Adamowicz do marszałek Sejmu: Posłowie PiS uczestniczyli w wandalizmie

29.08.2012 18:23
Związkowcy Solidarności z przewodniczącym Dudą na czele odcinają napis

Związkowcy Solidarności z przewodniczącym Dudą na czele odcinają napis "im. Lenina" znad historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poskarżył się marszałek Sejmu Ewie Kopacz na dwóch pomorskich posłów PiS, którzy uczestniczyli w odpiłowywaniu napisu "im. Lenina" i Orderu Sztandaru Pracy znad bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Napisał, że wzięli oni udział w akcie wandalizmu.
Posłowie PiS Andrzej Jaworski oraz Janusz Śniadek wraz ze związkowcami z "S" byli we wtorek na dachu budynku stoczniowej portierni, gdzie za pomocą tarczy elektrycznej usunięto oba symbole.

We fragmencie środowego listu Adamowicza do marszałek Sejmu, czytamy: "28 sierpnia w Gdańsku doszło do wydarzenia bez precedensu w najnowszej historii polskiej demokracji", budzącego "niesmak i przerażenie".

"Oto dwaj posłowie Rzeczypospolitej świadomie wzięli udział w akcie wandalizmu, wzięli udział w pospolitym przestępstwie. Posłowie, a więc ci, którzy powinni stanowić prawo i stać na jego straży" - napisał Adamowicz.Jaworski, komentując list prezydenta Gdańska, powiedział, że jako parlamentarzysta "stojący na straży prawa i sprawiedliwości" nie mógł nie wziąć udziału w "czyszczeniu miasta z fantazji komunistycznych Pawła Adamowicza".

Rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak powiedział, że miasto liczy, iż organa śledcze - policja lub prokuratura - ws. usunięcia napisu "im. Lenina" podejmą śledztwo z urzędu. Zastrzegł, że jeśli tak się nie stanie, to stosowne zawiadomienie o przestępstwie zostanie złożone w przyszłym tygodniu.

Policja nie wszczęła jeszcze dochodzenia ws. usunięcia napisu "im. Lenina". P.o. rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Emilia Karczewska poinformowała, że przestępstwa uszkodzenia mienia ścigane są tylko z zawiadomienia poszkodowanych.

Miasto Gdańsk postanowiło przywrócić stoczniowej bramie wygląd z sierpnia 1980 r. i w połowie maja tego roku, w miejscu dotychczasowego napisu "Stocznia Gdańska S.A.", pojawiła się nazwa "Stocznia Gdańska im. Lenina", na bramę wrócił też metalowy Order Sztandaru Pracy. Napis był w tym czasie kilka razy zasłaniany transparentem Solidarności.

Zobacz także
Komentarze (448)
Zaloguj się
 • wuzuwela

  Oceniono 3 razy 1

  Jaworski, komentując list prezydenta Gdańska, powiedział, że jako parlamentarzysta "stojący na straży prawa i sprawiedliwości" nie mógł nie wziąć udziału w "czyszczeniu miasta z fantazji komunistycznych Pawła Adamowicza".

  czy ten PiSdzielec przed tym czynem wykorzystał wszystkie prawne środki w udowodnieniu swojej racji zanim wszedł na drogę bezprawia?jeżeli tak każdy będzie własnoręcznie egzekwował swoje racje to do czego dojdziemy?na pewno nie do prawa i sprawiedliwości,a PiSdzielce non stop dają nam do zrozumienia że ich nazwa nie ma nic wspólnego z prawdziwym znaczeniem słów użytych w nazwie partii.
  Nie chodzi tu już o tego Lenina,ale o sam fakt ignorowania prawa.Jutro ateiści zaczną usuwać krzyże z przydrożnych kapliczek bo im się nie podobają itd,co na to ten PiSdzielec?typowy burak....

 • emerytowany73

  Oceniono 2 razy 0

  To jest nie tylko wandalizm to jest głupota i prymityw.Ta hołota z PiS u i Solidarności nie rozumie symboli historycznych.doszło do tego że jak nie można dowalić żywym to można dowalić martwym symbolom nieważne z jakiej one są epoki.

 • klook5

  Oceniono 1 raz -1

  WOW bitly.com/9tOlvo Wejdź i zarejestruj się może to Cię zaciekawi:D NAPRAWDĘ WARTO!

 • lord_of_terror

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe czy zapłacili za podkład muzyczny

 • majek-1348

  Oceniono 6 razy 2

  30.08.2012
  Pokutuje twierdzenie, czy stwierdzenie że zbrodniarz zawsze wraca na miejsce zbrodni,
  może po to by się upewnić czy dobrze ukrył swą ofiarę.
  Śmiem twierdzić ze zbrodniarze dokonujący swych czynów w imię komunizmu pod symbolicznym patronatem być może fałszywego komunisty Lenina zaczynają rozumieć co czynili, te bezrozumne stworzenia, wykorzystane do ohydnych czynów przez oszalałych dyktatorów robią wszystko by Świat zapomniał co czynili. To nie Lenin rozkradł stocznie i pozbawił tysiące ludzi pracy.
  Dziś prawi uczciwi obywatele tej ziemi nad Wisłą wiedzą kto zadaje śmiertelne ciosy człowieczeństwu, oprawcy czują się wyrugowani nie mogą patrzeć w oczy swym ofiarom,czynią wszystko by wymazać z pamięci świadków ich poczynania, ale szaleją nadal, dziś już mniej groźni, godni politowania, sami się pogrążają, nie odkupią swych win pastwiąc się na kawałku blachy ukształtowanym w literę Lenin. Prawy,uczciwy człowiek nie będzie brał odwetu na kawałku metalu, symbolu nie pierwszego,być może fałszywego komunisty, wie że to czynili żywi ludzie, za przysłowiowe judaszowskie srebrniki. Sprawiedliwości stało by się zadość jakby podzielili los judasza.
  Pierwszy komunista na świecie Jezus pouczał swych wiernych jak żyć, za to został ukrzyżowany.
  Szaleni pastwią się na znaku kolejnego być może fałszywego komunisty.
  Kiedy zaczną pastwić się na ikonie pierwszego prawdziwego komunisty?. majek

 • czemi20

  Oceniono 8 razy 6

  Wiekopomny sukces pseudo Solidarności w walce o dobro ludzi pracy !!

 • orzellodz

  Oceniono 13 razy 5

  Przecież ten Lenin był tam tylko po to, by szyld wyglądał jak w 1980 roku. To taka rekonstrukcja historyczna. Nic poza tym. Jak chłopaki się poprzebierają w niemieckie mundury albo zomowskie i rekonstruują jakieś wydarzenie historyczne to znaczy, że również utożsamiają się z takimi poglądami? Nie. Podobnie jest tutaj. Ale PiS tego nigdy nie skuma bo oni wszystko biorą dosłownie. Partia kompletnie bez luzu, a za 3 latka kolejne "moralne" zwycięstwo...

 • sks-uj-new

  Oceniono 15 razy -9

  Czy pan Adamowicz jest zdrowy na umysle. Z kazdym jego wystapieniem mam narastajace przekonanie ze ten gamon potrzebuje pomocy psychiatry... Zdaje sie ze Klich jest juz wolny, zniszczyl polska armie, tak wiec teraz moglby zajac sie Adamowiczem.

 • sks-uj-new

  Oceniono 22 razy -10

  Szerzenie ideologii komunistycznej jest prawnie zakazane w Polsce. Pora aby prokuratura zajela sie takimi przestepcami jak niejaki Adamowicz.... Panie Adamowicz jestes pan kanalia i czerwonym pajakiem. Wstyd!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje