Komisja Millera poświadczyła nieprawdę? Prokuratura wszczęła śledztwo

24.08.2012 14:02
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Franciszek Mazur/AG)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy przez komisję Jerzego Millera badającą katastrofę smoleńską oraz utrudniania głównego śledztwa prokuratury wojskowej.
Zawiadomienie tej treści na początku lipca złożył Antoni Macierewicz (PiS). Sprawa trafiła do praskiej prokuratury, która po postępowaniu sprawdzającym kilka dni temu zdecydowała się wszcząć śledztwo.

- Śledztwo musiało zostać wszczęte, bo w postępowaniu sprawdzającym nie można zweryfikować twierdzeń zawiadamiającego - można go jedynie wstępnie przesłuchać. Dopiero w śledztwie można przesłuchać członków komisji, by zweryfikować, czy doszło do przestępstwa, o którym pisze zawiadamiający - wyjaśniła rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur.

Macierewicz w zawiadomieniu do Prokuratury Generalnej twierdził, że Miller jako szef komisji, a także jej członkowie, dopuścili się przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, a w raporcie z badania katastrofy smoleńskiej poświadczyli nieprawdę. Przez to - zdaniem zawiadamiającego - utrudnili też śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie samej katastrofy.

Macierewicz skarżył też na Tuska, Sikorskiego, Klicha i Arabskiego

Jednocześnie prokuratura odmówiła wszczęcia innego śledztwa z zawiadomienia Macierewicza, które miałoby dotyczyć rzekomych przestępstw działania na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez premiera Donalda Tuska, szefa MSZ Radosława Sikorskiego, jak również b. szefa MON Bogdana Klicha, b. szefa MSWiA Jerzego Millera oraz szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego - poinformowała prok. Mazur.

- Prokurator uznał, że okoliczności podnoszone przez zawiadamiającego zostały już rozstrzygnięte w innym, prawomocnie zakończonym, postępowaniu - powiedziała rzeczniczka prokuratury.

Gdy na początku lipca Macierewicz informował, że składa takie doniesienie, mówił, że według niego Tusk, Sikorski, Arabski, Klich i Miller, działając wspólnie "świadomie i celowo popełnili szereg przestępstw na szkodę Polski oraz jej konstytucyjnych organów". Poseł twierdził, że ich działania doprowadziły do katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Skutkiem działań Tuska, Klicha, Millera, Sikorskiego i Arabskiego było też - według Macierewicza - "blokowanie konstytucyjnych prerogatyw" prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Rzecznik rządu Paweł Graś, komentując wtedy to doniesienie, uznał je za "czysto polityczny atak na rząd".

Raport komisji Millera o katastrofie smoleńskiej

Ogłoszony pod koniec lipca zeszłego roku raport komisji Millera wskazuje liczne nieprawidłowości - po stronie polskiej, jak i rosyjskiej, które przyczyniły się do katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Za jeden z wielu czynników mających wpływ na zdarzenie komisja uznała nieprawidłowe szkolenia lotnicze w 36. splt. Komisja uznała też za niedostateczne przygotowanie załogi i jej wiedzę o funkcjonowaniu systemów samolotu oraz ich ograniczeniach. Wskazała też na nieprawidłowy dobór załogi i nieskuteczny nadzór Dowództwa Sił Powietrznych nad szkoleniem w 36. specpułku.

Pod koniec czerwca tego roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła - z braku znamion przestępstwa - śledztwo dotyczące organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. Praska prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie.

Zobacz także
Komentarze (77)
Komisja Millera poświadczyła nieprawdę? Prokuratura wszczęła śledztwo
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 47 razy 39

  Czy zrobi wreszcie ktoś użytek z przepisu:
  Art.238 Fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
  Kto zawiadamia o przestępstwie lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono,
  - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 37

  Ciekawe czy prokuratura wszczyna śledztwo po doniesieniu każdego paranoika bo jeśli tak to biedny ten kraj

 • nanabun

  Oceniono 46 razy 36

  Czy Macierewicz zostanie obciążony kosztami postępowań wynikającymi jedynie z jego ciężkiej paranoi? Czy jak zwykle za jego koszty jego obłędy poniosą podatnicy

 • mistrz_liu

  Oceniono 47 razy 31

  Był hel, była mgła, były wybuchy - teraz jest paranoiczne zawiadomienie prokuratury. Nikt nie pozbawia PiSu tylu głosów co Macierewicz. Nawet Kaczyński swoimi bzdurami (chociaż są nieocenione od strony fabularnej) nie jest w stanie tyle tej partii zaszkodzić. PO powinna na rękach go nosić.

 • asraz

  Oceniono 44 razy 30

  Panowie Tusk, Sikorski,Arabski i pozostali wymienieni przez Pana Antosia winni skierować pozwy
  cywilne zarzucając bezpodstawne oskarżenia i pomowienia .
  Panie Antosiu szykuj kasę i trenuj przeprosiny.

 • wojtusz

  Oceniono 28 razy 28

  Komisja Millera nie słyszała dwóch wybuchów...
  Luuudzie!!! Czy ten cały cyrk musi odbywać się za pieniądze podatników?

 • antec16

  Oceniono 37 razy 27

  Czy ten baran jeszcze na kogoś nie donosił ???

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 41 razy 25

  A czy Pan Antoni zna już zalecenia odnośnie lądowania Tupolewa, jakie Pan Prezes przekazał byłemu Panu Prezydentowi przez telefon satelitarny? Tj.: kazał polecieć na bezpieczne lotnisko zapasowe, czy lądować w smoleńskiej mgle?

 • mikwa

  Oceniono 24 razy 24

  Proponuję powołać komisję do badania działalności komisji (Millera) a w razie wątpliwości - komisję do badania działalności komisji badającej działalność komisji. A Macierewicza proponuję postawić przed komisją badającą poczytalność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje