Huragan Isaac uderzył w wybrzeże USA. Woda przelała się przez wały

29.08.2012 12:55
Podtopiona ulica w Bay St. Louis w stanie Mississippi

Podtopiona ulica w Bay St. Louis w stanie Mississippi (Fot. Rogelio V. Solis AP)

Woda przelała się przez wały powodziowe ok. 100 km na południowy wschód od Nowego Orleanu. W rejon ten wcześniej uderzył huragan Isaac, któremu towarzyszą obfite opady deszczu. Amerykańskie służby ostrzegają przed powodziami.


- Pracownicy sztabu kryzysowego w okręgu Plaquemines informują o przelaniu się wody przez wał między Braithwaite a White Ditch na szerokości ponad 10 km. Wywoła to znaczne powodzie w rejonie - poinformowała strona internetowa Weather Channel, cytując służby meteorologiczne. Według CNN odcinek, na którym woda przelała się przez wał, nie został podwyższony po tragicznej powodzi wywołanej siedem lat temu przez huragan Katrina.

Przedstawiciel władz Plaquemines, Billy Nungesser, powiedział CNN, że trzymetrowe wały wprawdzie wytrzymują, ale przelewa się przez nie woda. Dodał, że obecnie władze próbują ratować osoby, które nie zastosowały się do polecenia ewakuacji i wciąż przebywają na terenach zagrożonych zalaniem.

- Drogi są całkowicie nieprzejezdne. Sytuacja jest poważna - powiedział Nungesser.

Isaac idzie w ślady niszczycielskiej Katriny

Huragan Isaac uderzył w północne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w nocy. W dwóch miejscach czoło huraganu dotarło już do lądu, skutkując gwałtownymi ulewami, porywistym wiatrem oraz wzrostem poziomu morza i delty Mississipi. Żywioł zagraża tym samym terenom, które siedem lat temu doszczętnie zniszczył i zatopił huragan Katrina - pisze CNN.

Na przyjęcie impetu Isaaca szykuje się Nowy Orlean i całe wybrzeże. Tysiące ludzi przeniosły się do tymczasowych schronów, inni przez ostatnie kilka dni zabezpieczali domy i dobytek. Zawsze pełna gwaru Dzielnica Francuska straszy ciszą i pustką, opustoszały ulice amerykańskich miast od delty Misssissipi do odległego od Nowego Orleanu o 770 km Tampa na Florydzie (gdzie odbywa się, mimo zagrożenia, konwencja wyborcza Republikanów, relacjonowana na liveblogu przez portal Gazeta.pl).

Czy tamy ochronią Nowy Orlean?

Isaac w ciągu ostatnich kilku dni z tropikalnego sztormu zmienił się w huragan kategorii 1, w którego rejonie wieją wiatry o prędkości do 130 km/h. To mniej - na razie - niż Katrina, którą zaliczono do kategorii 3.

Amerykańska prasa i służby ratownicze w południowych stanach zastanawiają się, jak poradzą sobie nowe systemy przeciwpowodziowe i ratunkowe, zainstalowane i rozbudowane po katastrofie wywołanej przez Katrinę siedem lat temu. Niepewność dotyczy w szczególności systemu wałów przeciwpowodziowych i tam, które wzmocniono kosztem 14 mld dolarów. W ślad Isaaca idzie potężny wzrost poziomu wód i ulewne deszcze, grożące powodziami. Najgorsze uderzenie huraganu ma dotrzeć do Nowego Orleanu w środę rano.Zobacz także
Komentarze (26)
Huragan Isaac uderzył w wybrzeże USA. Woda przelała się przez wały
Zaloguj się
 • j_a_n_o

  Oceniono 19 razy 19

  STRASZNY KATAKLIZM !!!!!! Ludzie spacerują , dzieciaki się kąpią , panienki skaczą po ławkach .NO COŚ KOSZMARNEGO !!!!
  A pieprzą na wszystkich stacjach TV, radiowych, w prasie.
  TROCHĘ !!!!!! UMIARU !!!!!!!!

 • josif47

  Oceniono 14 razy 8

  Gdy zalewalo Polske to w USA nikt tym sie nie interesowal. Po co nam ta wiadomosc ? Amerykanie w wiekszosci nie wiedza co to jest Polska. Pytali co to za nazwa...

 • wojtusz

  Oceniono 13 razy 7

  Hamerykancka technika jest też bezradna wobec sił natury.

 • aerobat

  Oceniono 16 razy 6

  Icek?
  To on z naszych?
  Icuś...
  Jak gazeta może, nasz Icek nie atakuje!
  Icek odwiedza !
  (podobnie jak obozy Palestyńczyków)
  Nazywanie tajfunu żydowskim imieniem
  to ANTYSEMITYZM !
  Szechter presse sieje antysemityzm,
  to prowokacja!

 • blue911

  Oceniono 4 razy 4

  Amerykanie baraszkuja podczas huraganu i smieja ,a u nas zaraz by na modlitwe dawali i wyli "uo,Jezuniuuu". I tu jest roznica: oni zbudowali potezny kraj w 200 lat ,a nam ponad 1000 nie wystarcza zeby calkowiecie zniknac! Bo to,ze sie chylimy ku upadkowi wielkimi krokami to nie ma zadnych watpliwosci. W genach wiekszosci Polakow nie ma cechy adaptacji do zmian.

 • cztery44442

  Oceniono 6 razy 4

  Amerykanie, życzę wam aby straty były jak najmniejsze i... trzymajcie się.

 • blaize

  Oceniono 2 razy 2

  Co to jest "gwałtowny przypływ deszczu", który niby pokazany jest na zdjęciach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje