Hofman: na 5-lecie rządów Tuska konstruktywne wotum nieufności. Premierem nie Kaczyński

28.08.2012 09:26
Adam Hofman

Adam Hofman (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

- Na pięciolecie rządów premiera Donalda Tuska PiS złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności - zapowiedział rzecznik partii Adam Hofman. Kandydat na szefa nowego gabinetu ma być spoza partii politycznych.
- Będzie konstruktywne wotum nieufności, ono będzie mniej więcej na pięć lat rządów Tuska - powiedział w TVP Info Hofman. Pierwszy raz Tusk powołany został na szefa rządu 16 listopada 2007 r.

Polityk PiS zaznaczył, że jego ugrupowanie nie chce mówić publicznie o kandydacie, który miałby zastąpić obecnego premiera, przed przeprowadzeniem konsultacji. - To będzie osoba spoza partii politycznych, taka, która może zdobyć jak najszerszą akceptację, osoba o dużym autorytecie, uznana - mówił rzecznik PiS. Jak podkreślił, od jakiegoś czasu trwają już rozmowy na temat tej kandydatury.

Zapowiedział, że PiS przedstawi też jesienią gotowe projekty ustaw dotyczących najważniejszych dziedzin życia - służby zdrowia, szkolnictwa, finansów i gospodarki.

Kleiber dementuje

W przypadku składania wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu konieczne jest podanie nazwiska kandydata na premiera. Media spekulowały ostatnio, że może nim być prezes PAN, prof. Michał Kleiber. Ten jednak w przesłanym oświadczeniu podkreślił, że nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie kandydowania na premiera w tzw. rządzie fachowców. Powołanie takiego rządu w wyniku złożenia konstruktywnego wotum nieufności proponował Janusz Palikot, wskazując Kleibera jako potencjalnego kandydata PiS.

SLD się odcina

Od pomysłu konstruktywnego wotum nieufności odciął się szef SLD Leszek Miller. - Chciałbym oświadczyć, że nieprawdziwe są doniesienia medialne o jakiejś koalicji PiS, Ruchu Palikota i kogoś tam jeszcze, które by zmierzały do utworzenia nowego rządu. Ja oczywiście szanuję pana ministra Kleibera, bo był ministrem w moim rządzie. Mam wysokie uznanie w stosunku do jego kompetencji, naukowych zwłaszcza - oświadczył Miller na konferencji prasowej.

Ocenił jednak, że rząd z udziałem SLD, RP i PiS nie jest możliwy do powołania w Sejmie. - Nie wyobrażam sobie, żeby można było ustalić wspólny program rządu, który miałby być oparty na partiach: Kaczyńskiego, Palikota i Millera, a po drugie, nie ma w Sejmie 231 głosów, dzięki którym można byłoby odsunąć rząd pana premiera Tuska od władzy - podkreślił Miller.

Zobacz także
Komentarze (317)
Zaloguj się
 • filmik2000

  0

  Hofman coraz bardziej utuczony. Pewnie puchnie ze zmartwienia o Polskę pod rządami PO. I knuje z Pawlakiem: www.youtube.com/watch?v=gRA4feBBCeU&list=PLyfz7tY_aBSEIBm3KTqGrXd7cEiW4OVls&feature=plcp

 • rzad_fachowcow

  Oceniono 1 raz 1

  Premierem będzie Macierewicz he he. A tak na serio, chłopaki z PISu nie umieją liczyć. Niech zsumują wszystkich posłów spoza PO-PSL i wyjdzie im... mniejszość.Więc o co chodzi? Kaczyński i Palikot bujają w obłokach.

 • lehoo

  Oceniono 4 razy 2

  To może Antoni Świr-Macierewicz. Kandydatura równie poważna jak cała propozycja.

 • cyklista

  Oceniono 4 razy 2

  No to Hofman po raz kolejny zrobił sobie doopę z gęby. Wszystko po staremu, a papier toaletowy tańszy niż chusteczki do nosa.

 • rekin.finansjery

  Oceniono 5 razy -3

  Wzieli by ta Platforme odsuneli od wladzy bo ten cyrk i wydmuszka juz nudny jest.

  Jako ze wieczor, to... Wierze w jednego Tuska, ojca...ktory siedzi po prawicy Bronka...

  Dobranoc.

 • siwy_dymekk

  Oceniono 7 razy 5

  Wiedziałem, że PIS i Palikot się kiedyś dogadają. Nie ważne poglądy, ważne, żeby zrobić na złość Tuskowi. Jednak PO, PSL i SLD pokażą awanturnikom palec środkowy i miejsce w szeregu

 • andaraos

  Oceniono 7 razy 5

  Nie lubię ludzi, dla których ślina zawsze jest deszczem.

 • okon75

  Oceniono 5 razy 5

  Pan prezes wyrażnie się zaczaił. Było już tak, że nie będę premierem i został premierem. Teraz jest rozpoznanie przedpola. Może się uda chociaż na roczek a potem kotka pod pachę i w długą. Wystarczy panie prezesie, wystarczy i emeryturka już niedługo i święty spokój.

 • jerzy30

  Oceniono 7 razy 5

  hujfmana znowu jeblo - to od tego Konina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje