Ruch Palikota chce przewodzić polskiej kampanii antyłupkowej

Ruch Palikota dołącza do przeciwników wydobywania gazu łupkowego

Ruch Palikota dołącza do przeciwników wydobywania gazu łupkowego (Fot. Błażej Grygiel / Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Pikujący w sondażach Ruch Palikota pomaga skrajnej lewicy z Niemiec i Francji budować w Polsce ruch przeciwników gazu łupkowego - pisze dziś "Rzeczpospolita". Politycy partii tymczasem podkreślają potencjalną szkodliwość wydobywania gazu dla środowiska i brak konsultacji firm wydobywczych z mieszkańcami okolic bogatych w złoża.
W gminach, w których szuka się gazu, aktywiści Palikota namawiają mieszkańców do protestów i upominania się o swoje prawa. W ten sposób weszli w sojusz z lewicowymi aktywistami z niemieckiej Fundacji Róży Luksemburg i francuskimi ekologami - podaje dzisiejsza "Rz".

W Polsce ruch antyłupkowy nie przebił się jeszcze do świadomości społecznej. Sytuację tę ma zmienić porozumienie, jakie 10 sierpnia zawarło 11 organizacji sprzeciwiających się odwiertom. Zapowiadają, że jesienią rozpoczną masową kampanię, którą ma wesprzeć właśnie Ruch Palikota.

"Abyśmy nie obudzili się ze zdegradowanym środowiskiem"

Posłowie RP w ostatnich miesiącach tłumaczyli, że ich partia nie tyle jest przeciwna samemu wydobywaniu gazu łupkowego, co chce zwracać uwagę na łączące się z tym potencjalne zagrożenia dla środowiska. - Jest zbyt wiele niewiadomych co do oddziaływania na środowisko metody szczelinowania ciśnieniowego. Dlatego do momentu opracowania przez naukowców innej, mniej kontrowersyjnej metody powinniśmy jej zakazać. Abyśmy nie obudzili się ze zdegradowanym środowiskiem - tłumaczył poseł Jacek Najder.

Według niego oprócz kwestii środowiskowych są też inne przemawiające za tym, by wstrzymać poszukiwania łupków. - Firmy poszukiwawcze wchodzą na tereny bez konsultacji z mieszkańcami, pojawiają się sygnały o nieprawidłowościach przy udzielaniu koncesji na poszukiwanie - wskazywał.

Wiele znaków zapytania wokół metody wydobywczej

Informacje na temat takich zaniedbań można znaleźć na stronie samego Ruchu Palikota. Wśród działaczy RP jeżdżących po pomorskich gminach, w których szuka się gazu, był m.in. Jarosław Milewczyk. Opisał on debatę w Strzeszewie w gminie Wicko, podczas której wójt dopiero pod naciskiem aktywistów miał zobowiązać się "do przeprowadzenia analiz laboratoryjnych wody pitnej i gleby w okolicy na koszt gminy przed ewentualnym rozpoczęciem odwiertów oraz do zaprezentowania zainteresowanym wymaganej przez polskie prawo dokumentacji (m.in. KIP), którą winien dostarczyć przed rozpoczęciem prac inwestor".

RP przygotował też projekt ustawy, która miałaby zakazać wydobywania gazu łupkowego w Polsce. Obawy dotyczą, jak mówił Najder, jedynej dziś znanej metody wydobywania gazu i ropy ze skał - szczelinowania hydraulicznego. Ryzyko, według niektórych specjalistów, może wiązać się m.in. z tym, że chemikalia używane do uwalniania gazu ze skał mogą przeniknąć do wód gruntowych, zanieczyszczając je nieodwracalnie, albo że wydobywanie gazu może doprowadzić do niekontrolowanej emisji metanu czy nawet wypłynięcia na powierzchnię ziemi substancji radioaktywnych.

Komentarze (147)
Ruch Palikota chce przewodzić polskiej kampanii antyłupkowej
Zaloguj się
 • al-bundy

  Oceniono 39 razy 13

  Tym samym Palikot zniechęcił mnie do głosowania na niego w jakichkolwiek wyborach, co przyznaję ostatnio uczyniłem.

 • twan48

  Oceniono 24 razy 12

  zawsze byl oryginal,ale ze jest sojusznikiem Gazpromu to nie wiedzialem. Matoł!

 • yossarian-nr22

  Oceniono 29 razy 11

  "Ruch Palikota pomaga skrajnej lewicy z Niemiec i Francji budować w Polsce ruch przeciwników gazu łupkowego" - chyba raczej pomaga Rosji... im bardziej elity kraju sa powiazane z rosyjskim biznesem, tym bardziej sa przeciwni wydobywaniu gazu lupkowego. Wystarczy spojrzec na Bulgarie, kraj historycznie najbardziej powiazany z Rosja, gdzie akurat nagle sie znalezli silny ekolodzy ktorzy przeforsowali zakaz wydobywania gazow lupkowych a za Rosjanie maja budowac elektrownie atomowa, ktora tym 'ekologom' dziwnie nie przeszkadza... A wiadomo ze elity biznesowe Niemiec i Francji sa bardzo powiazane z imperium gazpromu...

 • slepyjaruzelski

  Oceniono 37 razy 11

  po pierwsze....zastanawiające jest że jedynie firmy sponsorowane lub należące do Gazpromu negują wydobycie i eksploatacje łupków,
  po drugie..wiadomo że wyżej wymieniona firma boi się tego wydobycia bo straci argument jak do gospodarczego tak i do politycznego szantażu
  po trzecie..nikt logicznie myślący w dłuższym wymiarze czasu nie kwestionuje wydobycia gazu łupkowego
  po czwarte..nie dziwi mnie że ta kanalia popiera blokowanie inwestycji która może nas usamodzielnić i nie skazywać Polski od uzależnienia od naszego wroga- a niestety Rosja nim jest...a raczej Kreml
  po piate..Palikot pokazał już nie raz jakim jest palantem i ignorantem,że jest również przestępcą i oszustem...tego dodawać nie muszę -o tym wiedzą zarówno jego przeciwnicy jak i jego poddani

 • rekin1976

  Oceniono 36 razy 8

  Menda zwąchała się z lewakami z Niemiec i Francji. Tamci działają za pieniądze z Gazpromu wg. czeskiego wywiadu. To koniec Palikota, mam nadzieję.

 • wyksztalciunio

  Oceniono 8 razy 6

  Do pewnego czasu miałem faceta,za normalnego.Ale przekonałem się,że to półgłówek.Nadaje się może
  tylko do roli komedianta.W jakimś filmie swego przyjaciela Kutza.

 • 2-julita

  Oceniono 14 razy 6

  dlaczego nie pokażą zdjęć jak wyglądają rejony po wydobyciu gazu łupkowego ????????????????
  księżycowy krajobraz
  dlaczego do eksploatacji dopuszczają Amerykanów ????????????? znowu będą grabić

 • stenrw

  Oceniono 16 razy 6

  To będzie koniec szans na odegranie przez to ugrupowanie poważniejszej roli w przyszłych wyborach.

 • josif47

  Oceniono 18 razy 6

  Zeby zaistniec brzytwy sie chwyta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje