"Tagesspiegel": Niemcy szkolili białoruskich milicjantów

24.08.2012 07:22
Białoruska milicja w Grodnie

Białoruska milicja w Grodnie (Fot. Agnieszka Lichnerowicz / TOK FM / Agencja Gazeta)

Niemieccy policjanci szkolili przez lata funkcjonariuszy białoruskich służb bezpieczeństwa, w tym oficerów wzbudzającej strach wśród obywateli milicji - informuje dziś niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel".
Co najmniej stu funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa wzięło udział w latach 2008-2011 w szkoleniach na terenie Niemiec - czytamy w internetowym wydaniu ukazującej się w Berlinie gazety.

Ponadto blisko 400 żołnierzy straży granicznej, milicjantów na kierowniczych stanowiskach i techników kryminalnych szkolonych było przez niemieckiej fachowców na Białorusi.

Ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie potwierdziło informacje podane przez gazetę.

Jak białoruscy esbecy byli szkoleni

W listopadzie 2010 roku białoruscy esbecy mogli oglądać działania niemieckich policjantów skierowane przeciwko demonstrantom, usiłującym zatrzymać kolejowy transport pojemników z radioaktywnymi odpadami w Dolnej Saksonii.

Jak twierdzi niemieckie MSW, celem współpracy było "zapoznanie białoruskich kolegów z policyjnymi standardami obowiązującymi w niemieckiej policji" podczas masowych imprez sportowych. Białoruś będzie gospodarzem mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2014 roku.

Rzecznik MSW zaznaczył, że współpraca jego resortu z Mińskiem miała na celu wspieranie demokratycznych tendencji na Białorusi, widocznych we wschodnioeuropejskim kraju od 2008 roku. Decyzja o kooperacji została podjęta na długo przed falą represji wobec demokratycznej opozycji po wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku.

Jak podkreśla jednak "Der Tagesspiegel", współpraca z białoruskimi służbami była kontynuowana także po zaostrzeniu przez władze w Mińsku kursu wobec opozycji. Dopiero w końcu 2011 roku kontakty uległy całkowitemu zawieszeniu.

Niemiecka gazeta zwraca uwagę, że zbyt bliską współpracę z Białorusią zarzucano szefowi policji federalnej Matthiasowi Seegerowi, zwolnionemu ze stanowiska w lipcu br. Seeger zdementował te zarzuty, twierdząc, że działał zgodnie z dyrektywami MSW.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • iso_1

  Oceniono 5 razy 5

  Niemcy wyszkolili wielu dewiantów....

 • a-ja-na-to

  Oceniono 1 raz 1

  pieniądze niemcom nie śmierdzą,amerykanom też itd

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 3

  Łukaszenko to cwana gapa, wiedział do kogo się zwrócić. Niemy znają się na dwóch rzeczach: produkcji samochodów i tropieniu, wyłapywaniu i zamykaniu w obozach.

 • der.die.das

  Oceniono 4 razy 0

  W tych czapach ci ichni milicjanci wyglądają jak przygłupy. :)

  Mam kilku znajomych na Białorusi. Powiem szczerze, że wygląda na to, że powodzi im się lepiej niż mi.
  Ja na zawody, na których zwykle się spotykamy jadę w tym samym dresie kilka razy, a im związek zapewnia hajs na sprzęt w takich ilościach, że w ogóle się nad tym nie zastanawiają.
  W dodatku jak każdy z nich kupi przed przekroczeniem granicy w Polsce 3 płaskie telewizory, to po skorumpowaniu jednym z nich swoich graniczników, sprzedaż pozostałych pozwala im przytulić roczną pensję robola. Gdzie to u nas takie luksusy?!

 • bez_alternatywy

  Oceniono 4 razy 2

  no i się jełopy podniecają, wiec dla wiadomości inteligentnych inaczej, wszędzie bezpieka działa tak samo, ludzie się zmieniają metody pozostają, jedni robią po cichu inni głośno i to jest tylko taka różnica

 • zenek.1950

  Oceniono 2 razy 2

  W przetargu wybiera się najlepszych. Tak, czy nie ? Co ma wspólnego narodowosć ? Nasi nie szkolą ?? Szkolą !! I znaczy to, że są dobrzy. Jeżeli ktos chce za nauczyciela Ju Jitsu Gandhiego... No cóż, Jego broszka.

 • 2perfecthousewife

  Oceniono 8 razy -4

  Nie rozumiem, czym się tu podniecać. W każdym kraju służby bezpieczeństwa mają prezentować pełen profesjonalizm. Jeśli Niemcy potrafią go nauczyć Białorusinów to w czym problem ? Służby zawsze ( jak sama nazwa wskazuje) służą rządzącej formacji i są od tego jak d... od s....Tak było za PRL-u, choć, jak wskazuje praktyka nie jest dziś w Polsce. Dzisiejsi funkcjonariusze są po prostu beznadziejni, niestety. Najlepszy dowód : brak reakcji na zatrudnienie się Michała Tuska w Amber Gold. Trzeba chyba być niespełna rozumu, żeby wymagać od pracowników Służby Bezpieczeństwa w jakimkolwiek kraju, by jej funkcjonariusze stanowili jednocześnie opozycję i prowadziły własną politykę. Skoro Białorusini wybierają Łukaszenkę na swojego przywódcę, to pewnie chętnie opłacali z własnych podatków szkolenie służb tak, żeby legalną władzę chroniły najskuteczniej jak potrafią, przed obcą interwencją, indoktrynacją itp. państw zachodnich, którym się Łukaszenka nie podoba. Ta histeria i wroga propaganda bierze się stąd, że Białoruś , Ukraina i Rosja nie życzą sobie mieszania się proamerykańskich rządów państw zachodnich w ich wewnętrzne sprawy i rodzaj demokracji ( lub jej brak). Moim zdaniem mają absolutne prawo do tego. A te nieliczne środowiska awanturników, pieniaczy i frustratów popierane gorliwie przez nasze władze i media, nie są reprezentatywne dla opinii obywateli tych krajów. Jak może zrujnować kraj głupia opozycja, która jest chciwa władzy za wszelka cenę, możemy się przekonywać codziennie, czyż nie?

 • wojtusz

  Oceniono 4 razy 4

  Nooo. To służby Bat'ki są już w NATO.

 • model.wieczniewczorajszy

  Oceniono 26 razy 14

  A ja zauważyłem coś innego. W ciągu kilku ostatnich lat służby niemieckie jakże gorliwe wyszukują zbrodniarzy niemieckich ... o dziwo są to zawsze jacyś Ukraińcy, Węgrzy, Litwini, Łotysze, Holendrzy a teraz nawet i Słowak o bardzo słowiańskim imieniu "Johann". No i z czym mamy tu do czynienia ? A. Niemieccy zbrodniarze nazistowscy byli bardzo chorowici i żaden nie dożył początku lat 90.tych. B. Wśród Niemców nie było ani jednego nazisty a cały naród stał się największą ofiarą II wojny światowej C. Mamy do czynienia z szeroką kampanią ogłupiania prowadzoną przez polskojęzyczne media w dzisiejszej Polsce (Fakt / "AxelSpringer", PolskaTimes / "PolskaPresse", Superexpress i Gazeta Wybiórcza) D. Zapanował spóźniony orwellowski rok "1984" w którym to Niemcy stali się łowcami nazistów (to taki wschodnioeuropejski naród) i kierują a nawet są założycielami organizacji Simona Wisenthala we Wiedniu.

  Proszę o odpowiedzi A, B, C czy D (możliwych jest kilka wariantów odpowiedzi)

  PS. Do administracji. Proszę nie wycinać postu, zwróciłem szczególną uwagę żeby zgodnie z linią gazecianą nie łączyć Niemców z narodowymi socjalistami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje