Prof. Szaflik odwołał się od decyzji ministra zdrowia do sądu pracy

26.08.2012 16:45
Prof. Jerzy Szaflik podczas badania okulistycznego

Prof. Jerzy Szaflik podczas badania okulistycznego (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

Prof. Jerzy Szaflik, odwołany w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie, odwołał się od tej decyzji do sądu pracy.
"Odwołałem się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy, a także zwróciłem się do niego o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej" - napisał prof. Szaflik.

W wyjaśnieniu okulista poinformował, że w 2011 r. w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie wykonano 3 przeszczepy rogówki, korzystając z oficjalnie uzyskanych płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych. Fakt ten jest udokumentowany przez Bank Tkanek w Zabrzu - podkreślił. "W całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. 3 przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - podkreślił Szaflik.

Według profesora, CMO Laser rejestrowało wszystkich pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia rogówki na liście oczekujących na przeszczep. Informacje na ten temat dyrektor CMO "Laser" ma przekazać do resortu zdrowia i do Poltransplantu w najbliższym czasie. Szaflik zaznaczył też, że to nie on jest dyrektorem CMO Laser i nie zna szczegółowo wszystkich działań organizacyjnych tam podejmowanych, pozostaje natomiast w "ścisłym kontakcie z Centrum w sprawach diagnostycznych i leczniczych" - dodał.

Minister: Są niejasności

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce". Kilka dni później CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem.

Źródła zbliżone do sprawy informowały wówczas, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Według tych źródeł, pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep. W rezultacie zlecona została również kontrola czterech Banków Tkanek Oka, które uzyskały pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach. Szaflik już wcześniej informował, że Centrum "Laser" nigdy nie otrzymywało rogówek z Banku Tkanek Oka w Warszawie.

Podkreślił też, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia było niedopatrzeniem administracyjnym. "Nie zmienia to faktu, że Centrum posiada pełne kompetencje kadrowe, aparaturowe i lokalowe dla wykonywania takich operacji" - zaznaczył prof. Szaflik. Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki wysłali do ministra zdrowia członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego.

Szaflik jest m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 1998 r., a prof. pełni funkcję dyrektora placówki.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • jabystry

  Oceniono 1 raz 1

  Prof. Szaflik sam powinien zwrócić się do właściwych organów o zawieszenie jego funkcji do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, a w przypadku oszczerstw (tylko to biorę pod uwagę) zażądać ukarania winnych i przywrócenia funkcji. Minister słusznie postąpił. Ma wątpliwości, nie doczekał się honorowego zachowania się prof. Szaflika.

 • adammichnikoff

  Oceniono 9 razy 1

  To samo robią POpaprańcy co PiSoszołomy - tamci tez zwalczali wybitnych lekarzy i nasyłali na nich siepaczy z bezpieki. Dzięki takiemu oszołomowi ministrowi Pan-jest-zerem ilość przeszczepów w Bolandzie drastycznie spadła a wybitny lekarz był poganiany w kajdanach od jednego skorumpowanego proku.rwatora do innego. Populizm solidaruchów działa a gawiedź się cieszy. Ciekaw jak się będą cieszyc gdy leczyc ich będzie felczer z ukrainy kiedy ostatni dobry lekarz opuści ten chory kraj. Plichcie żaden nie podskoczył a na dr. G. a teraz Szaflika robili chętnie medialne nagonki z udziałem służb, które są bezradne jeśli o prawdziwą przestępczość chodzi, ale zawsze gotowe do politycznego służalstwa.

 • imaman.pl

  Oceniono 4 razy 4

  Zlikwidowac ZUS iNFZ. Amber GOLD,znachorzy,pijawki,bioenergoterapeuci ,zielarze to wystarczy do 67.Pozniej druga mlodosc w Meksyku,Egipcie,Singapurze.

 • kretu23

  Oceniono 9 razy -1

  Polska akademicka tkwiąca mentalnie w latach 50-tych XX wieku...

 • bzdury_z_komury

  Oceniono 7 razy -1

  "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem"

  "Szaflik zaznaczył też, że to nie on jest dyrektorem CMO Laser i nie zna szczegółowo wszystkich działań organizacyjnych tam podejmowanych"

  Właściciel nie wie co się w firmie dzieje?

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 6 razy 2

  na jakiej podstawie pediatra może wydać lub nie wydać zgody na transplantację rogówki?
  Czyżby zasięgał konsultacji u konsultanta krajowego? Czyli do tej pory Prof.Szaflika?

  To przecież jest paranoja, żeby Profesor Okulistyki potrzebował zgody pediatry na dokonanie operacji okulistycznej. Tym bardziej, że jest formalnie jak najbardziej upoważniony do konsultacji takiej zgody...
  a co by było gdyby ministrem zdrowia nie był lekarz? Tak jak minister sprawiedliwości nie jest prawnikiem?
  Jak taka zgoda miałaby się wtedy do jej sensu?

  Czy Pn minister musi wydać zgodę na każdą transplantacje, cy tylko rogówki?....

  Inna sprawa to to, że to nikt inny, jak właśnie ministerstwo, które kieruje polityką zdrowotną stworzyło system prywatnej służby zdrowia. Czyli pacjent z NFZtu czeka posłusznie w kolejce, która może go zabić, a prywatnie wszystko jest możliwe od ręki.....

 • reali-sta1

  Oceniono 7 razy 3

  Teraz Arłukowicz powinien sam się odwołać ze stanowiska. Tak się dobrze zapowiadał na tle SLD, a okazał się cieniutki i do niczego. Ciekawe jak medycynę ukończył. Jeśli z niego taki lekarz jak minister - współczuję leczonym przez niego dzieciom.

 • andaraos

  Oceniono 6 razy 2

  Czyżby kolejny zamach na dobrze prosperującą i uczciwą firmę?
  Urzędnicy państwowi wykończyli już - pod różnym pretekstem - tysiące firm, będących własnością uczciwych i przedsiębiorczych obywateli.

 • eldemon

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to jest, ze klikam na "najnowsze", a wyskakują mi "najstarsze"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje