Czy suplementy, które bierzesz, rzeczywiście działają? Sprawdź

Na polskim rynku dostępnych jest około dziesięć tysięcy różnych suplementów diety. A branża szybko rośnie - co roku pojawia się około dwóch tysięcy nowych produktów. Producenci kuszą, zapewniając, że ich preparaty "wzmacniają włosy", "łagodzą objawy przemęczenia i stresu" czy "poprawiają pamięć". Czy mają rację?
Apteczne półki pełne są suplementów, które mają zapewnić wszystko - od potencji, przez lepszą koncentrację i zmniejszenie wydzielania potu, aż po piękną opaleniznę, dobrą pamięć i zdrowe paznokcie. Czy one rzeczywiście tak działają? Wybraliśmy kilka popularnych suplementów i poprosiliśmy specjalistę o ich ocenę:

"75 procent deklaracji z opakowań to nieprawda"

Nie tylko nasz rozmówca ma wątpliwości dotyczące deklaracji, które producenci suplementów diety umieszczają na opakowaniach. Również Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma zastrzeżenia do obietnic typu "wzmacnia", "poprawia", "polepsza". - W zeszłym roku EFSA zakwestionowała trzy czwarte takich oświadczeń. 75 procent tego, co deklarowali wytwórcy suplementów, to nieprawda - mówi prof. Zbigniew Fijałek z Klastra Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety. Ta ocena dotyczyła w większości produktów, które już znajdowały się na rynku i były w sprzedaży.

Jak to możliwe? Okazuje się, że suplementy diety z prawnego punktu widzenia są "żywnością", więc dużo łatwiej niż leki wprowadzić je na rynek. - Nie podlegają żadnej rejestracji. Producent jest zobowiązany jedynie do podania informacji o wprowadzeniu produktu do obrotu - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

"To nienaturalne jeść garść tabletek, ale czasem trzeba"

Producenci suplementów diety się bronią. Dowodzą, że zaledwie 5 procent Polaków kilka razy w ciągu dnia je owoce i warzywa. Przekonują, że przy pogarszających się nawykach żywieniowych suplementy pozwalają nam w bezpieczny sposób uzupełnić braki najważniejszych substancji. - To nie jest naturalne zjeść garść tabletek, ale często jest nam po prostu potrzebne - mówi prof. Iwona Wawer z Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

Czy kolorowa tabletka rzeczywiście jest jak żywność? - Tak - mówi Grzegorz Masiejczyk, dyrektor Krajowej Rady Suplementów i Odżywek. I porównuje specyfik z apteki do pomidora:

Nadmiar równie szkodliwy co brak?

Polacy wierzą w argumenty przemawiające za suplementami. Jesteśmy w czołówce Europy, jeżeli chodzi o ich spożycie na głowę. Z badań firmy analitycznej PMR Research wynika, że aż 60 procent Polaków kupuje leki bez recepty i suplementy diety.

Specjaliści ostrzegają jednak przed niepotrzebnym łykaniem garści kolorowych tabletek z wiarą, że pomogą "na wszystko". Przypominają, że suplementy stosować należy tylko w przypadku wyraźnych braków pewnych substancji. Nadmiar witamin czy minerałów może być równie szkodliwy, co ich niedobór. Prof. Wawer mówi, że szczególnie młode dziewczyny nadużywają suplementów poprawiających wygląd:

Wcale nie mają leczyć

Wielu klientów po prostu myli suplementy z lekami. Dlaczego? Bo suplementy budzą zaufanie: są sprzedawane w aptekach, występują w formie tabletek do złudzenia przypominających środki lecznicze, polecają je farmaceuci.

- Najgorsze jest to, że pacjenci zastępują suplementami konwencjonalną terapię, którą zalecił im lekarz - mówi dr Matusewicz, członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Leków. Dodaje, że zdarza się, iż chorzy zupełnie nieświadomie sami sobie szkodzą. Dokupują suplementy, żeby wspierać leczenie, i nie zdają sobie sprawy z interakcji, w jakie te substancje mogą ze sobą wchodzić.

Badania, a nie pomysły PR-owców

Bałagan na rynku suplementów nie jest tylko polską bolączką. Obecnie urzędnicy unijni pracują nad uregulowaniem deklaracji zdrowia. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności tworzy listę wymagań, jakie będą musieli spełnić producenci, żeby móc określoną deklarację umieścić na opakowaniu. - Chodzi przede wszystkim o to, żeby konsumenta nie wprowadzać w błąd, żeby oprzeć deklaracje na badaniach, a nie na fantazji PR-owców - mówi Bondar.

Pierwsza część tej listy ma być opublikowana w grudniu, wtedy producenci nie będą już mogli tworzyć własnych komunikatów. Będą mogli używać jedynie takich oświadczeń, które znajdą się w wykazie. Jak przewidują specjaliści, wiele informacji z opakowań oraz reklam będzie musiało zniknąć.

Komentarze (66)
Czy suplementy, które bierzesz, rzeczywiście działają? Sprawdź
Zaloguj się
 • tajlerdarden

  Oceniono 38 razy 34

  Jak ktoś ma własny ogródek, to wie jak smakuje prawdziwy pomidor i ogórek.
  To co jest w sklepach to syf, który wyrósł na nawozach, pestycydach i wacie mineralnej.
  Byle dużo, byle szybko, byle tanio.

  Jeżeli dla p. Masiejczyka pomidor i suple to to samo, to gratuluję oleju w głowie.

 • szarak_44

  Oceniono 32 razy 26

  Kapitał społeczny mierzy się nie tylko pieniędzmi, ale też odpornością na AmberGoldy, suplementy diety, wydumaną przewagę anglojęzycznych zwrotów, wyższość zachodnich marek itd. U nas niestety z tym słabo i mnóstwo uczciwie wypracowanego grosza rozpływa się w kieszeniach cwaniaków.

  Kiedy chwytamy za miecze, nazywają nas Awarami. Gdy lepimy zbyt wprawnie garnki, przezywają nas Wandalami. Jeśli tylko dosiadamy w bitwie koni, stajemy się dla nich Scytami... Jesteśmy Słowianie!

 • eldemon

  Oceniono 32 razy 18

  Wymądrzacie się jeden przez drugiego, a najwięcej witamin jest w piwie! Nie wierzycie to sprawdźcie!

 • jami100

  Oceniono 30 razy 18

  Wciąż nie mogę się nadziwić głupocie ludzi, którzy spożywają suplementy. W ogóle sama nazwa jest idiotyczna, gdyż nic nie jest w stanie zastąpić normalnego jedzenia. Jeśli człowiek je różnorodne produkty, nigdy nie zabraknie mu żadnego z niezbędnych składników, co wynika z drogi ewolucyjnej naszego gatunku. Spożywanie "suplementów" nie tylko jest niepotrzebne, ale nawet zakłóca równowagę ustroju. Udowodniono także, że wartościowe składniki działają normalnie gdy sa obecne w żywności (czyli z całą "otoczką"), natomiast działają znacznie słabiej gdy są wyizolowane.
  Jeśli nawyki żywieniowe są złe to suplmenty tylko utrwalają ten stan. No a gdzie błonnik?
  Prawda, są takze tabletki z błonnikiem. A przecież nie wszyscy podrózują w kosmos. Paranoja.

 • mietek1910

  Oceniono 23 razy 17

  Coz, to "tylko" multimiliardowy biznes karteli farmaceutycznych...Wszystkie te cudowne suplementy(ktorych pojawilo sie w ostatnich latach taka ilosc ze mamy pigulki doslownie na wszystko) to sama chemia ktora z czasem niszczy organizm, co prowadzi do chorob, a choroby do kupowania lekow od tych samych karteli farmaceutycznych ktore wmawialy nam ze sprzedaja nam tzw. suplementy diety. I biznes sie kreci.

 • marsjaninzwenusa

  Oceniono 24 razy 12

  Ludzie wierzą w różne rzeczy. W Amber Gold, w tabletki, itp. bo chcą. Chcą bez wysiłku, w cudowny sposób otrzymać coś, czego bez wysiłku i w cudowny sposób nie da się osiągnąć. Tak było, jest i będzie.

 • turbo-liberal

  Oceniono 17 razy 11

  Prawdopodobnie gość ma sporo racji.
  Ale trzeba wziąć pod uwagę styl żywienia typowego Polaka. A są to "źmioki" + schaboszczak pędzony hormonami, a to wszystko często codziennie podlewane alkoholem.
  Dla odmiany może być kawa z kawą i papierosem.
  Nie wiem, czy taka "dieta" jest pełnowartościowa.

 • poleczka-2

  Oceniono 16 razy 10

  Zdrowy rozsądek i wystarczy ! Naiwni myślą że jak zamiast owoców i warzyw łykną tabletkę będą zdrowi i naiwni firmą produkującym te badziewia nabiją kasę .

 • tomek.kanka

  Oceniono 9 razy 9

  Drogi autorze, odrobinę precyzji.

  Rozporządzenie z listą dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych jest już dawno opublikowana - jest to rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 432/2012. Do grudnia ogłoszono jedynie vacatio legis (www.oswiadczenia.eu/2-oswiadczenia/39-oswiadczenia-oczekujace).

  Oprócz tego istnieje rozporządzenie 1924/2006, czyli sprzed 6 lat(!), które zabrania wypisywania na opakowaniach i reklamach dowolnych głupot, a dokładnie nakazuje producentom umieszczenie tylko takich oświadczeń, co do prawdziwości których istnieją dowody naukowe.

  Chodzi jedynie o to, aby istniejących przepisów przestrzegać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX