Ruch Palikota chce przewodzić polskiej kampanii antyłupkowej

25.08.2012 12:38
Ruch Palikota dołącza do przeciwników wydobywania gazu łupkowego

Ruch Palikota dołącza do przeciwników wydobywania gazu łupkowego (Fot. Błażej Grygiel / Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Pikujący w sondażach Ruch Palikota pomaga skrajnej lewicy z Niemiec i Francji budować w Polsce ruch przeciwników gazu łupkowego - pisze dziś "Rzeczpospolita". Politycy partii tymczasem podkreślają potencjalną szkodliwość wydobywania gazu dla środowiska i brak konsultacji firm wydobywczych z mieszkańcami okolic bogatych w złoża.
W gminach, w których szuka się gazu, aktywiści Palikota namawiają mieszkańców do protestów i upominania się o swoje prawa. W ten sposób weszli w sojusz z lewicowymi aktywistami z niemieckiej Fundacji Róży Luksemburg i francuskimi ekologami - podaje dzisiejsza "Rz".

W Polsce ruch antyłupkowy nie przebił się jeszcze do świadomości społecznej. Sytuację tę ma zmienić porozumienie, jakie 10 sierpnia zawarło 11 organizacji sprzeciwiających się odwiertom. Zapowiadają, że jesienią rozpoczną masową kampanię, którą ma wesprzeć właśnie Ruch Palikota.

"Abyśmy nie obudzili się ze zdegradowanym środowiskiem"

Posłowie RP w ostatnich miesiącach tłumaczyli, że ich partia nie tyle jest przeciwna samemu wydobywaniu gazu łupkowego, co chce zwracać uwagę na łączące się z tym potencjalne zagrożenia dla środowiska. - Jest zbyt wiele niewiadomych co do oddziaływania na środowisko metody szczelinowania ciśnieniowego. Dlatego do momentu opracowania przez naukowców innej, mniej kontrowersyjnej metody powinniśmy jej zakazać. Abyśmy nie obudzili się ze zdegradowanym środowiskiem - tłumaczył poseł Jacek Najder.

Według niego oprócz kwestii środowiskowych są też inne przemawiające za tym, by wstrzymać poszukiwania łupków. - Firmy poszukiwawcze wchodzą na tereny bez konsultacji z mieszkańcami, pojawiają się sygnały o nieprawidłowościach przy udzielaniu koncesji na poszukiwanie - wskazywał.

Wiele znaków zapytania wokół metody wydobywczej

Informacje na temat takich zaniedbań można znaleźć na stronie samego Ruchu Palikota. Wśród działaczy RP jeżdżących po pomorskich gminach, w których szuka się gazu, był m.in. Jarosław Milewczyk. Opisał on debatę w Strzeszewie w gminie Wicko, podczas której wójt dopiero pod naciskiem aktywistów miał zobowiązać się "do przeprowadzenia analiz laboratoryjnych wody pitnej i gleby w okolicy na koszt gminy przed ewentualnym rozpoczęciem odwiertów oraz do zaprezentowania zainteresowanym wymaganej przez polskie prawo dokumentacji (m.in. KIP), którą winien dostarczyć przed rozpoczęciem prac inwestor".

RP przygotował też projekt ustawy, która miałaby zakazać wydobywania gazu łupkowego w Polsce. Obawy dotyczą, jak mówił Najder, jedynej dziś znanej metody wydobywania gazu i ropy ze skał - szczelinowania hydraulicznego. Ryzyko, według niektórych specjalistów, może wiązać się m.in. z tym, że chemikalia używane do uwalniania gazu ze skał mogą przeniknąć do wód gruntowych, zanieczyszczając je nieodwracalnie, albo że wydobywanie gazu może doprowadzić do niekontrolowanej emisji metanu czy nawet wypłynięcia na powierzchnię ziemi substancji radioaktywnych.

Komentarze (147)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 3 razy -1

  Bardzo dobrze Palikot. Nie warto dla paru groszy narażać nasze środowisko naturalne, zasoby wody itd.
  Zyski, albo ich większość, wyjadą do degenerata USA. Kiedyś zapłaczemy za czystą wodą.
  I tu nie chodzi o żaden Gazprom, jak niektórzy sugerują. Dla przeciwstawienia się Ruskim zniszczycie Polskę.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  Palikot podczepia się do różnych kampanii przypadkowo. Tutaj akurat ma rację co potwierdzi każdy naukowiec z inżynierii chemicznej lub procesowej wystarczająco dobry aby opuścić Polskę.

 • w_piach_policyjne_prostytutki

  Oceniono 4 razy 0

  Coś dzisiaj aż cuchnie od amerykańskich prostytutek na forum gazety zaroiło sie od pracowników cia z ambasady tego bankruta usa - usa tonie wiec teraz chcą okradac ciemny polski lud ???

 • w_piach_policyjne_prostytutki

  Oceniono 3 razy -1

  Brawo !! Pędzić w skarpetkach tych agentów cia działających na szkodę Polski !!!

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 5 razy -1

  Kiedy ten zasrany kretyn paliglup przestanie się udzielać. Do gazu z nim i jego biznesem politycznym.

 • india.wr

  Oceniono 7 razy -1

  Ciekawe, ze w USA nie ma wielkiej afery ze zniszczeniem środowiska? Jak to jest że tam nie doszło do totalnej bomby ekologicznej a u nas "na pewno" będzie?
  Nie jestem zwolennikien gazu łupkowego ale ciekawi mnie w/w sytuacja.
  I obyśmy nie obudzili sie z ręką w nocniku - będziemy mieli czystsze środowisko ale gaz najdroższy w Europie i recesję gospodarczą.

 • mateusz081998

  Oceniono 2 razy 0

  Co on był w Bułgarii na szkoleniu ????tam odpowiednie służby wytłumaczyły kolegom po fachu
  ze Gazprom sobie tego nie życzy i zrozumieli ...................

 • archimago7

  Oceniono 1 raz -1

  G-łupek.

 • hardy1

  Oceniono 11 razy 1

  Niech Palikot to powie Amerykanom. W ciągu 10 lat USA z importera stała się samowystarczalna pod względem gazu, właśnie dzięki wydobywaniu gazu z łupków. Jakoś nie słychać o zatruwaniu u nich wody, Amerykanie nie protestują...czyżby byli "głupkami"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje