Kasacja Tymoszenko oddalona. "Hańba!". Piękna Julia zostaje w więzieniu

29.08.2012 11:48
Julia Tymoszenko wygląda przez okno więzienia

Julia Tymoszenko wygląda przez okno więzienia (Fot. AP)

Głośne okrzyki "hańba!" powitały werdykt Sądu Najwyższego w Kijowie. Sąd odrzucił skargę kasacyjną Julii Tymoszenko. Ukraińska premier odbywa karę 7 lat więzienia za "nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją".
- Kolegium sędziowskie uznało skargę kasacyjną za pozbawioną podstaw - orzekł odczytujący werdykt sędzia Ołeksandr Jefimow. Zgromadzeni wokół sądu zwolennicy Tymoszenko zareagowali na jego słowa głośnymi okrzykami "hańba!". Sąd tym samym uznał, że Tymoszenko jest winna nadużyć przy podpisywaniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Obrońcy byłej premier, którzy niejednokrotnie oświadczali, iż nie oczekują od Sądu Najwyższego decyzji pozytywnej dla ich klientki, zapowiadali wcześniej, że zaskarżą werdykt sądu w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

UE: proces Tymoszenko jest polityczny

Wyrok wobec Tymoszenko krytykuje Unia Europejska, która ocenia, że proces byłej premier ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w sprawie Tymoszenko i kilku jej współpracowników. Bruksela chce, by Tymoszenko i inni więzieni politycy ukraińskiej opozycji mogli wziąć udział w zaplanowanych na koniec października wyborach parlamentarnych.

Ale szanse na to są niewielkie. Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie wykreśliła niedawno nazwisko byłej premier z listy wyborczej opozycyjnej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna).

Janukowycz blokuje integrację Ukrainy z UE

To między innymi z powodu sprawy Tymoszenko strona unijna wstrzymuje podpisanie wynegocjowanej już i parafowanej umowy o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą. Tymoszenko uważa, że jej skazanie inspirował prezydent Wiktor Janukowycz. W ubiegły piątek, w 21. rocznicę proklamowania niepodległości Ukrainy, oświadczył on, że nie chce integracji z Unią Europejską za wszelką cenę, w tym mieszania się UE w sprawy wewnętrzne kraju.

- Szukamy swojej drogi do wspólnoty państw europejskich, lecz nigdy nie akceptowaliśmy i nie zaakceptujemy integracji za wszelką cenę, kosztem utraty niezależności, ustępstw gospodarczych lub terytorialnych, kosztem zgody na wtrącanie się w nasze wewnętrzne sprawy - mówił prezydent Ukrainy.

Zobacz także
Komentarze (31)
Kasacja Tymoszenko oddalona. "Hańba!". Piękna Julia zostaje w więzieniu
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 33 razy 23

  teraz tylko : Pawlak, Kaczor, Tusek i inni....
  .
  .
  .
  cele już na was czekają :)
  .
  .
  rozliczać polityków i wsadzać ich do więzienia - wzorem Ukrainy !

 • komunista_tuskista

  Oceniono 23 razy 19

  rany Boskie...

  jeżeli w Ukrainie wsadzają do więzienia "polityków" za to, że kradli...

  to co będzie u nas !

  musimy rządzić wiecznie...., bo wylądujemy w więzieniach

  !

 • bobbie2

  Oceniono 18 razy 16

  Tyle placzu o Tymoszenke, niezalezny sad wiedzial co robi, ciemny narod niech sie douczy, kim byla ta pani i jej klika. Tyle placzu o nic, tej kobiecie sie krzywda nie stanie, kiedys wyjdzie i bedzie dalej obracac swoimi miliardami. Prawdziwych wiezniow politycznych trzeba bronic a nie jej, ale ci nie maja kasy, i teraz wiecie o co chodzi?

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 19 razy 15

  UE chce legalizowac przestepczosc.UE to system feudalny opart na bogactwie.Wszystkich nie zabija, ale sami zgina.UE dokonuje samobojstwa.Sa slabi, sa biedni i wystraszeni.Feudalizm przegral.Kolonializm podobnie.Pozostaje wprowadzenie rezimu o jakim nawet Hitler nie slyszal.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 13

  "Bruksela chce, by Tymoszenko i inni więzieni politycy ukraińskiej opozycji mogli wziąć udział w zaplanowanych na koniec października wyborach parlamentarnych."
  ====================================================================================
  Bruksela najchętniej by widziała kandydatów do parlamentu ukraińskiego wyznaczonych przez siebie na zasadach analogicznych jak: określenie krzywizny bananów, kształtu ogórków, ślimaków jako ryb lądowych, marchewki jako owocu itp.

 • totyczyja

  Oceniono 13 razy 11

  Zasłużyła na to.

 • aazz91060

  Oceniono 13 razy 11

  I bardzo dobrze powiedzial, ze nie chce integracji z UE za wszelka cene.
  Nasze zlodziejskie dupolizy, za ochlapy z unijnego stolu, zgnoily caly polski narod.
  Ukraina jest 199razy bardziej praworzadnym krajem niz Polska.
  U nas nie do pomyslenia, zeby wsadzic kogos z rzadzacych do pudla, mimo ewidentnych przekretow.

 • alica32

  Oceniono 17 razy 11

  Kiedy Naród Polski dostanie od rzadu rekompensaty za niepotrzebną wyprzedaz i zle gospodarowanie majatkiem polskim po 1989 r (okragły stół).I to nie swadczy o antyzemityźmie, bo akurat Buzek,Mazowiecki Krzaklewski sa Polakami pochodzenia żydowskiego, św pamięci Geremek też,ale takie były i sa nadal fakty…….31.10.1997 r. rządy w Polsce objęła koalicja AWS-UW. Na czele gabinetu stanął Jerzy Buzek (AWS), ale kluczowe resorty gospodarcze (i nie tylko) objęli bądź funkcjonariusze UW, bądź ludzie z AWS, których poglądy na gospodarkę (a raczej wykańczanie polskiej gospodarki) mieli tożsame z partią Bronisława Geremka. Tak więc wicepremierem i jednocześnie ministrem finansów został Leszek Balcerowicz - w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego pogromca przedsiębiorstw państwowych. Urząd ten pełnił do czerwca 2001 r., kiedy to UW - ku rozpaczy Mariana Krzaklewskiego - opuściła koalicję. Był on faktycznym dyktatorem gospodarki. W procederze wyprzedaży majątku narodowego zaciekle pomagał mu minister skarbu państwa - Emil Wąsacz (AWS), zdymisjonowany dopiero 16.08.2000 r., na cztery miesiące zastąpiony przez Andrzeja Chronowskiego, a od 28.02.2001 r. funkcję tę objęła Aldona Kamela-Sowińska. Zapewniała ona publicznie, że do końca kadencji rządu nie pozostanie w Polsce ani jeden zakład państwowy. W ciągu 20 lat średniej wielkości, zasobny, uprzemysłowiony kraj położony w centrum Europy został prawie całkowicie pozbawiony własnej gospodarki. W każdym razie rządy Buzka stanowią apogeum wyprzedaży (z reguły za bezcen) majątku narodowego, zaś rok 2000 jej szczyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje