Najsilniejszy od lat tajfun uderzył w Okinawę. Fale wysokie na 12 metrów

26.08.2012 18:35
Tajfunu Bolaven zaatakował Japonię

Tajfunu Bolaven zaatakował Japonię (Fot. AP)

Cztery osoby zostały ranne, a ponad 30 tysięcy domostw jest pozbawionych elektryczności na skutek najsilniejszego od kilku lat tajfunu Bolaven, który uderzył w japońską wyspę Okinawa i okoliczne wysepki.
Władze dotkniętych terenów zaleciły mieszkańcom, by nie wychodzili z domów. Z lotniska w stolicy prefektury Okinawa, Naha, odwołano wszystkie loty krajowe i międzynarodowe. Na skutek porywistych wiatrów ok. 27 tys. domostw na wysepce Amami, na północ od Okinawy, oraz 3,1 tys. na samej Okinawie zostało odciętych od prądu. Służby zarządzania kryzysowego na wyspie poinformowały, że cztery osoby odniosły obrażenia.

Według japońskiego Biura Meteorologicznego wiatr towarzyszący Bolavenowi wieje z prędkością ok. 180 kilometrów na godzinę, a w porywach osiągają nawet 250 km na godzinę. Taki wiatr jest w stanie niszczyć słupy telefoniczne i przewracać samochody. Telewizja NHK ostrzegła, że wysokość fal na Pacyfiku w pobliżu Okinawy może sięgać nawet 12 metrów.

Tajfun idzie w stronę Chin

Synoptycy przewidują, że Bolaven w nocy z niedzieli na poniedziałek opuści Okinawę i skieruje się na północny zachód, nad Morze Wschodniochińskie i później nad Morze Żółte. Tajfunowi towarzyszą obfite opady; przez dobę ma spaść ok. 500 milimetrów deszczu. Tajfun przemieszcza się w tempie ok. 15 km na godzinę. Oznacza to, że tereny, nad którymi obecnie przechodzi Bolaven, będą dłużej narażone na jego niszczycielską działalność, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia znacznych strat - podkreśla Shun Miyagi z centrum zarządzania kryzysowego na Okinawie.

Na wyspie stacjonuje ponad połowa z 50 tys. amerykańskich żołnierzy rozmieszczonych w Japonii. Wszystkie sklepy i inne punkty usługowe w bazie sił powietrznych Kadena zamknięto, a ruch na jej terenie ograniczono do minimum.

Zobacz także
Komentarze (3)
Najsilniejszy od lat tajfun uderzył w Okinawę. Fale wysokie na 12 metrów
Zaloguj się
 • cztery44442

  Oceniono 13 razy 13

  Milczenie, jest wyrazem szacunku dla zaistniałej sytuacji.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 13 razy 9

  "Na wyspie stacjonuje ponad połowa z 50 tys. amerykańskich żołnierzy rozmieszczonych w Japonii. Wszystkie sklepy i inne punkty usługowe w bazie sił powietrznych Kadena zamknięto, a ruch na jej terenie ograniczono do minimum. "
  Co ja bym począł bez tej informacji? Biedaki sobie fajek nie kupią.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 7 razy -5

  ...czy to cos w rodzaju bialego szkwaluPO co trzy tygodnie temu na mazurach utopil 9 ludzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje