Jest śledztwo ws. śmierci Arafata. Został otruty?

28.08.2012 19:23
Jaser Arafat

Jaser Arafat (Fot. AP/GIULIO BROGLIO)

Francuska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Jasera Arafata w 2004 r. Eksperci ze Szwajcarii sugerują, że legendarny przywódca Palestyńczyków mógł zostać otruty.
Według szwajcarskich naukowców Arafat mógł zostać otruty radioaktywnym polonem 210. Przeprowadzone w specjalistycznym laboratorium w Lozannie badania ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią, wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji, nie pozwalają jednak na wydanie ostatecznej opinii. Na początku lipca prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził zgodę na ekshumację Arafata, by umożliwić szwajcarskim specjalistom zbadanie szczątków zmarłego osiem lat temu przywódcy.

Śledztwo wszczęto po wniosku Suhy - wdowy po liderze Organizacji Wyzwolenia Palestyny, rozpoczęła je prokuratura we francuskim mieście Nanterre - informuje agencja AFP, powołując się na "źródła zbliżone do sprawy". W najbliższych dniach wyznaczonych zostanie jeden lub kilku sędziów śledczych, którzy poprowadzą dochodzenie.

Tajemnica śmierci Jasera Arafata

Jaser Arafat, najpierw wieloletni przywódca OWP, a w latach 1994-2004 prezydent Autonomii Palestyńskiej, zmarł w listopadzie 2004 r. po długiej chorobie we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart. Pochowano go w mauzoleum w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Już wtedy spekulowano, że podano mu truciznę. Przyczyna śmierci pozostała niewyjaśniona. Zatrucia radioaktywną substancją nie brano wówczas pod uwagę.

W roku 2006 w Londynie otruty został polonem 210 były funkcjonariusz KGB i FSB, krytyk polityki Władimira Putina, Aleksandr Litwinienko. Szkodliwą substancję podano mu prawdopodobnie w herbacie.

Zobacz także
Komentarze (78)
Jest śledztwo ws. śmierci Arafata. Został otruty?
Zaloguj się
 • franek-janek

  Oceniono 27 razy 15

  W takim swiecie zyjemy! Oszustwa, morderstwa, naiwne klamstwa i nie prawdziwe informacje lub tych prawdziwych po prostu brak. Monopolizacja mediow na swiecie juz dotarla do Polski, powtarzamy jak malpy co nam kaza albo co musimy powtarzac!
  Teraz mamy sledztwo w sprawie Arafata ktorego prawdopodobnie otruto jak Litwinienke. Tyle ze jest zasadnicza roznica podejrzani o otrucie Litwinienki sa/byli Rosjanie a to przeciez wrog medialny swiata w ktorym my zyjemy, a o smierc Arafata logicznie podejrzewa sie Izrael a to przeciez nasz i swiata przyjaciel. Konkluzja jest prosta, winnego nie ma.

 • cillian1

  Oceniono 29 razy 5

  oj - to jakiś problem?

  Polacy są truci solą, i innymi trutkami.

  Sanepid śpi!

 • doni72

  Oceniono 16 razy 4

  Mosad zainicjowal powstanie organizacji Hamas jako opozycje dla Arafata i jego organizacji na terenach okupowanych.To wiadomosc oficjalna,czasami byla poruszana nawet w oficjalnych mediach przy dyskusjach o problemach bliskiego wschodu.Byl taki program "7 dni swiat" nawet niezly jak na nasza obiektywnosc mediow.

 • mariolablondi

  Oceniono 11 razy 3

  Izrael zabija swoich przeciwników skrytobojczo ,napada na inne kraje ratuje i zabija nawet sojuszników : jak np. Żołnierzy USA na statku MS Liberty . To już jest standard dla tych bandytów .
  Ciekawe kiedy społeczność międzynarodowa powie dość.

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 3

  Pomyśleć, że gdyby Marysia Skłodowska nie odkryła polonu - Arafat by żył, Litwinienko by żył.
  Czego to ludzie nie są w stanie zrobić dla tej Nagrody Nobla. Lechu nawet przez płot przeskoczył, chociaż złośliwi mówią, że to był skutek kopa w dupę od SB-ka.

 • metenburg

  Oceniono 21 razy 1

  Skoro kochany pan cenzor dal mi tylko 2-ie minuty po czym skasowal moj post. Napisze go jeszcze raz.
  Muledet, elucidator,zigzaur, ass-small twierdza za chwile ....ze otrul sie sam. Rachel Corrie tez sie sama poslizgnela wpadajac wprost pod buldozer. Prawda moze byc tylko jedna.

 • ja5569

  Oceniono 15 razy 1

  Polonem? Znaczy, madame Curie jest winna!

 • grr-5

  Oceniono 10 razy 0

  Polon w truchle Arafata,tresowane szczury odporne na trucizny,sępy z nadajnikiem GPS,szpiegujące żołny pospolite,tresowane do zabijania turystów w Egipcie rekiny-muzułmanom przydałby się porządny psychiatra:

  izrael.org.il/opinie/2301-mossad-turcja.html
  www.abovetopsecret.com/forum/thread637867/pg1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje