Prof. Szaflik odwołał się od decyzji ministra zdrowia do sądu pracy

26.08.2012 16:45
Prof. Jerzy Szaflik podczas badania okulistycznego

Prof. Jerzy Szaflik podczas badania okulistycznego (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

Prof. Jerzy Szaflik, odwołany w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie, odwołał się od tej decyzji do sądu pracy.
"Odwołałem się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy, a także zwróciłem się do niego o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej" - napisał prof. Szaflik.

W wyjaśnieniu okulista poinformował, że w 2011 r. w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie wykonano 3 przeszczepy rogówki, korzystając z oficjalnie uzyskanych płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych. Fakt ten jest udokumentowany przez Bank Tkanek w Zabrzu - podkreślił. "W całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. 3 przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - podkreślił Szaflik.

Według profesora, CMO Laser rejestrowało wszystkich pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia rogówki na liście oczekujących na przeszczep. Informacje na ten temat dyrektor CMO "Laser" ma przekazać do resortu zdrowia i do Poltransplantu w najbliższym czasie. Szaflik zaznaczył też, że to nie on jest dyrektorem CMO Laser i nie zna szczegółowo wszystkich działań organizacyjnych tam podejmowanych, pozostaje natomiast w "ścisłym kontakcie z Centrum w sprawach diagnostycznych i leczniczych" - dodał.

Minister: Są niejasności

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce". Kilka dni później CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem.

Źródła zbliżone do sprawy informowały wówczas, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Według tych źródeł, pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep. W rezultacie zlecona została również kontrola czterech Banków Tkanek Oka, które uzyskały pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach. Szaflik już wcześniej informował, że Centrum "Laser" nigdy nie otrzymywało rogówek z Banku Tkanek Oka w Warszawie.

Podkreślił też, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia było niedopatrzeniem administracyjnym. "Nie zmienia to faktu, że Centrum posiada pełne kompetencje kadrowe, aparaturowe i lokalowe dla wykonywania takich operacji" - zaznaczył prof. Szaflik. Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki wysłali do ministra zdrowia członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego.

Szaflik jest m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 1998 r., a prof. pełni funkcję dyrektora placówki.

Zobacz także
Komentarze (73)
Prof. Szaflik odwołał się od decyzji ministra zdrowia do sądu pracy
Zaloguj się
 • luki761

  Oceniono 38 razy 12

  Cwelebryta Arłukowicz błaznuje

  .

 • michalfront

  Oceniono 25 razy 11

  za kasę czy nie za kasę, ale przynajmniej prof. Szaflik daje gwarancję że te rogówki nie zostały zmarnowane i rzeczywiście uratowały komuś wzrok

  jakoś bardziej wierzę profesorowi niż poitykowi

 • mcozio

  Oceniono 37 razy 11

  cóz, profesor znajdzie prace za granica.jak cała rzesza specjalistow..i zostanie tylko minister..ciekawe jak bedzie nas leczyc

 • beika

  Oceniono 40 razy 10

  Dziwię się panu ministrowi, że wyciąga "armatę" przeciwko wysokiej klasy specjaliście, profesorowi, lekarzowi z 40-letnim stażem pracy w zawodzie, (czyli tyle, ile żyje pan minister), najlepszym okulistą w Polsce, stosującym nowatorskie metody przywracania wzroku ludziom, uznanym także za granicą.
  Z pewnością pan minister u schyłku swego życia zawodowego chciałby cieszyć się takim poważaniem wśród pacjentów i chciałby mieć takie umiejętności zawodowe i dorobek naukowy, jaki ma prof. Szaflik.
  Szkoda mi ... pana ministra ... z powodu krótkowzroczności,
  bo nie widzi, co tak NAPRAWDĘ dzieje się w naszej służbie zdrowia.

 • mr_gm

  Oceniono 11 razy 9

  Dzięki pie...ikowi zostawionemu przez Kopacz, a przejętego przez Arłukowicza pół roku przez zaćmę byłem ślepy, a "zawdzięczam" to debilnym zarządzeniom Min. Zdrowia i NFZu. W SPKSO zoperowano mi oczy i widzę bardzo dobrze, więc odjeb,,, się od Szafilka tępe knury.

 • patriotaaa

  Oceniono 43 razy 9

  następny debil minister, jako lekarz nie radził sobie i nie zdał praktycznie egzaminu bo pacjenci do niego nie chcieli przychodzić to wziął się za politykę i swych konkurentów zaczyna niszczyć. W moim przekonaniu Pan minister były lekarz po takiej w przerwie w pracy jako lekarz n powinien już więcej pracować w zawodzie lekarskiej.

 • patrol18782

  Oceniono 11 razy 7

  A gdzie milion odprawy,czy tylko te przywileje maja prezesi dyrektorzy ze zlodziejskiej koalicji

 • aietes

  Oceniono 6 razy 6

  leczysz swe kompleksy?
  Marzą ci się punkty za pochodzenie przy naborze na studia?:)

 • archimago7

  Oceniono 32 razy 6

  Łatwo znaleźć źdźbło w oku bliźniego swego...zwłaszcza jak chce się go wygryźć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje