Breivik po ogłoszeniu wyroku: "Przepraszam, że... nie zabiłem więcej osób"

24.08.2012 17:57
Anders Breivik usłyszał dzisiaj w norweskim sądzie wyrok 21 lat więzienia. W ubiegłym roku Norweg zamordował 77 osób w zamachach w Oslo i na wyspie Utoya. Wyrok więzienia oznacza, że został uznany za poczytalnego.

Anders Breivik usłyszał dzisiaj w norweskim sądzie wyrok 21 lat więzienia. W ubiegłym roku Norweg zamordował 77 osób w zamachach w Oslo i na wyspie Utoya. Wyrok więzienia oznacza, że został uznany za poczytalnego. (Fot. POOL REUTERS)

Anders Behring Breivik przeprosił dziś "nacjonalistycznych bojowników" za to, że w czasie ataków, które przeprowadził w lipcu 2011 roku, nie zabił więcej osób. Swoje oświadczenie odczytał niedługo po tym, jak został skazany na maksymalną karę 21 lat więzienia.
Odpowiedzialny za zabicie 77 osób Breivik oświadczył na zakończenie dzisiejszego posiedzenia, że nie będzie odwoływać się od wyroku. Złożenie apelacji według niego oznaczałoby "legitymizację" sądu, którego Norweg nie uznaje.

Jego prawnicy przyznali jednak, że Breivik zakładał apelację, w razie gdyby sąd uznał go za niepoczytalnego. Taka ocena miałaby być jego zdaniem "gorsza niż śmierć". Uznanie go za politycznego terrorystę i 21 lat więzienia to z kolei "idealne" zakończenie jego procesu.

Prokuratura tymczasem zastrzegła, że potrzebuje więcej czasu, by zdecydować, czy będzie odwoływać się od wyroku.

Zobacz także
Komentarze (271)
Zaloguj się
 • tracer2010

  Oceniono 3 razy 1

  1. Anders Breivika skazano za zabicie 77 osób na 21 lat więzienia w super warunkach.

  2. Pussy Riot skazano na 2 lata łagrów w warunkach bynajmniej nie super.

  I gdzie tu jest sprawiedliwość? Pomijam kwestie polityczne, religijne itd. Chodzi mi o sam fakt gdzie kara jest niewspółmierna do winy.

 • tracer2010

  Oceniono 3 razy 1

  (...)"Taka ocena miałaby być jego zdaniem "gorsza niż śmierć". Uznanie go za politycznego terrorystę i 21 lat więzienia to z kolei "idealne" zakończenie jego procesu."(...)

  Wszystko co chciał to dostał. Bez sensu.

 • milorex10

  Oceniono 5 razy 3

  Chore prawo i chory wyrok. A co z ofiarami? - do piachu i po kłopocie. Tak myśli część tzw. "wrażliwych" i pełnych humanitarnych frazesów ludzi. Kara śmierci. Przecież to nieludzkie. Kto dał nam prawo decydowania o tak strasznej karze. A ofiary? - do piachu i po kłopocie.

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  Jakby w Norwegii rządził Kaczyński , a nie Kwaśniewski, byłaby kara śmierci.

 • belferbiolog

  Oceniono 7 razy 3

  Przeprasza, że nie wybił niemal wszystkich ludzi innych, niż Norwegowie?!

 • szczurnapal

  Oceniono 6 razy 0

  A nie lepiej było go zamknąć do końca życia w szpitalu psychiatrycznym? Chyba, że liczą na poczucie sprawiedliwości innych osadzonych.

 • pikkollo

  Oceniono 11 razy 7

  Ja nie pojmuję tego idiotycznego wymiaru sprawiedliwości, który nakazuje humanitarność wobec sprawców najohydniejszych zbrodni. Oczywiście Norwegowie mogą się jeszcze zrehabilitować i pomóc Breivikowi np. spaść ze schodów lub udławić się posiłkiem

 • galnospoke

  Oceniono 12 razy -8

  Tak sie zastanawiam - facet jest pionkiem, to wiadomo - zero reakcji policji (to bylo celowe, badzmy realistami), dziwne wydarzenia w stolicy (do dzis niewyjasnione) itd. Pytanie: dla kogo, kto tu z kim sie mocuje.

 • badziewiak66

  Oceniono 13 razy -5

  Kiedyś siedziałem sobie nad wodą, z wędką rozmyślając o największym Breiviku wszechczasów - Stalinie. Kiedy tak odsądzałem "dobrego wujka" od czci i wiary, pomyślałem sobie co by było gdyby Stalin z zacofanej i gnuśnej carskiej Rosji nie zrobił sprawnej machiny do obrony wielkiego terytorium. Czy zdławienie dążeń mniejszości , różnić kulturowych , podziałów i podporządkowanie siłą milionów nie ocaliło tych pozostałych przy życiu. Innymi słowy , rozmyślałem o tym, czy kraj tak bogaty w surowce , w życiodajną wodę , las i ziemię przetrwałby bez tego bestialskiego terroru, czy nie padłby łupem drapieżnych i morderczych koncernów, chciwej kasty przemysłowców, bankierów , ludzi żądnych władzy, depczących wszystko i wszystkich ?. Czy Rosja nie była marzeniem bezpaństwowych wówczas mniejszości , grup narodowych , które uważały że jest za duża i za bogata i że z tego powodu nie będzie zbrodnią jak stanie się dużo mniejszym kraikiem na peryferiach świata?. Z perspektywy narodu , państwa, może się okazać , że Stalin był zbawcą Rosji. Tu nie ma miejsca na humanitaryzm , cnotę i miłosierdzie. Człowiek władzy jakim był Stalin miał do wyboru dwie opcje. Albo zabije 50 mln , albo skaże na zagładę cały swój naród. Mogło być tak , że bez bestialskiego terroru Stalina z dymem mogło pójść , w krematoryjnych kominach, nie 50 , a 270 milionów ludzi, czego dowiedli Niemcy. Dziś żyjemy w czasach spokoju, pokoju, oceniamy z perspektywy widza w kapciach, obywatela pełnego przekonań o wolnościach i prawach. Niestety przed nami czas kiedy wrócą dylematy przed jakimi stanął Stalin. Dam przykład. Zmiany klimatyczne spowodują że USA stanie się pustynią , obszarem skrajnych warunków atmosferycznych. Na Ziemi pozostaną tylko enklawy statecznego klimatu, sprzyjającemu beztroskiemu życiu. Stańcie się na chwilę ludźmi władzy i zadajcie sobie pytanie , czy byście nie wycieli innego narodu , nie zajęli jego terytorium by przetrwać ? Śmiem twierdzić , że przepowiednia się spełni, że najpierw nasz świat , nasza cywilizacja musi zginąć , bo jesteśmy zbudowani na wojnie, na terrorze , na rywalizacji. Bo jesteśmy zbyt ułomni , chciwi , próżni i zwyczajnie głupi, i jest nas już dużo za dużo na tej pięknej planecie. Humanitaryzm nie może przysłaniać nam prawdy, bez pożogi, wojny, pandemii , katastrofy, nie będzie miejsca, klimatu i warunków do życia na poziomie cywilizacji zachodnich. Zbliżamy się do kresu , do momentu w którym wojna uratuje przed ogólnoświatową anarchią, masowymi aktami przemocy, panikę wywołaną zmianami klimatu, skutkami postępu, załamaniem światowego rynku ekonomicznego. Nie ma odwrotu, zegar tyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje