Gowin o raporcie Seremeta: Nie poprzestawać na wnioskach dyscyplinarnych

27.08.2012 17:30
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Raport prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie Amber Gold jest uczciwy, ale nie powinno się poprzestawać na wnioskach dyscyplinarnych, lecz wyciągnąć też wnioski systemowe - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Jak powiedział minister, wskazane przez prokuratora generalnego uchybienia w pracy poszczególnych prokuratorów - "jak wszystko na to wskazuje - rzeczywiście występowały". "Raport prokuratora Seremeta uważam za uczciwy, do podobnych wniosków doszedłem ja sam, analizując postępowanie sądów w sprawie Amber Gold" - powiedział.

W opinii Gowina w całej sprawie potrzebne są jeszcze szersze konkluzje, dotyczące zmian systemowych. "A takie proponujemy w kompleksowej nowelizacji ustawy o prokuraturze. Znajduje się tam propozycja zapisu wychodząca naprzeciw postulatowi prokuratora Seremeta, że wszystkie sprawy dotyczące przestępczości gospodarczej miałyby z mocy ustawy trafiać do prokuratur okręgowych" - podkreślił minister.

Pytany o postulaty zaostrzenia prawa dotyczącego działalności parabanków, Gowin odparł, że w resorcie trwają analizy możliwości zaostrzenia przepisów, ale za wcześnie jeszcze na szczegóły.

Wniosek o dymisję szefa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz wnioski o dyscyplinarki dla opieszale prowadzących i nadzorujących postępowanie w sprawie Amber Gold - o takich decyzjach poinformował w poniedziałek Seremet na specjalnej konferencji prasowej.

Jak mówił, wiele faktów świadczy o "niedoskonałości" pracy prokuratury w tej sprawie. Seremet przypomniał, że Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz najpierw odmówiła śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie podjęto decyzję o zawieszeniu dochodzenia i zwlekano z jego odwieszeniem.

Według Seremeta nie ma obecnie sygnałów, by te nieprawidłowości wyniknęły z jakichkolwiek nacisków na tę prokuraturę. "Opóźnienia nie wynikały ze złej woli, a raczej z braku profesjonalnego podejścia gdańskich prokuratorów, oraz braku wyobraźni" - ocenił.Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • 2-julita

  0

  odezwał się specjalista od prawa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • grzybniazpatatajnia

  Oceniono 2 razy 0

  jakie wnioski systemowe ? ano takie że powinni odpowiadać karnie a nie dyscyplinarnie. to taka sama brednia jak ta dotycząca pazernych czarnych, działo się ładnych kilka lat temu. katabas raczył molestować seksualnie nieletniego. jakieś faux pass się zdarzyło bo sprawa dotarła do sądu i okazało się że to nie przelewki a faktycznie można iść do pierdla. i wtedy jakiś przewielebny biskup raczył wysmażyć list to sądu. oczekiwał że ksiądz oskarżony o pedofilię zostanie zwolniony z zarzutów. czemu ? ano bo sama świadomość popełnienia tego czynu jest dla niego wystarczającą karą. ponadto, nie ma sensu żeby dwa sądy pastwiły się nad biedakiem, ten kościelny już ponoć zajmuje się sprawą a więc świecki sąd powinien umorzyć.

 • leonzelig

  Oceniono 1 raz 1

  Może Pan minister Gowin przyjrzy, się testom, które komisja przygotowała na dzisiejszy egzamin radcowski w Krakowie. To jakaś kpina. Na wiele pytań nie można znaleźć odpowiedzi nawet w kodeksach i ustawach.
  Wydaje mi się, egzamin został ustawiony na siłę pod ulanie aplikantów najcięższego roku aplikacyjnego w historii. Po tym roku idzie miękka fala pełna znanych nazwisk ze światka prawniczego (tzw. znajomi królika).
  Podejrzewam, że żaden z nawet z "tych" co do kupy układali po jednym pytaniu, nie zdałby tego testu.

 • amron53

  Oceniono 3 razy 3

  mnie się wydaje,że Seremet powinien wylecieć z hukiem, skoro ma w zarządzanym przez siebie poletku taki bajzel i nie panuje nad nim....

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też doświadczyłem maksymalnej podl;ości kazdy raz gdy w POlsce poszedłem do sądu walczyć o moje prawa. Nękanie cudzoziemców jest tak straszne, że wygranie sprawiedliwości jest niemożliwe. Wychodzą z budynku sądowego biegiem, jak z piekła. To jest przekleństwo i koszmar na ziemi! Przegralem wszystkie sprawy, zanim je zaczęłem!

 • kawabis

  Oceniono 2 razy 2

  Tak jest panie Gowin zlikwidować 115 prokuratur rejonowych, to od razu będzie lepiej. Pieprzenie o zmianach systemowych to pieprzenie dyletanta nie mającego pojęcia o meritum. Mucha chce zmieniać PZPN twierdząc, że potrzebne są zmiany systemowe, ludzie gdybyście wiedzieli trochę o tym, o czym mówicie i za co odpowiadacie to nie pieprzylibyście o zmianach systemowych tylko o konkretach.

 • raft4

  Oceniono 4 razy 2

  generalnie w większości prokuratur pracują najsłabsi prawnicy o nikłej wiedzy merytorycznej i o wybujałych ambicjach, sam doświadczyłem prostactwa i wyjątkowego braku wiedzy prokuratury w Sieradzu. System który zmierza do maksymalizowania ilości spraw niszczy ludzi niewinnych walczących z murem bezkarności prokuratorów

 • m.arco

  Oceniono 5 razy 5

  Dlaczego mam wrażenie, że jak w przypadku afer Sawickiej, stoczniowej czy hazardowej zaczęło się właśnie zamiatanie afery Amber Gold pod dywan?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje