Szwajcaria: Pracownik banku zatrzymany za kradzież danych klientów

26.08.2012 21:05
Bank Julius Baer w Zurichu

Bank Julius Baer w Zurichu (Fot. Alessandro Della Bella AP)

Szwajcarski bank Julius Baer poinformował, że jego pracownik został zatrzymany w związku z podejrzeniami, iż dopuścił się kradzieży poufnych danych klientów banku. Dane te trafiły później do niemieckich władz podatkowych.
Rzecznik banku Jan Vonder Muehll potwierdził tym samym doniesienia szwajcarskiego tygodnika "SonntagsZeitung". Nie jest jednak jasne, czy to właśnie aresztowany pracownik banku z Zurychu przekazał skradzione dane niemieckim władzom - pisze agencja AP.

Na początku sierpnia dziennik "Sueddeutsche Zeitung" podał, że władze niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia za 9 mln euro kupiły cztery płyty CD z danymi podatników, którzy ukryli przed niemieckim fiskusem pieniądze w szwajcarskich bankach. Według "Financial Times Deutschland" zakupione przez land dane miały dotyczyć klientów szwajcarskiego UBS, jednego z największych banków na świecie.

Kupowanie przez niemieckie władze nielegalnie uzyskanych danych klientów banków w Szwajcarii, Luksemburgu czy Liechtensteinie jest bardzo kontrowersyjną metodą walki z uchylaniem się od płacenia podatków. Wynika z faktu, że w obliczu nasilającego się kryzysu rządy wzmagają walkę z niepłaceniem podatków przez swoich obywateli.

Za każdym razem takie transakcje prowokują dyskusję o ich etycznych aspektach. Wśród znanych osób, przyłapanych dzięki tej metodzie na przestępstwach podatkowych, był kilka lat temu ówczesny szef Niemieckiej Poczty (Deutsche Post) Klaus Zumwinkel.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • laksmana

  Oceniono 1 raz 1

  Cholera, płyty CD strasznie podrożały, a niedawno jeszcze były w Tesco po 1zł.

 • tekameka

  Oceniono 2 razy 0

  A Robin Hood - okradał bogatych, no tak, ale oddawał biednym.
  Wykradł dane z banu ale ....
  To co jest powiedziane/napisane przed "ale" nie ma znaczenia

 • ulanzalasem

  Oceniono 10 razy 2

  @ giles dlaczego rzad w warszawie nie wezmie przykladu? dlug publiczny mierzony tak jak robi to eurostat to jakies 60 % polskiego gdp a tymczasem w unikaniu podatkow jestesmy tuz za grekami i wlochami...

  Może sami tam trzymają kasę, a nawet jeśli nie władza to bardzo możni z naszym paszportem i poprosili "kolegów" aby nie interesowali się ile kasy wypływa z Polski ;) O ile można mieć zastrzeżenia ( i to duże) do tego jak są wydawane nasze pieniądze, a raczej marnotrawione. To usprawiedliwianie własnego łamania prawa i złodziejstwa na pewno tej sytuacji nie poprawi, a tylko pogorszy. Przecież ta czy poprzednia ekipa, władza i każda po 89 roku sama się nie wybrała, ale zrobili to obywatele i to oni wybierają nierobów, cwaniaków i złodziei. Więc należy dobrze wybrać, może spośród tych, którzy jeszcze nie byli przez 21 lat związani z polityką i płacić podatki, bo jakoś jednak nawet jeśli się ich unika to np. w takiej Skandynawii są wysokie, nawet bardzo, ale jednak radzą sobie w wielu kwestiach lepiej, zresztą w CIT jest wyższy niż w Polsce np. we Francji, Holandii, Belgii, Niemczech (proszę mi tutaj nie wyjeżdżać ze śmieszną Bułgarią...porównajmy poziom rozwoju, co tam się produkuje np. do Szwecji czy Niemiec...).

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy 1

  DOBRANOC.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo trudna sprawa do oceny.Dwie sprawy status panstwa i staus banku.Nie wiem czy panstwo,czy konkretnie urzad panstwowy dziala zgodnie z prawem w tym przypadku.Bank takze ma swoj status na podstawie ktorego ma pieniadze danego klijenta i umowe z nim.Pracownik ktory jest zatrudniony podpisuje umowe z danym bankiem.Moralnosc a prawo nie zawsze ida w parze.Trudna sprawa dla wizerunku Niemiec i trudna dla banku bo traci wiarygodnosc jako partner.

 • giles

  Oceniono 12 razy 8

  dlaczego rzad w warszawie nie wezmie przykladu? dlug publiczny mierzony tak jak robi to eurostat to jakies 60 % polskiego gdp a tymczasem w unikaniu podatkow jestesmy tuz za grekami i wlochami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje