzieci będą się uczyć w szkołach, że mur berliński padł pod naporem masowych ucieczek ich rodziców , masowego wystawiania świec w oknach tudzież masowego udziału w "niemych mszach" co tak skutecznie rozpierniczyło cały układ warszawski, że przy okazji polacy (tak, tak - z MAŁEJ litery) kierowani przez podstawionego agenta SB, niejakiego Wałęsę też się na to załapali ( jak to polacy - jak nie ukradną to skombinują) co nawet potwierdził na arenie międzynarodowej ich własny prezydent, zwany także kartoflem.
  A my będziemy odsłaniali 1234 pomnik JPII, poświęcali123 filię IPN, obchodzili 20-którąś rocznicę Mordu Smoleńskiego, wmurowywali 2345 tablcę z okazji pobytu w tym miejscu pary świętych męczenników, ofiar Mordu Smoleńskiego, Marii i Lecha Kaczyńskich. A polskie dzięci będą się uczyć w szkolnych szałasach, jak to ich rodzicom udało się dzięki pielgrzymkom Rodziny Radia Maryii, powszechnym marszom "Obudź się Polsko",dzięki walecznym artykułom podziemnej Gazety Polskiej i dzięki bohaterskiej demaskatorskiej pracy szeryfów z IPN obalić żydo-masońsko-liberalno-postkomunistyczny-układ, który mamił ogłupiałych polaków wzroszem gospodarczym, budową autostrad, silną walutą, stabilością i DOBROBYTEM. Na zgliszczach żydo- ..... układu prawdziwi PATRIOCI POLACY zbudowali nasz własny kraj, prawdziwą Polskę, jak z obrazów Chełmońskiego czy Wyspiańskiego. Samowystarczalną, niezależną od ruskich czy brukselki.

  Hodowla naszych rasowych polskich koni i ich zastosowanie w rolnictwie, transporcie czy komunikacji miejskiej przemieniło Polskę z zakładnika GAZPROMu na największego w Europie eksportera biogazu i nawozów naturalnych!!! Polscy robotnicy, uprzenio wykorzystywani w niewolniczej pracy na rzecz zagranicznych koncernów lub rodzimych wyzyskiwaczy kapitalistycznych, mogli teraz wyprostować dumnie karki pochylając się nad krosnami, kowadłem czy żarnami w swoich przyzagrodowych warsztatach

  Alleluja i do przodu rodacy.

 • condor82

  Oceniono 23 razy 15

  I ma rację-uczy się rzeczy które miały miejsce setki i tysiące lat temu- reformy Klejstenesa i Solona zamiast reform po komunie -a jeśli już to tylko o ich konsekwencjach a nie rzeczywistych przyczynach.
  Nie uczy się okresu ostatnich 40 lat-zamiast tego w szkole są prane mózgi.
  Nie uczy się logicznego myślenia ,nie uczy o konsekwencjach i nie wskazuje które decyzje miały charakter logiczny i sensowny a które tylko emocjonalny i polityczny.
  Uczy się że Garibaldi był super gościem a nie że był marionetką i zrujnował południe Włoch.
  Uczy się że Wielki Kryzys był a nie uczy że wynikał z chciwości garstki ludzi.

  Uczy się że Słowacki Wielkim Poetą Był.A o biografii zapomina.

  Jak tak dalej będzie to za parę lat będziemy narodem idiotów-bo narodem głupców już generalnie jesteśmy.
  Wałęsa ma rację.

  Żeby z tego wybrnąć musi ruszyć czytelnictwo.
  1 przyzwoita książka na tydzień to nie tak dużo.

 • lehoo

  Oceniono 53 razy 15

  "{an też nie szanował ludzi, np. nazywając prezydenta Kaczyńskiego durniem. "

  No bo to przeca był dureń, niech mu tam sarkofag lekkim będzie.

 • poppers68

  Oceniono 18 razy 14

  Z tego co widzę, większość wpisów jest autorstwa ludzi, którzy kiedyś na Wałęsę głosowali.
  Ja nie głosowałem nigdy, zatem nie czuję zawodu spowodowanym niespełnionymi obietnicami.
  W latach 90- tych Wałęsa był populistą, którego marsz w stronę ręcznego sterowania Polską zakończyłby się kto wie, może nawet obecną Białorusią czy Ukrainą.
  To paradoks ale grupa zarówno związana z Tadeuszem Mazowieckim jak i ......komuchami lat 90-tych ( Kwaśniewski a potem Miller ) wprowadzili Polskę do grupy pełnoprawnych i demokratycznych państw Europy Zachodniej a w rezultacie do Unii.
  Niestety ale w latach 90-tych Kaczyńscy , Wałęsa , Wachowski , Maciarewicz ,Olszewski , Łopuszański czy "wczesny " Niesiołowski oddali tę Polskę od celu prostego : żyj i pozwól żyć innym.
  Obecnie widzę rehabilitację Wałęsy , gdyż co jak co ale nosa do tendencji zamordyzmu i przywilejów ma.
  Widzi ( w Wy tego oczywiście nie widzicie) ,że jak w dobie zbliżającego się kryzysu kraj można podzielić jak zwykle na dwa zachodnio - wschodnie obozy , pracowo- roszczeniowie diabelnie szkodliwa jest ścieszka grecka.
  A czymże ta ścieżka grecka jest ? Ano , walić Rudego po łbie bo chce ścisnąć kapuchę płynącą za free do całych grup społecznych. I nie jest to proste, bo matactwo w tym kraju zaczyna się już od podstaw : od użytkowników Allegro..... czyli jak machnąć i wypruć z kasy ludzi.
  A jak już Rudego wywalicie i przyjdzie Wasza ukochana minister finansów : Pani Beatka Szydło -magister etnografii i walnie wszystko na łeb to będziecie Państwo mieli o czym pisać.
  O ile Pan Jarek Kaczyński nie zrealizuje swojego pomysłu z lutego 2007 : utworzenie Urzędu ds. Kontroli Mediów oraz Internetu. Ja to pamiętam..... A Wy Państwo już pewnie nie....

 • mrwolf72

  Oceniono 54 razy 12

  Żeby nie Wałęsa i Jaruzelski to byście teraz zamiast bluzgów pisali peany po rusku i cyrylicą na chwałę Związku Radzieckiego. Czasem głupoty gadał, ale szacunek dla pierwszego demokraty w RP, głupie prawicowe gnoje

 • knock.out.4

  Oceniono 15 razy 9

  Związki zawodowe nie są od budowania....

  ale dobrze że przejął punkt widzenia WRON że opozycja antysocjalistyczna powinna być konstruktywna. wystarczyło 30 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje