Kasacja Tymoszenko oddalona. "Hańba!". Piękna Julia zostaje w więzieniu

29.08.2012 11:48
Julia Tymoszenko wygląda przez okno więzienia

Julia Tymoszenko wygląda przez okno więzienia (Fot. AP)

Głośne okrzyki "hańba!" powitały werdykt Sądu Najwyższego w Kijowie. Sąd odrzucił skargę kasacyjną Julii Tymoszenko. Ukraińska premier odbywa karę 7 lat więzienia za "nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją".
- Kolegium sędziowskie uznało skargę kasacyjną za pozbawioną podstaw - orzekł odczytujący werdykt sędzia Ołeksandr Jefimow. Zgromadzeni wokół sądu zwolennicy Tymoszenko zareagowali na jego słowa głośnymi okrzykami "hańba!". Sąd tym samym uznał, że Tymoszenko jest winna nadużyć przy podpisywaniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Obrońcy byłej premier, którzy niejednokrotnie oświadczali, iż nie oczekują od Sądu Najwyższego decyzji pozytywnej dla ich klientki, zapowiadali wcześniej, że zaskarżą werdykt sądu w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

UE: proces Tymoszenko jest polityczny

Wyrok wobec Tymoszenko krytykuje Unia Europejska, która ocenia, że proces byłej premier ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w sprawie Tymoszenko i kilku jej współpracowników. Bruksela chce, by Tymoszenko i inni więzieni politycy ukraińskiej opozycji mogli wziąć udział w zaplanowanych na koniec października wyborach parlamentarnych.

Ale szanse na to są niewielkie. Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie wykreśliła niedawno nazwisko byłej premier z listy wyborczej opozycyjnej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna).

Janukowycz blokuje integrację Ukrainy z UE

To między innymi z powodu sprawy Tymoszenko strona unijna wstrzymuje podpisanie wynegocjowanej już i parafowanej umowy o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą. Tymoszenko uważa, że jej skazanie inspirował prezydent Wiktor Janukowycz. W ubiegły piątek, w 21. rocznicę proklamowania niepodległości Ukrainy, oświadczył on, że nie chce integracji z Unią Europejską za wszelką cenę, w tym mieszania się UE w sprawy wewnętrzne kraju.

- Szukamy swojej drogi do wspólnoty państw europejskich, lecz nigdy nie akceptowaliśmy i nie zaakceptujemy integracji za wszelką cenę, kosztem utraty niezależności, ustępstw gospodarczych lub terytorialnych, kosztem zgody na wtrącanie się w nasze wewnętrzne sprawy - mówił prezydent Ukrainy.

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  No i prawidłowo - tam jest jej miejsce podobnie jak jej ziomka Chodorkowskiego !

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 2

  Myślała że jak ma poparcie UE to prawo jej nie dotyczy.

 • red.kris

  Oceniono 8 razy 6

  taka była chorą, a jeszcze żyje??? LOL

 • bidifi

  Oceniono 8 razy 6

  jesli prokuratura ukrainska ma dowody na to ze Tymoszenko byla zamieszana w polityczny mord w przeszlosci to ona dlugo nie wyjdzie na wolnosc - a moze w calej Europie dlatego taka wrzawa w jej obronie ?

 • rawahecht

  Oceniono 13 razy -11

  Biada ci Janukowyczu,
  już dzień ten jest blisko, kiedy słono zapłacisz za każdy (wypadnięty) Julijny dysk !

 • sigizm

  Oceniono 1 raz 1

  prosiłbym o tekst z uzasadnieniem

 • totyczyja

  Oceniono 13 razy 11

  Zasłużyła na to.

 • koniu150

  Oceniono 8 razy 6

  pawlak nadal rządzi i dalej szkodzi

 • grymas50

  Oceniono 9 razy 7

  Brawo Sąd. Sprawę Marcina P. i jego poplecznikow. /sędziowie, prokuratorzy/ powinien i On rozstrzygnać. Zna sie na rzeczy, jest Sprawiedliwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje