Skąd 36 proc. poparcia dla PO? Eksperci: Przybywa głuchych na afery wyborców Platformy

Jarosław Flis

Jarosław Flis (Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Mimo afer z Amber Gold i Michałem Tuskiem w roli głównej pozycja Platformy na scenie politycznej zdaje się tylko umacniać. Poparcie dla niej w ciągu ostatniego miesiąca wzrosło o 4 pkt procentowe. Według ekspertów to wynik "inercji wakacyjnej" z jednej strony, a efekt "berlusconizacji polskiej polityki" przez PO - z drugiej.
Według ostatniego sondażu CBOS poparcie dla PO od lipca zwiększyło się o 4 punkty procentowe i wynosi dziś 36 proc. Popularność PiS tymczasem spadła o 3 pkt i zatrzymała się na poziomie 22 proc. Skok poparcia dla partii rządzącej i spadek notowań opozycji z drugiej może zaskakiwać, skoro ostatnio największymi tematami w mediach były upadek Amber Gold i współpracy syna premiera z OLT."Wyborców PO ciężko jest rozczarować"

Według ekspertów wynik sondażu to z jednej strony efekt "inercji wakacyjnej", przez którą polityczne preferencje Polaków "wchodzą w stan hibernacji". - W normalnym sezonie politycznym afera w Amber Gold z synem premiera już przebiłaby się do świadomości Polaków i przełożyła na odpowiedni spadek poparcia dla PO - ocenia dr Jarosław Flis. Dlatego, według eksperta, na bardziej wiarygodne badania trzeba będzie poczekać do września czy nawet października.

Politolog podkreśla też, że mimo pewnych wahań notowania największych partii z nowego sondażu CBOS nadal znajdują się na granicy błędu statystycznego w odniesieniu do średniego poparcia dla PO i PiS z ostatnich miesięcy czy nawet lat. - Od jakichś 7 lat polska scena polityczna zamrożona jest tak bardzo, że nawet letnie upały czy gorąca atmosfera wywołana kolejnymi aferami nie jest w stanie jej rozmrozić - dodaje ekspert.

To także powód, dla którego Platforma nie musi tak bardzo obawiać się rosnącej nieufności do jej rządów czy samego Donalda Tuska - a ostatnie badania pokazały rekordowy spadek zaufania do premiera. - Wyborców Platformy ciężko rozczarować, bo bardzo wielu z nich nie głosowało na PO z entuzjazmem, ale raczej rezygnacją, bo brakowało dla nich alternatywy - wskazuje Jarosław Flis.

"Platforma to emanacja opiniotwórczych elit"

Zgadza się z tym dr Rafał Chwedoruk. - Atmosfera z lat 90. czy początku tego wieku, kiedy jedna afera potrafiła zatrząść partią w posadach i zmieść ją ze sceny, minęły - przyznaje politolog. Scena polityczna, a wraz z nią podziały społeczne - jak podkreśla ekspert - są stabilne, zwłaszcza podczas wakacji.

To wynik, według dr. Chwedoruka, berlusconizacji polskiej polityki: - Platformy afery się nie czepiają. Partia ta bez szwanku wyszła z afer hazardowej, stoczniowej i wielu innych. I tak pewnie będzie dalej, bo znacząca część elit w Polsce popiera rząd. PO stała się wręcz emanacją najbardziej opiniotwórczych środowisk. No, może poza związkami zawodowymi...

Dlatego, jak podkreśla politolog, PO przybywa elektoratu głuchego na kolejne afery z jej udziałem. - Żadna inna partia w kraju nie ma tak szerokiego instrumentarium oddziaływania na opinię publiczną czy tak wielkich zasobów, nie tylko finansowych, do uprawiania polityki jak Platforma - kwituje Rafał Chwedoruk.

Zobacz także
 • Donald Tusk/Roman Kurkiewicz Na jesieni nowe otwarcie rządu? "Ile razy można być świeżym kotletem?"
 • Jarosław Kaczyński Słaba opozycja kluczem do triumfów PO. "Zasługują na czerwoną kartkę" [PUBLICYŚCI]
 • Donald Tusk i Waldemar Pawlak w ławach rządowych PO źle rządzi, ale i tak ma największe poparcie [SONDAŻ]
Komentarze (791)
Skąd 36 proc. poparcia dla PO? Eksperci: Przybywa głuchych na afery wyborców Platformy
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 107 razy 85

  Relatywnie wysokie notowania PO, to efekt istnienia bezpłciowej i tępej opozycji, która nie stanowi alternatywy dla rządzących.

 • hajaszek

  Oceniono 139 razy 73

  Nie jestem fanem PO

  ale PiS to partia STRASZNA,
  przerażająca swoim faszyzującym językiem nienawiści z opętanym wodzem i opętanym doradcą przy boku.

  A wszystko to pod płaszczykiem jedynie słusznej katolicko - patriotycznej wizji Polski.

  Wolę zagłosować na komunistów, palikota i debili z PSL'u
  niż na tych niebezpiecznych inkwizycyjnych gnojków,
  którzy zawsze i wszędzie z uśmieszkiem jezuity czują się od Ciebie lepsi.

  Opozycja dla PO, która patrzy władzy na ręce jest potrzebna ale MERYTORYCZNA a nie ideolo ideolo ideologiczna

  Mają Ciebie za Leminga tuskopachołka zdrajcę polski

 • roney03

  Oceniono 70 razy 56

  PO ma ogromne szczescie rzadzic w czasach gdy za opozycje robi PIS
  Jedni i drudzy siebie warci o pozostalych tez trudno napisac cos pozytywnego
  Stalismy sie zakladnikami miernot , do wyboru tylko mniejsze zlo

 • jerjar

  Oceniono 87 razy 49

  PiS nasrał sobie do papierów wieczyście aferą krzyżowo-smoleńską.

  Z drugiej strony ludzie naprawdę nie są durniami i wbrew podgrzewaniu sprawy przez media widzą, że sprawa z młodym Tuskiem to żadna afera.

  Wobec PO można mieć znacznie poważniejsze zarzuty, ale jeszcze nie chwila, żeby odrzucać ich całkowicie i iść w obleśne ramiona PiS-u.

 • kac

  Oceniono 60 razy 40

  Wyborcy nie są głusi na afery,
  oni po prostu nie są ślepi na to co PiS sobą reprezentuje.
  PiS jest gwarantem rządów PO, ludzie wszystko zrobią
  aby nie mieć powtórki z premiera Jarosława.

 • wojtekmat

  Oceniono 43 razy 35

  Przyczyna jest jedna : brak jakiejkolwiek sensownej alternatywy
  Tak zwana "opozycja" w dalszym ciągu usilnie pracuje na opinię oszołomów (jak na razie w pełni zasłużoną) - trudno więc ich traktować jako poważnych pretendentów do rządzenia tym krajem.
  Wrzask i larum podnoszone bezsensownie przez pis na dowolny bzdurny temat powoduje tylko jedno - ludzie się na to znieczulają. Jak ktoś codziennie krzyczy "PALI SIĘ" tylko dlatego, że np. ktoś przypali papierosa , nie powinien się dziwić, że wszyscy zaczynają na te krzyki nie zwracać uwagi (nawet - gdy się zaczyna palić naprawdę).
  Ot, niezamierzony skutek uboczny.
  Podsumowując - kaczyński najlepszym sprzymierzeńcem platformy przy jej utrzymywaniu się przy władzy.

 • na_pis_dobry_kij

  Oceniono 34 razy 34

  Słyszałem że w PO odmawiają co rano różaniec za zdrowie (fizyczne) Jarka bo nie ma lepszego gwaranta ich władzy...

 • bp_2

  Oceniono 44 razy 26

  Od 7 lat "mąż stanu" :-) przegrywa wszystko co tylko można.
  PO sprawowało/opanowało OKi : prezydencję UE, organizację EURO 2012, kryzys światowy ....
  Węc jakie wyniki mają być ?

 • zapomorski

  Oceniono 45 razy 25

  sprawa jest prosta: NIE MA ALTERNATYWY. dopóki będzie Kaczyński dopóty będzie rządzić PO. ew. wygra lewica jeżeli jej twarzami nie będą byli komuniści i połączy siły z palkotami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje