Projekt ustawy o związkach partnerskich jednak w Sejmie. Poseł Dunin: Bardzo się cieszę

28.08.2012 21:23
Manifestacja zwolenników zalegalizowania związków partnerskim przed Sejmem. Zdjęcie z lipca 2012 roku

Manifestacja zwolenników zalegalizowania związków partnerskim przed Sejmem. Zdjęcie z lipca 2012 roku (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Władze klubu PO zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w najbliższym czasie złożony w Sejmie. Projekt reguluje kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów i obowiązku alimentacyjnego. Poseł Jacek Żalek i tak pisze swój projekt.
Kto za, a kto przeciw? Przepytaliśmy posłów>>

Jeszcze przed wakacjami projektem zajęło się prezydium klubu PO - poważniejszych zastrzeżeń nie zgłoszono. Przez wakacje parlamentarzyści PO mieli wnosić ewentualne uwagi do projektu, jednak żadnych uwag nie zgłoszono.

Szef klubu PO Rafał Grupiński ogłosił na posiedzeniu klubu, że projekt zostanie złożony do laski marszałkowskiej. - Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że uda się nam zebrać podpisy pod projektem jeszcze w tym tygodniu, w trakcie posiedzenia Sejmu - powiedział Dunin.

Żalek i tak szykuje swój

Na początku sierpnia poseł PO Jacek Żalek zapowiedział, że przygotuje kontrpropozycję dla projektu Dunina. Projekt do tej pory nie został przedstawiony klubowi. - Kończę prace, myślę, że na następnym posiedzeniu Sejmu uda mi się zaprezentować projekt kolegom z klubu - powiedział wieczorem Żalek.

Chce on zagwarantować w ustawie m.in. dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób pozostających "we wspólnym pożyciu".

Żalek uważa, że można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. Według posła jego projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza "instytucji paramałżeństwa". - Związek partnerski to tak naprawdę zawoalowana próba wprowadzenia "paramałżeństwa", czyli de facto tzw. małżeństwa homoseksualnego - ocenił poseł.

Jakie paramałżeństwo?

Dunin polemizuje. - Ja nie stwarzam "paramałżeństwa", tylko chcę dać możliwość wspólnego życia ludziom, którzy nie mogą lub nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego. Nie zgadzam się z zarzutem niekonstytucyjności - nie zrównuję związków partnerskich z małżeństwami - zaznaczył. Poseł zwraca też uwagę, że termin "wspólne pożycie" bardzo trudno zweryfikować. - Nie bardzo wiem, jak to "wspólne pożycie" miało być respektowane przez osoby trzecie - urzędy, sądy, szpitale - podkreślił Dunin.

Czemu prawica boi się związków partnerskich? [BLOG]

Dziedziczenie i kredyty - tak, podatki - nie

Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.

W projekcie zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekt wprowadza trzyletni obowiązek alimentacyjny "w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom" w sytuacji, gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".

Ślub w kancelarii lub USC

Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.

Zgodnie z projektem zawarcie związku partnerskiego - analogicznie jak małżeństwa - skutkuje powstaniem wspólności majątkowej, obejmującej przedmioty nabyte przez partnerów w czasie jego trwania. Partnerzy mają z zasady równe udziały w majątku wspólnym, ale "z ważnych powodów" będzie można domagać się ustalenia przez sąd, w jakim stopniu każdy z partnerów przyczynił się do powstania majątku wspólnego. Partnerzy będą też mogli wspólnie zaciągać kredyty.

Projekt uprawnia partnerów do dziedziczenia po sobie - na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu - pod warunkiem że upłynął rok od zawarcia umowy związku partnerskiego. - To warunek, który ma pokazać, że związek nie był fikcją - tłumaczył Dunin.Projekt wprowadza zmiany do mniej więcej 60 ustaw. Zapisano w nim również m.in. prawo decydowania o pochówku, obowiązek ujawniania przez posłów, senatorów i samorządowców majątku objętego partnerską (tak jak małżeńską) wspólnością majątkową. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

W lipcu Sejm - m.in. głosami PO - zdjął z porządku obrad projekty ustaw o związkach partnerskich autorstwa Ruchu Palikota i SLD . Politycy PO tłumaczyli, że głosowali przeciw umieszczeniu tych projektów w porządku obrad ze względu na ich "nieusuwalne wady konstytucyjne".

Związki partnerskie jako niebezpieczne związki [BLOG]

Zobacz także
Komentarze (142)
Zaloguj się
 • braunal

  0

  Powinno się stworzyć getta lub przymusowo leczyć tych biedaków.Pedofile,zoofile czy geje, są zagrożeniem dla dzieci ludzi i zwierząt.W getcie społeczeństwo miałoby lepszą kontrole nad tymi osobnikami.

 • plorg

  Oceniono 4 razy 2

  "Jej stroną nie mogłyby być osoby ..., pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim"

  A dlaczego partnerstwo nie może być więcej niż dwuosobowe?
  Dlaczego nowoczesne państwo nie może wyjsć poza ciasne zabobonne myślenie kościoła?

 • jestemzalegalem

  Oceniono 15 razy -7

  Zadnych przywilejow dla wynaturzen i zaburzen seksualnych. Wpierw zwiazki partnerskie, pozniej adopcja.. Chyba z h. spadliscie zboczency

 • byla_lesbijka

  Oceniono 15 razy -9

  Zanim posłowie zajmą się tymi związkami, powinno się zapytać samych zainteresowanych (gejów, lesbijki) czy w ogóle chcą tych związków. Z tego co wiem, to większość woli żyć nieformalnie. Dzisiaj za gejów wypowiada się poseł Biedroń, bo ma w tym interes - chce pokazać, że jest potrzebny w Sejmie. Geje powinni rejestrować się na stronie Sejmu i wziąć udział w ankiecie, czy chcą związków.

 • m.arco

  Oceniono 21 razy -15

  Rozumiem, że projekt będzie przewidywał możliwość małżeństwa z kozą...

 • alien0

  Oceniono 12 razy 0

  Banki już zacierają ręce......Często niczego nieświadome dzieci bądź inni członkowie rodziny owych partnerów,będą mieli po kim dziedziczyć zaciągnięte długi jeśli jeden z partnerów w razie śmierci drugiego, skorzysta z ustawowego 6 miesięcznego terminu do zrzeczenia się spadku (długów)....do Bogu ducha winnych członków rodzin zapuka komornik.....

 • tomekjot

  Oceniono 7 razy 3

  "Ja nie stwarzam "paramałżeństwa", tylko chcę dać możliwość wspólnego życia ludziom, którzy nie mogą lub nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego. "

  To teraz nie mają takiej możliwośc- no faktycznie tam na Wiejskiej nie mają zielonego pojęcia o rzeczywistości

 • chango

  Oceniono 14 razy 6

  Coś za dużo tych tematów zastępczych.

  Jakieś gó... w drodze jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje