Dziś wyrok na Breivika. Grozi mu co najmniej 21 lat więzienia

Anders Breivik

Anders Breivik (Fot. HANDOUT Reuters)

Sąd w Oslo ma dzisiaj wydać wyrok w najważniejszym procesie ostatnich lat w Norwegii. Chodzi o sprawę Andersa Breivika, który rok temu w Oslo i na wyspie Utoya zabił 77 osób. Sąd musi przede wszystkim rozstrzygnąć, czy Breivik jest niepoczytalny.
Ekstremiście grozi co najmniej 21 lat więzienia, ale niewykluczone, że 33-letni dzisiaj Norweg spędzi za kratkami resztę życia.

Podłożył bombę w Oslo, zmasakrował młodzież na wyspie

Było piątkowe popołudnie, a urzędnicy szykowali się do wyjścia z pracy, kiedy w centrum Oslo nastąpił wybuch zaparkowanej przez Breivika furgonetki. Dwie godziny później Breivik w przebraniu policjanta strzelał do bezbronnej młodzieży na wyspie Utoya.

- Najpierw strzelał jak szalony, potem krótszymi seriami. Szukał ludzi, którzy jeszcze żyją. Ja byłam przykryta ciałem innej, zabitej dziewczyny. Usłyszałam, jak przeładowuje broń. To był najgorszy moment w moim życiu - opowiada Ingvild, która przeżyła masakrę na Utoyi. Gdy po godzinie na wyspę przypłynęła policja, Anders Breivik poddał się bez walki. W czasie procesu przyznał się do zabicia 77 osób. Tłumaczył, że chciał uchronić Norwegię przed islamem i wielokulturowością.

Twierdzi, że jest poczytalny

Prokuratura twierdzi, że Norweg jest niepoczytalny i chce umieścić go w zakładzie psychiatrycznym. Breivik upiera się, że jest w pełni władz umysłowych, co oznaczałoby maksymalnie 21 lat więzienia.

- Rozpatrujemy trzy scenariusze - skazanie na odosobnienie, skazanie na więzienie o zaostrzonym rygorze oraz opiekę psychiatryczną - mówi Ellen Bjercke z więzienia w Oslo, w którym Anders Breivik czeka na wyrok i gdzie prawdopodobnie spędzi następne lata.

W niedawnym raporcie rządowa komisja skrytykowała policję i inne norweskie służby za to, że były nieprzygotowane do zapobieżenia atakom. Eksperci stwierdzili, że zamachom z 22 lipca w Norwegii można było zapobiec. W konsekwencji szef policji podał się do dymisji. Zdecydowano też o wprowadzeniu reform w tej formacji.

Odczytywanie wyroku potrwa sześć godzin

Ogłaszanie wyroku w Oslo ma rozpocząć się o 10. Posiedzenie sądu z przerwami ma trwać do 16. Około 16.30 odbędzie się konferencja prasowa w sądzie.Zobacz także
Komentarze (47)
Dziś wyrok na Breivika. Grozi mu co najmniej 21 lat więzienia
Zaloguj się
 • mateuszjarosz

  Oceniono 20 razy 18

  Zdecydujcie się : 1." co najmniej 21 lat więzienia", 2. "maksymalnie 21 lat więzienia". 3. "reszta życia w więzieniu". Redaktor piszący ma poważne kłopoty z logiką.

 • krasnoludek524

  Oceniono 13 razy 9

  Jeszcze nikt nie napisał, że tam proces trwał 42 - czterdzieści dwa dni!!!!

  Ile taki proces prowadziłby POLSKI SĘDZIA i jak by podczas prowadzenia tego procesu zdał egzamin POLSKI WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI?
  Gdzie my więc jesteśmy jako polskie państwo?

 • werka2509

  Oceniono 10 razy 8

  tytuł:
  Dziś wyrok na Breivika. Grozi mu CO NAJMNIEJ 21 lat więzienia
  tekst:
  (...) co oznaczałoby MAKSYMALNIE 21 lat więzienia.
  Brawa dla redaktorów!

 • tommyg

  Oceniono 12 razy 4

  Czy nikt z redagujących portal nie jest w stanie zreflektować się, że promują twarz bestii (psychola, jak kto woli), a przecież informację o wyroku można ilustrować zdjęciami z miejsca tragedii lub innych związanych z tragedią tak wielu ludzi...

 • 13perun

  Oceniono 7 razy 3

  bredzik to obrońca rasy, narodu, religii, .
  Czy czulibyście przy nim się bezpiecznie ;-)

 • andrzejnb

  Oceniono 17 razy 3

  Czy redakcja musiala zamiescic akurat takie zdjecie? W pozie wielkiego bohatera.
  Uwazam, ze to bardzo nieodpowiedzialne.
  Jesli juz potrzebe bylo zdjecie to powinno byc z kajdankami i spuszczona glowa.
  Idioci jeg pokroju z odchylkami poczuja sie dumni i silniejsi.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 9 razy 3

  21 lat w takich warunkach.. Niejeden z wlasnej, nieprzymuszonej woli by na to poszedl.

 • fastjustlooking

  Oceniono 4 razy 2

  trudny temat; z jednej strony gość jest zwykłym mordercą; zabijał świadomie, nie 'niechcący', zaplanował to, za co powinien zamiast w luskusach to w kamieniołomach odpracować, robić coś dla pożytku innych, rowy kopać pod drogi, cokolwiek...
  jest też drugie dno, czyli multi-kulti i 'rozwolnienie' obyczajów, ironia tylko, że w taki sposób ktoś zwrócił na to uwagę ludzi...

  różnice zawsze były, są i będą, po to każdy ma swój kąt na świecie, tak jak my nasze polskie piekiełko;

  napływ przesadny różnej maści ludków do nieswoich krajów a po czasie próby narzucania rodowitym, żeby się liczyli z imigrantami, ich religią, zasadami itd - daje taki właśnie efekt... tak samo jak rozluźnienie obyczajów w kwestii zachowań, szacunku między ludźmi, propagowania róznych pederastów i innych uszkodzonych genetycznie, ogłupiania młodzieży że np wiedza nieważna ani praca, ale 'skołowanie kasy' na nowego srajfona i działkę... ciekawe czasy i ciekawe zmiany :/

  nie chcę być złym prorokiem, zresztą nam to nie grozi, bo czego niby u nas by szukali różni nie-tutejsi,
  ale jeśli by nagle był wysyp jakichś turbanów i innych tego typu, zaczęli by robić dym i protesty, że chcą w godzinach pracy modły odprawiać, że rządają, by polskie kobiety chodziły na smyczy i w maskach zakrywających cała twarz itp itd... ciekawe ile by było super-tolerancyjnych osób popierających ich, a ile by się znalazło prawie-Breivik'ów, którzy co najmniej by kamieniami i kijami 'tłumaczyli' napływowym, że się na to nie zgadzają...

  wg mnie multi kulti nie wypali nigdy w pełni, za dużo różnic, po to każdy ma swój kąt...

 • momoneymoproblems

  Oceniono 8 razy 2

  21 lat to nawet nie rok za każdą osobę - jakieś 4-5 miesięcy za każde życie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje