"Tagesspiegel": Niemcy szkolili białoruskich milicjantów

24.08.2012 07:22
Białoruska milicja w Grodnie

Białoruska milicja w Grodnie (Fot. Agnieszka Lichnerowicz / TOK FM / Agencja Gazeta)

Niemieccy policjanci szkolili przez lata funkcjonariuszy białoruskich służb bezpieczeństwa, w tym oficerów wzbudzającej strach wśród obywateli milicji - informuje dziś niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel".
Co najmniej stu funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa wzięło udział w latach 2008-2011 w szkoleniach na terenie Niemiec - czytamy w internetowym wydaniu ukazującej się w Berlinie gazety.

Ponadto blisko 400 żołnierzy straży granicznej, milicjantów na kierowniczych stanowiskach i techników kryminalnych szkolonych było przez niemieckiej fachowców na Białorusi.

Ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie potwierdziło informacje podane przez gazetę.

Jak białoruscy esbecy byli szkoleni

W listopadzie 2010 roku białoruscy esbecy mogli oglądać działania niemieckich policjantów skierowane przeciwko demonstrantom, usiłującym zatrzymać kolejowy transport pojemników z radioaktywnymi odpadami w Dolnej Saksonii.

Jak twierdzi niemieckie MSW, celem współpracy było "zapoznanie białoruskich kolegów z policyjnymi standardami obowiązującymi w niemieckiej policji" podczas masowych imprez sportowych. Białoruś będzie gospodarzem mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2014 roku.

Rzecznik MSW zaznaczył, że współpraca jego resortu z Mińskiem miała na celu wspieranie demokratycznych tendencji na Białorusi, widocznych we wschodnioeuropejskim kraju od 2008 roku. Decyzja o kooperacji została podjęta na długo przed falą represji wobec demokratycznej opozycji po wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku.

Jak podkreśla jednak "Der Tagesspiegel", współpraca z białoruskimi służbami była kontynuowana także po zaostrzeniu przez władze w Mińsku kursu wobec opozycji. Dopiero w końcu 2011 roku kontakty uległy całkowitemu zawieszeniu.

Niemiecka gazeta zwraca uwagę, że zbyt bliską współpracę z Białorusią zarzucano szefowi policji federalnej Matthiasowi Seegerowi, zwolnionemu ze stanowiska w lipcu br. Seeger zdementował te zarzuty, twierdząc, że działał zgodnie z dyrektywami MSW.

Zobacz także
Komentarze (61)
"Tagesspiegel": Niemcy szkolili białoruskich milicjantów
Zaloguj się
 • model.wieczniewczorajszy

  Oceniono 26 razy 14

  A ja zauważyłem coś innego. W ciągu kilku ostatnich lat służby niemieckie jakże gorliwe wyszukują zbrodniarzy niemieckich ... o dziwo są to zawsze jacyś Ukraińcy, Węgrzy, Litwini, Łotysze, Holendrzy a teraz nawet i Słowak o bardzo słowiańskim imieniu "Johann". No i z czym mamy tu do czynienia ? A. Niemieccy zbrodniarze nazistowscy byli bardzo chorowici i żaden nie dożył początku lat 90.tych. B. Wśród Niemców nie było ani jednego nazisty a cały naród stał się największą ofiarą II wojny światowej C. Mamy do czynienia z szeroką kampanią ogłupiania prowadzoną przez polskojęzyczne media w dzisiejszej Polsce (Fakt / "AxelSpringer", PolskaTimes / "PolskaPresse", Superexpress i Gazeta Wybiórcza) D. Zapanował spóźniony orwellowski rok "1984" w którym to Niemcy stali się łowcami nazistów (to taki wschodnioeuropejski naród) i kierują a nawet są założycielami organizacji Simona Wisenthala we Wiedniu.

  Proszę o odpowiedzi A, B, C czy D (możliwych jest kilka wariantów odpowiedzi)

  PS. Do administracji. Proszę nie wycinać postu, zwróciłem szczególną uwagę żeby zgodnie z linią gazecianą nie łączyć Niemców z narodowymi socjalistami.

 • cholonek

  Oceniono 17 razy 13

  I czy z tego wynika, że na Białorusi szerzy się faszyzm? A gdyby Białorusini szkolili się w Izraelu?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 10 razy 10

  No i dobrze niech szkolą, ordnung muss sein.

 • billy.the.kid

  Oceniono 16 razy 10

  tzn. oni wzbudzają strach w społęczeństwie, a ci którzy ich szkolili nijakiego strachu w swoim spoleczeństwie NIE WZBUDZAJĄ.

 • ncc74656

  Oceniono 8 razy 6

  Zaplacili za szkolenie to ich wyszkolili. A czemu mieliby tego nie robic?

 • iso_1

  Oceniono 5 razy 5

  Niemcy wyszkolili wielu dewiantów....

 • impresti

  Oceniono 11 razy 5

  szkolili policjantów w tłumieniu demonstracji, wystąpień i wieców a wspieranie demokratycznych tendencji na Białorusi to dwie przeciwstawne rzeczy. Brawo Niemcy! Kolebka demokracji europejskiej ........... żałosne!

 • wojtusz

  Oceniono 4 razy 4

  Nooo. To służby Bat'ki są już w NATO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje