Akcja "Solidarności": Napis "Im. Lenina" wycięty z bramy stoczni. Stoczniowcy kręcą nosem

28.08.2012 16:22
Słynny napis "im. Lenina" na bramie Stoczni Gdańskiej znikł, za sprawą działaczy "Solidarności". Jak informuje reporter TOK FM - napis osobiście wycinał szef "S" Piotr Duda. W akcji wzięło udział kilku związkowców i posłów PiS. - Zamiast walczyć, żeby nie okrawali nam stoczni, to walczy z zasrańcem Leninem - komentował jeden ze stoczniowców.
Patron zakładu z czasu strajków sierpniowych wrócił na bramę podczas kręcenia scen do filmu "Wałęsa". Według Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, rekonstrukcja bramy to po prostu lekcja historii. Stocznia, gdzie narodziła się "Solidarność", nosiła imię Lenina. Pomysł przywrócenia pełnej nazwy poparł m.in. Lech Wałęsa.

Związkowcy od początku krytykowali inicjatywę gdańskiego prezydenta. Były demonstracje i apele. Nazwisko Lenina nad bramą stoczni było już obrzucane jajkami i pojemnikami z farbą. Solidarność zakrywała je też banerami z nazwą związku.

Dziś wzięli sprawy (i szlifierkę kątową) w swoje ręce. I wycięli napis. Akcję określili jako "spontaniczną", ale nie omieszkali zaprosić mediów. W akcji wycinania oprócz Dudy wzięli udział m.in. posłowie PiS Janusz Śniadek i Andrzej Jaworski.- Jesteśmy za całkowitą likwidacją "im. Lenina". Pan prezydent przesadził. Nawet jeśli to było do celów marketingowych, to czas najwyższy, żeby napis ściągnąć - mówili związkowcy.

"Solidarność, Solidarność..." - skandował tłum, gdy spadały kolejne litery napisu. Działacze - z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele - nie widzą nic złego w sposobie usunięcia kontrowersyjnego napisu. - Nie mogliśmy już na to patrzeć - mówił Duda. - Poczuliśmy ulgę, bo to miejsce tworzyli ludzie, a nie Lenin. Zbliżają się obchody Sierpnia 80, a przed każda uroczystością się sprząta. Myśmy dzisiaj posprzątali, miejsce Lenina jest na śmietniku historii.

- Zamiast walczyć, żeby nie okrawali nam stoczni, to walczy z zasrańcem Leninem, którego ja nigdy nie kochałem. Ale dla mnie to historyczny napis. Wiem że to morderca, ale ta brama to symbol - mówił jeden ze zgromadzonych przed wejściem do stoczni, któremu cała akcja się nie podobała.

- Teraz możemy spokojnie złożyć kwiaty i pod pomnikiem i pod brama - dodał szef "Solidarności" - nigdy byśmy nie złożyli kwiatów pod imieniem Lenina. Lenin nie jest wiecznie żywy, i mam nadzieję, że tu nie wróci - stwierdził Duda.

Zobacz także
Komentarze (222)
Zaloguj się
 • 2-oliwka

  0

  Plac Solidarności w Gdańsku jest pomnikiem. Brama nr 2 jest częścią Placu Solidarności i również jest pomnikiem. Panu Prezydentowi Adamowiczowi po prostu odbiło. Jeżeli chce czcić Lenina, to niech to robi w swoim prywatnym mieszkaniu. Miasto Gdańsk (mimo jego 3-ciej już kadencji) nie jest jego własnością. Widocznie władza przez dłuższy czas sprawowana odbiera niektórym rozum. Być może słusznie Palikot chce kadencyjności na różnych szczeblach władzy.

 • sabazios.net

  Oceniono 3 razy 1

  Niszczyc latwo, budowac trudno - taka to jest ta Solidarnosc, banda kretynow, ktorzy potrafia tylko burzyc, w dodatku z naruszeniem prawa. A gdzie byla policja? Jak mnie sie spodoba cos urznac z jakiegos budynku, bramy albo pomnika to tez beda stac z boku i sie przypatrywac? Ewentualnie pojada scigac grozniejszych przestepcow, jak na przyklad nastoletnik jaraczy trawki?

 • rolandzgilead

  Oceniono 9 razy 7

  rondo im.prezydenta lecha kaczyńskiego (celowo z małych liter) w Myślenicach też zbudowali ludzie a nie kaczyński (celowo z małych liter)...więc uważam, że nazwę też powinno się zdjąć....

 • gonsienica1

  Oceniono 18 razy 4

  Duda rozczarowałeś mnie, miałem cie za przyzwoitego chłopa. Stoisz obok posłów PiS i merdasz ogonkiem. Jak ci każą zawiesić tablicę "Stocznia im. Lecha Kaczyńskiego", to co zrobisz?

  Jakby ludzie, którzy cie wybrali na szefa S chcieli dalej babrać się w politycznym gó... to by wygrał Śniadek. Pogoń wszystkich polityków bez różnicy bo się przylepiają do podeszwy jak gó...

 • zdzisbis

  Oceniono 9 razy 3

  P.Duda i piłownicy to nowy produkt eksportowy w Paryżu można wyrżnąć tabliczkę placu Obrońców Stalingradu ,zerżnąć pomnik Robespiera odpowiednika Dzieżyńskiego.Czy po wojnie stocznia miała mieć imię honorowego obywatela miasta Gdańska Adolfa Hitlera?Czy nowa inwestycja w Krakowie pt Nowa Huta miała się nazywać im Hansa Franka

 • kub-a53

  Oceniono 18 razy 8

  Ale ten duda to człowiek chyba bezmózgowy! Tam, pod tą bramą z napisem "im. lenina" zaczął się proces wolności Polski! Tego symbolu nie powinno się tak niszczyć. Obecna "solidarność" to zlepek ludzi bez jakiegokolwiek poglądu na rzeczywistość. Przerosła ich rzeczywistość i życie społeczeństwa!

 • bartoszbankowski

  Oceniono 2 razy 2

  cyrk. I jedna i druga strona to idioci. Jedni nie powinni wieszać, a drudzy odcinać...

 • red-akcja

  Oceniono 15 razy -11

  "...powiedział jeden ze stoczniowców". Gazeta Maleszki jest pewna, że to był stoczniowiec? Bo ja nie.
  Stoczniowcy ze Szczecina za swoją walkę dostali szyderstwa i kpiny w TVN (m. in. z ust towarzysza Daukszewicza). Się Gazeta Maleszki może zdecyduje, co jest lepsze: jak walczą, czy jak nie walczą.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 9 razy 3

  Bezrobotnych Polaków w Kraju i tych co uciekli.... z Polski jest około 5 milionów. I Im z Solidarności nikt nie pomoże. pan Duda też. To taka informacja dla Ludzi inteligentnych....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje