Projekt ustawy o związkach partnerskich jednak w Sejmie. Poseł Dunin: Bardzo się cieszę

28.08.2012 21:23
Manifestacja zwolenników zalegalizowania związków partnerskim przed Sejmem. Zdjęcie z lipca 2012 roku

Manifestacja zwolenników zalegalizowania związków partnerskim przed Sejmem. Zdjęcie z lipca 2012 roku (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Władze klubu PO zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w najbliższym czasie złożony w Sejmie. Projekt reguluje kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów i obowiązku alimentacyjnego. Poseł Jacek Żalek i tak pisze swój projekt.
Kto za, a kto przeciw? Przepytaliśmy posłów>>

Jeszcze przed wakacjami projektem zajęło się prezydium klubu PO - poważniejszych zastrzeżeń nie zgłoszono. Przez wakacje parlamentarzyści PO mieli wnosić ewentualne uwagi do projektu, jednak żadnych uwag nie zgłoszono.

Szef klubu PO Rafał Grupiński ogłosił na posiedzeniu klubu, że projekt zostanie złożony do laski marszałkowskiej. - Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że uda się nam zebrać podpisy pod projektem jeszcze w tym tygodniu, w trakcie posiedzenia Sejmu - powiedział Dunin.

Żalek i tak szykuje swój

Na początku sierpnia poseł PO Jacek Żalek zapowiedział, że przygotuje kontrpropozycję dla projektu Dunina. Projekt do tej pory nie został przedstawiony klubowi. - Kończę prace, myślę, że na następnym posiedzeniu Sejmu uda mi się zaprezentować projekt kolegom z klubu - powiedział wieczorem Żalek.

Chce on zagwarantować w ustawie m.in. dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób pozostających "we wspólnym pożyciu".

Żalek uważa, że można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. Według posła jego projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza "instytucji paramałżeństwa". - Związek partnerski to tak naprawdę zawoalowana próba wprowadzenia "paramałżeństwa", czyli de facto tzw. małżeństwa homoseksualnego - ocenił poseł.

Jakie paramałżeństwo?

Dunin polemizuje. - Ja nie stwarzam "paramałżeństwa", tylko chcę dać możliwość wspólnego życia ludziom, którzy nie mogą lub nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego. Nie zgadzam się z zarzutem niekonstytucyjności - nie zrównuję związków partnerskich z małżeństwami - zaznaczył. Poseł zwraca też uwagę, że termin "wspólne pożycie" bardzo trudno zweryfikować. - Nie bardzo wiem, jak to "wspólne pożycie" miało być respektowane przez osoby trzecie - urzędy, sądy, szpitale - podkreślił Dunin.

Czemu prawica boi się związków partnerskich? [BLOG]

Dziedziczenie i kredyty - tak, podatki - nie

Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.

W projekcie zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekt wprowadza trzyletni obowiązek alimentacyjny "w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom" w sytuacji, gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".

Ślub w kancelarii lub USC

Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.

Zgodnie z projektem zawarcie związku partnerskiego - analogicznie jak małżeństwa - skutkuje powstaniem wspólności majątkowej, obejmującej przedmioty nabyte przez partnerów w czasie jego trwania. Partnerzy mają z zasady równe udziały w majątku wspólnym, ale "z ważnych powodów" będzie można domagać się ustalenia przez sąd, w jakim stopniu każdy z partnerów przyczynił się do powstania majątku wspólnego. Partnerzy będą też mogli wspólnie zaciągać kredyty.

Projekt uprawnia partnerów do dziedziczenia po sobie - na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu - pod warunkiem że upłynął rok od zawarcia umowy związku partnerskiego. - To warunek, który ma pokazać, że związek nie był fikcją - tłumaczył Dunin.Projekt wprowadza zmiany do mniej więcej 60 ustaw. Zapisano w nim również m.in. prawo decydowania o pochówku, obowiązek ujawniania przez posłów, senatorów i samorządowców majątku objętego partnerską (tak jak małżeńską) wspólnością majątkową. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

W lipcu Sejm - m.in. głosami PO - zdjął z porządku obrad projekty ustaw o związkach partnerskich autorstwa Ruchu Palikota i SLD . Politycy PO tłumaczyli, że głosowali przeciw umieszczeniu tych projektów w porządku obrad ze względu na ich "nieusuwalne wady konstytucyjne".

Związki partnerskie jako niebezpieczne związki [BLOG]

Zobacz także
Komentarze (142)
Projekt ustawy o związkach partnerskich jednak w Sejmie. Poseł Dunin: Bardzo się cieszę
Zaloguj się
 • wari

  Oceniono 52 razy 28

  Taką wykastrowaną ustawę to niech sobie PO schowa do tyłka. Znowu pozory działania. Jak długo można to znosić. Udajemy, że służba zdrowia, policja działa, to możemy poudawać, że mamy ustawę partnerską. Nawet Chorwacja, która będzie w UE za rok ma nowocześniejszą.

 • nadordynariusz

  Oceniono 46 razy 26

  Czyli goowno, a nie projekt. Żadnych przywilejów praktycznie i same obowiązki. W doopę sobie Dunin wsadź ten projekt. To rzecz dobra dla państwa, a nie obywateli, a ciebie szmaciarzu wybrali i opłacają właśnie obywatele i dla nich masz pisać projekty, a nie dla Rostowskiego i Tuska.

 • golass

  Oceniono 34 razy 24

  wszystkim, ktorym sie nie podoba, polecam emigracje do rosji. tam zostaniecie ochronieni przed "tymi zboczencami". dobranoc.

 • pag777

  Oceniono 22 razy 22

  To ważna kwestia więc powinna być opracowana w porozumieniu ze wszystkimi klubami, które popierają związki partnerskie - a tu w jednym klubie powstają już dwa projekty! Znowu powstanie jakiś bubel, z którym ludzie będą się męczyć przez lata.

 • krolpi-erwszy

  Oceniono 31 razy 19

  przedostatni komentarz pana z SP... skoro pani wychowuje dziecko samotnie to dziecko nie posiada wzorca męskiego... co wtedy? Czy wyrośnie na homo? Wkurza mnie takie myślenie, zwłaszcza, że nic nie mogę zrobić z tym jako psycholog... Dużo ludzi wyrasta na homo w związkach hetero... to jest w ogóle jakieś nieporozumienie

 • odowk

  Oceniono 35 razy 19

  cała cywilizowana Europa ma związki partnerskie, my zawsze jesteśmy na szarym końcu, ale już przyszedł czas.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 23 razy 19

  "Nie bardzo wiem, jak to "wspólne pożycie" miało być respektowane przez osoby trzecie - urzędy, sądy, szpitale - podkreślił Dunin."

  Normalnie, panie pośle - na oświadczenie. Tak się robi w każdym normalnym kraju.

 • ergo12

  Oceniono 41 razy 15

  Wreszcie związki partnerskie, już slyszę te wrzaski torunskiego pedofila z jego radyja!!

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 18 razy 10

  POnieważ związki partnerskie robi PO to na pewno spie.... Jak wszystko czego się dotknie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje