Liczba ofiar wybuchu w rafinerii w Wenezueli wzrosła do 39. "Chmura gazu eksplodowała"

25.08.2012 14:20
Wybuch w wenezuelskiej rafinerii

Wybuch w wenezuelskiej rafinerii (Fot. Daniela Primera AP)

W największej rafinerii w Wenezueli doszło dziś rano do wybuchu. Liczba ofiar wynosi 39 osób. Rannych jest 86 osób, w tym 9 ciężko. Wielu zabitych to żołnierze stacjonujący na terenie rafinerii.
Eksplozja miała miejsce w zakładach w Amuay na półwyspie Praguana w północno-zachodniej części kraju, produkujących dziennie 645 tysięcy baryłek ropy. Część infrastruktury została zniszczona, ucierpiały też domy znajdujące się poza zakładami.

Przyczyny wycieku gazu nieznane

Według ministra ds. energii i ropy naftowej Rafaela Ramireza eksplozja spowodowana była wyciekiem gazu. Jego przyczyny na razie nie ustalono. - Chmura gazu eksplodowała, w wyniku czego zapaliły się dwa zbiorniki i inne instalacje rafinerii - dodał. Minister potwierdził, że Wenezuela ma wystarczające zapasy ropy naftowej, aby zapewnić nieprzerwany eksport i w dalszym ciągu zaspokajać popyt wewnętrzny. Rafineria wznowi pracę najpóźniej za dwa dni - dodał.

Amuay wchodzi w skład kombinatu rafineryjnego Parguana, jednego z największych tego typu przedsiębiorstw na świecie, produkujących dziennie 955 tysięcy baryłek ropy.

Obecnie Wenezuela zajmuje piąte miejsce na liście największych eksporterów ropy naftowej i posiada największe na świecie zbadane zapasy ropy, które wynoszą prawie 300 miliardów baryłek.

Zobacz także

Najnowsze informacje