Adamowicz do marszałek Sejmu: Posłowie PiS uczestniczyli w wandalizmie

29.08.2012 18:23
Związkowcy Solidarności z przewodniczącym Dudą na czele odcinają napis

Związkowcy Solidarności z przewodniczącym Dudą na czele odcinają napis "im. Lenina" znad historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poskarżył się marszałek Sejmu Ewie Kopacz na dwóch pomorskich posłów PiS, którzy uczestniczyli w odpiłowywaniu napisu "im. Lenina" i Orderu Sztandaru Pracy znad bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Napisał, że wzięli oni udział w akcie wandalizmu.
Posłowie PiS Andrzej Jaworski oraz Janusz Śniadek wraz ze związkowcami z "S" byli we wtorek na dachu budynku stoczniowej portierni, gdzie za pomocą tarczy elektrycznej usunięto oba symbole.

We fragmencie środowego listu Adamowicza do marszałek Sejmu, czytamy: "28 sierpnia w Gdańsku doszło do wydarzenia bez precedensu w najnowszej historii polskiej demokracji", budzącego "niesmak i przerażenie".

"Oto dwaj posłowie Rzeczypospolitej świadomie wzięli udział w akcie wandalizmu, wzięli udział w pospolitym przestępstwie. Posłowie, a więc ci, którzy powinni stanowić prawo i stać na jego straży" - napisał Adamowicz.Jaworski, komentując list prezydenta Gdańska, powiedział, że jako parlamentarzysta "stojący na straży prawa i sprawiedliwości" nie mógł nie wziąć udziału w "czyszczeniu miasta z fantazji komunistycznych Pawła Adamowicza".

Rzecznik prezydenta Gdańska Antoni Pawlak powiedział, że miasto liczy, iż organa śledcze - policja lub prokuratura - ws. usunięcia napisu "im. Lenina" podejmą śledztwo z urzędu. Zastrzegł, że jeśli tak się nie stanie, to stosowne zawiadomienie o przestępstwie zostanie złożone w przyszłym tygodniu.

Policja nie wszczęła jeszcze dochodzenia ws. usunięcia napisu "im. Lenina". P.o. rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Emilia Karczewska poinformowała, że przestępstwa uszkodzenia mienia ścigane są tylko z zawiadomienia poszkodowanych.

Miasto Gdańsk postanowiło przywrócić stoczniowej bramie wygląd z sierpnia 1980 r. i w połowie maja tego roku, w miejscu dotychczasowego napisu "Stocznia Gdańska S.A.", pojawiła się nazwa "Stocznia Gdańska im. Lenina", na bramę wrócił też metalowy Order Sztandaru Pracy. Napis był w tym czasie kilka razy zasłaniany transparentem Solidarności.

Zobacz także
Komentarze (448)
Adamowicz do marszałek Sejmu: Posłowie PiS uczestniczyli w wandalizmie
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 80 razy 46

  Zastanawiam się kto z kogo bierze przykład posłowie PIS z kiboli i chuliganów czy odwrotnie i kto jest gorszy

 • vendettav

  Oceniono 58 razy 42

  Ten napis to także kawałek historii Solidarności (tej prawdziwej, która już nie istnieje, ruchu społecznego jakim była ta organizacja, teraz to związkowa mafia). Tak rozumując jak posłowie PiS to trzeba również usunąć słynny napis nad bramą obozu w Oświęcimiu.

 • wilkor111

  Oceniono 45 razy 37

  to znaczy juz mozna zdjac krzyz z sejmu ? rozumiem, ze poslowie pisu ne beda protestowac ?
  dziekuje

 • caelina

  Oceniono 41 razy 35

  Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej została zrekonstruowana i wpisana do rejestru zabytków. Niszczenie zabytków, niezaleznie od motywów, jest karalne. Art. 108 KK pkt 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  Nie ma nawet mozliwości orzeczenia grzywny. To będzie niezły test dla gdańskiej prokuratury.

 • dziadekjam

  Oceniono 43 razy 33

  Jak już te Dudy i inne matołki z tą szlifierką biegają, to niech też powycinają w Gdańsku wszystkie poniemieckie elementy.Jak "czyścić historię", to konsekwentnie.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 36 razy 22

  Śmieszne te te pisiorki , one to by pewnie chciały co by tam stanął pomnik walczącego z komuną Niepokalanego Kartofla wykukującego z przerażeniem spod fartuha mamy z plastikową szabelką i pistolecikiem na wodę w rączkach.

 • 1group

  Oceniono 31 razy 19

  Patrzcie jacy odważni,Śniadki,Dudy.Spóźnieni bohaterzy,bo odwaga staniała.
  Żałosne typy.Kto taką mierzwę wybrał do sejmu?

 • rakcancer

  Oceniono 21 razy 19

  na pewno w miejsce slowa Lenin wstawi sie JPII albo po prostu krzyz. popaprany kraj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje