Skąd 36 proc. poparcia dla PO? Eksperci: Przybywa głuchych na afery wyborców Platformy

24.08.2012 15:18
Jarosław Flis

Jarosław Flis (Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Mimo afer z Amber Gold i Michałem Tuskiem w roli głównej pozycja Platformy na scenie politycznej zdaje się tylko umacniać. Poparcie dla niej w ciągu ostatniego miesiąca wzrosło o 4 pkt procentowe. Według ekspertów to wynik "inercji wakacyjnej" z jednej strony, a efekt "berlusconizacji polskiej polityki" przez PO - z drugiej.
Według ostatniego sondażu CBOS poparcie dla PO od lipca zwiększyło się o 4 punkty procentowe i wynosi dziś 36 proc. Popularność PiS tymczasem spadła o 3 pkt i zatrzymała się na poziomie 22 proc. Skok poparcia dla partii rządzącej i spadek notowań opozycji z drugiej może zaskakiwać, skoro ostatnio największymi tematami w mediach były upadek Amber Gold i współpracy syna premiera z OLT."Wyborców PO ciężko jest rozczarować"

Według ekspertów wynik sondażu to z jednej strony efekt "inercji wakacyjnej", przez którą polityczne preferencje Polaków "wchodzą w stan hibernacji". - W normalnym sezonie politycznym afera w Amber Gold z synem premiera już przebiłaby się do świadomości Polaków i przełożyła na odpowiedni spadek poparcia dla PO - ocenia dr Jarosław Flis. Dlatego, według eksperta, na bardziej wiarygodne badania trzeba będzie poczekać do września czy nawet października.

Politolog podkreśla też, że mimo pewnych wahań notowania największych partii z nowego sondażu CBOS nadal znajdują się na granicy błędu statystycznego w odniesieniu do średniego poparcia dla PO i PiS z ostatnich miesięcy czy nawet lat. - Od jakichś 7 lat polska scena polityczna zamrożona jest tak bardzo, że nawet letnie upały czy gorąca atmosfera wywołana kolejnymi aferami nie jest w stanie jej rozmrozić - dodaje ekspert.

To także powód, dla którego Platforma nie musi tak bardzo obawiać się rosnącej nieufności do jej rządów czy samego Donalda Tuska - a ostatnie badania pokazały rekordowy spadek zaufania do premiera. - Wyborców Platformy ciężko rozczarować, bo bardzo wielu z nich nie głosowało na PO z entuzjazmem, ale raczej rezygnacją, bo brakowało dla nich alternatywy - wskazuje Jarosław Flis.

"Platforma to emanacja opiniotwórczych elit"

Zgadza się z tym dr Rafał Chwedoruk. - Atmosfera z lat 90. czy początku tego wieku, kiedy jedna afera potrafiła zatrząść partią w posadach i zmieść ją ze sceny, minęły - przyznaje politolog. Scena polityczna, a wraz z nią podziały społeczne - jak podkreśla ekspert - są stabilne, zwłaszcza podczas wakacji.

To wynik, według dr. Chwedoruka, berlusconizacji polskiej polityki: - Platformy afery się nie czepiają. Partia ta bez szwanku wyszła z afer hazardowej, stoczniowej i wielu innych. I tak pewnie będzie dalej, bo znacząca część elit w Polsce popiera rząd. PO stała się wręcz emanacją najbardziej opiniotwórczych środowisk. No, może poza związkami zawodowymi...

Dlatego, jak podkreśla politolog, PO przybywa elektoratu głuchego na kolejne afery z jej udziałem. - Żadna inna partia w kraju nie ma tak szerokiego instrumentarium oddziaływania na opinię publiczną czy tak wielkich zasobów, nie tylko finansowych, do uprawiania polityki jak Platforma - kwituje Rafał Chwedoruk.

Zobacz także
Komentarze (791)
Zaloguj się
 • elkipan

  0

  Zapewniam, że nie jestem fanem PO! Wręcz POstęPOwanie tego ugruPOwania zwróciło moją uwagę na POlitykę. Jednak poważnie mnie niepokoi fakt, że PIS nie położył na łopatki PO, które POpęłniło prawię wszystkie możliwe błędy, a potem jeszcze wielokrotnie więcej. Pojedyncza osoba ich nie przepędzi, ale największa opozycyjna partia? Powinna!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jarek dodaj decybeli!!!!!

 • abhaod

  Oceniono 1 raz 1

  36 % ?
  tupolew.blog.onet.pl/MICHNIK-I-KOMOROWSKI-MILOSC-NA,2,ID409680857,n

 • antyksen

  Oceniono 7 razy 1

  Skąd to zdziwienie? Ludzie dobrze pamiętają stan permanentnej wojny wszystkich ze wszystkimi zafundowanej krajowi przez PiS i stawiają na ... spokój.

 • opaland

  Oceniono 5 razy -1

  Cytuję: Mimo afer z Amber Gold i Michałem Tuskiem w roli głównej... A nikt nie pomyślał o tym, że może ten wynik sondażu wskazuje, iż ludzie nie wierzą w spiskową teorię dziejów i nie łączą złodziei z AMberGold z rządem, i nie mają nic do tego, że dzieci polityków gdzieś pracują. Zacznijmy żyć w państwie prawa, do cholery! Niech ludzie odpowiadają za czyny, a nie nazwiska. I skończmy z Orwellem, że jednym (np. Rydzyk) wolno więcej, a innym (Michał Tusk) dużo dużo mniej.

 • muszczyna

  Oceniono 5 razy -1

  "Amber Gold, Breivik i Osama bin Laden – co mają wspólnego"
  Mógłbym wymieniać dalej: atak na metro londyńskie, atak na pociąg w Madrycie, a ze sfery finansów afera Madoffa, zapomniane juz może wielomiliardowe straty wskutek braku kontroli, które doprowadziły do bankructwa szacowny bank Barings i omal nie “położyły” BNP w swoim czasie (w obu wypadkach katastrofalne inwestycje jednego maklera, w przypadku Barings Nicka Leesona).
  Co te zdarzenia mają wspólnego? Do tej analizy....

  czytaj: odyseja1948.wordpress.com/

 • 1234qwerty

  Oceniono 5 razy 1

  Dopóki Yaro będzie u steru ze swymi kapciowymi to zapomnijcie o jakiś poważnych zmianach czy reformach, bo i po co?. Można spokojnie gó... robić byle sklepy były pełne. Tak to sie porobiło. Jeżeli tacy nieudacznicy rządzą z takim poparciem (jeśli to prawda) to o czym to świadczy? O zabetonowanych wodzowskich partiach w których przywódcy trzymają gołodupców za pysk kasą. Jak sami wodzowie nie odejda to nie ma takiej siły by to zmienić. Bardziej w tej sprawie elastyczna była PZPR. My możemy sobie pogadać na tych forumowych wentylach bezpieczeństa i pokornie znośić fanaberie i głupotę politykierów. I tyle.

 • andaraos

  Oceniono 11 razy 7

  Tumanów ci u nas dostatek.... i wciąż ich przybywa.

  Wystarczyło obniżyć poziom myślenia w szkołach i zapełnić sklepy pierdołami, by nie stać ich było na kupowanie książek.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 12 razy 2

  wyborcy platformy to naiwni cwaniacy, zachłyśnięci mirażem kapitalistycznego dobrobytu, którzy jak gracze w lotto wierzą, że się na ten milion załapią

 • niepyszczyc

  Oceniono 9 razy -1

  dostaja glosy szczekajacej sPOlecznosci za nimi a PIS cierpliwie czeka jak to bydlo spadnie w otchlan!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje