Sąd: Ponad pół miliona dolarów kary za ściągnięcie 31 piosenek

25-letni Amerykanin ma zapłacić 675 tys. dolarów za nielegalne ściągnięcie z internetu i podzielenie się z innymi 31 piosenkami - uznał sąd w Massachusetts. Sprawa ciągnie się od 2003 r. - pisze BBC.
Joel Tenenbaum miał 16 lat, kiedy jego rodzice odebrali list, w którym oskarżono go o nielegalne ściąganie plików muzycznych. Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki (RIAA) zażądało od niego 5250 dolarów za pobranie z internetu zaledwie siedmiu utworów. Joel odpowiedział, że jest w stanie zapłacić 500 dolarów. Jego deklarację odrzucono.

W 2007 r. sprawa trafiła pierwszy raz do sądu, który przyznał rację organizacji, której zadaniem jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu. Tenenbaum nie zapłacił ani grosza, sprawa trafiła drugi raz na wokandę dwa lata później. Również i tym razem sąd potwierdził roszczenia RIAA. Jednak młody użytkownik internetu i tym razem nie zamierzał płacić. Co więcej, odrzucił deklarację pomocy finansowej od osób, które chciały mu pomóc spłacić zasądzoną kwotę - czytamy w BBC.

Wreszcie po kolejnych trzech latach sąd w Massachusetts nie miał dla Tenenbauma litości i nakazał mu zapłacić 675 tys. dolarów za ściągnięcie 31 utworów. Prawo w USA jest w tej materii bardzo surowe. Za nielegalne pobranie już tylko jednego utworu można zapłacić 150 tys. dolarów kary. Najprawdopodobniej młody Amerykanin nie ma zamiaru płacić i tym razem. W sądzie oświadczył, że ściągnął aż 800 utworów. - Używałem komputera, ładowałem i ściągałem muzykę - oświadczył.

Zobacz także
 • Goscie Lis i Olejnik Kogo zapraszają do programów Lis i Olejnik. Porównaj [INFOGRAFIKA]
Komentarze (165)
Sąd: Ponad pół miliona dolarów kary za ściągnięcie 31 piosenek
Zaloguj się
 • shadowthrone

  Oceniono 142 razy 126

  Kraj wolności - sądu chronią w nim tylko bogatych, a resztę policja może zastrzelić jeśli uzna, że to agresywni biedacy o niewłaściwym odcieniu skóry. 675 tys. za piosenki - nic dziwnego, że RIAA jest bogata jak diabli i może dyktować jakie prawo ma obowiązywać w krainie wolności.

 • ado43

  Oceniono 109 razy 101

  No to gościu ma pozamiatane. Zniszczone życie za parę pioseneczek. Jak nie zapłaci wyląduje w obozie koncentracyjnym. Dalej chcecie tam jechać bez wiz?

 • plorg

  Oceniono 99 razy 93

  "Prawo w USA jest w tej materii bardzo surowe."

  Aż dziwne, że na śmierć nie skazują.

 • mateusztt

  Oceniono 91 razy 83

  Widać że gość ma charakter i jaja z tych sądów sobie robi - zaczęło się od 7 piosenek , potem 31
  na końcu 800. Mogą sobie od niego zasądzić 30 miliardów a i tak guzik dostaną :)

 • dziadekjam

  Oceniono 86 razy 82

  To już teraz wiadomo gdzie polskie sądy czerpią wzorce w ściganiu i nękaniu maluczkich, a tolerowaniu i pobłażaniu wielkim. Oczywiście i tam i tu w imię "społeczeństwa", tylko ograniczonego do "wybrańców".

 • ulanzalasem

  Oceniono 82 razy 80

  W USA prawo tworzą organizacje jak RIAA, chcieli żeby człowiek płacił oddzielnie za płytę CD, oddzielnie za muzykę na komputerze i oddzielnie za tą na MP3 ...serio ;) To są zbrodnicze organizacje, które dzięki temu że mają ogromne dochody lobbują = korumpują idiotów z kongresu. Kongres wcale nie jest lepszy niż nasz Sejm, zasiadają tam często ludzie bogatsi co oczywiste, część jest trochę lepiej wykształcona bo u nich ludzie z wiedzą, umiejętnościami też są bogaci i pchają się po jeszcze więcej. No cóż po ostatniej wypowiedzi republikanina, który jest kongresmenem i kandydatem do Senatu o gwałcie.. Tutaj nie chodzi nawet o światopogląd, ale o zwykły debilizm.
  Wracając do tematu to oczywiste, że wyrok jest śmieszny, powinien zapłacić np. równowartość tych piosenek ze sklepu Apple lub nawet 10 krotność co daje 31 * nawet te 1,29€ co daje 40$*10 ~ 500$
  500$ + 2500 $ na dom dziecka....bo wiecie, że w USA jest ~ 1 500 000 bezdomnych dzieci :>
  PS Już skazano na podobną kwotę jakąś kobietę, kary zmniejszano nawet do 30-60 tys. $, ale ona i tak nie chciała płacić.
  USA to kraj gdzie firma może opatentować kształt rogu notebooka...niech tylko przestana siłą militarną utrzymywać wartość dolara to kraj rozsypie się jak domek z kart.

 • sluziniec

  Oceniono 69 razy 69

  A mogli zabić.

 • archimago7

  Oceniono 71 razy 67

  Dziwne, że jeszcze chyba nikt nie wymyślił, aby można było wszystko ściągać za symboliczną opłatą, zasilającą automatycznie konto autora.
  Ściąganie byłoby wtedy całkiem legalne, a nawet wielce pożądane przez autorów.
  Wyobraźcie sobie na przykład cenę 1 zloty za utwór.
  Autor fajnej piosenki, którą w jeden dzień ściągnęło milion osób, budził by się na drugi dzień nieco bogatszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje