Komisja Millera poświadczyła nieprawdę? Prokuratura wszczęła śledztwo

24.08.2012 14:02
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Franciszek Mazur/AG)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy przez komisję Jerzego Millera badającą katastrofę smoleńską oraz utrudniania głównego śledztwa prokuratury wojskowej.
Zawiadomienie tej treści na początku lipca złożył Antoni Macierewicz (PiS). Sprawa trafiła do praskiej prokuratury, która po postępowaniu sprawdzającym kilka dni temu zdecydowała się wszcząć śledztwo.

- Śledztwo musiało zostać wszczęte, bo w postępowaniu sprawdzającym nie można zweryfikować twierdzeń zawiadamiającego - można go jedynie wstępnie przesłuchać. Dopiero w śledztwie można przesłuchać członków komisji, by zweryfikować, czy doszło do przestępstwa, o którym pisze zawiadamiający - wyjaśniła rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur.

Macierewicz w zawiadomieniu do Prokuratury Generalnej twierdził, że Miller jako szef komisji, a także jej członkowie, dopuścili się przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, a w raporcie z badania katastrofy smoleńskiej poświadczyli nieprawdę. Przez to - zdaniem zawiadamiającego - utrudnili też śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie samej katastrofy.

Macierewicz skarżył też na Tuska, Sikorskiego, Klicha i Arabskiego

Jednocześnie prokuratura odmówiła wszczęcia innego śledztwa z zawiadomienia Macierewicza, które miałoby dotyczyć rzekomych przestępstw działania na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez premiera Donalda Tuska, szefa MSZ Radosława Sikorskiego, jak również b. szefa MON Bogdana Klicha, b. szefa MSWiA Jerzego Millera oraz szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego - poinformowała prok. Mazur.

- Prokurator uznał, że okoliczności podnoszone przez zawiadamiającego zostały już rozstrzygnięte w innym, prawomocnie zakończonym, postępowaniu - powiedziała rzeczniczka prokuratury.

Gdy na początku lipca Macierewicz informował, że składa takie doniesienie, mówił, że według niego Tusk, Sikorski, Arabski, Klich i Miller, działając wspólnie "świadomie i celowo popełnili szereg przestępstw na szkodę Polski oraz jej konstytucyjnych organów". Poseł twierdził, że ich działania doprowadziły do katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Skutkiem działań Tuska, Klicha, Millera, Sikorskiego i Arabskiego było też - według Macierewicza - "blokowanie konstytucyjnych prerogatyw" prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rzecznik rządu Paweł Graś, komentując wtedy to doniesienie, uznał je za "czysto polityczny atak na rząd".

Raport komisji Millera o katastrofie smoleńskiej

Ogłoszony pod koniec lipca zeszłego roku raport komisji Millera wskazuje liczne nieprawidłowości - po stronie polskiej, jak i rosyjskiej, które przyczyniły się do katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Za jeden z wielu czynników mających wpływ na zdarzenie komisja uznała nieprawidłowe szkolenia lotnicze w 36. splt. Komisja uznała też za niedostateczne przygotowanie załogi i jej wiedzę o funkcjonowaniu systemów samolotu oraz ich ograniczeniach. Wskazała też na nieprawidłowy dobór załogi i nieskuteczny nadzór Dowództwa Sił Powietrznych nad szkoleniem w 36. specpułku.

Pod koniec czerwca tego roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła - z braku znamion przestępstwa - śledztwo dotyczące organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. Praska prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie.

Zobacz także
Komentarze (77)
Zaloguj się
 • kula5211

  0

  Czy jeśli oskarżenie jest fałszywe , nie należałoby zawiesić imunitet i do PAKI z Prowodyrem i jego Kaczym sponsorem

 • big_gadu

  Oceniono 1 raz 1

  To jest robienie papierów żeby pokazać - PIS sie wykazał !

  Nic z tego nie wynika !

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ulega wątpliwości, że raport Milera różni się od raportu Anodiny.
  Skoro dotyczy to tego samego wydarzenia, to ktoś kłamie.
  Czy Maciarewicz jest za Anodiną??

 • j.ciecwierz

  Oceniono 12 razy 8

  Może Prokuratura, Sądy RP, zaczęły obciążać kosztami postępowań, tego który fałszywie oskarża, czyli A.Macierewicza !?? Dlaczego my, podatnicy, mamy płacić za ku...kie poczynania łajdaka ?
  Może przymusowe leczenie !

 • wiarus25

  Oceniono 8 razy 8

  A na koniec bedzie trzeba wszczac sledztwo czy "Prokuratura" dowiodla prawdy czy tylko potwierdzila PISdowska wersje prawdy.

 • komunikacja5328

  Oceniono 6 razy -2

  najpierw sprawdzcie co to jest Bildenberg group,a potem kto wchodzi w jej sklad,a bedziecie wiedziec dlaczego np.Sikorski,Tusk itd.

 • senior2244

  Oceniono 17 razy 11

  Kiedy wreszcie koszty pomysłów tego kretyna będą obciążać jego kieszeń .Jarkacz na koszt państwa zafundował sobie ochronę osobistą za ponad 100 000 zł miesięcznie.Ten wariat co chwilą wymyśla kwadratowe jaja na koszt podatników.Rydzyk domaga się rozbudowy swojego prywatnego imperium na koszt państwa.Kiedy skończy się ta PiSowska paranoja.

 • rb.j

  Oceniono 10 razy 10

  Należy też donieść do prokuratury na anioła stróża za niedostateczną opiekę nad feralnym lotem

 • wuj1234

  Oceniono 16 razy -10

  Jak mogą poświadczać nieprawdę KŁAMCY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje